Stedelijk Gymnasium Schiedam gaat nieuwe millennium in okter i praktijk Uitqaanstips Macht nichts aus Bouwien en Simon Lustrum 4 10 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Tienduizenden Nederlanders heb- ben in de afgelopen weken bun vakantieheil gezocht tussen sneeuw- verstuivingen en lawines. Ook ons geztn behoorde daartoe. Met de kin- deren hadden we ons voor een week verplaatst naar een familiehotel in St. Johann in Tirol, Oostenrijk. Het was een prijzig onderkomen, maar, volgens bet reisbureau, hadden we dan ook eerder moeten boeken. Ondanks flinke sneeuwval genoten we allemaal uitbundig. Vooral de tochten met de slee waren in trek bij de jongens. En bij terugkomst in ons hotel, laat in de middag, stond de warme maaltijd al klaar. Op de derde avond bleek dat het eten meerdere gasten niet goed was bekomen. Menigeen ging vroeg naar bed. Ook Jan-Willem, onze oudste, gaf te kennen dat hij misselijk was. Vlug bracht ik hem naar onze kamer. Ik zei dat nachtrust tussen een fris dekbed hem goed zou doen. Nauwelijks lag hij daar met zijn bleke gezicht of een deel van de maaltijd werd spontaan in bed geloosd. Bij de wasbak veegde ik zijn gezicht schoon. Op de gang stond een lin- nenkast, wist ik mij te herinneren, dus daaruit kon ik schoon bedden- goed halen. Als bij toeval trof ik daar een meisje van het hotel, dat direct bereid was te helpen. "Macht nichts aus", zei ze en binnen een mum van tijd was het bed ver- schoond. Jan-Willem ging weer lig- gen. Nauwelijks een minuut later werd zijn gezicht opnieuw krijtwit en voordat ik er erg in had moest het meisje het bed opnieuw verschonen. "Macht nichts auslachtte ze vrien- delijk. Wellicht heeft u de oorzaak van het voorafgaande al geraden: voedsel- vergiftiging. Aanwijzing hiervoor was dat meerdere mensen die alle maal uit 'dezelfde pot' hadden gege- ten klachten hadden. De maaltijd bevatte waarschijnlijk bacterien, danwel een afvalproduct hiervan. Wanneer voedsel langdurig en niet te heet wordt verwarmd (zoals een pannetje soep op de kachel), krijgen bacterien de kans om zich te ver- meerderen. De eerste verschijnselen van een voedselvergiftiging kunnen bestaan uit onwel (bleek) worden, duizeligheid, overgeven en hoofd- pijn. Het braken heeft als functie het zo snel mogelijk verwijderen van de ziektekiemen uit het lichaam. Als het besmette voedsel langer in het lichaam blijft kan er nog diarree bij- komen. Men spreekt dan van gast roenteritis (latijns voor maag/dar montsteking). Behalve het zich een tijdje ziek voelen, heeft zo'n voedsel vergiftiging niet veel om het lijf. Let er wel op dat de persoon in kwestie niet te veel vocht verliest. Vooral kinderen en bejaarden lopen kans op uitdroging. De beste remedie is veel drinken (water, thee, lichte bouillon, appel- sap, rijstewateren na verloop van tijd voorzichtig beginnen vast voed sel (kaakje, biscuit, beschuit, wit- brood met geraspte appel enzo- voort). Het was te begrijpen dat Tom, mijn op een na oudste zoon, ook mee ging doen met het braakfestijn. In twee dagen tijd werd het bed vijf keer extra verschoond. En iedere keer was het ons dienstmeisje niets te veel. Toch was ik wat aangedaan toen ik bij vertrek op de toch al vor stelijke rekening een extra post aan- trof van vijfmaal 120 shilling van- wege extra bedverschoning (onge- veer twintig gulden per keer). De eigenares van het hotel zag mijn gezicht en vroeg: Gefallt es nicht Even stamelde ik "uh...maar in de wetenschap dat het voor onze jon gens was en dat in vakantielanden altijd alles kan, als je er maar voor betaalt, zei ik na een korte pauze nein, macht nichts aus. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Oud-leerlinge Mati Pothuis-Karreman reikte het eerste exemplaar van het album Amoricum uit aan wet- houder Wiegman. In zijn toe- spraak roemde Wiegman het Stedelijk Gymnasium Schiedam om het feit dat het nooit geinte- greerd is in een scholengemeen- schap. "Ook na het jaar 2000 zal het Stedelijk zelfstandig blij- ven, daar ben ik van overtuigd", aldus Wiegman. Ondanks zijn promotie voor het gymnasium was de wethouder ook het slachtoffer van licht hoongelach. De oorzaak was het feit dat hij ooit een Rijks HBS-er was. Dat hij in de roerige jaren vijftig veelal een pils dronk met gymnasiast Paul den Duden (ook aanwezig), maakte veel goed. Aan het einde van zijn toespraak had Wiegman nog een verrassing in petto. Hij bekende dat zijn zojuist ontvangen boek niet het eerste maar het derde exemplaar was. Uit een tasje haalde hij een eer ste exemplaar, bestemd voor de onderzoekers en redactieleden Bouwien van Kampen-Postma en Simon Vuyk. Maatjes zijn het, Van Kampen- Postma en Vuyk. Dat is te zien aan het prachtige boek dat ze afleverden. Natuurlijk deden ze het niet alleen, maar ze zijn zeker de grondleggers ervan. Tevens zijn ze auteurs van enkele hoofdstukken. Het epos over 125 jaar lief en leed in een gymnasi um zal de liefhebber doen watertan- den. De crisisjaren, de Tweede Wereldoorlog, de Koude Oorlog, vetkuiven, flower power... alles is vastgelegd. Het boek roept warmte en weemoed op. De lijnen zijn prachtig aaneen geweven door samenstelster Nathalie Lans die met Nienke Landre ook tekende voor de eindre- dactie. Lans (ook oud-leerlinge) heeft geen snel werk afgeleverd, maar heeft zich gericht op een samenstelling die de tand des tijds kan doorstaan. Geschiedkundig maar nooit saai. Andere auteurs zijn schrijver Maarten Biesheuvel en Pierre Jansen. Rest nog de fraaie vormgeving van Ruud Vincent te vermelden. Vooral Oud-leerlinge Mati Pothuis-Karreman en wethouder Wiegman na uitreiking van het eerste exemplaar van het boek over 125 jaar Stedelijk Gymnasium Schiedam. (Foto: Van Det fotoproducties) de omslag: dansende personen tij- dens een kersentocht in 1939, vallen op. De boekwijzer, inclusief een fraai lintje, met daarop het 'volks- lied' van de school is een accessoire wat het geheel net even iets meer 'schwung' geeft dan een vergelijk- baar product. Bij het boekenstalletje is het een drukte van belang. De boeken vin- den gretig aftrek en overal zie je groepjes mensen tezamen door de hoofdstukken bladeren. Het is dan ook het vijfentwintigste lustrum. Ouden van dagen en net geslaagden zitten om de tafeltjes en drinken er een op nostalgie en toekomst. Ze hebben nog lang te gaan omdat er ook nog een feestavond plaatsvindt. Toch zit de stemming er al goed in. Ook bij Ko Touw van de lichting uit 1948. "Ik kom altijd op het lustrum. Mijn jaargang woont door het hele land. Zo zien we elkaar nog eens. We wisselen ervaringen uit en lachen heel wat af." Hij is nog maar net uit- gesproken of hij gaat zingen: 'disci- puli Gymnasli miramur antiquos', het lijflied van de (oud) gymnasias- ten. Velen zingen mee, vooral de ouderen. Touw heeft net als vele lus- trumgangers carriere gemaakt. Hij scoorde in de reclamewereld en is nu secretaris van SIRE (Stichting Ideele Reclame). Anderen werden dokter, advocaat, gemeentevoorlichter en schrijver. Nicole en Monica van jaargang '92 zijn ook vol lof over 'hun' school. Vooral het weekje Boedapest en de prettige sfeer op het gym zijn gevan- gen in hun gedachten. Ze zijn bij elkaar, al die mannen en vrouwen, drinken op nog eens 125 jaar en zin gen de school van Schiedam het nieuwe millennium in. De volgende eeuw zal er wellicht weer een boek verschijnen, dan zon- der Bouwien, Simon en Nathalie-. Ach, hun werk verdwijnt nooit en zal tot het einde der dagen in de Schiedamse archieven te bewonde- ren zijn. Een album is, tijdens kan- tooruren, voor de prijs van f 30,- verkrijgbaar bij reclamebureau Freelans, Lange Nieuwstraat 51, 3111 AD Schiedam. Telefoon: (010) 4269247. Ger van Veen PAUL VAN VLIET - Op vrijdag 12 en zaterdag 13 maart treedt Paul van Vliet op in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. In zijn veertiende One Man Show jongleert Van Vliet op zijn eigen onnavolgbare wijze met de jaren negentig. Boeiende verhalen, persoonlijke songs en een nieuw hilarisch komisch type- tje (de licht alcoholische Jonkheer Charles van Tetterloo jr.) zijn de pijlers waarop deze show rust. Van Vliet wordt muzikaal onder- steund door Ben van der Linden. De regie is in handen van Eddy Habbema. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur en de toe- gangsprijs bedraagt f 52,50. Met een kortingspas betaalt u f 50,- Bij de prijzen zijn een kop koffie of thee en een pauzedrankje inbegre- pen. QUASIMODO - Opus One zal op vrijdag 19 maart de voorstelling 'De klokkenluider van de Notre Dame' brengen in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. De voorstelling begint om 19.30 uur. Het verhaal gaat over Quasimodo, het mismaakte weeskind dat een- zaam opgroeit in de klokkentoren van de Notre Dame. Opus One vertelt het beroemde verhaal van Victor Hugo in een mix van dans, muziek, zang en mime. Net als alle andere producties van Opus One zal ook 'De klokkenluider van de Notre Dame' een spektakel zijn voor iedereen vanaf acht jaar. Toegang: f 27,50 en met kortings- passen f 22,50. Voor de jeugd: f 20,- Prijzen inclusief een kopje kof fie of thee en een pauzedrankje. DE MEEUW VAN TSJECHOV - Op 20 maart begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen de voorstelling 'De meeuw'. Het stuk van Tsjechov wordt gespeeld door het Noord Nederlands Toneel. Dit eerste toneelstuk van Anton Tsjechov (1860-1904) behoort tot de beroemde klassiekers van het repertoiretoneel. Het verhaal draait om de gevierde actrice Arkadina. De personages zijn geen dramatische helden, maar herken- bare mensen in herkenbare situ- aties, die in alle banaliteit soms hartverscheurend kunnen zijn. In de voorstelling zullen onder ande re Pleuni Touw, Peer Mascini, Hugo Metsers en Nina Deuss te zien zijn. De regie is in handen van Koos Terpstra. Toegang: f 37,50 en met kortingspassen f 35,- Prijzen inclusief een kop koffie of thee en een pauzedrankje. AMERIKA, AMERIKA - Voor iedereen vanaf vier jaar spelen juf- frouw Dotje en juffrouw Lotje op zondag 21 maart de voorstelling 'Amerika, Amerika'. Het begint om 15.00 uur in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. Dotje en Lotje willen naar Amerika. De dames halen alles uit de kast om hun droom- reis te verwezenlijken en als ieder een hen nu een handje helpt, komt dat best voor elkaar. Het publiek mag in stoere zeemanskle- ding naar de voorstelling over piraten, schatkaarten en zeemans- liederen komen. Kaarten kosten f 10,- en met kortingspassen f 7,50. De jeugd betaalt evenzeer f 7,50. Een kop koffie of thee en een pau zedrankje zijn niet bij de prijs inbe- grepen. FAY LOVSKY - De muziekvoor- stelling van Fay Lovsky La Bande Dessinee in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen op donderdag 25 maart begint om 20.00 uur. Fay Lovsky toert met in haar kielzog de onafscheidelijke La Bande Dessinee. Cok van Vuuren en Louis Debij vormen het ronken- de hart van deze virtuoze band. Het is een ijzersterke combinatie, waarbij de smaakvolle tintelende sound u een zeer aangename avond bezorgd. Voor de muzikale fijnproevers. Toegang: f 36,- en kortingspassen f 33,50 inclusief een kop koffie of thee en een pau zedrankje. DE NIEUWE SNAAR - Op vrijdag 26 maart brengt het dolkomsiche Belgische trio De Nieuwe Snaar de voorstelling Famineurzeven in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Grappen, grollen, visuele dwaas- heden, acrobatische capriolen en een vernuftig instrumentarium. De drie heren zetten een show neer van een ongekend hoog clownesk karakter. En dat alles onder het motto: Wat er ook gebeurt, altijd blijven spelen. Er is een speciaal voorprogramma. De toegang is f 35,- en met kortingspassen f 32,50. Prijzen inclusief een kop koffie of thee en een pauzedrankje. STOM, STOM, STOM - Hester Macrander verzorgt op zaterdag 27 maart vanaf 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen de voorstelling 'Stom, stom, stom'. Een mens houdt zichzelf graag voor de gek en Hester haar publiek. Eerst zet ze zichzelf te kijk, dan haar publiek. Op haar manier: ze confronteert en zingt met nau welijks in te tomen energie. Ze gunt u een avond lang lekker geen moment voor uzelf. Toegang: f 27,50 en met kortingspassen f 25,- inclusief een kop koffie of thee en een pauzedrankje.

Postiljon | 1999 | | pagina 5