Novib begint grootscheepse actie Miljoenen kinderen willen toegang tot onderwijs Kinderen in Bangladesh via Brae naar school Het einde van de armoede begint op school "Bij ons thuis werd altijd gehamerd op goede schoolcijfers" "Wij waren boekenkinderen, wij kenden het leven niet" Dit jaar is Novib een grootscheepse campagne begonnen rond het thema onderwijs. In 1995 beloofden vele regeringsleiders actie te ondernemen om ervoor te zorgen dat over 15 jaar onderwijs voor iedereen mogelijk is. In de praktijk blijkt dat ze nu al flink achter lopen op het schema. Daarom is deze actie nodig. Miljoenen kinderen wachten op onderwijs. De campagne zal zich speciaal richten op onderwijs voor meisjes. In het speciale campagneboek staan twaalf portretten van bekende of succesvolle vrou- wen van buitenlandse afkomst die nu in Nederland wonen. Twee van hen vertellen nu alvast iets over hun onderwijservaringen en wat dat in hun leven heeft betekend. Presentatrice van het Jeugdjournaal Aldith Hunkar: Vier jaar alweer presenteert Aldith Hunkar (36) het Jeugdjournaal van de NOS. Daarvoor woonde ze in vijf verschillende landen, deed ze uiteenlopende studies en had ze een groot aantal baantjes. "In al die landen heb ik veel ge- leerd. Natuurlijk ook van mijn ouders. Ik heb er grote bewon- dering voor hoe ze ons hebben begeleid. Want overal moest je je plek weer zien te veroveren." "Dat er thuis vrij strenge regels golden, was denk ik wel nodig. Er werd altijd gehamerd op goede schoolcijfers en op het belang van een familieleven. Van al dat reizen en contacten met een verscheiden- heid aan mensen heb ik geleerd dat er niet een blauwdruk is van hoe de wereld in elkaar steekt. In Nederland wordt over het alge- Russisch-Joodse schrijfster Irina Grivnina: Irina Grivnina bracht het grootste deel van haar kindertijd bij haar grootouders door. Ze woonden aan de rand van Moskou, in een soort dorp: een woningbouwvereniging met twintig men- sen die een grote tuin hadden. "Mijn ouders zag ik eens in de twee maanden. Dat lijkt misschien heel eenzaam, maar dat valt mee. Het was een aparte leerschool. Je hebt de rest van je leven eigenlijk nooit meer echt gezelschap nodig." Ook op de school in het datsja- dorp, waar Irina vanaf haar zeven- de heenging en tien jaar bleef (in Rusland vormen basis- en middel- bare school een geheel) probeerde ze de grenzen te verkennen. "Wij meen gedacht dat Nederland de norm is, maar dat is natuurlijk niet zo. Ik ben er sterk van doordron- gen geraakt dat de waarheid wel op zestig of zeventig verschillende manieren verteld kan worden. Dat de ene manier van leven of van denken niet beter of slechter is dan de andere. Ik denk dat ik er heel open door geworden ben." waren boekenkinderen en kenden het leven niet. Eind jaren vijftig, tij- dens de 'dooi-periode' werd het an- ders. Iedereen gedroeg zich vrij en zei dingen die ze tien jaar later nooit hadden durven te zeggen. Er kwamen gevangenen terug uit de kampen en die vertelden hun verha- len. In mijn omgeving waren er veel van zulke mensen. Een op de twee gezinnen had wel iemand in de Goelag gehad. Maar lang niet ie dereen wilde die verhalen horen. Ik wel. Ik probeerde me die dingen te herinneren. Ik hield een dagboek bij maar dat vernietigde ik uit angst dat iemand het in handen kreeg." Elk kind, waar ook ter wereld, heeft recht op basisonder- wijs. Daar is iedereen het wel over eens. Afspraken maken om er geld in te stoppen, om daadwerkelijk scholen te bouwen en onderwijzers aan te trekken, is niet zo moeilijk. Maar vervolgens komen overheden en organisaties die afspraken te vaak niet na. Novib begint dit jaar een cam pagne om ze aan hun beloften te herinneren. Een hand- tekeningenactie ondersteunt de campagne. Onderwijs is een van de kern- punten van de Novib Methode, die inhoudt: mensen leren zich- zelf te helpen. De methode werkt, omdat het een duurzame oplossing is voor problemen als armoede. Dat geldt in het bijzon- der voor onderwijs. Een jongen die naar school is geweest, kan zijn ouders de bijsluiters van medicijnen voorlezen. Of hij kan een eigen bedrijfje beginnen en anderen in dienst nemen. Als een kind vier jaar naar school gaat, haalt hij of zij later tien procent meer oogst van het land. Dat is in onderzoek aangetoond. Actie De laatste Sociale Top, in 1995 in Kopenhagen, eindigde met de slogan: 'In 2015 basisonderwijs voor iedereen". Overheden van ontwikkelingslanden beloofden minstens twintig procent van hun geld in onderwijs en andere sociale sectoren te stoppen. De rijke landen zouden op hun beurt ook twintig procent van hun budget van ontwikkelings- samenwerking aan onderwijs besteden. Als iedereen die af spraken na zou komen, zou er in 2015 onderwijs voor iedereen zijn. Tot nu toe is er echter bar weinig gebeurd. Maar belofte maakt schuld en daarom start Novib deze internationale cam pagne. Want er moet nu actie komen. Miljoenen kinderen wachten erop. Onderwijs voor meisjes Novib richt zich met deze we- reldwijde campagne, samen met andere internationale organisa ties, op de overheden van zowel de rijke als de ontwikkelings landen. De organisatie pleit speciaal voor de toegang van meisjes tot onderwijs. En dat ouders bij het onderwijs van hun kinderen worden betrokken. Het schooluniform is te duur. De school is te ver weg. Of het kind moet helpen geld te verdienen voor het gezin. Voor arme gezinnen in Bangladesh zijn dat vaak de redenen waarom hun kinderen geen onderwijs krijgen. De kleine dorpsschooltjes van Brae in Bangladesh houden daar rekening mee. Ze zijn vlak bij huis, een uniform is niet nodig en de schooltijden zijn vastgesteld in overleg met de ouders. Inmiddels zijn er 34.000 van die scholen. Er leren meer dan een miljoen kinderen lezen en schrijven. De dorpsschooltjes zijn een initia- tief van Brae, een organisatie die zich richt op de plattelandsbevol- king. Novib werkt al ruim twintig jaar met Brae samen. Marjolijn Verhoog is programmamedewer- ker bij Novib en gaat twee keer per jaar naar Bangladesh om de pro- jecten te bezoeken. "De drempel van die schooltjes is heel laag," zegt ze. "Ze richten zich speciaal op meisjes. Want juist meisjes worden sneller thuisgehouden dan jongens. Daarom is de onderwij- zeres ook heel belangrijk. Bij de Brac-schooltjes is dat altijd een vrouw uit het dorp, een bekende dus van de ouders. Zij heeft het vertrouwen van de ouders en kan ze er ook op aanspreken als hun kind niet naar school gaat." Rietmatten "Zo'n dorpsschool is een heel een- voudig gebouwtje van rietmatten," vertelt Marjolijn Verhoog, "Er is een schoolbord en een paar krij- tjes. Vaak schrijven de kinderen nog met een leitje. Ik ben elke keer weer onder de indruk als je ziet wat er met heel eenvoudige midde- len geleerd en gedaan kan wor den." De onderwijzeres krijgt door haar rol meer status in het dorp. "Ze vervullen er een soort voor- trekkersfunctie", zegt Verhoog. Dat geldt ook voor de kinderen die via Brae leerden lezen en schrij ven. Een van hen is de 28-jarige Cherum Begum. Ze volgde onder wijs op een Brac-school. Ze viel op en inmiddels heeft ze een be- langrijke functie in haar dorp als leidster van een spaargroep. Die groep van dertig vrouwen spaart samen voor een lening bij Brae. De vrouwen overleggen over de beste- ding van het geld en lossen de le ning samen af. "Mijn leven is beter geworden doordat ik naar school ben geweest," zegt Cherum. "Ik ben veel zelfstandiger geworden." Haar man Mohammed (40) heeft met een lening van Brae een eigen bedrijfje opgezet, samen met de buurman. Al met al is hun levens- standaard aanzienlijk verbeterd. Dochter Taslima is 11 jaar en zit in het laatste jaar van een Brac- schooltje. Ze krijgt Engels, Bangla (de lokale taal), rekenen en socia le vakken. "Ik wil later lerares worden," zegt ze. "Liefst op een Brac-school!" 24 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 14 Met eenvoudige middeien wordt veel bereikt

Postiljon | 1999 | | pagina 14