Ontroering van een versleten jasje Tien dagen trends Hermes DVS viert zaterdag 115-jarig jubile Huishoudbeurs en Huis Interieur RAI 99 Amsterdam RAI, 9 tot en met 18 april 1999 De tijd Thuisfluiter Staken Look van het jaar Openingstijden 8 APRIL 1999 DE POSTILJOIM EDITIE 12 PAGINA 11 Incidenten zorgen voor smet op goede naam SCHIEDAM - Hermes DVS bestaat op 8 april maar liefst 115 jaar. De voormalig betaald voetbalclub viert dat komende zaterdag in bescheiden kring met een aantal activiteiten voor de jeugd en een feestavond voor de senioren. Hoewel deze prachtige Schiedamse club alle redenen in huis heeft voor een historisch verhaal, wordt dit heuglijke feit door deze krant aangegrepen om het bestaan 115 jaar na dato eens met twee voorzitters op een rijtje te zetten. Tweede paasdag. Terwijl velen thuis nog genieten van een paasontbijt, SCHIEDAM - Vrijdagavond verlaat ik mijn flatje om naar een lezing in het filiaal van de gemeentebibliotheek van Schie- dam-Noord. Onderweg heb ik zo'n fijn kriebelig gevoel in mijn buik. Nicolaas Matsier is de gast van vanavond. A1 eerder schreef ik dat ik bij som- mige auteurs de neiging heb steeds vol verwondering naar de foto van de auteur op de achterkant van het boek te kijken. Nicolaas Matsier is zo'n auteur. Vooral bij 'Gesioten huis' is deze neiging heel sterk. Gelukkig is uitgeverij De Bezige Bij zo vriendelijk mij te gerieven met een foto van de schrijver op de achterkant van elk boek dat van hem verschijnt. Maar een lezing is nog aangenamer; nu kan ik hem zien bewegen en horen praten. De schrijver van Gesioten huis (1994) blijkt nog sympathiek te zijn ook. Hij verklaart dat hij lezingen altijd een lastige situatie vindt, omdat je dan over je eigen boeken moet praten. Om die reden leest hij voor uit Elke dag vaderdag (1999) en uit Dicht bij huis (1996). Matsier toont met zijn korte ver- halen eens te meer aan dat schrij- vers niet per se persoonlijke dra ma's nodig hebben om tot een boeiend relaas te komen. Voordat hij aan een nieuw verhaal begint, geeft hij steeds aan dat het volgen- de verhaal wederom gaat over onnozele alledaagse zaken. Maar juist hieruit blijkt zijn talent. Matsier heeft het vermogen alle daagse zaken sec op papier te zet ten. Ieder detail wordt nauwkeurig bekeken en vervolgens op sobere wijze beschreven. Lezers (op de lezing luisteraars) kunnen het niet nalaten af en toe te grinniken, maar ook ontroering speelt een belangrijke rol. En deze ontroering is in zijn verhalen juist te vinden in eenvoudige zaken als een versleten jasje. Later op de avond vraagt iemand waarom hij in zijn boeken niet anderen de dag eigenlijk beginnen zoals die met Pasen hoort te begin nen, met het nadenken over het hoe en waarom van deze gedenkdag, en weer anderen in de kerk het lijden en de opstanding van Jezus Christus herdenken, maken op het fraaie complex van Hermes DVS mensen zich gereed voor een sportieve dagindeling. Voorzitter Stijl van de voetbalafdeling van Hermes zit zelf aan de telefoon en beantwoordt in de commissiekamer de binnenko- mende telefoontjes. "Ja, het voetbal- len gaat door", zegt hij op plechtige wijze. "Alleen het achtste ligt er uit. Een prettige dag nog verder. De heer Stijl is een man van weinig woorden. Maar hij weet als bestuur- der als geen ander hoe je een voet- balvereniging moet leiden. Dat doet meer doet met zijn studie filosofie. Matsier wijst direct op zijn boek Een sluimerend systeem (1998). Hij geeft ook aan dat dergelijke geschriften zich moeilijker laten voorlezen dan de korte luchtige verhalen die hij voor deze lezing heeft geselecteerd. Toch bevatten ook de korte verhalen meer intel- lectuele spanning dan ze op het eerste gezicht doen vermoeden. Veel van deze verhalen gaan over de onontkoombare bewegingen van de tijd. Dit onderwerp is iets waar men zich lastig aan onttrek- ken kan, ook het publiek niet. Matsier verklaarde eens: "Ik wil wel achterlopen, maar niet meer dan een paar jaar". Ook is er een discussie russen Matsier en het publiek over de geringe kennis van de bijbel bij jongeren. Matsier geeft aan dat zijn ideeen hierover ambivalent zijn. Veel dimensies in onze samen- leving kunnen niet begrepen wor- den zonder kennis van de bijbel. Een studie kunstgeschiedenis ver- eist kennis van het oude en nieuwe testament. Om die reden zou er naar zijn mening in het onderwijs meer aandacht moeten worden besteed aan dit aspect van onze cultuur. Aan de andere kant is er een enorme leegloop in de kerken, De meeste jongeren geloven niet in God, daarom hebben zij weinig interesse voor de bijbelverhalen. Matsier realiseert zich dat deze beweging door de verdergaande tijd onontkoombaar is. Een deel van het publiek heeft nogal moeite met dat laatste. Op niet al te vriendelijke wijze berech- ten zij Matsier en spijkeren hem vast op een deel van zijn genuan- ceerde en vrij neutrale ideeen. Matsier ondergaat dit lijdzaam. Mogelijk dat lezing van zijn boe ken deze critici kan verlossen van de bekoring van het verleden. Op de volgende bijeenkomst is Joost Zwagerman de gastspreker. De lezing zal 7 mei (in plaats van 23 april) om 20.15 uur piaatsheb- ben. Ingrid van Faassen hij al tien jaar als voorzitter (sinds de verzelfstandiging). Maar eigenlijk is hij sinds 1957 niet meer weg te denken bij de club. Dat voorzitters de zaken in een commissiekamer regelen is al uniek. Zonder te klop- pen komt vervolgens een van de nieuwe generatie Ieden zich aandie- nen. "Wij hebben niet genoeg shirts, we moeten er nog drie hebben." Stijl staat op en gaat een gesprek aan met de drie Turkse spelers die niet in het authentieke blauw-wit kunnen spe- len. Het doet de preses zichtbaar pijn dat het clubtenue vandaag niet wordt gedragen. Om kwart voor tien begint de wed- strijd tussen een der lagere teams van Hermes DVS en HOV 6. De thuisploeg heeft geen scheidsrechter en benadert de HOV-aanvoerder, die drie reserves langs de kant ziet staan, of een van hen wil fluiten, zodat zij gewoon met elf man kun nen spelen. Er wordt na enig aan- dringen inderdaad een vrijwilliger gevonden en de thuisspelende ploeg vraagt om een sportief gedrag van alle acteurs. "Beloven we", roepen beide partijen. De in een blauw-rood tricot gehulde Hermes-ploeg komt al rap op een 3-0 voorsprong, maar aan de tweede treffer zit wel degelijk een luchtje. De HOV-grensrechter vergeet te vlaggen en dus fluit de arbiter, eerlijk is eerlijk, niet. Naderhand komen de gasten steeds dichterbij. Tien minuten voor het rustsignaal maken de Rotterdamse Een informatieve, actieve en gezellige dag beleven, met nutti- ge demonstraties, persoonlijk advies, spannende workshops en allerlei leuke nieuwtjes: dat kan vanaf 9 april op de Huishoud- beurs en Huis Interieur RAI 99. Dit evenement staat dit jaar in het teken van 'zelf doen en beleven'. Nieuw zijn de zoge- naamde 'Trendpleinen' met elk een eigen thema. Op het Interieur Trendplein ziet de bezoeker de laatste interieurtrends. Actueel design staat centraal op het Keuken 8c Badkamer Trendplein, waar nieuwe technieken en materia- len voor zowel de keuken als de badkamer geexposeerd worden. De trend voor de tuin is minimalisme, net zoals in het interieur en de mode. Het Tuin Trendplein geeft een inspirerend en trendy beeld van de nieuwste ontwikkelingen. Voor de man is het Doe-het-zelf Trendplein de reden om naar de Huishoudbeurs te komen. 'Home entertainment' is het thema van een ander trendplein. Op het Digital gasten 3-2 en bijna alle spelers van de thuisploeg vloeken, tieren en schelden op de gelegenheidsscheids- rechter. Die biedt de fluit aan de gee- motioneerde en in vlam staande spe lers aan. "Het is immers jullie taak om een arbiter te leveren." Vervolgens wordt het 3-3 en ziet de thuisploeg een buitenspelgeval. Opnieuw vliegen de drukke baasjes op de leidsman af. Met felle blikken in de ogen dwingen ze hem de beslis- sing te herroepen. De HOV-er geeft nu de fluit aan het grootste heet- hoofd en die belooft vervolgens dat hij zijn ploeg wel zal laten winnen. Even later scoort HOV de vierde goal, maar die wordt om onduidelij- ke redenen afgekeurd. Al discussie- rend gaan de acteurs naar de kleed- kamer. In de rust laten enkele Hermes-spelers al weten dat zij de beslissing van de scheidsrechter juist vonden en gewoon lekker willen voetballen. In de tweede helft lijkt het een gezel- lig potje 'ouewemannenvoetbal' te worden. De vlam slaat echter in de pan als de nieuwe scheidsrechter diverse malen niet ingaat op vlagsei- nen van de HOV-grensrechter. Voor de Rotterdammers heeft verder spe len geen zin meer. Enkelen voelen zich niet veilig en prettig binnen de lijnen en willen naar huis. De partij wordt met een 5-3 stand gestaakt. "Ach, ik word hier zo moe van", reageert voorzitter Stijl even later. "Dergelijke knapen verzieken het voor onze club. Maar ja, wat doe je World@Home Trendplein wordt een overzicht van de nieuwste snufjes getoond, die de bezoeker niet alleen mag bekijken, maar ook zelf uitpro- beren. Op het Kook Trendplein verzorgt Carola Thomas, bekend van kook- programma's op TV, een workshop fusion koken, met onverwachte multiculturele combinaties. Hierna kan de bezoeker wegdromen bij een presentatie over exotische reizen of advies over leuke dagjes uit op het Toerisme Trendplein. De nieuwste trends op het gebied van haar, make-up, nagels en geuren zijn te vinden op het Mode 8c Cosmetica Trendplein. Op de cat walk zijn korte mode-flitsen te zien van ondermode, bovenmode en fit ness outfits van trendy merken. Op het Kashba Trendplein is een oosterse bazar ingericht met vele gezellige winkeltjes vol speelgoed, hobby-artikelen, mode- en cosmeti- caproducten. De Negen Maanden Beurs, van woensdag 14 tot en met zondag 18 april 1999 in Amsterdam RAI, is een hron van informatie voor aan- er aan?" Op dat moment komt voorzitter Will van Wijk binnen. Deze man is preses van de omniver- eniging waaronder ook de cricket- (sinds 115 jaar), tennis- (sinds tien jaar) en squashafdeling (sinds drie jaar) vallen. "Ik zit ook in de gemeenteraad en ben met enkele anderen druk bezig om binnen Schiedam naar oplossin- gen voor dergelijke problemen te zoeken. Het baart niet alleen ons zorgen, ook andere clubs hebben hier veel overlast van. Een groot aantal van die probleemmakers betaalt niet eens contributie. Misschien moet je het aannamebe- leid maar eens herzien. Nee, de bal- lotagecommissie hebben we jaren geleden al afgeschaft. In die tijd kwamen wanordelijkheden bijna niet voor. "Het vervelende feit doet zich bovendien voor, dat een aantal van die voetballers niet eens lid is en gewoon mee doet. Die kaartencon- trole is afgeschaft omdat het te veel tijd kostte, maar wat mij betreft mag het morgen worden heringevoerd. Wij hebben er als bestuur helaas geen vat meer op", vult Stijl aan. "Komende zaterdag vieren we het 115-jarig jubileum. Overdag voor de jeugd, 's avonds met de door Aad Veerman (LOSA) gesponsorde zan- ger Wim Koopmans en een discjoc key. Maar dan zijn de oudere leden al naar huis", lacht de stijlvolle Stijl. Cor Hulsbus staande ouders en ouders van jonge kinderen. De bezoeker vindt er uit- gebreide informatie over alle aspec- ten rond zwangerschap, bevallen en de eerste jaren van het kind. De Huishoudbeurs en Huis 8c Interieur RAI 99 vindt plaats van vrijdag 9 tot en met zondag 18 april 1999. De Negen Maanden Beurs 99 vindt plaats van woensdag 14 tot en met zondag 18 april 1999. De ope ningstijden zijn door de week dage- lijks non-stop van 10.00 tot 21.00 uur en in het weekend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs (voor beide beur- zen) bedraagt f 20,- per persoon. Kinderen tot en met 3 jaar gratis, kinderen van 4 tot en met 11 jaar, Pas 65 en groepen (minimaal twin- tig personen) mits van te voren schriftelijk aangemeld) betalen f 17,50 per persoon. Bij het NS loket is op vertoon van uw treinkaartje een Rail Idee toegangskaart ver- krijgbaar, waarmee u korting op de entreeprijs krijgt. Voor meer infor matie: 0900-9292 en internetsite: www.rai.nl.

Postiljon | 1999 | | pagina 11