Een fantastisch initiatief Successen Ik ben verkeersouder Wat kunnen verkeersouders bijvoorbeeld doen? Verkeersouder zijn iets voor u? LandelijkSteunpunt Verkeersouders Gevaren rond de school Project Verkeersouders Wat is een verkeersouder? M "Een fantastisch initiatief" Heeft uw school al een verkeersouder? erkeers 10 MAART 1999 DE. POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 In 1995 is de vereniging Veilig Verkeer Nederland (VVN) samen met de vier lan- delijke organisaties voor ouders in het onderwijs gestart met het project Verkeersouders. Een zorgvuldig begin, goede begeleiding en praktische erva- ringen hebben er de afgelopen jaren voor gezorgd dat er anno 1999 ruim 1.000 verkeersouders in Nederland zijn. Het streven is dat er in de toekomst op alle basisscholen een of meerdere verkeersouders zijn die zich, naast de school en de gemeente, bezig houden met de verkeersveiligheid van hun kinderen. Het zal nog wel even duren voordat dit streven werkelijkheid is, maar we zijn op de goede weg. De verkeerssituaties rond scholen baart menig ouder grote zorgen. Dubbel gepar- keerde auto's, gevaarlijke oversteekplaat- sen, razende auto's en brommers zijn bijna een vertrouwd beeld rond de scholen Een beeld waar VVN en de vier ouder- organisaties niet gelukkig mee zijn. Om hier verandering in te kunnen brengen is de verkeersouder in het leven geroepen. VVN en de ouderorganisaties willen er, door middel van de aanstelling van verkeersouders, voor zorgen dat ouders een duidelijke rol gaan spelen wanneer het gaat om de verkeersveiligheid van hun schoolgaande kinderen. Er gebeurt op school natuurlijk al van alles voor verkeersveiligheid: de directie van de school bepaalt welke methode voor verkeersonderwijs gebruikt wordt, leer- krachten geven les en soms is er een commissie verkeer waar ook ouders in zitten. Die drie partijen: directie, leerkrachten en ouders zoutlen eigenlijk heel goed moeten kunnen samenwerken om de verkeersveiligheid van kinderen binnen de basisschool te verbeteren. Dat is niet altijd het geval. Er zou eigenlijk binnen de school een situatie moeten ontstaan waarbij ouders, leerkrachten en school- leiding in goed overleg de zorg voor de verkeersveiligheid van de kinderen delen. Om dit voor elkaar te krijgen moet er voor de ouders een vast aanspreekpunt zijn binnen de school: de verkeersouder. Een verkeersouder vormt de brug tussen ouders, school en derden (gemeente, politie, VVN, wijkverenigingen, e.d als het gaat om de verkeersveiligheid van de kinderen. Hij of zij praat binnen de school mee over de mogelijke verbetering van deze verkeersveiligheid. Een verkeersouder maakt zich sterk voor: - het betrekken van de ouders bij de verbetering van de verkeersveiligheid van hun eigen kind; - goed verkeersonderwijs; - veilige schoolroutes; - het maken van goede afspraken. Een verkeersouder geeft geen ver- keersles. Dat kunnen ze rustig aan de leerkrachten overlaten. Het is slim om als verkeersouder lid van de ouderraad te zijn of contact te houden met iemand in deze raad. Zo kan de verkeersouder ervoor zorgen dat verkeers veiligheid regelmatig op de agenda staat. Op een aantal scholen is een verkeers- commissie gevormd Een leerkracht, een lid van de ouderraad en de verkeersouder overleggen hierin samen welke zaken aandacht moeten krijgen. Deze verkeersouder is verzekerd van aandacht van het schoolteam en de ouderraad. Als er iets aangepakt of onder- nomen wordt, kan een verkeersouder natuurlijk ook samenwerken met andere ouders. De afgelopen jaren hebben verkeersouders in de buurt van de scholen al diverse klussen geklaard die ervoor gezorgd hebben dat hun kinderen vei- liger naar school konden gaan. Door de inzet van verkeers ouders zijn... verkeersdrempels, verkeers- lichten, en zebrapaden aan- gelegd; het schriftelijk en/of praktisch verkeersexamen op scholen ingevoerd; 30 km-zones op schoolroutes ingevoerd; fietstunnels en betere straat- verlichting aangelegd; extra verkeersborden en/of attentieborden geplaatst; verkeersbrigadiers aange- steld die kinderen veilig hel- pen oversteken. Een verkeersouder staat er niet alleen voor. Vanuit het Landelijk Steunpunt Verkeersouders (LSV) ontvangen verkeersouders materialen, ondersteu- ning en begeleiding. Zij kunnen hier terecht met vragen en problemen en eventueel in contact worden gebracht met andere verkeersouders. Het LSV organiseert introductie- en themabijeenkomsten voor verkeersouders en verstuurt nieuwsbrieven. Voor meer informatie verwijzen we u naar het LSV en naar de verkeersoudersite op internet (www.vvn.nl/verkeers- ouders). Landelijk Steunpunt Verkeersouders Postbus 423 1270 AK Huizen Tel. 035- 52 62 737 Maandag t/m vrijdag van 9.00 - 13.00 uur en van 13.30 - 16.00 uur. (Gedurende de schoolvakanties is het steunpunt gesloten) Fax. 035-52 48 899 e-mail: verkeersouders@vvn.nl Met Verkeersouders veilig op weg! Een enquete houden onder ouders om verkeersproblemen rond de school te inventariseren; Een verkeerswerkgroep vormen met ouders en leerkrachten; Een actieplan maken om knelpunten aan te pakken; Een verkeersrubriek in de schoolkrant; Andere ouders informeren over: veilig vervoer van kinderen, fietsverlichting, skeeleren, fietshelmen, walkmans in het verkeer, verkeersmaterialen voor thuisopvoeding etc.; Het (mede)organiseren van een verkeersdag of -week; Het (mede)organiseren van het schriftelijk en praktisch verkeers examen; Het (mede)organiseren van de Nationale Straatspeeldag; Samen met de school de verkeerslesmaterialen bekijken; Het (mede)organiseren van een fietskeuring; Acties organiseren voor de campagne "De scholen zijn weer begonnen". "Deze samenwerking van VVN en ouderorganisaties vind ik al jaren een fantastisch initiatief. De ver- Mevrouw M. de Wit, verkeersouder van de Michaelschool in De Bilt: "Ik ben verkeersouder geworden, omdat ik de verkeersveiligheid van kinderen belangrijk vind. Wie niet? Ik zit in zo'n verkeerscommissie van drie personen. Wat wij bespre- ken, wordt meteen daarna in het schoo'team en oudercommissie aan de orde gesteld waarna er gehandeld kan worden. Dat bevalt prima en ik sta er niet alleen voor. Er staat nu een verkeersprikbord in de hal van de school. Een sei- zoenenbord, waarop we telkens voor een ander verkeersveilig- heidsonderwerp aandacht vragen. Voor de herf st staat er een f ietscon- troledag gepland. Die kondigen we aan op het bord en we leggen er voorlichtingsfolders van VVN bij. De kracht van dit project is voor mij dat er extra aandacht is voor ver keersveiligheid." Een school kan alleen meedoen als de directie, leerkrachten en oudergeleding van een school het er samen over eens zijn dat men op de school een verkeers ouder wil aanstellen. Het eerste jaar zijn de kosten voor deel- name aan het project verkeersouders 295,-. De verkeersouder ontvangt hiervoor materialen en kan daarnaast ook deelnemen aan een introductiebijeen- komst en themabijeenkomsten. Daarnaast kan de verkeersouder gebruik maken van de expertise van het Landelijk Steunpunt Verkeersouders. Het tweede jaar - en de jaren daarna - hebben verkeersouders een abonnement, deelname aan het project bedraagt dan 150,-. (Prijzen zijn inclusief BTW, vastgesteld voor het schooljaar 1998-1999.) In de meeste gevallen wordt door de ge meente of provincie subsidie verleend voor dit project. Verkeersouders kunnen zich aanmelden bij het Landelijk Steunpunt Verkeersou ders. Vervolgens wordt uitgezocht of sub sidie verkregen kan worden. Binnen twee weken ontvangt men hierover nader be- richt. Zijn u en de school het erover eens en wilt u zich aanmelden? Neem dan telefo- nisch contact op met het Landelijk Steun punt Verkeersouders. Tineke Netelenbos, minister van Verkeer en Waterstaat (1999): keersouder is een spil op school, als het gaat om verkeersvraag- stukken. Hieraan kan volgens mij niet genoeg aandacht besteed worden." Mevrouw 7 Netelenbos, minister van Verkeer en l/Vaterstaat

Postiljon | 1999 | | pagina 8