'Ze komen moeilijk aan de slag1 Biljartgroep De Woudhoek bestaat twintig jaar Bijstandsmoeders met weinig scholing willen graag werken Kinderfeest in teken van China Swinaavond in De Erker Beroofd van scanner School uit Zuidland wint Techniek Trofee Rode Kruis zoekt vrijwilligers huisbezoek Pasen Psychische klachten Kinderopvang 31 MAART 1999 DE POSTJLJON EDITIE 12 PAGINA 11 In verband met bet jubileum heeft de Biljartgroep De Woudhoek een nieuwe outfit kunnen aanschaffen. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - De Biljartgroep De Woudhoek bestaat op 26 april twintig jaar. Reden voor de biljarters, in de leeftijd van 60 tot 90 jaar, dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. "De oudjes doen het nog best", vertelt de heer Kints, voorzitter van De Woudhoek. Wij hebben allereerst veel plezier in onze biljartgroep, maar daarnaast presteren wij ook nog prima tijdens wedstrijden en dwingen bij onze tegenstanders vaak respect af." De biljartgroep van 'ouderen' speelt in het gehele Rijnmondgebied. Men doet mee aan de Rijnmond- competitie en ook aan veel zogehe- ten Nederlaagwedstrijden. De Woudhoek viert haar twintigja- rig bestaan met een reeks van jubi- leumwedstrijden. Deze beginnen op zaterdag 3 april (aanvang 9.30 uur) met wedstrijden tegen De Hunselaar en om 13.30 uur tegen Wilton. Op zaterdag 24 april speelt De Woudhoek 's morgens tegen Kot (uit Briele) en 's middags tegen Den Bolder. De reeks wordt afgesloten op zaterdag 8 mei met wedstrijden tegen de biljartclubs Emma en Onder Ons. Alle wedstrijden worden gespeeld in dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein 35 in Schiedam. Toeschouwers zijn van harte wel- kom. Entree is gratis. Een beetje doelloos loop ik in de stad. Wat ik zoek kan ik niet vin- den. Weer naar huts? Nee, de grote warenhuizen maar even in. Het is allemaal Pasen wat de klok slaat. Paaseitjes, gewikkeid in veel verschillend gekleurde papiertjes, om de smaakjes uit elkaar te hou- den. Paaskippen van badstof, verfpaletjes om eieren te verven, kortom het paasfestival is losgebarsten. Ik geef niet om al die paastooi. Ben ook niet van plan om er een cent aan uit te geven. En toch hang ik ineens boven een bak met paaseitjes in kaarsjesvorm. Kievietseitjes zijn het, met een lontje eraan. Ze staan met z 'n zessen rechtop in een eierdoosje met cellofaan eromheen. Net echt. Ik hou mijn gedackten niet meer tegen. Ze dwarrelen terug naar de jaren vijftig. Mijn vader leert mij kievitseieren zoeken. Mijn kin- derhandje in die eeltige grote knuist van hem. Ik hoor hem nog flui- steren met z'n tvijsvinger tegen z'n lippen: "We lenen moeder's polsstok even, niet tegen haar zeggen hoor!" Met een beetje ondeu- gend gevoel trekken we bet veld in. De polsstok op zijn brede schouders, een pet om de gevonden eieren in te stoppen op mijn hoofd. Polsstokspringen was mijn vaders lust. De sloot kon zo breed niet zijn, of hij sprang erover. Die kunst bracht hij ook over op mij. De eerste keer klom ik helemaal verkeerd in de polsstok. Ik hing boven de brede plomp en stortte lijnrecht naar beneden het koude water in. Geen ei gevonden. Gauw naar huis, de natte kleren drogen op de warme koeienlijven in de stal en opnieuw het land in. Wat een genot de kievit te bespieden vanachter een hek, dat midden in het land stond. Als de zwarte roek in de buurt was en de kievit duike- lend van nijd niet meer wist waar de ellende gezocht moest worden, was het raak. Daar was een nest. Vader liep er recbt op af. Mijn mond vtel steeds weer open van verbazing. Een zorgvulaig gebouwd nest met een broed. Vier prachtige kievitseitjes met de puntjes naar elkaar toe. Het ritueel, deze eitjes in de pet te leggen en weer op mijn hoofd te zetten, vergeet ik niet. Mijn vader ver- kocht de kievitseitjes dinsdags op de veemarkt. Een keer kreeg hij een gulden per stub uitbetaald. De totaal opbrengst, vier horde gul dens, belandde in mijn spaarpot. Vandaag geef ik dit bedrag uit. Ik koop twee doosjes kievitseitjes- kaarsjes voor vier gulden en koester mezelf in een verukkelijke ker- innering. SCHIEDAM - De Kinderinstuif van De Blauwe Brug staat in de maand april in het teken van China, ledere woensdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur kunnen kinde- ren van 4 tot en met 9 jaar voor f 1,- meedoen. Kinderen kunnen kiezen uit knutselen of sport en spel. Woensdag 21 april wordt het internationaal kinderfeest gevierd, dat ook in het teken van China staat. Speciaal voor die dag geven Dotje Lotje van theater Potdoosie om 16.30 een voorstel- ling in De Blauwe Brug, Bachplein 590 te Schiedam. De toegang tot deze voorstelling is gratis. Meer informatie: (010) 2470464. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt op zaterdag 3 april een swingavond gehouden. Er worden allerlei soorten muziek gedraaid. De avond is bedoeld voor bezoekers vanaf 35 jaar. De entree is gratis. De zaal is open om 20.00 uur en de avond begint om 20.30 uur. Meer informatie: wijkcentrum De Erker, Jan van Avenesstraat 32, Schiedam. Telefoon: (010) 4267767. SCHIEDAM -Een 26-jarige Schiedammer werd afgelopen zaterdagavond rond half twaalf in de Van Oldenbarneveltstraat door een man beroofd van zijn scanner. Het slachtoffer liep met zijn even- oude vriendin op de Van Haarenlaan toen de verdachte hen benaderde en de scanner van de Schiedammer probeerde te bemachtigen. Er ontstond geduw en getrek over en weer, waarna de Schiedammer met zijn vriendin doorliep in de richting van deVan Oldenbarneveltstraat. Hij belde aan bij de woning van een kennis. Meteen daarop spoot de verdach te, die het tweetal was gevolgd, hem iets in de ogen, rukte de scanner uit zijn handen en maakte zich uit de voeten. SCHIEDAM - Drie jaar geleden werd een wet aangenomen die alleenstaande moeders met kin deren boven de vijf jaar verplicht stelt te gaan werken. Veel van deze vrouwen, zo blijkt uit de praktijk, willen zo snel mogelijk uit de bijstand om aan de armoede te ontsnappen. Uit een onderzoek in vijf gemeenten onder ruim duizend alleenstaan de bijstandsmoeder en ambtena- ren van sociale diensten kwam echter naar voren dat het niet eenvoudig is een passende baan te vinden. Ronald Jaggie, voorlichter van de gemeentelijke Sociale Dienst beves- tigt dat dit probleem zich in Schiedam ook voordoet. "Hoeveel alleenstaande moeders hier in de afgelopen drie jaar aan het werk zijn geholpen kan ik niet aangeven, maar er zijn nog steeds vrouwen voor wie geen baan is gevonden. Dat heeft te maken met een aantal factoren. Vrouwen die een opleiding hebben gevolgd kunnen makkelijker aan de slag dan de moeders met wei nig scholing. Zij zijn meestal aange- wezen op banen in de thuiszorg, in winkels of op eenvoudig administra- tief werk. Dit zijn vaak deeltijdba- nen waarmee ze niet voldoende ver- dienen. Ronald Jaggie legt uit dat de Sociale Dienst tegenwoordig een zogenaam- de vier fase-indeling hanteert. "In de moeilijkst te bemiddelen categorie zitten vrouwen bij wie de afstand tussen mogelijkheden en werk enorm groot is. Zij komen moeilijk aan de slag. In die situatie proberen wij via sociale activering, waaronder de cursus 'Vrouwen op weg naar werk' de moeders naar een hoger niveau te tillen waardoor er meer kans op werk ontstaat. Daarbij wordt ook gekeken naar wat zij kunnen en willen. In gevallen waar dit niets oplevert worden het Bureau voor Werk en Scholing en het Arbeidsbureau ingeschakeld die de vrouwen verder op weg helpen. Uit het landelijke onderzoek kwam verder naar voren dat de meeste moeders geen volledige baan willen, omdat ze dan te weinig tijd kunnen besteden aan de opvoeding van hun kinderen. Bovendien heeft de helft van de ondervraagde vrouwen vrij- stelling van werkplicht omdat zij psychische en lichamelijke klachten hebben die eerst opgelost dienen te worden voordat zij aan het werk gaan. Als dat niet gebeurt belanden ze weer in de bijstand. Jaggie: "In Schiedam is het zo dat vrouwen die niet willen werken maar dat wel kunnen door middel van gesprekken worden gestimu- leerd aan de slag te gaan. Je kunt het zien als dienstweigering en dat kan natuurlijk niet als je een uitkering ontvangt. Vroeger was het allemaal min of meer vrijblijvend, dan kreeg een alleenstaande moeder met een kind tot twaalf jaar een uitkering en werd er geen tegenprestatie ver- wacht. Als zo'n vrouw na die jaren dan toch nog wilde deelnemen aan de arbeidsmarkt dan waren de kan- sen vrijwel nihil." Volgens de voorlichter van de Sociale Dienst raakt een groot aan tal vrouwen na de stimuleringsge- sprekken enthousiast, vooral omdat zij subsidie krijgen voor een kinder- opvangplaats die speciaal voor alleenstaande moeders beschikbaar is. "Wij weten uit ervaring dat als mensen echt willen zij zelf op zoek gaan naar creatieve oplossingen voor hun probleem. Van de regeling voor de kinderopvang wordt veel- vuldig gebruik gemaakt. Gelukkig heeft het ministerie van Sociale Zaken toegezegd dat wij dit jaar extra geld krijgen voor uitbreiding van de kinderopvangregeling. Staatssecretaris Verstand van ge- noemd ministerie is overigens van plan een algehele deeltijd-arbeids- plicht in het leven te roepen en wil die uitbreiden tot alle alleenstaande moe ders met kinderen onder de vijf jaar. De gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam probeert ook bij standsmoeders met weinig scholing aan een passende baan te helpen. (Foto: Van Det fotoproducties) REGIO - Op deTechniekwedstrijd in het EIC Mainport Rotterdam van afgelopen woensdag heeft - van de 25 deelnememde basi- scholen uit de regio - Basis- school De Bongerd uit Zuidland het meest originele en spannen- dste spel gemaakt ('Cross Shots'). Op de tweede plaats eindigde de Christelijke Basis- school 't Ambacht uitVlaardin- gen (met Slot Elektrostein Uit Schiedam deden zes scholen mee aan de wedstrijd. Vorig jaar won de St. Bernardusschool de eerste prijs. Ditmaal eindigde zij op een eervolle negende plaats. De Openbare Scholen Gemeenschap De Gorzen uit Schiedam behaalde de achtste plaats en tevens de 'Poedelprijs'. SCHIEDAM - Jaarlijks organiseert het Rode Kruis vakantie voor min der validen. Zij beschikt hiervoor over twee vakantiehotels en het vakantieschip de Henry Dunant. Het aantal plaatsen voor deze vakanties voor het Rode Kruis Schiedam is beperkt. Om te kun nen beoordelen wiens verzoek het meest urgent is om voor een aan- gepaste vakantie in aanmerking te komen moet iedereen persoonlijk worden bezocht. Gezien het grote aantal aanmeldingen zoekt het Rode Kruis afdeling Schiedam vrij willigers die bereid zijn deze men- sen te bezoeken. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het Rode Kruis Schiedam, telefoon (010) 4268013. Nans Wolters

Postiljon | 1999 | | pagina 11