Lang leve de lente! Schillerende voorjaarsbloeiende sfruiken Maart Struikrozen snoeien Vijver- onderhoud Miss Vaste Plant 1999: CAMPAGNE GEFINANCIERD MET EEN BIJDRAGE VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAP Heesters snoeien Nog meer keus in vroege bloeiers? Verwen uw neus met een voorjaarsruiker Het voorjaar verovert Nederland Het begint in het zuiden, tangs de bust en in beschutte tuiueu in steden. teder jaar verovert de iente ons land met zo'u 30 but per dag. In Koosendaai bloeien de brobussen ruim twee weben vroeger dan in (groningen. Lentetrend: maak speciale tuinhoekjes jjf&U life- Planten voeding geven A/lei "Karniina" Sfeermakers op balkon en terras Gazononderhoud PPH: Plant Publicity Holland VBTB: Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche 17 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 12 Vroeg in het voorjaar kan uw tuin al een kleurrijk paradijs zijn. Bloeiende heesters spelen dan een grote rol. Stermagnolia (Magnolia stellata) wordt maximaal 3 m hoog en bloeit met prachtige ster- vormige, witte bloemen. Heel bekend is ook het Chinees klokje Forsythiamet zijn rijkdom aan gele bloemen. Voor een wat klei- nere tuin is de rijkbloeiende bol- vormige Forsythia ovata 'Tetragold' een prima keus. Andere echte voorjaarsbloeiers zijn de ribessen. Ribes sanguineus 'King Edward VII' wordt maar 2 m hoog en vormt wljnrode tot rozerode bloemtrossen, gevolgd door pik- zwarte besjes waar de vogels gek op zijn. Struiken die in de zomer en herfst bloeien, moeten vroeg in het voorjaar worden gesnoeid. Die bloeien namelijk aan takken die ze pas daarna vormen. Voorjaarsbloeiende heesters pas na de bloei snoeien. Dan gebrui- ken ze de rest van het jaar om nieuwe bloeitakken voor het vol- gende voorjaar te vormen. Gebruik voor het snoeien altijd goed scherp gereed- schfap. Nog een paar kleurrijke heesteri- deeen: de geel bloeiende schijnha- zelaar (Corylopsis) of de kronkelha- zelaar (Corylus avellana 'Contorta') met lange hangende katjes, het peperboompje (Daphne mezereum) met geurige paarse bloemetjes. Het ultieme voorjaarsgevoel krijg je natuurlijk met een zachtroze bloeiende sierkers (Primus) of een schitterende vroegbloeiende Rhododendron. Het tuincentrum heeft keus genoeg, ook in de klei- nere maten of planten op stam. In pot gekweekt kunt u ze meteen planten. Dan groeien en bloeien ze gewoon door. Wat is er fijner dan u in uw eigen tuin terug te kunnen trek- ken in een besloten hoekje met een heel eigen sfeer, apart van het terras. Al is het maar een tuinstoel onder een rozenboog of een bankje onder een pergola, begroeid met heerlijk geurende planten. Wanneer u klimmers als clematissen, rozen en kam- perfoelie combineert met klim- op, creeert u een fantastische altijdgroene omlijsting. Ook met korte hagen, trellis, plantenzuilen en schuttingdelen zijn prachtige indelingen te maken. Voor een plek voor uzelf, maar ook voor een speel- plek van de kinderen. Durf uw tuin in te richten zoals u binnen ook doet. Maak van de tuin een W >rrrr*. echte buitenkamer. Met allerlei speciale plekken wordt het een leefruimte waar u maximaal van geniet. Rozen snoeien Gazon onderhoud starten Borders en vaste planten verzorgen Heide snoeien Zomerbloeiende heesters snoeien Planten voedsel geven Tuinturf tussen de heide brengen Bomen en heesters planten Dahlia's planten Onkruid uit het gazon verwijderen Eenjarige planten zaaien Planten voedsel geven U moet voeding geven als de planten het noaig hebben, dus als ze (gaan) groeien. Er zijn allerlei speciale meststoffen voor rozen, hagen, het gazon, buxus en kuipplanten. Laat u goed voorlich- ten in het tuincentrum. Algemeen toepasbare mest als gedroogde koe- mest is altijd goed en werkt lang door. Algemene kunstmest NPK 12+10+18 werkt snel. Voor planten in potten en bakken is een lang werkende meststof uitstekend. Er zijn ook veel vloeibare meststoffen die met het gietwater worden gege- ven. Volg altijd precies de gebruiks- aanwijzing, dan krijgen uw planten exact wat ze nodig hebben. Vaste planten steun geven Voorjaarsbloeiende heesters snoeien Vijver verzorgen Buxus de eerste keer knippen Kuipplanten naar buiten Controleren op ziekten en plagen Planten voedsel geven Blj droog weer sproeien Doe dat na 1 maart, maar voor 1 april. Snoei eerst al het dode hout weg. Kort daarna de overblijvende tak ken tot 25 of zelfs 10 cm in. In kleine tuinen het kortst snoeien. Wilde scheuten, deze hebben veel meer dooms dan de gewone tak ken, helemaal wegnemen. Snoei altijd boven een naar buiten wij- zend oog. Daar groeit een nieuwe bloeitak uit. In april dode plantenresten ver wijderen. Dun ook te sterk uitge- groeide planten uit. In mei kun nen nieuwe waterlelies en andere vijverplanten worden geplant. Draadalgen regelmatig verwijde ren (om een $tok winden en uit het water trekken). Een explosie van zweefalgen (groene soep) vroeg in het jaar gaat meestal van- zelf over. Op een open plek in of bij de vijver kunt u allerlei vijver- ornamenten plaatsen. Officieel heet ze Geranium cantabrigiense 'Karmina', een schoonheid uit het geslacht van de ooievaarsbekken. Ze wordt maar 25 cm hoog en behoudt haar blad ook in de winter, het kleurt dan prachtig. In juni-juli staat ze te stralen met donkerroze bloemen. U kunt haar in de voile tuingrond, maar ook gerust in een bak of kuip zetten. In groepjes geplant komt ze Het best tot haar recht. Trouwens, haar broers mogen er ook zijn: 'Cambridge' bloeit roze en 'Biokovo' wit. Verder lijken ze sprekend op elkaar. Echte ooievaarsbekken zijn uiterst dankbare tuinplanten. Wintergroen zijn bijvoorbeeld Geranium 'Ingwersen's Variety' (zachtroze) en 'Spessart' (wit). Heel goede niet-wintergroene zijn de mooie Geranium himalayense 'Gravetye' met .elblauwe bloemen, Geranium psilostemon |V (paars) en Geranium endressii (pur- perroze). Er zijn er nog veel meer. Kijk maar in het tuincentrum. U kunt nu volop bloeiende ver- geet-mij-nietjes, violen enz. kopen. En later volgen primula's, madeliefjes, ranonkels en zelfs lelietjes van dalen. Zet ze in pot- ten, bakken, manden, zinken emmers, fruitkisten of wat u maar mooi vindt. Zorg wel voor draina- gegaten onderin. Nog mooier wordt het wanneer u voor een vaste basisbeplanting in de potten en bakken zorgt. Maak bijvoor beeld van Japanse azalea (ook op stam) samen met een klein hees- tertje zoals de bladhoudende Pieris of een dwergrhodo- dendron een kleurrijke combinatie. Daar heeft u het hele jaar ple- zier van, zeker als u ook nog com bineert met kleu- rige bodembedek- kers zoals Aubrieta, Arabis, Sempervivum en Saxifraga. Probeer ook eens akelei (Aquilegia). Zo creeert u pas echt behaaglijke sfeer op uw balkon of terras. Een voorjaarstuin is een genot om te zien. Met planten die ook nog eens heerlijk geuren is het dubbel genieten. Verrijk uw tuin met een voorjaarsruiker. Voor uw neus is dat puur verwennerij. Er zijn er heel wat, zoals de sering en de sneeuwbal. Ook de boerenjasmijn staat bekend om zijn heerlijke geur. Boerenjasmijn, heet officieel Philadelphia. Een heel mooie is 'Virginal' met verruk- kelijk geurende witte bloemen (in juni/juli) die afste- ken tegen het donkergroene blad. Je weet niet wat je ziet en ruikt, want die jasmijngeur is magnifiek! Het maaien begint weer als het niet meer vriest en de grond is opgedroogd. Vanaf eind maart: als de grond sterk is verdicht en bemost, verticuteren en zonodig bezanden (tot uiterlijk de eerste week van april). Dat geeft nieuwe groei- kansen aan het gras. Geef organi- sche bemesting: R.H.P. compost strooien en meteen inhar- ken. Kale plek ken met een gazon verbeteringsset herstellen; deze zijn kant- en -klaar te koop.

Postiljon | 1999 | | pagina 12