Activiteiten voor ouderen r Nationale hoofdpijnactie voor migrainepatienten Scholen helpen scholen in Haiti Schiedamse werkgroep organiseert tentoonstelling Erker vrijwilligers tegen (usie Inloopconcert in Grote Kerk Workshops bij Artotheek Schiedam Rommelmarkt Vastenactie Schiedam Schiedamse scholen Verbouwing hotel SCHIEDAM - Een grote groep vrij willigers, vakkrachten en perso- neelsleden van wijkcentrum De Erker is gekant tegen een mogelij- ke fusie van wijkcentrum De Erker met de Stichting Welzijn Schiedam (SWS), zoals gewenst door de gemeente. Het bestuur van De Erker blijft zich hard maken voor een samenwerking in plaats van een fusie met SWS. Veel vrijwilli gers kondigden aan met hun werk te stoppen als de fusie wordt doorgezet. Het eigen karakter van De Erker wordt door zo'n fusie geweld aangedaan, zo menen zij met het bestuur. Anderen maakten zich zorgen over de te verwachten toenemende bureaucratie. Ook de financien zijn een moeilijk punt. Zo is niet duide- lijk of De Erker nog zelfstandig aan fondsenwerving kan doen. De vrij willigers van De Erker zullen de publieke opinie in Schiedam en het gemeentebestuur blijven infor- meren over de standpunten van De Erker inzake de fusie. GYMNASTIEK VOOR OUDEREN - Elke donderdag van 13.15 tot 14.00 uur is er in dienstencentrum de 4 Molens gymnastiek voor ouderen. Kosten f 8,- per maand. VOLKSDANSEN - Elke vrijdag is er van 10.30 tot 11.45 uur in dien stencentrum de 4 Molens volks- dansen. Kosten f 9,- per maand. ROMMELMARKT EN OUDE AMBACHTEN - Op zaterdag 6 maart is er in dienstencentrum de Woudhoek een rommelmarkt met demonstraties van oude ambach- ten. Van 10.30 tot 15.30 uur. Toegang gratis. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 7 maart is er koffie-inloop in dien stencentrum de 4 Molens. van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang gratis. THE-DANSANT - Op zondag 7 maart is er eenThe-dansant met DJ Leon in dienstencentrum de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang f 2,-. MUZIKALE MIDDAG - Op zon dag 7 maart is er in dienstencen trum Oost een muzikale middag met live-muziek van accordeonist, saxofonist en drummer. Van 14.00 tot 16.00 uur.Toegang f 2,50 (in voorverkoop f 2,-). REGIO - De Nederlandse Vereniging van Migraine- patienten vecht al jaren voor de erkenning van patienten met deze ziekte. Zij zet zich onder andere in voor meer onderzoek naar de ziekte, behandeling, medicijnen en ondersteuning van de patienten met deze, vaak chronische, aandoening. Daar- om zet zij in de maand maart mensen met chronische hoofd- pijn in de schijnwerpers tijdens de Nationale Hoofdpijnactie. Op dit moment heeft zo'n tiendui- zend Nederlands te kampen met een vorm van migraine. Toch is chroni sche hoofdpijn nog altijd een ziekte waar over het algemeen weinig aan- dacht aan wordt besteed. Hoofdpijn wordt vaak gezien als een goedkope smoes om ergens onder uit te komen, terwijl het dagelijks leven van een grote groep mensen in wer- kelijkheid ernstig wordt gestoord of zelfs onmogelijk gemaakt door deze kwaal. De laatste jaren erkent de bevolking chronische hoofdpijn steeds meer als een nationale ziekte. Door zQwel internationaal als landelijk onder zoek krijgt men steeds meer inzicht in het mysterie, dat chronische hoofdpijn heet. Zo leidt meer onder zoek er onder andere toe dat nieu- we, baanbrekende medicijnen wor- den ontdekt en onderzocht. In het kader van de Nationale Hoofdpijnactie vindt woensdag 17 maart in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda een informa- tiebijeenkomst plaats voor mensen, die meer willen weten over een bepaalde vorm van migraine. Neuroloog Dr. Siebenga en de heer Van Leeuwen, chronische hoofd- pijn-patient, zullen deze dag een en ander vertellen over de ziekte. Wanneer u van plan bent de bijeen- komst bij te wonen, dient u zich van te voren telefonisch aan te melden bij de heer J. Heemskerk (0172) 214113. Aanmelding is mogelijk tot zaterdag 13 maart. 1995 bezochten al ruim achthonderd leerlingen de school die wordt gefi- nancierd (salarissen en leermidde- len) door Terre des Hommes. De school voldoet op verschillende pun- ten niet meer en aanpassing is hard nodig. Bovendien is de toestroom zo groot dat een tweede school nood- zakelijk is. Theo Roeling woordvoerder van de Schiedamse Vastenaktie: "De actie wordt georganiseerd door de geza- menlijke kerken en vijf basisscholen uit Schiedam Noord. Ieder jaar mag een van de kerken een project pre- senteren. Eerder waren dat onder andere initiatieven voor voormalig Joegoslavie en Cambodja. Een voor- stel moet aan een aantal voorwaar- den voldoen. Zo moeten mensen De reeks activiteiten van Vastenactie Schiedam- Noord is afgelopen dins- dag begonnen in de bibliotheek aan het Bachplein met de opening van een expositie over het schoolproject op Haiti, 's Avonds is er een bijeen- komst in het trefcentrum van de Sint Martinuskerk aan de Willem Andriesselaan waar het echtpaar De Waele, bekend met de situatie op Haiti, uitleg geeft over Ecole Pilote. Zondag 7 en 14 maart vinden samen met leerlingen van de basis scholen oecumenische vieringen plaats. Op woensdag 24 maart is er een Vespersdienst in de Dorpskerk die begint om 19.00 uur. Op 27 maart wordt de Vastenactie afgeslo- ten met een fancyfair, rommelmarkt en kinderspelen in en rondom De Ark aan het Hargplein. "Ieder keer weer blijkt dat de opbrengst van inzamelacties, die verspreid plaatsvinden over het gehele jaar gemiddeld zo'n 25.000 gulden opleveren. Als dit bedrag dit keer weer wordt gehaald dan bete- kent dat een prachtige ondersteu ning van het werk voor de kinderen in Haiti", aldus Theo Roeling. Nans Wolters Leden van de werkgroep Oecumenische Vastenaktie Schiedam-Noord tijdens het voorbereiden van de tentoon- stelling over Haiti. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - In de Blauwe Brug is gisteren een expositie geopend over een schoolprojeef in Haiti. Dit project wordt ondersteund door de werkgroep Oecumenische Vastenactie Schiedam-Noord. Het is de veer- tiende maal dat door de Oecumenische Vastenaktie aan- dacht wordt gevraagd voor men- sen in andere landen die in moei- lijke omstandigheden leven. Dit jaar is gekozen voor hulp aan de stichting COHAN die op het Caraibische eiland Haiti twee scholen (in de hoofdstad Port- au-Prince) onder haar hoede heeft. Voor kinderen op Haiti is het moei lijk een schoolopleiding te volgen. Als dat lukt is het een wonder als die studie wordt afgesloten met een exa- men. Faciliteiten die van belang zijn bij het volgen van onderwijs ont- breken daar grotendeels. Op het eiland heeft ruim zeventig procent van de bevolking geen werk heeft en is daardoor niet in staat de kinderen naar school te sturen. Niet alleen wordt van ouders verwacht dat zij betalen voor schriften, boeken en schooluniformen maar ook voor het tafeltje en stoeltje waaraan het kind moet werken. Bovendien worden leerlingen vaak thuis gehouden om de voor het huishouden te zorgen. De Stichting COHAN Service Social opende zeventien jaar geleden Ecole Pilote, een school vlakbij een slop- penwijk in Port-au-Prince waar hon- derd leerlingen onderdak vonden. In Ik houd heel erg van rommelmarkten. Ik zie de borden met de aan- duiding nog niet, of ik heb de datum en de plek waar die gehouden wordt al genoteerd in mijn agenda. Bij ieder bezoekje dat ik aan zo'n markt breng, denk ik dat ik vind wat ik al jaren zoek. Vaak is dat ook zo. Roep niet al te hard rommel- of curiosamarkt in mijn huis, want alles valt van de muur en uit de kast. Die verzamelwoede vindt z'n oorsprong denk ik in de lorrenboer, die vroeger eens per maand onze boerderij bezocht. Eigenlijk han- delde hij in oud ijzer, maar lompen, lorren en curiosa kregen ook een plekje op zijn gemotoriseerde soortement open bakfiets. Hij was een bijzonder mens, die Rikus van Aalderen. Als hij het erf opkwam kneep hij in alle geluidshoorns, die hij op zijn kar had bevestigd. Boerderij op stelten, de kippen van de leg, de katten schichtig weggekropen onder de heg, maar de familie gewaar- schuwd dat Rikus was gearriveerd. "Zullen we dansen?vroeg hij altijd als eerste aan mijn grote zus. Hij wachtte haar antwoord nooit af. Vervolgens maakte hij een elegante bulging en ivalste met haar over de deel. Muziek was niet nodig. Hij zong zelf een zee- manslied in de driekwartsmaat. Daarna onderbandelde hij met mijn vader. Dat was zo gebeurd. Wat voor Rikus bestemd was, lag klaar. Mijn moeder heeft hij jaren lang bestookt met de vraag of ze het sptnnewiel niet wilde verkopen. Nee, dat wilde ze niet. Ze span zelf. "Mag ik dat spinnewiel hebben als ik later groot bent", vroeg ik eens aan mijn moeder. Dat kon ze met beloven, dat was nog zo ver weg. Voor de zekerheid zette ik met de hete pook mijn initialen erin. Op een kwade dag was het spinnewiel verdwenen uit onze boerde rij. "Het zat stampend vol houtwormgafmijn moeder als verkla- ring "en die harde werkers moet je nou net niet in huis hebben. Ik heb het aan Rikus meegegeven"Eigenlijk zoek ik hem nog steeds op die rommelmarkt en mijn spinnewiel. 3 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Op 13 maart doet mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk de Grote Kerk in Schiedam aan. Het koor van onge- veer vijftig zangers komt in het kader van het wekelijkse inloop concert. Dirigent is Willem Chr. Meijboom. Het koor wordt bege- leid door Andries Stam aan de orgel. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. vanuit Nederland daar direct bij betrokken zijn en moet het op de Schiedamse scholen en bij de lokale bevolking een tot de verbeelding sprekend project zijn. SCHIEDAM - In Artotheek Schiedam worden workshops gehouden op zaterdag 20 en 27 maart en op zaterdag 10 en 17 april, van 13.00 tot 16.30 uur. De lessen worden gegeven door vier Schiedamse kunstenaars die docent zijn aan een academie voor beeldende kunst. De kosten voor de vier workshops zijn f 40,-. De workshops worden gegeven door Michael Snoep (licht en schaduw), Marjo van Soest (kleur is licht), Henny van Leeuwen (kleurveran- deringen) en Sjef Henderickx (licht en donker). Opgeven voor 16 maart: (010) 4709827. Enkele jaren geleden kreeg COHAN de gelegenheid in Port-au Prince een terrein te kopen waarop een hotel gevestigd was. Na de verbouwing kan het gebouw dienen als school. Het andere schoolgebouw dat in zeer slechte staat verkeert en gedeeld moet worden met een andere groe- pering zal worden gebruikt voor het opvangen van alleenstaande moe- ders en voor de begeleiding van ouders van leerlingen die commer- ciele activiteiten willen ontplooien. De 2500 kinderen die de school bezoeken scoren hoog: 85 procent gaat over of behaalt het diploma. COHAN Service Social wil de jeugd betere kansen bieden met de achter- liggende gedachte dat een bevolking die onderwijs.heeft genoten kan bij- dragen aan een democratisch Haiti.

Postiljon | 1999 | | pagina 7