Veel vragen over allerlei zaken Veel interesse voor woningproject De Raem Doortje Patientenvereniging doet veel voor weinig geld Drie bands in finale Popprijs Schiedam Voedingsmeter op patienten informatiemarkt De Erker zoekt barmedewerkers Klassiek Uur Radboud in Dorpskerk Fancy-Fair en rommelmarkt aan Hargplein Jachthond - Ervaringsdeskundigen Vernieuwde Stad 24 MA ART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM Het voorlichtingscen- trum van het Schieland Ziekenhuis organiseert in verband met het vijfjarig bestaan op zaterdag 27 maart een grote patienteninforma- tiemarkt. In het Schieland Ziekenhuis wordt dan ook een voedingsmeter gepresenteerd. Bezoekers krijgen hierbij een gericht computeradvies over hun voedingspatroon. De bezoeker die een lijstje inlevert met wat hij of zij op een dag eet of drinkt krijgt een persoonlijk advies mee op papier. Op duidelijke tabellen laat het advies zien of iemand teveel danwel te weinig eet van de nood- zakelijke voedingsmiddelen. Op een later tijdstip kan de bezoeker dit nieuwe voedingspatroon testen op deze voedingsmeter. Dit kan op iedere werkdag bij het patienten- voorlichtingscentrum in het Schieland Ziekenhuis. SCHIEDAMK - Vrijwillige mede- werkers staan aan de bar in wijk- centrum De Erker. De dagdelen zijn ingedeeld van 8.30 tot 13.00 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. Iedere vrijwilli ge barmedewerker neemt een of twee dagdelen per week voor zijn rekening. De Erker wil graag in contact komen met belangstellen- den voor dit werk. Voor meer informatie: Wijkcentrum De Erker, Jan van Avenesstraat 32. Telefoon (010) 4267767. SCHIEDAM - De muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel houdt op zondagmiddag 28 maart een concert in de reeks 'Een Klassiek Uur Radboud'. Op die dag treedt het harmonie-orkest op onder leiding van dirigent Chris Leenders. Tijdens dit lenteconcert zal een aantal licht-klassieke wer- ken ten gehore worden gebracht. De toegang bedraagt f 10,-. Om met name de groep jongeren tot 12 jaar te interesseren voor het muziek maken, de mogelijkheden om les te krijgen en mee te spelen in het leerlingenorkest hebben zij gratis entree. Het concert begint om 14.00 uur, duurt ongeveer een uur en vindt plaats in de Dorpskerk aan het Noordeinde in Schiedam-Kethel. SCHIEDAM - In het kader van de veertiende Oecumenische Vastenaktie Schiedam Noord wordt op zaterdag 27 maart een grote Fancy-Fair en rommelmarkt gehouden in en om de Ark aan het Hargplein. De opbrengst komt geheel ten goede aan het project dat dit jaar wordt gesteund van de stichting Cohan voor onderwijsma- teriaal en kinderopvang op een tweetal scholen in Port-au-Prince in Haiti. De feestelijke opening is's morgens om 10.15 uur met mede- werking van de Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids. Bezoekers kunnen terecht tot 16.00 uur. Er zijn eveneens heleboel spelletjes voor de kinderen en er is een Rad van Avontuur. Op deze dag is er ook een informatiestand waar het echtpaar de Waele alles kan vertellen over het project in Haiti en waar tevens orginele voor- werpen uit dit land te koop zijn. Voor de rommelmarkt kan men tot donderdagavond 25 maart (19.00 tot 20.30 uur) en op vrijdag 26 maart (van 9.00 tot 16.00 uur) nog spullen inleveren bij de Ark. Meer informatie: (010) 4714217. SCHIEDAM - Iedereen die van mening is'dat het lidmaatschap van Patienten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) alleen bedoeld is voor zieke stad- genoten heeft het mis. De vereni ging heeft zich namelijk tot doel gesteld iedereen die vragen heeft over uiteenlopende zaken in de gezondheidszorg, antwoord te geven. Dat kan gaan over uitleg van de vele regels en wetten, maar ook over de rechten en plichten van dienstverleners uit de gezondheidszorg en van patienten, aldus voorzitter J. van Ewijk van PBVS. "Maar men kan bij onze vereniging bijvoorbeeld ook terecht met klach- ten, waarbij je kunt denken aan klachten over een behandeling of over slechte communicatie met een arts, tandarts of fysiotherapeut.De Patienten Belangenvereniging werd in 1981 met steun van de overheid opgericht met het doel gebruikers van de gezondheidszorg meer inspraak te geven. Het initiatief trok direct na de oprichting honderd leden aan. "Nee", zegt Van Ewijk, "dat betekende destijds niet dat er in Schiedam zoveel mensen ontevreden waren over het functioneren van de gezondheidszorg, er werden alleen veel vragen gesteld over allerlei zaken. Overigens is het aantal vra gen in de afgelopen achttien jaar alleen maar toegenomen. Wat dat betreft zijn we geslaagd in onze opzet." Een van de vier doelstellingen van PBVS is namelijk het mondig maken van de patient, dat de patient de hulpverlener ziet als een gelijkwaar- dige gesprekspartner van wie ver- Leden van het bestuur van de Patienten Belangenvereniging Schiedam. (Foto: Van Det fotoproducties) wacht mag worden dat hij of zij in begrijpelijke bewoordingen uitleg geeft. Volgens Van Ewijk verstrekt de belangenvereniging informatie over talrijke onderdelen van de gezondheidszorg. "Wij brengen onder andere mensen die lotgenoten zoeken met elkaar in contact en beleggen voor belangstellenden thema-avonden. Zo vonden er infor matie bijeenkomsten plaats over glaucoom en Alzheimer. Voorts is in de loop van de jaren onze ombuds- functie uitgegroeid tot een belangrij- ke taak. Gemiddeld worden wij per jaar zo'n 250 keer benaderd en ongeveer de helft daarvan betreft een klacht." Volgens voorzitter Van Ewijk wor den vragen en klachten door PBVS vrij snel behandeld en in de meeste gevallen ook opgelost. "Mensen vragen soms of zij van huisarts mogen veranderen en dan weet je eigenlijk al dat er een conflict is. Wij willen in zo'n geval wel bemiddelen, maar als daar geen behoefte aan is dan verwijzen wij door naar de zorgverzekeraar. Niet iedereen ziet dat als een vanzelfsprekende eerste stap, omdat men de ervaring heeft al vast te lopen bij het eerste contact met de telefoniste. Daarom probe- ren wij in eerste instantie er achter te komen waarover de klacht gaat en zoeken dan samen met de klager naar een oplossing." Naar de mening van voorzitter Van Ewijk is het goed te merken dat mensen tegenwoordig assertiever zijn. "Vroeger werd ons nog wel eens gevraagd of wij contact wilden opnemen met een verzekeraar, maar dat gebeurt nu nooit meer." PBSV is sinds enkele jaren als gebruiker vertegenwoordigd in ver- schillende klachtencommissies en raden van bestuur. "Wij bemoeien ons niet met de economische kant, maar zijn wel ervaringsdeskundigen in de gezondheidszorg", verklaart Van Ewijk daarover. Patienten Belangen Vereniging Schiedam telt inmiddels ruim 700 leden die voor een koopje (f 2,50, meer mag ook) per jaar verzekerd zijn van hulp en ondersteuning van PBVS. Voor meer informatie bellen of faxen met (010) 4712350. Nans Wolters SCHIEDAM - Nog voor de bouw is gestart zijn al twintig van de 38 woningen verkocht in het binnenstadsproject De Raem, gelegen tussen de Vijgesteeg, Raam en Schie. Vorige week gaf wethouder Stadsvernieuwing Adri Reijnhout het officiele startsein voor dit fraaie project op een van de oudste plekjes van Schiedam. Behalve woningen bevat het project ook twee kios- ken, geschikt voor gebruik als kantoor of voor zakelijke dienst- verlening. Het project is ontwikkeld door De Vernieuwde Stad BV en ontworpen door Hofhuis de Kluijver archi- tecten. Het zal worden gebouwd door aannemer Boender en Maasdam uit Nieuw-Beijerland, die in Schiedam eerder woningen reali- seferde op het voormalige Bolsterrein. Projectarchitect Han de Kluijver heeft gekozen voor klein- schaligheid en individuele vormge- ving, daarmee herinneringen oproe- pend aan het oude Schiedam uit de 16e en 17e eeuw. Deze benadering leidt tot gevels die in kleur en vorm- geving van elkaar verschillen. Aan de zijde van de Vijgensteeg wordt een wandelarcade in de bebouwing opgenomen en over de straat een poort nabij de Ooievaarsbrug. Hierdoor wordt goed aangesloten op het in aanbouw zijnde project Branderspoort. De Vernieuwde Stad is een publiek- private samenwerking die onder meer met financiele inbreng van de gemeente Schiedam wordt gereali- seerd. Het gaat hier om bouwpro- jecten in Schiedamse stadsver- nieuwingswijken die met uitsluitend particuliere middelen niet van de grond zouden komen. De bouwloca- tie Raam/Schie geldt als een moeilij- ke locatie vanwege de hoge verwer- vings- en bodemsaneringskosten. Ook de bouw zal door de beperkte ruimte en de grote differentiatie uiterst gecompliceerd zijn. De totale bouwtijd zal circa twaalf maanden beslaan. De verkoop is in handen van Makelaardij Rubensplein uit Schiedam, telefoon (010) 2731222 en Kamerbeek Nieboer uit Rotterdam, 4040171. telefoon (010) SCHIEDAM - Afgelopen vrijdag viel de definitieve beslissing. Drie bands zijn door de jury aangewezen om door te gaan naar de finale van de Popprijs Schiedam: Count Ziggenpuss, IMP en Juicy Groove. De aanmoedigingsprijs werd toege- kend aan de band Barcode. De Popprijs Schiedam is een initiatief van Dick Makelaar van de stichting Blue Music en Auke Pol van Popschool Schiedam. Vrijdag 9 april is de finale in cafe Het Podium, Lange Haven 28, Schiedam. Aanvang 21.00 uur. Toegang is vrij. Er zit jacht in onze teckel. Veel jacht, Dat zeggen de kenners ten minste. Ik weet niet of ik daar nu zo blij mee moet zijn. }a, zou ik jagen. dan zou ik een radslag van vreugde maken. Maar ik vind jagen helemaal niet leuk. Ik kan letterlijk nog geen vlieg dood slaan, laat staan schieten op een poezelig konijntje of een dier met van die reebruine ogen. Maar Doortje heeft alles in zich van de oorspronkelijke teckel. En dat is een jachthonddot had ik kunnen we ten. We liepen laatst een dierenwinkel hitmen. Daar zaten konijnen en andere kleine dieren in glazen bakken. Doortje rende op de konijnen aft nam een reuzensprong met de bedoeling in de bak te belanden, maar knalde tegen het glas op. Bij een vriendin staat een konijnenhok met inhoud in de tuin. Doortje kan men voor het hok zitten wachten op een glimp van hoar 'prooi'. Zodra het dier z'n neits laat zien heft ze een hoog, bijna hysterische blaf aan. Dat beet lutd"leer ik van de kenner. Dat moeten ze doen als ze het wild hebbengevonden"Tjonge, wat knap dat Doortje datzomaar weet. "Je moet haar trainen, dat vindt ze leukdringt de kenner aan. Nee, dank u, ik laat haar liever in de waan dat achter een bal aan rennen ook leuk is. Als jachthond weet Doortje dat je verder moet kijken dan je teckelneus lang is. Als ik een tas op de grond zet dan zal ze het niet nalaten om haar hop er in te steken. Kast op een kier, teckelneus er tussen. Buiten is het helemaal feest. leder gat in de grond wordt grondig geinspec- teerd. Wij noemen haar een Aagje, maar eigenlijk is het gewoon haar jachtinstinct. Ze apporteert haar speelgoed, dat deed ze als pup van zeven weken al. De sloffen van de baas, een stuk papier of dwarrelen- de bladeren, kortom, alles is prooi. Het wordt eerst door elkaar geschud en vervolgens aan onze voeten neergelegd. Haar favoriete speelgoedf U kunt het haast wel raden; het is een groot, heel grootpluchen speelgoedkottijn. Edith Dudink

Postiljon | 1999 | | pagina 7