Schiedamse 55-plussers tuinieren natuurvriendelijk 'Meespeelavond' Meedenken over Drumfanfare Harpe Davids schoolplein gymnasium Flats aan Markenstraat binnenkort gesloopt Groot Niet Te Vermijden maakt wereldreis Dolcter in praktijk Zwanger, en wat nu? N atuurvriendeli j k 17 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Vanmorgen werd ik verrast met een wel heel bijzonder ontbijt: naast een schaal met brood, een pot jam en een beker koffie lag een vierkant plaatje op tafel, mij beter bekend als een zwangerschapstest. Even keek ik verbaasd naar mijn vrouw. Toen ik haar lachende gezicht zag begreep ik dat bet hier niet om gekkigheid ging. "Een extra eter erbij?vroeg ik haar. "]azei ze, "maar dan wel eentje die blijft slapen De dag kon niet meer stuk. Ik zou weer vader worden. Nog maar een paar dagen geleden was ik in mijn praktijk geconfronteerd met een situatie waarin blijheid en somber- heid rond een zwangerschap hand in hand gingen. Een meisje van zeven- tien kwam mijn spreekkamer bin- nen. Ze was duidelijk met haar gedachten ergens anders toen ze plaats nam in een van de stoelen voor m'n bureau. In de afgelopen jaren was ze misschien drie, vier keer op het spreekuur geweest, maar al die keren had ze giechelend voor me gezeten. Nu was dat anders. Waarmee kan ik je helpen?vroeg ik haar. "Ik ben zwanger". Daarna werd het stil, Ik begreep uit de manier van presenteren dat ze er niet gelukkig mee was. Maar waar- om"Je lijkt er niet echt blij mee te zijn. Was je vriend dat eigenlijk wel?" Sinds zij het aan hem had verteld, hij in geen velden of wegen meer te bekennen was. "En je ouders"? "Die schrikken heel erg. Ze vinden me te jong en vragen zich af of ik het wel aankan; een alleenstaande moe- der op die leeftijd. Wat vind je er zelf van?"vroeg ik. Even ontspande het strakke gezicht en met zachte, bijna verlegen stem zei ze: "Ik zou het wel leuk vinden. Maar als iedereen er nou op tegen is? Wat blijft er anders over dan... "Om te beginnen vind ik dat we eerst nog maar eens met je vriend moeten praten. En je ouders komen dan ook aan de beurt". Ik kende haar ouders. Om ze van memng te doen veranderen zou ik meerdere huisbezoeken moeten afleggen. "Ik zal je in elk geval steunen. Tenminste, als je het kind echt graag wilt". "Natuurlijk wil ik het kind graag", riep ze enthousiast uit. Ik had het idee dat het echte gesprek nu pas was begonnen. Gelukkig leven we met meer in de tijd toen pasgeborenen van onge huwde moeders aan de poort van een klooster werden afgegeven Tegenwoordig kunnen we in geval van nood, als niemand de aanstaan de moeder wil helpen, een beroep doen op het Verbond ter Bescherming van het Ongeboren Kind (in Amersfoort). Het VBOK kan bemiddelen in hulp, woonruim te en zelfs inrichting van een kinder kamer. Voorwaarde is natuurlijk wel dat de baby van harte welkom is bij de moeder. Maar dat spreekt van zelf. Hopelijk zullen de gesprekken met de vriend en de ouders van het meis je andere mogelijkheden bieden. "Je zult er wel voor moeten vechten voorspelde ik haar, maar ik voegde daar direct aan toe, blij met de ommekeer in ons gesprek, "je hebt zojuist je eerste gevecht gewonnen. Daarna verliep het gesprek zoals met iedere nieuwe aanstaande moe der. En eigenlijk net zoals het gesprek vanmorgen met m'n vrouw aan de ontbijttafel. Niet vergeten een afspraak bij de verloskundige te ma ken in de tiende week. Natuurlijk mag er de komende tijd niet meer worden gerookt en geen alcohol worden gebruikt. En ten slotte: is Moeders voor Moeders al gebeld? Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Voor het project Tuinieren voor 55-plussers' van de Hoofdafdeling Groenvoor- ziening en Natuur zijn voor ouderen uit de gemeente Schiedam tuintjes op de com- plexen Landvreugd en Vijf- sluizen gereserveerd. Het project is bedoeld voor mensen die 55 jaar oud zijn en niet meer aan let arbeidsproces deelnemen. "De belangstelling is zeer groot", zo vertelt de heer Van Leeuwen. "Binnnen een mum van tijd waren enkele vrije tuin tjes weer bezet." "We zullen dit jaar waarschijnlijk in de eerste week van april beginnen met tuinieren. Als gevolg van de vele regen van de afgelopen maanden hebben we iets meer tijd nodig om de tuintjes op orde te brengen", aldus Van Leeuwen van Groenvoorziening en Natuur. Vier jaar geleden is 'Tuinieren voor 55-plussers' gestart. Hieraan nemen vijftig ouderen deel. De deelnemers (moes)tuinieren op een tuintje van 40 m2 voor het bedrag van f 40,- per tuinseizoen. Vooraf aan het tuin- seizoen kunnen de deelnemers gratis twee informatie-ochtenden bijwo- nen. Deze worden gegeven door de afdeling Amateurtuinieren van de Dienst Landbouwvoorlichting. Als het tuinseizoen start liggen de tuinen voor de deelnemers klaar. Ze Op de complexen Landvreugd fotoen Vijfsluizen is een groot aantal volktuintjes voor 55-plussers beschikbaar. Momenteel zijn er geen tuintjes vrij. Men start waarschijnlijk in de eerste week van april met tuinieren. (Foto: Van Det fotoproducties) hoeven niet zelf te bemesten en te spitten. Dit doet de gemeente. Er hoeft ook niet met gereedschap te worden gesleept. Dat ligt klaar op complexen. Het is wel de bedoeling dat er milieuvriendelijk wordt getui- nierd. Er mogen dus geen chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest worden gebruikt. Afgezien van het natuurvriendelijk tuinieren ontmoeten de deelnemers leeftijdgenoten er wordt er een keer per maand (vrijblijvend) een gemeenschappelijke activiteit geor- ganiseerd. Van Leeuwen: "Momenteel zitten we helemaal vol, maar ouderen kun nen zich wel op een wachtlijst laten zetten. Als er dan plaatsen vrijko- men zijn zij als eersten aan de beurt. Wie meer wil weten kan bellen met de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur, telefoon (010) 2465521. SCHIEDAM - De drumfanfare van christelijke muziekvereni- ging Harpe Davids organiseert vrijdagavond 26 maart een openbare repetitie. Belang- stellenden kunnen dan kennis maken met de muziek en optre- dens van de drumfanfare. Het repertoire dat deze avond geoefend wordt zal zodanig zijn dat zowel beginnende leerlingmu- zikanten alsook gevorderde muzi- kanten kunnen meerepeteren. Belangstellenden vanaf 10 jaar voor deze 'meespeelavond' die trompet, trombone, bariton, bas, hoorn, saxofoon of slagwerk bespelen, kunnen muziek aanvra- gen bij G. Jongste, telefoon (010) 4702895. Getnteresseerden die nog niet kun nen meespelen kunnen op deze tiformatie verkriigen over ijkheaen van de avond informatie verkriigen over mogen op deze avond alle instrumenten geprobeerd worden. De openbare repetitie vindt plaats in het verenigingsgebouw van Harpe Davids, 'De Tamboerijn', Nijhoffpiein 22 (bij de piramide- woningen) in Schiedam-Noord, begint om 19.30 uur en duurt tot 20.45 uur. Meer informatie: (010) 4715959. SCHIEDAM - Alle Schiedamse kunstenaars ontvingen onlangs een brief van mevrouw Van de Wiel-Verdiesen, docente beeldende vorming aan het Stedelijk Gymnasium Schiedam. Daarin vraagt zij mee te denken over de invulling van het school plein. In haar noodkreet schrijft Van de Wiel dat zij zich al jaren ergert aan de verwaarloosde aanblik van het schoolplein. Terwijl de toegang tot dit plein monumentale mogelijkheden biedt, stelt de uitstraling niets voor. In de lessen kunstgeschiedenis waar in zij onder meer de Griekse en Romeinse kunst behandelt gaf zij leerlingen van gymnasium 4 opdracht een vormgevingsonder- zoek met een knipoog naar de klas- sieken te verrichten. In het onder- zoek werd gekeken naar functie, doelgroep en een eventuele nieuwe vormgeving. Van de Wiel is van mening dat de stapel suggesties die dit opleverde niet mag verdwijnen in een la, maar dat daar iets mee moet worden gedaan. De gemeente is voornemens het schoolplein opnieuw in te richten en een sub- commissie (waarin ouders, leer- krachten en leerlingen zitting heb ben) buigt zich over de plannen. Maar naar de mening van de docen te is de inbreng van kunstenaars die affiniteit hebben met het inrichten van pleinen of het ontwerpen van straatmeubilair van groot belang bij de realisatie van een nieuw plein. "Fiets eens langs of neem voor 15 april contact met mij op", zo besluit zij haar noodkreet. i J n >'J V SCHIEDAM - Aan de Markensstraat in Schiedam worden binnenkort de woningen gesloopt. Allereerst zijn de woningen aan de kant van de Storkstraat aan de beurt (rechts op foto). Aan de overzijde staat ook een flatgebouw dat tegen de vlakte gaat. Overigens wonen daar nog steeds enkele gezinnen. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Het handelsmerk van het Groot Niet te Vermijden is show, zang, humor en parodie. De zesmansformatie verzorgt vrijdag 19 en zaterdag 20 maart een optreden in het Theater a/d Schie en neemt het publiek mee op een fantastische muzikale reis om de wereld. Afrikaans drumgeweld, Napoli- taanse canzones, Amerikaanse musi- calklassiekers, bigbandjazz en goed in het gehoor liggend melodieen vol- gen elkaar in een vlot tempo op. De muzikanten/acteurs van het Groot Niet te Vermijden zijn van alle markten thuis en zorgen voor een plezierige en swingende a"vond. Aanvang: 20.15 uur. Toegangskaarten le rang f 44,-, 2e rang f 39,-. Met kortingspassen respectievelijk f 41,50 en 36,50 gul den. Van een ander kaliberis het optre den op woensdag 24 maart van Boudewijn Biich, bekend als schrij- ver en reislustig televisiesiepresenta- tor. In zijn theaterprogramma pro- beert Biich adviezen te geven over hoe je een schrijver wordt en vertelt hij over collega schrijvers met wie hij ruzie heeft gehad. Hij werpt zich op als cursusleider die ontdekt dat het schrijven van een boek een uiter- mate vervelend klus is. Toeganskaarten f 29,-, met kortings- pas f 26,50. Aanvang van beide voorstellingen 20.15 uur. Reserveren via de telefoon van de kassa kaartverkoop (010) 2467467.

Postiljon | 1999 | | pagina 5