Herman Romer schetst geschiedenis van 'Parel aan de Maas1 De Dresser, Nadorst en Famineurzeven Uitqaanstips Hertzberger in NAi 30-jarig jubileum Kalinka FolkloreDanshuis wordt Werelddanshuis Country avond in De Telder Themamiddag Hiv of Schoonoord 24 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 ROTTERDAM - In het Nederlands Architectuurinstituut is vanaf 27 maart de reizende tentoonstelling 'Herman Hertzberger - Articulations' te bezichtigen. De tentoonstelling was eerder te zien in Duitsland en Argentinie. Vier door Hertzberger zelf ontworpen paviljoens geven een beeld van het creatieve proces dat onder- meer heeft geleid tot het kantoor van centraal Beheer in Apeldoorn en het Chasse Theater in Breda. Elk tentoonstellingspaviljoen belicht een van de vier catego- rieen die als een rode draad door het oeuvre van Hertzberger lopen: scholen, theaters, kantoren en ste- denbouwkundige ontwerpen. De oplopende schaal van zijn projec- ten toont hoe in de loop van de tijd de nadruk op het detail ver- schoven is naar de aandacht voor grotere delen van een gebouw en de inpassing ervan in de omge- ving. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 9 mei. ROTTERDAM - Het Russisch- Oekrai'ns Zang-.en Dansensemble Kalinka bestaat 30 jaar. Dit wil het gezelschap vieren met leden, oud- leden en belangstellenden op 28 maart tijdens een middagvullende voorstelling in het Zuidpleintheater in Rotterdam. Het optreden wordt aangevuld en omlijst door het figurentheater "De Trekwagen' uit Doetichem. Kalinka bestaat uit een gemend koor, orkest en dansgroep en houdt zich al dertig jaar bezig met Russische- en Oekrai'nsche folklo re. Het gezelschap treedt op in ori- ginele kostuums en zingt in de oorspronkelijke taal. Daarnaast is Kalinka ook op sociaal vlak actief. Zo biedt zij onder andere hulp aan de bemanningsleden van schepen die 'aan de ketting liggen' in de Rotterdamse haven. Voor meer informatie: secretariaat Kalinka, (010) 4663129. ROTTERDAM - Het is zover: Rotterdam heeft een 'huis' voor amateurdans uit alle windstreken. Op zondag 28 maart opent het Werelddanshuis zijn deuren. Voortgekomen uit het FolkloreDanshuis moet het nieuwe 'danshuis' aan de Hoflaan 13 in Rotterdam-Kralingen een levendi- ge en inspirerende plek worden voor iedereen die in Rotterdam met dans bezig is. Van 12.00 tot 17.00 uur zijn dansliefhebbers en andere geinteresseerden welkom om tijdens de opening. Er zullen onder andere optredens zijn van verschillende dansgroepen. VLAARDINGEN - Wijkcentrum De Telder aan de Prof. Telderstraat 10 in de Westwijk van Vlaardingen organiseert op zaterdagavond 27 maart een country avond met live muziek van The Southern Countryband. Toegang f 10,-. Aanvang 20.30 uur. Kaarten zijn te bestellen bij de administratie van het wijkgebouw, telefonisch (010) 4359514. ROTTERDAM - Een aantal Rotterdamse organisaties, waar- onder het Aids-pastoraat en de Rotterdamse Buddygroep, organi seert op 10 april een themamid dag voor partners, familie, vrien- den en betrokkenen van mensen met Hiv of Aids. Het doel van de bijeenkomst is om ervaringen uit te wisselen en dilemma's en vra- gen te bespreken. De middag vindt plaats in het gebouw van Stichting Humanitas Thuiszorg en Maatschappelijke Dienstverlening aan de Pieter de Hoochweg 110 in Rotterdam. Voor meer informatie: Froukje Lijfering, (010) 4250107. Richard Groenendijk in 'Mind the Gap'. (Foto: Ad Hupkes) Zuidplein speelt op woensdag 14 april de extra voorstelling van 'Mind the Gap' van Richard Groenendijk. In 'Mind the Gap' geeft Richard zijn kijk op het leven in de grote stad. Voor een jongen van het platteland wel even wen- nen, maar saai is het zeker niet. De voorstelling gaat over dromen, bedrog, grote missers, grijpen wat je grijpen kan en, al is het maar voor een keertje, de koning van de stad willen zijn. Kaarten kunnen worden gereserveerd op: (010) 4816500. De voorstelling speelt in de Kleine Zaal en begint om 20.30 uur. WERELDDANSFESTIVAL - Kijken naar vrolijke, heldhaftige, ontroe- rende, meeslepende en prikkelen- de dansen uittwintig verschillen de culturen. Luisteren naar de opzwepende klanken van instru- menten als zurna, davul, gamelan, outi, touberlekki en guitaron. Meedansen in de verschillende workshops en genieten van exoti- sche lekkernijen. Dat kan allemaal op zondag 18 april tijdens het Werelddansfestival in Theater Zuidplein. Van 11.00 tot 19.00 uur bewegen ruim twintig dans- en muziekgroepen uit alle windstre ken en in alle kleuren zich over de podia. Het festival heeft dit jaar het thema 'We zijn allemaal anders'. Kaarten kosten f 6,- voor volwassenen en f 4,- voor kinde- ren tot twaalf jaar. Reserveren kan aan de kassa van theater Zuidplein, (010) 4816500. TIPA, VERVLECHTING VAN KUNST EN BOEDDHISME - In theater Zuidplein speelt op zondag 11 april de voorstelling 'Mysterieuze dansen fascineren- de muziek uit Tibet'. De voorstel ling bestaat uit een aantal dansen gegeven door het Tibetan Institute of Performing Arts (TIPA). Er Schoonoord -nu ook toegankelijk is voor het publiek- een groene oase in een drukke havenstad. Door aanleg van de Erasmusbrug moest de Zalmhaven worden gedempte. De Stokkenbrug, waarover het Scheepvaartkwartier, ook kon wor den bereikt, werd verwijderd en is opnieuw in gebruik genomen op de Kop van Zuid. Waar eens de Zalmschouwtjes lagen, vindt men nu moderne flats. Langs de oprit van de Erasmusbrug verrijzen pen thouses, die zo'n 97 meter hoog zul len worden. Het boek 'Het Scheepvaartkwartier Parel aan de Maas', met 120 pagi- na's en 105 foto's, is deel vijf van de serie 'Rotterdam in voorbije dagen'. Eerder verschenen onder meer boek- jes over Katendrecht en de Afrikaanderwijk. Uitgever is de Uitgeverij Europese Bibliotheek te Zaltbommel. De prijs is 29,50. Het ISBN-nummer is 90.288.1288. 1. Co van Schaik DE WITTE NEGERIN - In de Grote Zaal van Theater Zuidplein speelt op vrijdag 9 april de voor stelling 'De witte negerin' van de Vlaamse cabaretiere Els de Schepper. Zij is een kameleon die ogenschijnlijk makkelijk beweegt tussen absurditeit, brutaliteit en ingetogenheid waarmee het lijkt of ze de hele wereld wil beschermen. Daarbij maakt haar ongekende stembereik haar ook nog eens tot Els de Schepper is 'De witte negerin zangeres pur sang. Els de Schepper is de personificatie van de Belgische gespletenheid; het ene moment een keiharde tante, het andere moment een aandoen- lijk schoolmeisje. In 'De witte negerin' gaat ze op zoek naar zich- zelf. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten reserveren: (010) 4816500. MATTHAUS PASSION - Op don- derdag 1 en vrijdag 2 april staan de jaarlijkse uitvoeringen van de Matthaus Passion van Bach op het programma van het Philharmonisch Koor Toonkunst Rotterdam. Beide concerten vin- den plaats in de Grote Zaal van de Doelen. Dit jaar wordt het koor begeleid door het Amsterdams Kamerorkest. Het geheel staat onder leiding van Daan Admiraal. Kaarten a f 27,50 (RDP, CJP en 65+ f 22,50) zijn verkrijgbaar bij de Doelen: (010) 2171717. MIND THE GAP - In theater wordt een selectie gepresenteerd van Tibetaanse volks- en sacrale dansen. Daarnaast zijn fragmenten te bewonderen uit de Lhamo; de Tibetaanse opera, een unieke vorm van totaaltheater. Kaarten zijn te reserveren op: (010) 4816500. De voorstelling begint zondag om 20.15 uur. KLEIN BLOND LEED - In theater Zuidplein speelt 25, 26 en 27 maart de voorstelling 'Klein Blond Leed' van Hetty Feteris. De voor stelling speelt in de Kleine Zaal en begint om 20.30 uur. Een onge- wenst kind, geboren met een navelstreng om haar nek, probeert in anderhalf uur recht te lullen wat krom is. Dit programma gaat over de pijn die je voelt als je het gevoel krijgt dat zelfs de eenden je uitlachen en je jezelf hardop hoort zeggen: terecht. Hetty Feteris is iemand die naar zichzelf wijst als het gaat om blunders, tekortko- mingen en frustraties. Met 'Klein Blond Leed' won Feteris in 1997 de jury- en publieksprijs op het Leids Cabaret Festival. Kaarten zijn te reserveren op: (010) 4816500. SCHIEDAM - Het toneelstuk De Dresser, voornamelijk als film bekend, wordt vrijdagavond 26 maart door een aantal acteurs, onder wie Yvonne van den Hurk en Porgy Franssen op de planken gezet van het Theater a/d Schie. Het verhaal speelt zich af in een theater tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een beroemde acteur speelt op die avond zijn laatste rol als King Lear. Zijn steun en toeverlaat 'the dresser' helpt hem die rol te spelen. De toe- schouwers zien zowel de acteur voor als achter het doek, twee werelden die in schril contrast staan met elkaar. Toegangskaarten f 44,- en f 39,-, met kortingspas f 26,60 en f 21.50. Op zaterdag 27 maart zorgt theater- maker Jim van der Woude met zijn programma Nadorst voor een ver- rassende avond. Hij weet zijn publiek op het verkeerde been te zet- ten, te tarten, te shockeren en aan het lachen te maken. Toegangskaarten f 24,- en f 29,-, met kortingspas f 26,50 en f 21,50. In de Teerstoof treedt woensdag 31 maart De Nieuwe Snaar op met het programma Famineurzeven. Het trio bespeelt onder meer percussie- en snaarinstrumenten en eigen gemaakte instrumenten. Daar tus- sendoor laat de jankende, kreunen- de en brullende accordeon van Jan de Smet ook van zich horen. Famineurzeven heeft veel weg van een bonte avond met muziek, dans, variete en acrobatiek. Kortom, een bonte avond voor iedereen. Toegangskaarten f 35,- en f 30,-, met een pas f 2,50 korting. ROTTERDAM - Vrijdag 19 maart ontving wethouder Hans Kombrink het eerste exemplaar van het historisch boekwerk "Het Scheepvaarkwartier, Parel aan de Maas" uit handen van de auteur Herman Romer. De over- handiging vond plaats in een voile zaal van het Zeemanshuis aan de voet van de Eras musbrug. Ook waren er exem- plaren voor respectievelijk een 5- jarige en 91-jarige inwoonster van het Scheepvaartkwartier. Romer, die de gave bezit om de sfeer uit het verleden op boeiende wijze op te roepen, heeft zijn boek gelar- deerd met een serie oude en nieuwe beelden van het Scheep vaartkwartier dat tot beschermd stadsgebied is verklaard. Oor- spronkelijk heette deze wijk overi- gens het Nieuwe Werk, omdat het park en de Muizenpolder er deel van uitmaakte. Het Scheepvaart kwartier, met prachtige patriciers- huizen, kapitale villa's en scheep- TIPA presenteert mysterieuze dansen en fascinerende muziek uit Tibet. vaartkantoren, was de woonstek van bekende Rotterdammers als Mees, Hoboken, Jamin, de Van Vollenhovens en de Monchy's, is voor een groot deel gespaard geble- ven bij het bombardement in mei 1940. Verschoen in het groen ligt in het Scheepvaartkwartier het prachtige parkje 'Schoonoord', dat dateert uit 1808. Gelegen op de hoek van de Parklaan en Kievitslaan, is Vrijdag 19 maart ontving wethouder Hans Kombrink een historisch boekwerk, waarin de geschiedenis van het Scheepvaartkwartier uit de doe- ken wordt gedaan. (Foto: Joop Zeemeijer)

Postiljon | 1999 | | pagina 8