Jeugdcircus is toe aan grotere ruimte Kinderfilmfeest in De Blauwe Brug slaat aan Circus Rotjeknor al vijf maal voor voile zaal Kathy Winnaar Voorleeswedstrijd El Capsonez in Nieuwe Passage Schildercursus in Kluphuis Oost Diefstal auto Eigen woning onderwerp belastingdienst Kunst Nieuwe kat 24 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 SCHIEDAM - Lotty de Geus, leerling van basisschool De Regenboog, won op woensdag 17 februari de Schiedamse voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Lotte sleepte zowel de prijs van de deskundi- ge jury als de publieksprijs in de wacht. Zij gaat samen met de overige geselecteerde kandi- daten uit Schiedam naar de provinciale voorronde om een gooi te doen naar de selectie voor de landelijke voorleeswed strijd. SCHIEDAM - Op donderdag 25 februari zal in de Nieuwe Passage in Schiedam een muzikaal optre- den te beluisteren zijn. Tussen 18.00 en 21.00 uur brengt het duo EL CAPSONEZ een bezoek aan de Nieuwe Passage. De groep ver- tolkt Nederlandstalige liedjes in een stijl die uitnodigt tot een lach. De leden bespelen de accordeon, gitaar en contrabas en zijn in het bezit van mondharmonica's. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, Schiedam, wor- den op maandag- en donderdag- avonden van 19.30 tot 21.30 uur schildercursussen gegeven. Op maandagavond zijn nog enkele plaatsen vrij. Een deskundige docent leert de cursisten de fijne kneepjes van het schilderen met olieverf. Ook voor tekenles kan men op deze cursus terecht. De schilderlessen lopen het hele jaar door, maar worden per zes lessen betaald. Een blok van zes lessen kost f 30,-, met een Rotterdampas f 22,50. Informatie: Kluphuis Oost (010) 2451818. SCHIEDAM - Donderdagmorgen 18 februari heeft de politie van het district Schiedam op de Rotterdamseweg een 23-jarige Rotterdammer aangehouden. De man reed in een personenauto, die hij kort daarvoor had gestolen. De verdachte had nog maar een paar honderd meter gereden toen hij werd gecontroleerd. Hij had de auto gestolen, omdat zijn eigen auto inbeslag was genomen in verband met het rijden zonder rij- bewijs. De man werd overge- bracht naar het bureau en ingeslo- ten. Daar bleek, dat hij ook nog enkele dagen gevangenisstraf te goed had. REGIO - De Belastingdienst heeft elk jaar een aantal onderwerpen waar gdurende de aangiftetijd extra op wordt gelet. Dit jaar is 'de eigen woning' zo'n onderwerp. Onder 'eigen woning' vallen de volgende onderwerpen: het huur- waardeforfait, de waarde van uw eigen huis, de hypotheek, verhuur van uw eigen huis, monumenten- woningen en kamerverhuur. Of een van de onderwerpen op u van toepassing is en wat dat precies voor gevolgen heeft, kunt u lezen in de toelichting bij het aangifte- biljet of op de aangiftediskette. Voor meer informatie kunt u ook de uitgebreide brochure 'De eigen woning' raadplegen. U kunt hem gratis aanvragen bij de Bestellijn: 0800-0043. Heeft u toch nog vra- gen? Bel dan de BelastingTelefoon: 0800-0543 of kijk op de Internetsite: www.belas- tingdienst.nl. REGIO - Wat dertien jaar gele- den als een hobby begon, is nu een serieus Rotterdams project geworden. Circus Rotjeknor, opgestart door Anne Kuipers en Johan Both, speelde al vijf maal voor een voile zaal. Hiermee toonde het jeugdcircus meteen aan dat een grote eigen oefen- en optreedruimte noodzakelijk is geworden. Zeker met het oog op het jaar 2001 als 'Rotjeknor' zich een jaar lang als Culturele Hoofdstad mag presenteren. "En daar mikken we eigenlijk een beetje op", ligt directeur Johan Both toe. "Als circus draaien we nu zes jaar, maar eigenlijk ben ik al een aantal jaren langer bezig. De laatste jaren is het allemaal een stuk profes- sioneler geworden. Dat merk je ook aan de voorstellingen, die altijd in een bepaald thema staan. Ons circus kent geen clowns, paarden of kleine dieren. Nee, de kinderen bewegen, jongleren en maken muziek. Dat is afgelopen zaterdag en zondag voor het eerst ook gebeurd tijdens de voorstellingen. Zo groeien we dus steeds verder", aldus Both. Tijdens de voorstellingen maakten zo'n zestig kinderen gebruik van de piste. Een aantal van hen maakte, onder begeleiding van Adrian Goormachtig, Arnoud van Wijngaarden, Johan Both himself en enkele andere componisten, prettige en zeer toepasselijke muziek. Voor de pauze klonk uit de speakers bege- leidende muziek die wel toepasselijk was, maar toch minder goed in het gehoor lag dan die van de 'levende' muzikanten. Deze belangrijke stap voorwaarts betekent dat het kinder- circus Rotjeknor nu alle circusfacet- ten beheerst. Maar wie goed naar de shows keek, moet erkennen dat de twee shows (circusgroep voor en de jeugdgroep na de pauze) uitstekend zijn opgezet door mensen die verstand hebben van choreografie en circus maken. De kinderen, varierend in leeftijd van negen tot achttien jaar, dansten, zongen, speelden en deden soms ingewikkelde en moeilijke kunstjes. Het showgehalte was voor kinder- Eeti artiest van Circus Rotjeknor vertoont zijn kunsten. (Foto: Ada Holleman) circusbegrippen hoog. Muziek, show en dans wisselden elkaar af. Een van de 2.000 bezoekers noemde deze vorm van circusje spelen zelfs kunst en sloeg daarmee de spijker op de kop. Op deze manier past Circus Rotjeknor uitstekend in het pro- gramma rond de Culturele Hoofdstad. Wanneer men een eigen oefen- en optreedruimte krijgt, die ook centraal in de stad is gelegen, dan kunnen de komende jaren tien- duizenden kinderen zelf circus maken, trues leren en werken aan hun zelfvertrouwen. Want een ding moet gezegd: de artiesten zagen er zo op het eerste gezicht niet altijd zelfverzekerd uit, de pubers maak ten tijdens de voorstelling veelal wel een volwassen indruk. Menigeen keek gedurende de opvoering gedurfd de voile tribune in. Daar zaten familieleden, kennissen, vrien- den en vreemden. En juist voor zo'n publiek is het moeilijk om je kun sten te vertonen. Dat de circa zestig artiesten met ple- zier aan deze 'shows' werkten, staat bij het zien van de premiere buiten kijf. Drie voorstellingen op zaterdag en twee op zondag geven aan dat de populariteit van Circus Rotjenknor flink toeneemt. Inmiddels hebben duizenden Rotterdamse kinderen via een cursus op school of in het buurthuis kennis gemaakt met Rotjeknor. Vele duizenden zullen nog volgen, want Circus Rotjeknor is een begrip aan het worden in Rotterdam en omgeving. Cor Hulsbus SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug is in de krokusvakantie een Kinderfilmfeest georganiseerd. Er waren's morgens en's middags pro- gramma's die uit een film en een daaraan gerelateerde creatieve activiteit bestonden. Veel kinderen van 6 tot 12 jaar maakten op deze wijze kennis met de toepasbaarheid van eenvoudige audiovisuele middelen in hun direc- te omgeving. Op de dinsdag en de vrijdag was er ook voor ouders gelegen- heid om aan het eind van het programma te komen kijken. (Foto: Van Det fotoproducties) Sinds kort loopt er een nieuw fenomeen in mijn huis. Een kat. Een roet zwarte 15 jaar oude madam met de naam Cency zit bij mij ont- zettend nuffig te wezen. Ik had wel eens eerder katten. Vroeger als kind op de boerderij was een van de vier kattendie rond het erf liepen van mij. Poekie noemde ik hoar. Ze mocht mee naar mijn speciale holletje op de hooizolder. Daar las ik alle boeken die op de Index stonden, verboden leesvoer dus, met Poekie op mijn scboot. Op een kwade dag kwam Poek niet toen ik haar riep. Een week lang zocht ik veld en land af. Geen spoor van mijn favoriete kat. Nog een keer kamde ik de hele omgeving uit en vond haar, ver- dronken in een sloot. Ik begroef haar met veel zorg en tranen ach- nooit meer een kat. Wat een verdriet als zo 'n beest doodgaat. Nooit meer duurde inderdaad lang. Toen deed jetze zijn intrede in mijn woning. Een katertje meegenomen vanaf een vakantie adres. Een van mijn zonen kwam niet meer los van dit beestje. Dat heb ik feweten. Alles wat ik de kinderen verbood, deed de kat. Hij zat er elemaal klaar voor, vanaf's moreens vroeg tot 's avonds laat. Mochten de kinderen de aarde uit de plantenbakken niet als zand- bad gebruiken, Jetze deed er zijn behoefte in. Niet met de schoen- tjes op de leren banki Jetze gebruikte de bank als krabpaal! Een plakje worst op de boterhami De kater sprong de deur van de ijs- kast open en vrat alle beleg in een keer op. In zijn aanvallen van gekte, die hij zeker twee keer per dag had, rende hij als een stof- wolk door het huis, vloog tegen de muur op en probeerde dan op z'n kop ook een stukje van het plafond mee te nemen. Plof, dan viel hij - op z'n pootjes - op de grond, bovenop een kind, bovenop de tafel, of midden in de voile kopjes koffie. Er viel niks op te voeden aan dit beest. Hier was geen 'stadkat' van te maken. Jetze ging terug naar z'n wortels. Ik heb zelden zo'n gelukkige kat gezien. Hij leeft nog steeds. Ik zie hem regelmatig. Dan knipoogt ie naar me. En nu dus Cency. Ik heb een week vrij genomen om haar te obser- veren. Wat een sensatie zo 'n beest in huis. Ze hangt in een mandje aan de verwarming en slaapt uren lang haar scboonheidsslaapje. Ofze zit likkebaardend in de vensterbak te kijken naar de vogeltjes die in en uit vliegen in het huisje dat voor hen aan het balkon hangt. Het is een stuk rustiger dan in de tijd met Jetze. Deze kat valt niks te verbieden. Mijn kinderen ook niet meer.

Postiljon | 1999 | | pagina 8