Vlaardingse meester-metselaar herleeft Eerste paal voor historische torentje Activiteiten voor ouderen Open atelier Scbiedamse kunstenaar in Fransenstraat Paranormale/alternatieve manifestatie Inloopconcert Grote Kerk Avondmuziek in Dorpskerk Kethel Schiedammer in Vlaardingen Toekomstgrap Camping A M A A DT 1QQQ np pncTii inw phitip 1? PAniMA. 1 1 24 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam en Stichting Bunga Mayang houden zondag 28 maart een paranormale/alternatieve manifestatie in wijkcentrum Wibautplein. De opbrengst van deze dag komt ten goede aan wees- en zwerfkinderen in Indonesie en kinderspeeltuin In't Park in Schiedam Nieuwland. Op de manifestatie kan men aantref- fen Aura-fotografie, Reiki, Magnetiseren, Tarot, Psycho- metrie, Edelstenen en Mineralen, helderzienden en New Age. Ook is er de Healing muziek van Joop Hogendoorn te beluisteren. Entree f 5,- per persoon en voor kinderen tot en met 10 jaar f 1,50. Meer informatie: (010) 4708505. SCHIEDAM - In de komende maanden zal op elke laatste zaterdagmiddag van de maand het hoofdorgel worden bespeeld door bekende organisten. Zaterdag 27 maart zal Jasper van Eersel uit Amsterdam een concert geven, dat om 15.00 uur begint. Hij zal uitsluitend orgelwerken van Joh. Sebastian Bach spelen, onder andere Fantasia c-moll en Praeludium und Fuga. Jasper van Eersel geeft concerten in binnen- en buitenland en heeft al enkele tournees door Rusland gemaakt. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Het Leids projectkoor onder leiding van Hans Noyens zal op zondag 28 maart optreden in Dorpskerk Kethel, Noordeinde 10. Het koor zal ten gehore brengen Membra Jesu Nostri. De liturg is Ds. N.K. Mos. Aanvang 19.00 uur, einde ongeveer 20.15 uur. Toe- gang gratis. Aan de uitgang is een collecte. BOTONTKALKING - Op woens- dag 25 maart is er voor ouderen een voorlichtingsmiddag in wijk centrum De Erker. Nienke Dijkstra, medewerkster GGD, verzorgt een inleiding over osteoporose (botontkaling). Er wordt ingegaan op het voorkomen van botontkal- king en op het hiermee omgaan. De zaal is open om 13.00 uur en de bijeenkomst begint om 13.30 uur. Toegang is gratis. KOFFIE-INLOOP Op zondag 28 maart is er een koffie-inloop in dienstencentrum de 4 Molens. van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang gra tis. OPEN HUIS - In dienstencen trum de Woudhoek is Open Huis op zondag 28 maart. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang gratis. ZINGEN - Op woensdag 31 maart kan men met elkaar oud- Hollandse liedjes zingen in dien stencentrum Oost. Van 10.00 tot 12.00 uur. Toegang gratis. JUBILEUM WOUDHOEK - In de week van 5 tot 11 april viert dien stencentrum de Woudhoek (aan het Heijermansplein 35) zijn 25- jarig bestaan. Op maandag 5 april is er een Brabantse koffietafel, op dinsdagmiddag een spellenmid- dag en op woensdagmiddag een uitvoering door het koor O.A.S.E. Op donderdag 8 april is er een feestbingo. Vrijdagochtend is er volksdansen en countrydansen. Zondag wordt de jubileumweek afgesloten met een the-dansant. Meer informatie: (010) 4709555. VISITECLUBS - Stichting Ouderenwerk Schiedam zoekt een vrijwilliger voor de visiteclub in dienstencentrum de Woudhoek voor de dinsdagen van 9.30 tot 13.00 uur. Informatie over visite- clubs: (010) 2486888. De Vlaardingse meester-metselaar Frans Dircsz. Boomgaert krijgt een beeld in de Fransenstraat. Leerlingen van Rijnmondbouw' werken in bet kader van bun stage aan het beeld. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Als je er langs loopt zie je een aantal jongens in de weer met gekleurde bakstenen. Het zijn de leerlingen van 'Rijnmondbouw', die uitbesteed zijn aan de geta- lenteerde Schiedamse beeldend kunstenaar Diet Wiegman. Hij is de bedenker van het kunstwerk dat een ode is aan de Vlaardingse meester-metselaar Frans Dircsz. Boomgaert, die in de late zestiende en vroege zeventiende eeuw leefde. Boomgaert was behalve metselaar ook boer, burgemeester en stadsont- wikkelaar in Vlaardingen. Op zijn boomgaard bouwde hij woonhui- zen. Het geheel werd al snel Frans z'n straat genoemd, later verbasterd tot Fransenstraat. De, voor die tijd, futuristische archi- tectonische ideeen van Dircsz. Boomgaert inspireerden Wiegman tot een ode aan de grondlegger van de Fransenstraat. "Alles is van waarde, het is allemaal interessant", zegt Wiegman. "Dit beeld ook. Ik wilde een open atelier creeren, een theatershow neerzetten. Het publiek ziet het ontstaan, de vorderingen. Ze zien hoe er gewerkt wordt door de jongens. Ik zag prachtige plaatjes van bewonderaars maar ook van mopperend publiek. Naast een kunstwerk wordt het dan ook een soort klaagmuur waar mensen zich verbaal kunnen afreageren. Eigenlijk is iedereen die er naar kijkt of er op reageert een acteur in het bouwtheater van de Fransenstraat." Het beeld laat digitale afbeeldingen zien van de in de Fransenstraat gevonden archeologische voorwer- pen, zoals een fles en een schaal. Verder kan men in het beeld het pro- fiel ontdekken van de meester-met selaar. In gekleurde bakstenen wordt het geheel opgetrokken. Wiegman: "Ik moest imaginair een beeld scheppen. Vanwege zijn talent en zakelijk instinct denk ik dat Boomgaert een standvastig man was. Een nuchtere realist, een zake- lijke donder eigelijk. Nee, niet ijdel, anders was hij wel geportretteerd. Het wordt een beeld van een bege- nadigd zakelijk architect." Wiegman werd uitgenodigd door de gemeente Vlaardingen om een ontwerp te maken voor een beeld op het nieuwe plein in de Fransenstraat. Een Schiedammer in Vlaardingen laten werken is bijna Daniel in de leeuwenkuil werpen. De eeuwenoude vete tussen 'jene- verneuzen en haringkoppen' ligt daaraan ten grondslag. "Onzin, ik heb nooit iets van een strijd tussen Schiedammers en Vlaardingers gemerkt", zo laat Wiegman weten. "Meer nog: van de beeldende kun- stenaars Joop van Dorp en Cor Maarleveld kreeg ik ondersteuning in de vorm van een expositie over het ontstaan van de Fransenstraat in 'Galerie Pervelle'. Ook de Vlaardingse ondernemers maakten mijn project financieel mogelijk. Ik kreeg Rene van Pelt van De Waardt B.V. zover dat hij me materialen liet uitzoeken. Prachtige gekleurde bak stenen verkoopt die man. Je zou zijn hele tent zo willen neerzetten bij het open atelier. Hij bracht me ook tot 'Rijnmondbouw', waar wij de leer lingen bereid vonden in het kader van een stage aan het beeld te wer ken. Iedere dag ga ik naar Vlaardingen om met de jongens te praten en om te zien hoe het vor- dert. Wiegman roert met zijn vinger de melk door de koffie omdat hij een lepeltje ontbeert. Dat geeft niets, hij werkt met de middelen die hij op dat moment ter beschikking heeft. Een man van middelbare leeftijd die er nog zeer jong uitziet. Zijn grijze haar is het enige dat het vorderen der jaren in het gelijk stelt. Als hij een modern pak zou aantrekken zou men hem wellicht voor een zaken- man aanzien. Doordat zijn vader ook beeldend kunstenaar was is hij opgegroeid in het vak. Hij kent het doemdenken, de ijdelheid en het door God gegeven talent. Hij kent ook de betrekkelijkheid van het kunstenaarschap: "Je hoeft geen rode baret op je kop te zetten om je kunstenaar te voelen, geen groene schooltas te dragen. Doe gewoon wat je leuk vindt en leef. Lelijkheid is ook mooi. Zo heb ik ooit eens een jongen alle lelijke details uit zijn werk laten samenvoegen. Het werd een prachtig werk. Vond die jongen ook", zegt Wiegman terwijl hij nog- maals zijn vinger tot lepeltje trans- formeert. Bij het leggen van de eerste steen door wethouder Kees van der Windt haalde Wiegman een toekomstgrap uit. Hij liet de wethouder van cul- tuur polaroids maken van de gebeurtenissen. De foto's werden gedeponeerd in een wekpot van Amerikaans model, die geprodu- ceerd is in het Italie van de vorige eeuw. De wekpot werd ingemetseld in het beeld. "Het is toch leuk dat ik het de archeologen van de toekomst niet te makkelijk maak", lacht Wiegman. De kunstenaar hoopt dat de gemeente Vlaardingen het beeld in de loop der jaren niet zal restaure- ren. De elementen en de tijden maken het beeld almaar interessan- ter. Beschadigingen kunnen opge- vuld worden met andere materialen, zoals zilver of goud. Het beeld krijgt zodoende steeds een andere dimen- sie. Van maandag tot en met vrijdag kan men het 'open atelier' van Wiegman in de Fransenstraat bezoeken. Ger van Veen SCHIEDAM - Na ruim tweeen- half jaar begint het er op te lij- ken dat het historische torentje van het Academische Ziekenhuis Leiden, dat door beeldend kun stenaar Yvon Koopman naar Schiedam werd gehaald, defini- tief een plek krijgt in Nieuwland. Het torentje, dat plaats moest maken voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Leiden haalde al eerder de Postiljon. De Schiedamse raakte samen met Kees van Oorschot van de afdeling Voorbereiding van de Dienst Groenvoorziening van de gemeente het 5200 kilo dat de Leidse gratis beschik- gecharmeerd van wegende gevaarte, ziekenhuisdirectie baar stelde. Na jaren van praten over onder meer de plaatsing gaat het deze week dan toch gebeuren. Vier palen, die nodig zijn om de toren te ondersteunen, gaan aan de oever van de vijver in de directe omgeving van de Burgemeester Stulemeijerlaan, de grond in. Yvon Koopman verwacht dat over een paar maanden de ruim twintig meter hoge toren in gebruik kan worden genomen als lichtbaken. Afhankelijk van de seizoenen gaat het baken een sprookjesachtig licht verspreiden over het wateropper- vlak van de vijver. Ik kijk heel weinig t.v. De tijd ontbreekt me. Maar als ik kijk, dan hoop ik dat in een programma val, waar straat-interviews worden gehouden. Ik ben gek op straat-interviews. Mensen die zomaar aangebouden worden om bun mening ergens over te geven. Onlangs zag ik een programma van mensen die op de markt staan of deze veelvuldig bezoeken. Ze praten frank en vrij in de micro- foon en laten zich vastleggen op het beeld. Wat zien die vrouwen er toch allemaal prachtig uitmooi opgemaakt, lipstick helemaal op kleurde haren perfect gekapt. Alsof ze van te voren weten dat ze voor de camera moeten verschijnen. Het overkwam mijzelf eens. Ik zit samen met mijn zusje in haar caravan in het noorden van het land te genieten van een paar vrije dagen. Ik heb een vorstelijk ontbijtje gemaakt. We zitten allebei in nachtgewaad achter een beker koffie, als er op de deur wordt getikt. Drie mannen staan voor de deur. Of we willen meewerken aan een t.v. programma over het leven op een camping, en of ze binnen mogen komen. Ze mogen wel binnen. We sputteren een beetje tegen omdat we zelf vinden dat we geen echte camping-gan gers zijn, en omdat we "er niet op gekleed en ingekleurd" zijn. Daar willen de mannen niet van horen. Ze filmen mijn zus en mtj van rechts naar links en terug, gekleed in die rommelige slaapkle- dij, met ongekamde haren. Een puts water heeft ons nog niet geraakt, de tanden zijn nog niet gepoetst en er zit nog geen masca ra op de wimpers! Thuis wil ik mijn kat nog geen goedemorgen wensen zonder make-up! De crew bedankt ons hartelijk, vindt dat wij fantastische mede- werking hebben gegeven en melden nog even wanneer het pro gramma wordt uitgezonden. Zuslief en ik zitten elkaar een beetje verstuiverd aan te kijken, als de mannen zijn vertrokken. Als ik mezelf eens goed bekijk, zie ik, dat ik mijn nachthemd binnenste buiten aan heb. Zus zegt: "Ik heb mijn brilletje op, niemand kent mij met dit brilletje op, ik draag altijd lenzen! Het wordt een prachtige uitzending. Twee onopgemaakte vrouwen met de slaapspookjes nog in de ogen, verhalen vertellend over hun opvoeding, hun jeugd en het doorbrengen van een paar dagen op de camping. Twee dagen na de uitzending ben ik met vakantie in de regio. Opgemaakt, helemaal op kleur, gedouched en gekamd. Ik vraag iets aan een toevallige voorbijganger. Wat heeft u een beken de stem", zegt de dame in kwestie en ze denkt heel diep na. "Ik weet het ineens, ik hodrde u van de week op t.v.!"

Postiljon | 1999 | | pagina 9