Mercedes-Benz introduceert nieuwe CDI-motoren in Vito Met bestuurbare boten het water op Model- en maquettebouw leuk en interessant Stiller, zuiniger en krachtiger PH VF 23 Introductieshow Vito CDi CDI Techniek Uitrusting Bestuurbare modelboten Scheurkalender ROGAM BEDRIJFSWAGENCENTRUM 17 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Bent u verhinderd Vraag dan onze uitgebreide documentatie aan De nieuwe CDi-motor met directe inspuiting volgens het Common Rail-principe paart grotere prestaties en een lager brandstofverbruik aan betere uitlaatgas-emissies en een lager j f motor-geluid. Donderdag 18maart van 9.00 tot 18.00 uur Vrijdag 19maart van 9.00 tot 20.00 uur Zaterdag 20 maart van 9.00 tot 17.00 uur Maandag 22 maart van 9.00 tot 18.00 uur Advertorial Mercedes-Benz heeft zijn Vito- programma uitgebreid met een nieuwe generatie dieselmoto- ren met Common Rail brand- stofinspuiting. Er worden drie 2.2 liter CDI-motoren geintro- duceerd onder het motto stiller, zuiniger en krachtiger. De Vito kan worden geleverd in drie varianten: als bestelwagen, als combi voor personenvervoer en met dubbele cabine. De Vito 108 CDI heeft een vermo- gen van 82 pk/60 kW bij 3800 tr/min en een nominaal koppel van 200 Nm tussen 1500 en 2400 tr/min. De Vito 110 CDI levert 102 pk/75 kW bij 3800 tr/min en een vermogen van 250 Nm tussen 1600 en 2400 tr/min. De Vito 112 CDI levert bij hetzelfde toerental een vermogen van 122 pk/90 kW, terwijl zijn nominaal koppel 300 Nm bedraagt tussen 1800 en 2500 tr/min. Het Common Rail-systeem in de Vito maakt gebruik van een gemeenschappelijke toevoerleiding voor de dieselbrandstof (Common Rail) die onder een druk van maxi mum 1350 bar de brandstof over de verstuivers verdeelt. Het elek- tronische motormanagement re- gelt de druk, afhankelijk van het toerental en de belasting van de motor. De verstuivers zijn voorzien van speciale elektromagnetische kleppen die, afhankelijk van de behoeften van de motor, bediend worden. De hoge druk waarmee de brandstof wordt ingespoten en die reeds vanaf lage toerentallen beschikbaar is staat, samen met de variabele timing van de inspuiting, garant voor een efficiente verbran- ding van het brandstofmengsel in de cilinders. Dit vertaalt zich op zijn beurt in een lager verbruik en een minder vervuilende uitstoot. Voor de CDI-motoren zijn de onderhouds-intervallen verlengd van 15.000 km tot 22.500 km. De nieuwe CDI-motoren worden gestuurd door een microcomputer, die de hogedrukpomp, de regel- klep van het Common Rail-sys teem, de elektromagnetische klep pen van de verstuivers, de recircu- latie van de uitlaatgassen en de turbodruk regelt. Bovendien wis- selt het motormanagementsysteem via een Canbus digitale codes uit met de andere computers die zich aan boord van de CDI-modellen bevinden, onder andere de start- blokkering en het tractiecontrole- systeem. De handgeschakelde vijf- versnellingsbak is nieuw en de automatische versnellingsbak werd verder verbeterd. Een kop- pelomvormer, gecombineerd met een gei'ntegreerde torsiedemper, vermindert de trillingen van de motor en verhoogt op die manier het comfort. Het vernieuwde dashboard wordt verlicht via een nieuwe techniek. De wijzers van de snelheidsmeter, het brandstofpeil, de koelmiddel- temperatuur en de toerenteller werden eveneens herzien. De stoe- len zijn verschuifbaar over 20 cm, waardoor het rijcomfort van de Vito verder verbetert. Verder is het interieur van de Vito voorzien van een nieuwe bekledingsstof. Stuurbekrachtiging, schijfremmen op de vier wielen en onafhankelij- ke wielophanging behoren reeds sinds de lancering van de Vito in 1996 tot de standaarduitrusting. Eveneens standaard op de ver nieuwde Vito zijn een toerenteller en wegrijbeveiliging. De Combi heeft nu ook de beschikking over een derde remlicht. brans de Vries en Johan de Deken van Stichttng Model-Maquettebouw Schiedam (SMSS). (Foto: Van Det foto- producties) SCHIEDAM - Sinds twee maan- den heeft de Stichting Stimulering Model-Maquette- bouw Schiedam en omstreken (SMMS) voor vergaderingen en bijeenkomsten onderdak gevon- den in cafe De Posthoorn aan Hoofdstraat 13. Op de leden- avonden die plaatsvinden op donderdagavond, aanvang 20.00 uur wordt informatie uit- gewisseld over de ontwikkeling op model- en maquettebouw gebied en krijgen beginnende bouwers ondersteuning. De stichting, waarvan Frans de Vries voorzitter is werd in 1997 opgericht met onder meer het doel mensen bekend te maken met deze hobby. Volgens De Vries is model-maquet- tebouw een interessante bezigheid die door jong en oud kan worden beoefend. "Je hebt er weinig ruimte voor nodig en door het werken aan bijvoorbeeld een boot, molen, sta- dion, trein of boerderij krijg je steeds meer behoefte je kennis hier- over uit te breiden. Je interesse in historische zaken neemt toe en je gaat je verdiepen in het ontstaan en de betekenis van de oorspronkelijke modellen." Het bestuur van de stichting was bij de in gebruikneming van de ruimte bij De Posthoorn blij met de belang- stelling van onder andere de Havendienst van Schiedam en een vertegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging van Sleepboten. Volgens de voorzitter, zelf een verwoed modelbotenbou- wer, kunnen de kosten die aan deze vorm van vrijetijdsbesteding zijn verbonden beperkt blijven. "De variatie in papieren en kartonnen bouwplaten is de laatste jaren enorm toegenomen. Voor bedragen die liggen tussen de vijf en 125 gul den kan men kiezen uit ruim 1400 bouwplaten." SMMS wil beginnen de model- en maquettebouwers hel- pen aan bouwtekeningen en tevens aan goedkoop materiaal om tot een goed resultaat te komen. Ook voor het bouwen en het varen met bestuurbare modelboten is SMMS de vereniging. Vorig jaar September was de stichting met klei- ne verlichte vaartuigen present bij de Gondelvaart. "Daar oogstten wij toen veel succes mee", aldus een trotse De Vries. "Ook dit jaar zijn wij van plan met een origineel idee mee te varen. Overigens zijn we ook bij andere evenementen van de par- tij. Over een paar maanden zijn we op het Maasboulevardfeest verte- genwoordigd met een grote water- bak waarin bestuurbare scheepjes varen en met een informatiekraam met onder meer materiaal en bouw platen. Ooit hopen wij ons grote ideaal te kunnen verwezenlijken, namelijk een vaste locatie in de stad waar we af en toe laten zien wat er allemaal mogelijk is met model- en maquettebouw." In de Julianazaal in de Lange Kerkstraat wordt overi gens gewerkt aan een model van sleepboot De Schelde. Binnenkort zal deze in een vitrine te bewonde- ren zijn. De Stichting Stimulering Model- Maquettebouw Schiedam en oms treken, drijft op giften van sponsors en leden/donateurs en is afhankelijk van de inzet van de leden. De ver eniging heet nieuwe bouwers en aankomende bouwers dan ook van harte welkom. Ook kunnen mensen worden gebruikt die tekeningen wil- len verzamelen of archieven willen induiken. Secretaris Johan de Deken, telefoon (010) 4734981 ver- strekt graag meer informatie. Nans Wolters Zal ik eens een geheimpje verklappenj Ik ben gek op scheurkalen- ders-met-spreuken. Wat heet gek op, ik heb een tiki Altijd algekad. Vroeger thuis op de boerderij hadden wij 'm al, die scheurkalender. Wat een ritueel. Alleen mijn vader mocht de voorbije dag van de kalender scbeuren. Dat was een hele kunst, vooral de eerste blaad- jes. Het kalendertje had en heeft nog steeds een af meting van 6x10 cm en moest op stmpele wijze worden bevestigd op een schild. Dat mocht ik altijd doen. Wat een belangrijke handeling op 1 januari, de scheurkalender bevestigen. ledere dag had een verrasstng. Een spreuk op de voorzijde, een receptde volksmond over het weer en af en toe een gedicht op de achterzijde van het blaadje. Soms las mijn vader lets van de kalender voor aan de ontbijttafel. Een spreuk die iets toevoegde aan alles wat norm of waarde had, onthield hij z'n gezin met. Meestal was dat in de drie donkere maanden van het jaar. De winter noopte hem meer tijd binnen door te brengen. Hij hield enorm van deze scheurkalender. Het inspi- reerde hem in deze wintermaanden zelf een dagboekje bij te hou- den. Hij had een aparte manier van een pen vasthouden. Z'n hele hand, van wijsvinger tot pink, omklemde het kleinnood. Hij was kort in woordgebruik. "Zonnig weer vandaag", "varkens goed op gewicht verkocht", "mooie spreuk op de kalender". Ik mocht zijn pennenvruchten lezen, als enigeverder was dit aan niemand voor- behouden. Had ik die agenda's maar achterover gedrukt, in mijn Kathy speciaal' gestopt. Jammer, dat deed ik niet. Z'n dagboeken bteven bij mijn moeder en zij is zeer opruimerig van aard. Rommel' wil ze niet bewaren. "Hoe heb je dat nou allemaal weg kunnen gooien", brieste ik haar eens toe. "Kind", zei ze, je hebt mij toch nog! Mijn liefde voor spreuken-kalenders is gebleven. Ik krijg ze voor mijn verjaardag van mijn zonen. Ik koop ze van cadeaubonnen die ik krijg en ja boor, als ik dan toch mijn grote geheim verklap: als de jaarwisseling is geweest en de eerste maanden van het jaar ver- strijken, dan staan er in warenhuizen vaak bakken met boeken. Als ik goed zoek vtnd ik altijd een spreuken-kalender, de katten-kalen- der, de tuin-kalender, de Montignac-kalender, kortom welke kalen der ligt er niet afgeprijsd te wezen in die bak, waar ik altijd over- heen gebogen sta U bent van harte welkom bij Bergweg-Zuid 102 (het verlengde van de Grindweg richting Bergschenhoek) 2661 CV BERGSCHENHOEK Telefoon 010 - 4180400 Fax 010 - 461 00 79

Postiljon | 1999 | | pagina 9