Bibliotheek opent informatiepunt voor slechtzienden Vrijwilligers gezocht voor Kindertuinen Kinder- boerderij Slachthuis- buurt moet verdwijnen Dokter in praktijk Dag van de doktersassistentes KNW dialezing over Midden Delfland Flamencofestival 3 MAART 1999 DE P0ST1LJQN EDITIE 12 PAGINA 5 De dokter mag dan een goed geolie- de receptenvoortbrengende machine zijn; zonder zijn assistente is hij vrij- wel hulpeloos. Wie anders dan de asssistente zou de patient te woord kunnen staan over de meest uiteen- lopende zakenf En wie kan de agen da zodanig beheren dat patienten tevreden zijn en de dokter niet elke dag hoe ft over te werken? Zelf prijs ik me gelukkig met Sanne, die er zo langzamerhand al heel wat jaartjes heeft opzitten in deze prak tijk. Telkens weer staat ze jan-en- alleman vriendelijk te woord, brengt ze lekkere koffie met een gesuikerd kaakje erbij en weet ze mij te stimu- leren het spreekuur met al te lang te laten uitlopen. "Een grapje op zijn tijd moet kun nen"hoor ik vaak zeggen. Vandaar dat ik deze middag rond vier uur via mijn tweede telefoonlijn naar de praktijk bel. En natuurlijk komt Sanne aan de lijn. "Met de praktijk van dokter Vlasveld", zegt ze, "Wat kan ik voor u doenf" "Met Vierstraaten"zeg ik met ver- draaide stem. Nu is het belangrijk om te weten dat de familie Vierstraaten zich nooit aan de vaste regel van onze praktijk houdt: voor elf uur bellen voor recepten, afspra- ken en visites (voor spoedgevallen zijn we natuurlijk wel altijd bereik- baar). "Kunnen mijn vrouw en ik voor vanmiddag nog een afspraak makenga ik verder. Sanne vraag of het echt vanmiddag nog moet. "Ja", antwoord ik, "want mijn vrouw is ziek, al weken. "Maar wat heeft uw vrouw dan?", probeert Sanne weer. Terwijl ik m n lachen bijna niet in kan houden roep ik: "Ik hoopte dat de dokter dat zou kunnen vertellen "En wat hebt uzelf", vraagt Sanne. "Nou, ik dacht dat als mijn vrouw bij de dokter is, ik wel even bij u langs kan komen. Ik hoor mijn assistente zuchten. En dan zegt ze vlug: "Ik verbind u meteen door met de dokter. En weer even later: "Heeft u nog een ogen- blikje, hij zit net aan de telefoon" Ondanks dat ik een hand voor het spreekgedeelte hou, kan ik niet voorkomen dat een lach zachtjes tussen mijn vingers doorsist. Dan hou ik het niet meer en ik lig krom achter mijn bureau. Sanne zet de tussendeur van onze kamers open. Nu begrijpt ze wie er aan de tele foon is. "Zo, meneer Vierstraaten, u bent gesnapt", roept ze en schiet in de lach. Donderdag 4 maart is het de jaar- lijkse 'dag van de doktersassistente' Waarschijnlijk zijn al mijn collega's het met me eens als ik onze lezers vraag het de assistentes van huisart- sen en specialisten die dag niet moei- lijk te maken (en ze misschien ook even in het zonnetje te zetten. Want het is echt waar: ze verdienen meer lof dan in deze column geschreven kan worden. Pieter Vlasveld huisarts Afgelopen donderdag werd het speciale informatiepunt voor slechtzienden en blinden in de bibliotheek Stadserf in gebruik genomen. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - In bibliotheek Stadserf is een speciaal informa tiepunt voor slechtzienden en blinden in gebruik genomen. Dit 'Oogpunt' bevat naast folders van instanties op het gebied van lectuurvoorziening aan visueel gehandicapten, een tweetal hulp- middelen die het voor slechtzien den en blinden mogelijk maaakt langer zelfstandig boeken te lezen: een TV-leesloep en een Toaster (speciale cassette- recorder). In Nederland zijn er zeker 750.000 mensen die slechtziend of blind zijn. Met de toenemende vergrijzing in de samenleving krijgt ook de gemeente Schiedam hiermee te maken. De col- lectie groteletterboeken biedt aan een grote groep mensen met een visuele handicap voldoende leesple- zeir. Voor anderen is het gesproken boek een uitkomst. Toch blijkt dat met behulp van zogenaamde lees- middelen het lezen van een tekst lan ger mogelijk is dan men zou ver- wachten. De bibliotheek Schiedam wil juist op dit punt slechtzienden beter informeren om hen te door te verwijzen naar de juiste instanties. Samen met onder andere Probiblio, een ondersteuningsorganisatie op het gebied van openbaar biblio- theekwerk en met financiele steun van het VSB fonds Schiedam Vlaardingen heeft de bibliotheek aan het Stadserf nu sinds vorige week de beschikking over een per manent informatiepunt: Oogpunt. SCHIEDAM - Het prachtige, oud Hollandse polderlandschap van Midden Delfland staat de iaatste tijd flink in de belangstelling. Ondanks de komst van een spoor- tunnel in Delft is de strijd om de aanleg van het stukje A4 dwars door dit natuurgebied nog niet geheel gestreden, omdat het bedrijfsleven de weg alsnog met eigen middelen wil aanleggen. Degenen die zich willen overtui- gen van de waarde van het unieke gebied zijn op dinsdag 9 maart van harte welkom in natuurcen- trum KNW De Boshoek in Schiedam Noord. Hein van Bohemen, kenner bij uitstek, geeft die avond een dialezing over dit natuurgebied. Plaats: De Boshoek, Bospads 3, gelegen achter het Bachplein en ook bereikbaar met tramlijn 1 (halte Bachplein). Entree is gratis. Meer informatie: (010) 4702050. ROTTERDAM - De Stichting Flamenco Rotterdam organi- seert op 21 maart weer een fla mencofestival. De artiesten Triana y ole en 'El Chupete' y su grupo zullen een avondvullend programma verzorgen. Bar en tapasbuffet maken de avond compleet. Voor informatie over locatie en reserveringen: Stichting Flamenco Rotterdam, (010) 4661649/ 4364057. SCHIEDAM - De onderafdeling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam zoekt van- wege het grote aantal aanmel- dingen voor het project Kindertuinen nog een paar enthousiaste vrijwilligers. Mensen die het leuk vinden om met groepen kinderen om te gaan en graag kinderen willen begeleiden bij het moestuinieren. Jaarlijks leren enkele honderden kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 10 jaar de beginselen van het (moes)tuinieren op de kindertuin- complexen Vijfsluizen (Vlaardinger- dijk) en Park Kethel (Harreweg). Ze tuinen van begin april tot oktober in een tuintje van 8 m~ en verbouwen hier groenten en bloemen in. De kin deren worden begeleid door vrijwil ligers, die belangstelling hebben voor tuinieren en graag met kinde ren omgaan. Als vrijwilliger helpt men een groep- je kinderen een keer per week van 15.30 tot 17.30 uur bij het verzor gen van hun tuintjes. Men kan hier- bij kiezen uit de maandag-, dinsdag- woensdag-, donderdag- of vrijdag- middag. Natuurlijk staat men er niet direct alleen voor. Andere vrijwilli gers helpen de nieuwe in eerste instantie een handje. Vrijwilligers ontvangen een onkostenvergoeding. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Dick van Leeuwen, beheerder Educatieve Tuinen bij de Afdeling Groenvoorziening en Natuur, telefoon: (010) 2465521. SCHIEDAM - De Slacht- huisbuurt is aan een grondige reconstructie toe. Moet het nu een bedrijvenpark worden of moeten er laagbouwwoningen komen Voor Gemeentebelangen Schie dam is de onduidelijkheid bier- over aanleiding om vragen te stellen aan het college van B W. De partij vraagt zich ook af of het niet mogelijk is om op korte termijn een miniconferen- tie aan deze problematiek te wij- den. Duidelijk is wel dat de kin- derboerderij in de Slachthuis- buurt binnen twee weken moet verdwijnen. (Foto: Van Det foto producties)

Postiljon | 1999 | | pagina 5