Collectanten Jantje Beton aan de deur Doortje Altena-Boswinkel collectie in Stedelijk Museum Veiling kunstwerken voor fort Drakensteijn Zondagmiddag voor 55-plussers Culturele avond over thema boekenweek Intermezzo treedt op in de Rank Overvallen in woning Kunstuurtjes over Altena Boswinkel Collectie Intensief karwei Aanvulling Samenwerking Worst-op-pootjes 10 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Veel variatie in confrontatie De prachtige houten engel van Henk Visch is een van de kunstwerken uit de Altena-Boswinkel collectie. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - In Drank- en spijssa- lon't Paard aan de Hoogstraat 162 te Schiedam vindt op zondag 28 maart een veiling plaats van kunstwerken van Schiedamse en Vlaardingse kunstenaars. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan Fort Drakensteijn, de speeltuin waar gehandicapte en niet-gehandicapte kinderen samen kunnen spelen. Speciaal voor deze gelegenheid is er ook een exposi- tie van Klein Kinder Kunstwerken. Deze kunstwerken zijn gemaakt door kinderen van peuterspeelzaal Pippeloentje en zullen per opbod verkocht worden. Op zondag 16 mei wordt Fort Drakensteijn offi- cieel geopend. Alle kinderen uit Schiedam en de hele omtrek kun nen dan samen met hun ouders haar dit grote openingsfestival komen. SCHIEDAM - Kluphuis Oost orga- niseert speciaal voor 55-plussers een middag op zondag 14 maart. Op het programma staat een The- dansant. Dansen is niet verplicht. Tijd: van 13.30 tot 16.00 uur. Om 13.00 uur gaat de zaal open. Graag van te voren een kaartje kopen: kosten f 2,- (inclusief twee kopjes koffie of thee). Op de dag zelf kost een kaartje f 2,50. Men kan een kaartje halen in Kluphuis Oost, Boerhavelaan 79, telefoon (010) 2451818. Ook zijn kaartjes verkrijgbaar in het dienstencen- trum Oost, Marconiweg 2 (op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur). SCHIEDAM - Van 10 tot 20 maart vindt de 64e Boekenweek plaats. Onder het motto 'Familiealbum' staan dit jaar romans centraal van ouders over hun kinderen en kin deren over hun ouders. Evenals in voorgaande jaren organiseert de Openbare Bibliotheek Schiedam in samenwerking met de Schiedamse boekhandelaren Van Leeuwen en Mercurius een cultu rele avond in het teken van het boekenweek-thema. Deze avond vindt plaats op vrijdag 19 maart. Te gast zijn de schrijvers Kees van Beijnum en Lisette Lewin. De boe- kenweek-avond wordt muzikaal omlijst door de muziekpopgroep Poco Loco. De bijeenkomst vindt plaats in de Aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Aanvang: 20.15 uur. Kaarten kos ten f 7,50 en zijn verkrijgbaar bij de bibliotheken Stadserf (Stadserf 1) en Noord (Bachplein 589) en de boekhandels Van Leeuwen (Broersvest 85) en Mercurius (Hof van Spaland 31). SCHIEDAM - Op zaterdag 13 maart voert toneelvereniging Intermezzo het blijspel 'Blijf zitten waar je zit' op, onder regie van P. de Kaper. Plaats: Zalencentrum de Rank, Schiedamseweg 122 te Schiedam. Kosten van toegangskaarten voor deze uitvoering zijn f 10,- per stuk. Te verkrijgen bij de ingang van de zaal of telefonisch: (010) 4267199 4265349 4266408. De zaal is open om 19.30 uur en de uitvoering begint om 20.00 uur. Aan het einde van de uitvoering is er een bal. SCHIEDAM - In zijn woning aan de Parkweg werd woensdagavond 3 maart een 41-jarige man overval len door een nog onbekende man. Het slachtoffer werd daarbij op zijn hoofd geslagen en vastgebon- den. De onbekende man door- zocht vervolgens het hele huis en ging er vandoor met een betaal- pasje, cheques en audi'ovisuele apparatuur. het slachtoffer zag kans om hulp te roepen, waarna de politie werd gewaarschuwd. Het slachtoffer werd met een hoofdwond overgebracht naar het Schielandziekenhuis. SCHIEDAM - Popmuziek schal- de afgelopen week door de zalen van het museum terwijl mede- werkers bezig waren kunstwer ken uit de verzameling van Wouter en Han Altena- Boswinkel een plek te geven aan de wanden. Van die bedrijvig- heid was na de officiele opening van 'de onmiddellijke confronta tie met1 op zaterdag 6 maart door wethouder Luub Hafkamp niets meer te merken en liepen bezoekers in alle rust rond. Hoewel over de schenking van het echtpaar aan het Stedelijk Museum al het een en ander is geschreven waren de kunstwerken tot op heden niet zichtbaar voor het publiek. De tentoonstelling geeft een over- zicht van de diversiteit van de verza meling en juist hierdoor is de expo- sitie aantrekkelijk voor een breed publiek. De fantasierijke en sprook- jesachtige objecten van Mathilde ter Heijne en de prachtige houten engel van Henk Visch met de natuurlijke vleugels spreken bijvoorbeeld ook kinderen aan. Het is niet vaak voorgekomen dat het Stedelijk Museum in een ten toonstelling zo'n variatie aan wer- ken toont. De museumdirectie heeft noodgedwongen een representatieve keus moeten maken uit de grote col lectie die 1500 werken omvat en die bestaat uit zowel expressionistische schilderijen als verstild en ingetogen (ook grafiek), abstract en erotisch werk van bekende en minder beken- de kunstenaars. De schenking van verzamelaars Altena-Boswinkel betekende voor het museum niet alleen een aanwinst maar veroorzaakte ook een enorme hoeveelheid werk. Dit zal naar ver- wachting nog wel aanhouden. Alleen al voor het overbrengen van de kunstwerken moest een gespecia- liseerd transportbedrijf worden ingeschakeld dat zeven dagen nodig had om alle werken te verpakken en te vervoeren. Om de schenking te kunnen ordenen en overzichtelijk te maken werd de hele collectie opge- slagen in een extern depot en succes- sievelijk overgebracht naar het museum om geregistreerd te wor den. Dit is een intensief karwei omdat registratiekaarten een groot aantal gegevens vermelden. Materiaal en soort waarmee een kunstwerk is ver- vaardigd, de afmeting, de techniek, de voorstelling, motieven, het wordt REGIO - Onder het motto: 'Kin deren ruim baan, de collecte komt er aan' zal in de week van acht tot dertien maart worden gestart met de Jantje Beton-col- lecte. Deze collecte voor en door de jeugd in Nederland heeft een unieke formule. Van de opbrengst in maar liefst vijftig procent bestemd voor de collecterende clubs. Het reste- rende bedrag komt ten goede aan de jeugdprojecten van Jantje Beton. Tientallen vrijwilligers hebben in de weken voorafgaand aan de collecte een zilveren Jantje Beton-speld uit- gereikt gekregen. Op de speld staat een afbeelding van Jantje Beton, naar aanleiding van het beeldje dat Koningin Beatrix maakte. allernaal opgetekend. Bovendien moet melding worden gemaakt van herkomst, maker, verzekeringswaar- de, plaats in het depot en de toe- stand waarin het werk verkeert. Het registreren van 1500 werken is een tijdrovende bezigheid en tijdens de tentoonstelling gaat dit in kaart brengen gewoon door. Belangstellenden kunnen van dins- dag tot en met donderdag tussen 13.00 tot 15.00 uur aan Roel Arkesteijn, die de registratie voor zijn rekening neemt, vragen stellen over dit noodzakelijke werk. Het aantrekkelijke van de schenking voor het Stedelijk Museum wordt Het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton streeft naar een eigen plek voor alle kinderen in de Neder- landse samenleving en treedt daarbij zoveel mogelijk op als belangenbe- hartiger voor de jeugd. Het onder- steunt en stimuleert projecten, waar- bij de bevolking en de overheid intensief met elkaar samenwerkt. Deze projecten sluiten vaak aan op al bestaande initiatieven uit de ver- schillende gemeenten. Daarnaast bestaat het werk van het fonds voor een groot deel uit voorlichting. Voor de realisatie van al deze projecten, is het fonds afhankelijk van giften van particulieren en bedrijven. De Jantje Beton Collecte staat open voor alle organisaties uit het vrijwil- ligersjeugdwerk die zich inzetten voor een goede opvang en vrijetijds- besteding van kinderen en jongeren tot achttien jaar. Voor meer infor- matie omtrent het fonds kunt u bel- len (030) 2427265. onder meer gevormd door de aan vulling op de eigen collectie Nederlandse kunst van na de oor- log. Daaronder zijn onder andere schilderijen van Van Lieshout, Gubbels en een muurobject van Jan van Schoonhoven. Ook voor wat betreft grafiek sluit het aan bij een eerder gedane schenking van SCHIEDAM - De twee volgende kunstuurtjes van het Stedelijk Museum Schiedam (aan de Hoogstraat 112) zijn gewijd aan de tentoonstelling 'De onmidde- lijke confrontatie met' Nederlandse kunst 1959-1999 uit de Altena Boswinkel Collectie. Deze expositie bestaat uit talrijke kunstwerken die het Stedelijk Museum in de zomer van 1998 als schenking heeft ontvangen. De kunstuurtjes bestaan uit een rondleiding in de tentoonstelling en een bezoek aan de openbare regis- tratieruimte. Na afloop staat er voor de deelnemers thee of kof fie klaar. De kunstuurtjes wor den gehouden op donderdag 11 maart, 12.30 tot 13.30 uur en op dinsdag 16 maart, 12.30 tot 13.30 uur. Kosten: toegang tot het museum. Schiedammer Cees van de Geer. In een klap is het Stedelijk Museum bovendien in het bezit gekomen van een groot aantal werken van Otto Egbers. In de bovenzaal van het museum hangt een reeks (zestien) recente.houtskooltekeningen van de kunstenaar. Ook het grote schilderij in het trappenhuis is van zijn hand. In de collectie van het echtpaar komen namen voor die niet verte- genwoordigd waren in de verzame ling van het museum. Ton Boelhouwer is daar bijvoorbeeld een van. Hij maakte de twee objecten die gedeeltelijk gevangen zitten in een stalen frame. Er is weer ruimte in huize Altena- Boswinkel, maar dat is waarschijn- lijk van korte duur, want verzame- len zit het echtpaar gewoon in het bloed. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is te zien tot en met 16 mei. Nans Wolters Doortje begint er uit te zien als een volwassen teckel Haar wenkbrau- wen worden borstelig en ze wordt stevig van bouw. Nu is de groei van een leckelbeest anders dan bij andere honden, Ze groeiett voorna- melijk in de lengte en weinig in de hoogte. Doortje was als pup van enkele weken eigenlijk niet ecbt herken- baar als teckel. Er werd dan ook regelmatig gevraagd van wat voor ras ze was. Maar na mate de weken verstreken, rekte het hondenlijfje zich steeds verder nit. Naast de lange rug wordt de lengte nog extra benadrnkt door de snuit en de lange staart. Nil Doortje volgroeid is, meet ze van bet pnntje van haar neus tot bet topje van boar staart tachtig centimeter, terwijl boar schofthoogte van frond tot schouder) maar drieentwintig centimeter tsEn dat is te rrter- en. Ze ligt graag op scboot, maar door haar lengte wordt dat wat moeilijk. Als ze in een bocht gaat liggengaat het nog net. Wil ze lang uid dan steken er een kop en een kont uit. Kop aan de ene kant en de acbterbeentjes hangen aan de andere kant over board. Mijn zus belde laatst op. Haar teckeltje is nu vijf maanden. "Guusje is wel tien centimeter in de lengte gegroeid". Een ander klinkt dit onwaarschijnlijk in de oren. Maar nu wij net de groei van een teckel hebben meegemaakt, begrijpen we het maar al te goed. "Ik zie wel dat bet een teckel is", zegt een zevenjarig meisje tegen me. "Hoe weet je dati vraag ik. "Door zijn lange rug. Net als Takkte, de teckel van )ip en janneke". vertelt ze met kennis van zaken. En ineens begrijp ik de opmerkingen die we in winkelstraten hoorden. Ik maar denken dat bet een scbeldwoord voor teckels was als er gezegd werd: KijkTakkie". Maar nee boor, gewoon een beroemde teckel. Ook zwart en langkortom ook zo'n worst-op-pootjes. Edith Duditik

Postiljon | 1999 | | pagina 7