Schiedam legt beleid onder de loep invalshoeken Harmonia zoekt naar meer Doortje Te weinig ambtenaren steken hand in eigen Solid Soul in't Podium Illegalen aangehouden Inloopconcert Grote Kerk Foto-tentoonstelling Kinderen van Onze Wereld Koffie en Oranjebal voor ouderen Verzonnen Meditatie Scholing ?r v Edith Dudink 31 MAART 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 De gemeente Schiedam heeft onlangs haar eigen GroteStedenbeleid onder de loep genomen. (Foto: Van Det foto- producties) SCHIEDAM - Op zaterdag 3 april is er in cafe't Podium aan de Lange Haven te Schiedam een reunie van Solid Soul. Het is een eenmalig optreden van de tien jaar geleden ontstane soul band. De bezetting van de band bestaat uit Ria Kramer-Freher, Gertruud Scholte en Jolanda Bol (zang), Rienier Kramer-Freher, Benard Scholte en Wim van der Meijden (blazers), Jasper de Koster (gitaar), Mark Zwart (bas) en Fred van de Stelt (drums). Het optreden begint om circa 22.00 uur in het cafe waar Solid Soul ooit is begonnen en de entree is gratis. SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam hield woens- dag 24 maart, in samenwerking met medewerkers van de Arbeidsinspectie, een controle- actie op grond van de Wet Arbeid Vreemdelingen bij zeven horeca- gelegenheden en twee naai-ate- liers in Schiedam-Zuid. Bij twee restaurants en een snackbar wer- den in totaal vijf personen aange- troffen en aangehouden, die zich niet konden legitimeren. Onderzoek aan het politiebureau leverde op dat de vijf personen alien illegaal in ons land verble- ven. Zij zullen uit ons land worden verwijderd. SCHIEDAM -Vanuit Leiden komt zaterdag 3 april het gemengd Koor 'Hathor' naar de Grote Kerk te Schiedam. Onder leiding van diri- gent Hans Noyens worden koor- werken gezongen van onder ande- ren H. Schtitz en Monteverdi. De aanvang is 15.00 uur en de toe- gang is vrij. Op zaterdag 10 april treedt hetVocaal Ensemble Colegium Musicum uit Zwijndrecht op onder leiding van Margaret de Zwart. Op 17 april komt het Gemengd Koor Holy uit Vlaardingen onder leiding van Anton vanTilburg en op 24 april bespeelt Christine Madang het hoofdorgel. SCHIEDAM - In de openbare bibli- otheek aan het Stadserf 1 is van donderdag 1 april tot en met woensdag 12 mei een foto-ten toonstelling te zien van amateur- fotograaf Gerrit Brinkman, leer- kracht aan de openbare basis- school DeTroubadour te Schiedam. Hij heeft vooral de situ- atie van kinderen in Azie vastge- legd. Van al zijn reizen daar zijn foto's te zien op de expositie. In augustus vertrekt Gerrit Brinkman voor tien maanden naar Nepal om daar als vrijwilliger te gaan wer- ken voor kansarme kinderen. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingstijden van de bibliotheek: maandag 17.00-21.00 uur, dinsdag en donderdag 13.00- 21.00 uur, woensdag en vrijdag 11.00-18.00 uur en zaterdag 11.00- 14.00 uur. Voor meer informatie: Sandra de Wit (010) 2465700/2465724. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost wordt op zondag 4 april een koffie-inloop georganiseerd voor ouderen. Van 13.30 tot 15.30 uur. Toegang is gratis. Tevens wordt er in dienstencentrum de 4 Molens op donderdag 30 april een Oranjebal met live muziek (Evert M. Sound)gehouden voor oude ren. Van 19.30 tot 23.30 uur. Toegang: f 7,50 (inclusief kopje kof fie). Voorverkoop vanaf 1 april. SCHIEDAM - Overleggen, com- municeren, samenwerken en structuren aanbrengen, het zijn slechts een paar kreten die altijd bij het lanceren van nieuwe plannen de boventoon voeren. Toch blijkt uit het rapport Zelfanalyse GroteStedenbeleid Schiedam dat in veel gevallen geen sprake is van een beleid dat gevoerd wordt vanuit een helde- re, breedgedragen visie. De schuld daarvan wordt door de geraadpleegde burgers, instellin- gen en ambtenaren gelegd bij het gemeentelijke Organisatiever- nieuwingsproces dat enkele jaren geleden in gang werd gezet. Een vernieuwing die onder andere bij het personeel de nodige commo- tie teweegbracht, want mensen wer- den overgeplaatst naar andere afde- lingen of vloeiden af. Het doel om beleidsvorming op verschillende ter- reinen op elkaar af te stemmen - zo blijkt uit het rapport - werd door- gaans niet gehaald en de project- groep, belast met de zelfanalyse, concludeert dan ook dat beleid op uiteenlopende manieren tot stand komt: Te weinig sturing veroorzaakt een kloof tussen uitvoering en beleid. Schiedam neemt sinds September 1997 deel aan het GroteStedenbeleid (GSb). Het presenteerde een maand later een actieplan met projecten die voor een financiele injectie in aan- merking konden komen. Door som- migen werd deze inventarisatie gezien als verzonnen, alleen met het doel om in aanmerking te komen voor subsidies. Volgens het gemeen- SCHIEDAM - Spirituele Vereniging Harmonia uit Schiedam wil met gastsprekers die zich niet direct bezighouden met spirituele zaken, zoals hel- derziende waarnemingen, meer variatie aanbrengen in het pro- gramma aanbod. Naar de mening van secretaris Annet Mol zal deze uitbreiding een grotere groep mensen aanspre- ken. De verandering werd vorige week in gang gezet met een lezing van Fred van Beek. Van Beek werd onder andere bekend door het radiopro- gramma 'Even op adem komen met Fred van Beek'. Hij nam samen met fluitist Chris Hinze de meditatie cd Adempauze op, schreef verschillen de boeken en heeft zich gespeciali- seerd in adem- en massagetechnie- ken. De vaste bezoekers van de spirituele avonden van Harmonie keken nogal vreemd op toen Van Beek hen uitno- digde actief deel te nemen door uit hun stoel te komen, hun lichaam los te schudden en bewust adem te halen. Hij had er geen moeite mee om liggend op een tafel te laten zien wat hij daarmee precies bedoelde. De actieve oefeningen werden afge- wisseld met momenten van medita tie. "Voor veel van de aanwezigen die hoofdzakelijk onze avonden bezoeken om berichten van gene zijde of voorspellingen te horen was het een vreemde gewaarwording om zelf actief bij het optreden van Fred van Beek betrokken te worden", vertelt secretaris Annet Mol. "Van Beek organiseert voor bedrijven en tebestuur een onjuiste interpretatie omdat de gepresenteerde projecten een uitvloeisel waren van eerder genomen beslissingen. Inmiddels is wel een aantal van deze plannen weer van de lijst verdwenen en zijn er nieuwe plannen aan toegevoegd. De uitkomst van de zelfanalyse op het onderdeel werk en economie is ronduit slecht. Het percentage niet- werkenden blijft stijgen en dat heeft gevolgen voor de economie. Wie lage inkomsten heeft kan weinig besteden. Vooral niet-werkende, werkzoekende vrouwen scoren slecht. Ruim 46 procent staat al meer dan een jaar ingeschreven en 41 procent al langer dan drie jaar. De meesten zijn laaggeschoold en instellingen workshops en hij heeft het bestuur van de spirituele vereni ging aangeboden in het najaar een workshop massage te verzorgen. Daar maken wij natuurlijk graag gebruik van, maar we vragen ons wel af of onze leden daar voor open- staan", merkt secretaris Mol op. "Maar toch willen wij in de toe- komst vaker van dit soort discipli nes op ons programma zetten. Donderdagavond 1 april blijft het nog bij het oude, dan demonstreren Carla Knoop en Helene van Engelen helderziende waarnemingen via spi rituele tekeningen. Op 27 mei gaat de aandacht naar transcendente meditatietechniek. Een vorm van geestelijke verdieping waarbij deel- nemers een persoonlijke mantra (spreuk of woord) krijgen die bij- draagt aan het tot rust brengen van het denken, preventief werkt tegen stress en vermoeidheid en het leven (weer) inhoud geeft. Althans, dat wordt gesuggereerd in publicaties waarin bovendien melding wordt gemaakt van het minder worden van gezondsheidsproblemen als hoge bloeddruk en verslaving aan tabak, alcohol en drugs. In juni geeft Anna van Leeuwen voor de leden van Harmonia een workshop Spirituele communicatie en op 9 September (ook voor niet- leden) een cursus Intui'tieve ontwik- keling. Al deze bijeenkomsten vin- den plaats in Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur, toegangprijs f 8,50. Voor meer informatie bellen met secretaris Annet Mol, telefoon (010) 4718773. men kan zich afvragen hoe het dan toch nog kan gebeuren dat zoveel middenstanders zitten te springen om personeel. Ook op het gebied van scholing blijkt verbetering noodzakelijk. Zo liep het aantal geslaagde examen- kandidaten in 1998 terug met respectievelijk 2 (VBO), 7 MAVO), 1 (HAVO) en 10 (VWO). Voorts blijken Schiedammers nog steeds een gevoel van onveiligheid te heb- ben. Overigens niet zo vreemd, want hoewel het aantal gemelde berovin- gen met slechts zes toenam, regis- treerde de politie in 1998 bijna drie- honderd inbraken meer dan het jaar daarvoor en nam het vandalisme toe met ongeveer 270 gevallen. Voorafgaande aan de presentatie van het rapport Zelfanalyse GroteStedenbeleid Schiedam, schet- sen burgers en instellingen die wer den gehoord door het projectteam, een beeld van de gemeente (ambte naren en college). Zij zien het als een apparaat in verwarring, zonder dui- delijke aanspreekpunten, met gebrek aan kwaliteit en kennis. Ook is men van mening dat continui'teit in beleid en daadkracht op tal van onderdelen, ontbreekt. Een vernieti- gend oordeel waarbij vooral vanuit de organisatie wordt gereageerd met een verwijzing naar het Ambtelijk Management Team en de vier wet- houders. De projectgroep vindt het echter opmerkelijk dat weinigen binnen het ambtelijk apparaat de hand in eigen boezem steken. Nans Wolters ledere hondenbezitter schaamt zicb er een beetje voor. Maar ik weet zeker dat het vaker voor komt dan dat we aan elkaar verteilenWaar ik het over bebi Honden die op het bed van de baas mogen slapen. Dat bed heeft voor bijna alle honden een enorme aantrekkingskracht. Ik denk dat dat te verklaren is. Als puppie slapen honden bij elkaar en ze zien dat bed van de mensen gewoon als een gigantische hondenmand. Doortje vindt ons bed het eittde. Maar onze teckel moet in haar eigen mand slapen. Ik heb u al eerder verteld dat de eerste weken met Doortje erg vermoeiend waren. Om in het weekend toch een beetje te ku tin en mtslapen. heb ik Doortje een beetje verwend. Om ongeveer zeven uur haalde ik haar uit de benscb u weet wel, die grote honden- kooij en mocht ze op bed tussen ons in liggen. Dat vond ze heerlijk en wij konden wat langer blijven liggen. Maar na al die maanden willen ive van die grote kooi in de slaapkamer af. We beshtiten dat Doortje best uit de benscl) kan. Ik zet haar mand mast het bed en ze kruipt er de eerste nacht verbaasd in. Om twee uur die nacht springt er een teckel op mijn hoofd en word ik uitgebreid begroet. Ze snap met dat ik dat met leuk vind en dat ze met een zwaai haar mand weer ingaat. Om drie uur probeert ze het nog eens, met het- zelfde resultant. Dan nuiar een poging wagen om vijf uur s nachts. Pas als om zes uur de wekker is afgegaan mag ze erbij. Het is moeilijk te begrijpen voor een ongeduldig hondje, maar ze is best slim en na een paar nachten heeft ze het door. Voor de wekker afgaat niet op bed. Maar haar vindingrijkheid neemt toe. Al snel heeft ze in de gaten dat ze niet op mijn hoofd moet springen en helentaal niet op dat van de baas. Dus ligt ze, zo ontdekken we in de vroege morgen, prins- heerlijk voordat de wekker afgaat toch op het bed. Niet in het midden, maar keurig op het randje. Die plek moet ze heel voorzichtig bebben veroverd, geen idee om welke tijd ze dat doet. Ik weet het, bet is niet zoals bet hoort, maar ik moet er stiekem wel om lachen. Doortje bewijst opmeuw een klein eigenwijsje te zijn dat uit- eindelijk toch doet wat ze het prettigst vindt. En ach, zolang tk er geen last van heb laat ik het oogluikend toe. Het is 's nachts ook zo koud voor zo'n kleine teckel.

Postiljon | 1999 | | pagina 9