GGD Symposium Logopedie 2000 Het Hooglied in de bibliotheek Doortje buslijn 52 Regionale ronde voorleeswedstrijd Jubileumconcert Hervormd Kerkkoor Andere route voor Soulman Hank op zoek naar werk MEUBELEN! Zoektochten Wachten op de baas ft AMfTiAR 17 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Vijf stervoorlezers van verschillende Schiedamse scholen strijden op zaterdag 20 maart samen met zes voorlezers uit plaatsen uit de dlrecte omge- ving om een plaats in de provin- ciale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. In de Akkers in Spijkenisse zullen elf voorlezers een stukje lezen uit hun favoriete boek, waarna een deskundige jury de winnaar kiest die 21 april naar de provinciale ronde mag en daar- mee kans maakt op een plaats op de landelijke finale, die op 19 mei zal plaatsvinden in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. De wed- strijd van zaterdag 20 maart begint om 13.30 uur. Om 16.15 uur zal de jury de winnaar bekend maken. Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 466 48 27. Tot ziens. Kom kijken en vergelijk zelf SCHIEDAM - Het Hervormd Kerkkoor viert zijn 80-jarig jubi- leum met onder andere een reis naar Esslingen, de partnerstad van Schiedam, en met een concert op woensdag 24 maart in de Grote Kerk van Schiedam. Uitgevoerd wordt de 'Crucifixion' van John Stainer. Medewerking verlenen de tenor Aart Mateboer, de bas Frits Karskens en de sopraan Ada van Leeuwen. De bekende organist Jet Dubbeldam zal het koor begelei- den en tevens het hoofdorgel bespelen. Naast de 'Crucifixion' zingt het koor nog enkele andere Engels koorwerken, begeleid door Kees Passchier aan het koororgel. Het geheel staat onder leiding van dirigent Jac. Horde, het concert begint om 20.00 uur en duurt tot circa 21.30 uur. Toegangskaarten a f f 10,- (voor pashouders f 7,50) zijn verkrijg- baar bij de ingang van de kerk. SCHIEDAM - Vanaf 15 maart t/m 12 mei is de Nieuwe Damlaan bij de kruising Burg. Honnerlage Gretelaan afgesloten voor alle ver- keer. Dit heeft te maken met werk- zaamheden aan de Beneluxlijn. Lijn 52 (station Schiedam Centrum - Vlaardingen Westerhoofd) rijdt gedurende deze periode in beide richtingen een omleidingsroute vanaf de Nieuwe Damlaan. Vervallen halte richting station Schiedam Centrum: Nieuwe Damlaan (bij Burg. Honnerlage Gretelaan). De RET heeft tijdelijk een halte geplaatst op de Burg. Nolenslaan. Vervallen haltes rich- ting Vlaardingen Westerhoofd: Nieuwe Damlaan (voor Burg. Van Haarenlaan/voorbij Burg. Honnerlage Gretelaan. Lijn 52-rei- zigers kunnen in beide richtingen op het hele omleidingstraject gebruik maken van de haltes van lijn 54. REGIO - Op TV Rijnmond is tot 14 mei elke week te zien hoe soul- man Hank op zoek gaat naar werk. Hank is een man van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Elf afleveringen lang probeert hij aan een baan te komen. Hank is een rol van John Buisman, ook wel bekend van de Gamma-spot- jes en sinds kort ook van de VARA-serie 'Ben zo terug'. Hank is op TV-Rijnmond vooral bekend van zijn anti-kookprogramma Soul Cookin'. Hier ontving hij beroem- de gasten uit de regio Rijnmond. Hank wordt elke vrijdagavond om 18.30 uur uitgezonden. Herhalingen zijn om 20.30 en 22.30 uur. Collectie geschenken Boekenweek in bibliotheek Ineke Swaneveld, medewerkster van Bibliotheek Noord bij haar verzameling boekenweekgeschenken. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - 'Familie-album' is het motto van de 64e boeken week, die onlangs van start is gegaan. Dit jaar staan romans van ouders over hun kinderen en kinderen over hun ouders cen- traal. Het boekenweekgeschenk 'De erfenis' van dit jaar is geschreven door Connie Palmen. Ineke Swaneveld, medewerkster van Bibliotheek Noord aan het Bachplein in Schiedam, is ver- woed verzamelaarster van boe kenweekgeschenken. "Ik lees ontzettend graag," vertelt Ineke, "dat is me van huis uit mee- gegeven. Mijn ouders houden ook erg van lezen en stimuleerden mij van literatuur te gaan houden. Bovendien ben ik jarig in de tijd dat het boekenweek is. Vul maar in wat ik altijd voor mijn verjaardag kreeg: een boek met het boekenweekge schenk. Ineke was van jongs af aan al erg geinteresseerd in de gedichtenbun- deltjes van Annie M.G. Schmidt. Die begon ze te verzamelen. Allengs werd de belangstelling voor boeken groter. Toen ze later in de biblio theek ging werken, werd dit nog heviger. Ze nam haar eigen boeken- plank eens door en zag dat er al heel wat boekenweekgeschenkjes tussen stonden. Die zette ze op een plank apart. Vervolgens snuffelde ze bij haar ouders de boekenkast eens door en zie, de verzamelwoede voor het boekenweekgeschenk is gebo- ren. In 1930 werd de boekenweek voor het eerst gehouden. Het thema was: "Neem een boek! Nieuw is elk boek dat ge nog niet gelezen hebt". Het geschenk was gratis verkrijgbaar voor goede klanten. Deze boeken week werd zo'n succes en kostte zoveel geld dat er in 1931 geen boe kenweek gehouden kon worden. In de jaren daarna is er ieder jaar een boekenweek gehouden, met een onderbreking in de oorlogsjaren. Het eerste wat Ineke jaarlijks in haar nieuwe agenda scbrijft, is de lijst met ontbrekende boekenweek geschenken. "De lijst wordt per jaar kleiner," praat ze enthousiast door. "Ik hou zoektochten op rommel- en boekenmarkten door heel Nederland, samen met een paar vriendinnen, die ook met een verza- melvirus behept zijn. Onlangs was ik in Den Haag op een boeken- markt. Met de agenda in mijn hand, snuffel ik de boeken door. Ineens hoor ik de boekenverkoper vragen of ik het boekenweekgeschenk van 1934 zoek? Dat is geen boek, zegt 'ie, maar een mapje met foto's van bekende schrijvers uit die tijd en hij heeft het in zijn auto liggen! Dan komt het spannendste stukje, het onderhandelen." Ineke is eerst maar eens even koffie gaan drinken en ze heeft er uitge- breid met haar vriendinnen over gesproken. "Het leuke is, dat als je met echte verzamelaars op stap bent, je weet waar je over praat. Daar ligt een object, dat je heel graag aan je verzameling wilt toe- voegen, maar daar staat natuurlijk een bedrag tegenover. De sensatie van zo'n vondst kan Ineke nachten uit de slaap houden. Heel veel boeken heeft ze voor een habbekrats op de rommelmarkt gekocht. Op deze manier blijft de balans in evenwicht. Ineke zoekt ook nog steeds naar een aantal boe ken uit 1939. Het boekenweekge schenk had toen vier verschillende omslagen. Net als het boek van 1937: er was een geschenk met een rode en een blauwe band. Het blijft zoeken voor Ineke. Vanaf 17 maart tot 14 april stalt ze haar verzameling boekenweekge schenken uit in de vitrines van de bibliotheek Schiedam Noord, Bachplein 589. Kathy Korporaal-Huitema SCHIEDAM/VLAARDINGEN- De GGD Nieuwe Waterweg Noord organiseert op maandag 22 maart een symposium geti- teld: De toekomst van de preventieve logopedie bij kleu- ters in de regio. De bijeenkomst is bedoeld voor beleidsmakers en mensen die zich bezighouden met jeugdzorg in het algemeen en logopedie in het bijzonder. De GGD voerde in 1997 en 1998 een onderzoek uit naar de meerwaarde van logopedische screening. Hieruit kwam naar voren dat bij een zeer hoog percentage van de onderzochte kinderen de spraak-taal-ontwikke- ling aanleiding geeft tot vervolgac- ties in de vorm van logopedische advisering, consultering of behande- ling. Het symposium heeft tot doel de noodzaak van preventieve logopedie in de regio duidelijk te maken. Aan de hand van ideeen en sugges- ties zal worden nagegaan hoe struc tured vorm gegeven kan worden aan een systeem van vroegtijdige opsporing van spraak-taal-proble- men bij kleuters. Aan het symposi um nemen onder anderen deel amb- tenaren en raadsleden, artsen, logopedisten en leerkrachten. Dr. S. Goorhuis-Brouwer, auteur van diverse uitgaven op het gebied van logopedie leidt het onderwerp in, waarna discussie-werkgroepen zich verder verdiepen in het thema. De middag wordt afgesloten met een plenair debat. Suzanne Meijer en Marlou de Kroon organiseren het symposium en zijn voor meer infor- matie bereikbaar onder telefoon- nummers (010) 2488027 of 2482048. SCHIEDAM - De openbare bibliotheek aan het Stadserf organiseert in het kader van het Jaar van de Bijbel op donderdag 25 maart een lezing rond het bij- belboek Het Hooglied. De lezing wordt verzorgd door Joke meijer en Cobie Kloens. Bijbelse ver- halen zijn een belangrijk deel van onze cultuur. Voor veel kunstenaars vormen zij een bron van inspiratie. Het Hooglied is zo'n bijbelverhaal. Tijdens de lezing laten de sprekers horen en zien hoe een beeldend kun- stenaar, een dichter en een compo- nist zich door dit verhaal hebben laten inspireren. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Toegangskaartjes voor deze lezing kosten f 2,50 (inclusief een kopje koffie in de pauze) en en zijn ver krijgbaar aan de klantenservice van de bibliotheek aan het Stadserf. Voor bet roam in de woonkamer staat een iuie stoel met een brede rugieuning. Doortje heeft ontdekt dat als ze daar gaat zittenze naar buiten kan kijken. Er gaat een wereld voor haar open. Als een publieke troutv zit ze de hele dag achter het raam. Aan haar staart kunnen we zien of ze interessante din- gen zietVooral als ze honden signaleert of mensen die ze kent. slaat hiiar staart een stevige roffel. "Straks komt de baas", zeg ik tegen haar en nog geconcentreerder gluurt ze door de vintage. Wij hadden vroeger tbuis een koningspoedel, Lex. Mijn ouders waren de hele dag in onze w'mkel, die op tien minuten ioopafstand van het woonhuis was gevestigd. Tussen de middag ging de winkel dicht en kwamen ze naar huis Oin een boterham te eten, Als kind udsten we zon- der op de klok te kijken wanneer we de tafel moesten dekken. Lex nam namelijk precies een kwartier voor hun thuiskomst zijn positte in. Dat was op de vensterbank aan de straatkant. Een achterpoat lag op de radiator en zijn kop hield hij stevtg tegen het glas gedrukt. Alleen van- uit die hoek kon hij het kruispunt zien. Zodra ze in zicht kwamen sprong Lex uit de vensterbank en ging rustig liggen wachten. Ook als er nientand thuis was, zagen bur en Lex zitten. Dus het was niet zo dat ons gedrag hem be'invloedde. Doortje had tot voor kort nog mijn aanmoediging nodig om voor het roam te gaan zitten wachten op de baas. Maar dat is aan het verande- ren. Van de week trek ik de overgordijnen alvast dicht, kort voordat mijn man zal thuiskomen. Doortje springt op de stoel. Dat zal een teleurstelling voor haar zijn denk ik. Maar met haar kop duwt ze de zware veloursgordijnen opzij en heeft zo weer een volledig uttzicht op het buitengebeuren. Nou Martin Gausdurf nog eens op de televisie te beweren dat teckels niet slim zijn. Edith Dudink

Postiljon | 1999 | | pagina 7