Heerlijk daar boven in de toren Beiaardier entbousiast over klank van carillon Activiteiten voor oude Dansen in Wibautplein en Blauwe Brug Avondconcert in Grote Kerk Computerles voor beginners Omgaan met chronische pijn Radarsnelheidscontrole Geboeid Zomermaanden Borduren 10 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Op zaterdag 13 maart is er in wijk- en ontmoetingscen- trum De Blauwe Brug een dans- avond met live-muziek uit de jaren zestig. De avond begint om 20.00 uur en is voor iedereen vanaf 20 jaar toegankelijk. De toegang is f 7,50. Meer informatie: (010) 2470464. De Blauwe Brug ligt aan het Bachplein 590. In wijkcentrum Wibautplein kan men op stijldansles op dinsdag van 12.15 tot 13.15 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij (inschrijving tot 16 maart mogelijk). Ook kan men zich aanmelden voor de vrije dansmiddag, die aansluit op de dansles op dinsdag. Kosten f 25,- voor tien lessen stijldansen en f 6,- per maand voor het vrij dansen op dinsdagmiddag. De nieuwe cursus start op 23 maart en duurt tot en met 25 mei. Meer informa tie: (010) 4715765. SCHIEDAM - Op woensdag 10 maart om 19.30 uur treden in de Grote Kerk het Schiedams Bachkoor en het Randstedelijk Begeleidingdorkest op onder lei- ding van Bas van Houten. Solisten zijn Hanneke Kaasschieter, sopraan, Renate Algera, alt, Rob Stellinga, tenor, Richard Zook, tenor, Mario Veldpape, bas, Ronald Dijkstra, bas bariton en Jaco van Leeuwen op het orgel. Plaats: Grote of Sint Janskerk, Langekerkstraat te Schiedam. SCHIEDAM - Voor mensen die tot nu toe nog niet de stap hebben gezet om met de computer aan de gang te gaan, heeft wijkcentrum De Erker een cursus ontwikkeld. De cursus voor beginners start op donderdag 18 maart. De kosten bedragen f 50,- voor vier lessen van anderhalf uur, inclusief het boek. Naast deze cursus worden in De Erker ook cursussen Windows '98 en Word for Windows gegeven. De kosten van deze lessen bedragen f 150,- voor acht lessen, inclusief boek. Belangstellenden kunnen bellen met (010) 4267767 of even langs- komen aan de Jan van Avenesstraat 32. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Er leeft in Nederland een half miljoen mensen die dagelijks te maken hebben met pijn. Chronische pijn wordt ervaren als een altijd aan- wezige stoorzender waardoor men in een maatschappelijk isolement verzeild kan raken en sociale con- tacten verliest. Patienten met chronische pijn hebben veel begrip nodig van mensen uit hun naaste omgeving en zijn vaak aan- gewezen op regelmatige en inten- sieve hulpverlening van onder anderen artsen en therapeuten. Deze maand besteedt de Gezondheidswijzer van de GGD aandacht aan chronische pijn. Iedereen met vragen op dit gebied kan op werkdagen van 9.30 tot 15.30 uur informatie vragen aan de balie van de GGD Nieuwe Waterweg Noord aan Van Hogendorplaan 501 (naast station Vlaardingen Oost). Telefoon: (010) 2488004. SCHIEDAM - De Verkeerspolitie - Bureau Projectmatige Verkeerscontroles- heeft maandag- morgen een radarsnelheidscontro le gehouden op de Laan van Bol'es te Schiedam. Van 8.20 tot 9.45 uur stond de radarwagen op de Laan van Bol'es. 664 auto's passeerden het controlepunt. 120 bestuurders reden harder dan 50 km. Hoogste snelheid 85 kilometer per uur. SCHIEDAM - Marianna Marras bespeelt in Schiedam en Delft het carillon van respectievelijk de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat en de Nieuwe Kerk in Delft. Daarmee is zij een van de weinige vrouwelijke beiaardiers in Nederland. Carillons werden decennia lang alleen bespeeld door mannen. Daarom ont- breekt een duidelijke benaming voor een vrouw die boven in de toren haar wil oplegt aan een carillon. "Sommigen spreken wel over bei- aardierster, maar er zijn ook mensen die het hebben over beiaardeuse", lacht de rap pratende Marianna Marras. "Mij maakt het absoluut niets uit hoe men mij noemt als ik maar kan spelen, want dat vind ik na ruim tien jaar nog altijd fantas- tisch. Marianna en collega Gerard de Waardt bespelen afwisselend het carillon van de Grote Kerk in Schiedam aan de Lange Kerkstraat. Iedere vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur is het carillon te horen tijdens de weekmarkt maar ook bij andere gelegenheden, bijvoorbeeld ter gelegenheid van het slaan van een eerste paal, Monumentendag of een huwelijk. Voor een kersvers bruidspaar dat na de huwelijksvoltrekking de trap van het stadhuis afdaalt veroorzaken die speciaal voor hen gespeelde num- mers ongetwijfeld een bijzonder gevoel. Aanstaande echtparen kun nen een keus maken uit een lange lijst van melodieen. Marianna Marras groeide op in Delft en werd al heel jong geboeid door het carillon. Als klein kind, lopend met haar moeder door de stad luisterde ze al met aandacht naar het klokkenspel. "Meestal hoor je niet eens de melodie maar meer de klanken en die lopen als het ware met je mee. Die flarden muziek horen gewoon bij een historische binnenstad. Om een volleerd beiaardier te wor den volgde Marianna Marras een ruim vijf jaar durende opleiding aan het Amersfoortse Conservatorium voor Beiaardiers. Tijdens die oplei ding werd ze hulpbeiaardier in Delft. Zij is tevens dirigent van Cantorij en van een kinderkoor. "Heerlijk" antwoordt ze op de vraag hoe het is om alleen boven in de toren te zitten. "Ik stem mijn repertoire af op de tijd van het jaar en daarnaast houd ik rekening met de smaak van de mensen beneden in de stad. Dat betekent dat ik wereld- se en religieuze muziek speel. Het gevoel dat de muziek verwaait over de bebouwing en de sfeer in de stad bepaalt, isvoor mij heel speciaal." Een concert duurt gemiddeld een Beiaardier Marianne Marras speelt op het carillon in Schiedam en Delft. (Foto: Ruud Veldkamp) BINGO - In dienstencentrum de Woudhoek is er op donderdag 11 maart een bingo. Aanvang 13.30 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). DANSAVOND - Op zaterdag 13 maart is er een dansavond in dienstencentrum de 4 Molens. Van 19.30 tof 23.30 uur. Toegang f 2,-. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 14 maart is er een koffie-inloop in dienstencentrum de 4 Molens. Van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang gra tis. THE-DANSANT - In dienstencen trum de Woudhoek is op zondag 14 maart een The-dansant. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang f 2,-. In de zomermaanden wordt een aan- tal concerten georganiseerd waar- voor gastbeiaardiers zijn uitgeno- digd. Volgens de Delftse zitten tus sen de verschillende carillons nogal wat verschillen, niet alleen in klank maar ook in afmeting. Voor een gas- tbeiaardier is het leuk om op een zomerse avond eens een ander kla- vier (carillon) te bespelen. Naar de mening van Marianna Marras verdient een initiatief in een aantal Belgische steden navolging in Schiedam en Delft. Daar creeert men tijdens een carillonconcert spe- ciale luisterplaatsen voor het publiek. Een bepaalde plek is dan afgezet en dat is heel gezellig. De beiaardierster is enthousiast over BLOEMSCHIKKEN - Op dinsdag 16 maart is er bloemschikken in dienstencentrum Oost. Van 13.30 tot 15.30 uur. Kosten f 10,- inclu sief bloemen. Opgeven voor 12 maart. MODESHOW - Op woensdag 17 maart is er in dienstencentrum de Woudhoek een modeshow van Van der Kloostermode. Aanvang 10.00 uur. Toegang gratis. BINGO - Op woensdag 17 maart is er in dienstencentrum de 4 Molens een bingo. Van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten f 7,- (zes ron den). SENIORENORKEST - Op don derdag 25 maart zal het Gewestelijk Seniorenorkest een concert geven in dienstencentrum de Woudhoek, Heijermansplein 35, Schiedam. Van 14.00 tot 16.00' uur. Kaarten vanaf 11 maart in de voorverkoop, kosten f 5,- per stuk (inclusief kopje koffie of thee). de aandacht en ondersteuning van Schiedam en Delft voor de Open Torenconcerten die in de zomer plaatsvinden. Belangstellenden gaan mee naar boven en krijgen de kans een muziekuitvoering van dichtbij mee te maken. Ook voor de jeugd worden carillonprojecten georgani seerd. Leerlingen van basisscholen krijgen een lesbrief en nemen vervol- gens een kijkje in de toren. "Het is ons opgevallen dat de inte- resse van het publiek voor carillon- bespelingen de laatste tijd toeneemt en dat is natuurlijk erg leuk", aldus Marianna Marras. Nans Wolters De grote kerk in Schiedam. Boven in de toren zit het klokkenspel. (Foto: Van Det fotoproducties) Ik borduur heel graag. Dat heb ik een beetje veel van thuis meege- kregen denk ik. Tijdens de lange winteravonden vroeger op de boerderij leverde ik samett met mijn moeder en grote zussen prach- tige staaltjes van huisvlijt. Een ijslijk koude winter zaten wij gezessen rond de grote tafel met een te borduren kleed erop. De vier mannen uit ons gezin nestelden zich tijdens dit tafereel in stoelen rond de Tromp kachel met een boek, waarboveti ze prompt binnen vijf minuten in slaap vielen. Wij bogen ons over het moeilijke borduurpatroon in steel-, stik- en kruissteek. Een zus voerde de regie. Ze had het naaimandje hele- maal op orde. Een schaartje met scherpe punt, zes borduurnaalden en voldoende splitzijde. Dit vlocht ze door een kaartje, waar ze eerst gaatjes in had geprikt. Zo kon je er heel gemakkelijk de te gebruiken twee draadjes uittrekken. Aan de bovenkant stonden de nummers van de kleur genoteerd. Mijn moeder borduurde links-, wij allemaal rechtshandig. Regie- zus hield in de gaten ofalle kruisjes wel de goeie kant opgingen. Ze liet mij nogal eens een steelsteekje uithalen, omdat ze vond, dat er een onregelmatigheid in zat. Of als de achterkant niet net zo ttiooi was als de voorkant! We zongen tijdens deze noeste arbeid de mooiste meerstemmige liederen. Wat werd het een mooi kleed. Mijn moeder dekt er nog steeds de tafel mee, als ik een dagje bij haar kom eten. Ik draai het kleed steevast om, als ik aan tafel zit. De achterkant is net zo mooi als de voorkant, constateer ik nog steeds. Toen ik verkering kreeg met mijn huidige man, verraste hij mij eens met een tafelkleed, dat ik zelf nog moest borduren. Ik koos met zorg de kleurtjes uit en ging aan de slag zoals het me van huis uit was geleerd. Aan alle kanten mooi geborduurd. Manlief, toen nog vriend verbaast zich hogelijk. Moet dat nou zo? )a, dat moet zo. We zijn inmiddels dertig jaar verder. Mijn man komt tegen etenstijd thuis. "Zet jij de tafel even aan?vraag ik, terwijl ik hem het tafel kleed toewerp. Dat doet te. "Het kleed ligt onderstebovenzeg ik. Verbazing bij hem. "Het kleed ligt niet ondersteboven"zegt ie, enigszins aangebrand. "Je bent aan een brilletje toe", deel ik als plaagstootje uit. Als ik de keuken weer binnenkom, staan de har den ondersteboven op tafel! "Dat verschil zie je tenminstemom- pelt ie wat binnensmonds.

Postiljon | 1999 | | pagina 9