Kurk waarop de samenleving drijft Reizen met de caravan door Europa Sterke behoefte aan vrijwilligers in Schiedam kter praktijk Kopje koffie, dokter? nu war halve uriis! 8 APRIL 1999 DE POST1UON EDITIE 12 PAG IN A 9 Sociale vaardigheden Inburgeren Eigen initiatief TRANSPORT-DOZEN VOOR HULP-ACTIE KOSOVO (Aanbieding geldt t/m 17 april) TWR VERHUIZINGEN VOORWEG 208 - ZOETERMEER Voor jaar De bonte optocht patienten van deze morgen was net tot een einde gekomen. Ik kantelde m'n stoel naar achteren en probeerde mijn gedach- ten tot rust te laten komen. Mijn rust was van korte duur. Sanne meldde dat er een mevrouw aan de telefoon was die me beslist nu moest spreken. 'Dokter', klonk bet, u moet nu direct komen. Mijn zoon heeft zojuist zijn polsen doorgesneden. De ambulance is ook al gewaar- schuwd"Het contact werd verbro- ken. Gelukkig had Sanne vooraf het adres gevraagd. Het drama had plaatsgevonden in een van de meest luxueuze villa's van onze stad. Om bij de voordeur te komen moest ik een aantal trap- treden op; bet leek wel of ik op audientie ging. De vrouw des huizes deed zelf open. Ze zag er heel gewoontjes uit. "Ik ben blij dat u er bent", zei ze vriendeljk, 'komt u binnen". Ze ging mij voor naar een grote woonkamer. Op een zwarte driezitsbank zat een jongeman van een jaar of twintig, gekleed in T- shirt en spijkerbroek. "Daar zit-tie zei zn moeder zachtjes. "Zal ik u maar met hem alleen laten?" Ondanks mijn: "Ja, doe maar", bleef ze in de deur naar de gang staan. "Is het goed als ik naast je kom zitten?", vroeg ik de jongen. Hij knikte van ja. Ik vertelde hem dat ik door zijn moeder was gevraagd te komen, omdat hij een poging tot zelfmoord zou hebben gedaan. De jongen draaide de bin- nenzijde van zijn polsen naar boven, en een paar minimale schrammetjes werden zichtbaar. "Het valt wel mee"zei de jongen, "maar ik heb het gedaan vanwege haarl". Hij wees beschuldigend naar zijn moe der die verhaasd toekeek. "Zij wil me vermoorden; ze heeft arsenicum in m'n koffie gedaan"! "Als dat zo zou zijn, dan had ze mij toch niet geroepefiprobeerde ik wat rust in het gesprek te brengen, dus houdt ze toch wel een beetje van je. Of niet? De jongen trok zijn schouders op. Of is er nog wat anders gebeurd? vroeg ik verder. Hortend en stotend kwam zijn verhaal: het uitgaan van zijn relatie wat grotendeels de schuld was van zijn moeder die hem niet los kon laten. Bepaalde mensen zijn soms zo rade- loos dat ze zichzelf wat aandoen om op die manier de aandacht op zich te richten. Daaraan voorafgaand is dan al heel wat gebeurd. Pogingen om begrip te krijgen voor hun ellen- de of verdriet mislukten of de omge- ving koos juist partij tegen de per- soon in kwestie. Gaat het 'aandacht krijgen' niet op een positieve manier, dan wordt er een andere, negatieve wijze geprobeerd: ze doen zichzelf iets ergs aan, terwijl dat eigenlijk niet de bedoeling is. Het beste kan men in dat soort situaties zo snel mogelijk professionele hulp inroe- pen. En pas op: als je denkt dat ze gekalmeerd zijn, kunnen deze men- sen opeens weer gevaarlijk worden. De jongen was al aardig tot rust gekomen, tenminste dat dacht ik, totdat de moeder plotseling meende te moeten vragen: "Dokter, lust u een kopje koffie?" Hoewel ik ergens diep van binnen dacht: met arsenicum zeker, bedank- te ik omdat ik deze morgen al drie mokken met zwart vocht naar bin nen had gestagen. "Zie je wel... er zit vergif in", riep de jongen. Hij sprong op en vlucbtte door de open- staande terrasdeur naar buiten. Daar zat ik. M'n patient er vandoor, een ambulance die gezien het geluid van de sirene, al bijna voor de deur stond en naast mij een vrouw die me volgens haar zoon wilde vergiftigen. Wat nu... Pieter Vlasveld huisarts Veel maatschappelijke organisaties zijn mede afhankelijk van vrijwilligers. Hier medewerkers en vrijwilligers van Vluchtelingenwerk Schiedam achter een stand. (Foto: Stichting Vluchtelingenwerk Schiedam) SCHIEDAM - Eind vorige maand werd tijdens een bijeen- komst - georganiseerd door Vluchtelingenwerk Schiedam, Radar, Rode Kruis, Maat- schappelijk Werk en Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam - aandacht besteed aan de situatie van alleenstaande mannelijke vluchtelingen en asielzoekers van boven de veertig jaar. Deze groep integreert nauwelijks in de Schiedamse samenleving. Dit is onder meer te wijten aan onvoldoende kennis van het Nederlands. Een groot aantal van deze mannen is werkloos. Bovendien heeft een deel daarvan, door wat zij hebben doorgemaakt eh wegens het gemis aan familie, psychische problemen. In november 1997 was deze problematiek voor de Stichting Vluchtelingenwerk Schie dam aanleiding een project voor deze 40+ mannen op te zetten. Overigens werd voorafgaand hier- aan al in 1996 een begin gemaakt met het opstellen van individuele begeleidingsplannen voor vluchte lingen en asielzoekers, zodat het integratieproces soepeler zou verlo- pen. Vrijwilligers en stagiaires die zich voor deze groep inzetten nemen niet alleen deel aan een trainings- en scholingsprogramma maar wonen ook workshops met uiteenlopende thema's bij. Hoewel een structured beleid is ont- wikkeld voor de begeleiding van vrijwilligers, kost het veel moeite om voldoende mensen te werven en te behouden. De meeste vrijwilligers ervaren het werk als boeiend maar stoppen er vaak mee als zich een kans voordoet op betaald werk. Ook door studieplannen of ziekte vallen mensen af. Inmiddels volgden tien 40+ mannen taallessen en een cursus sociale vaardigheden. Met deze vaardighe den moet het volgens de stichting mogelijk zijn dat de mannen in de toekomst gaan deelnemen aan het arbeidsproces. Het verrichten van vrijwilligerswerk lijkt daartoe de geijkte eerste stap. Een aantal van hen verricht nu vrijwilligerswerk, een is gaan studeren en anderen heb ben zich vanwege psychische klach- ten voortijdig teruggetrokken. Het mes snijdt aan twee kanten, want enerzijds worden deze mannen in contact gebracht met anderen en bovendien wordt door hun inzet het grote tekort aan vrijwilligers enigs- zins teruggebracht. Veel van deze (potentiele) vrijwilligers zijn afkom- stig uit Iran, voormalig Joegoslavie en Somalie. Sommigen zijn goed opgeleid maar vinden desondanks geen passend werk. De diploma's uit het land van herkomst worden in Nederland namelijk niet erkend. Emmy van Aalten van de vacature- bank van Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam: "Overigens staan hier niet alleen buitenlandse mannen ingeschreven, ook vrouwen melden zich aan en de meesten komen terecht in de verzorging. Zij doen dit werk hoofdzakelijk met het doel in contact te komen met Nederlanders om zodoende in te burgeren en de taal onder de knie te krijgen. Het is beslist niet zo dat zij uitsluitend hulp bieden aan eigen landgenoten. Op de themabijeenkomst over de 40 mannen werd deelnemende organi saties onder meer gevraagd" deze groep meer ondersteuning en bege leiding te geven. "Vluchtelingen en asielzoekers die vrijwilligerswerk verrichten mogen niet aan hun lot worden overgela- ten, maar moeten worden opgevan- gen. Wij zijn bereid die instellingen daarin te sturen en te helpen." Van Aalten verklaart dat het de bedoe ling is de doelgroep uit te breiden met jongere mannen en vrouwen. De behoefte aan vrijwilligers blijft groeien. Op dit moment zit Steunpunt Vrijwilligerswerk drin- gend verlegen om begeleiders bij spelactiviteiten op woensdagmiddag voor allochtone kinderen. De Jeugd- activiteitenbus die rondrijdt door de stad kan eveneens nog wel wat hulp gebruiken. Voorts is er grote behoef te aan gastheren en -vrouwen in ver- pleeghuizen. Dit zijn slechts enkele baantjes uit de voile kaartenbak van de Vacaturebank. Stadgenoten die op andere terreinen hun kennis en vrije tijd willen inzet ten zijn van harte welkom bij de Stichting Vrijwilligerswerk Schie dam, Nieuwe Haven 147, telefoon (010) 2465011. Nans Wolters REGIO - Tegenwoordig is er met de ACSI-rally een nieuwe, spectaculaire manier gevonden om te reizen in de vakantie. Het ACSI-concept staat voor heerlijk samen, altijd aanspraak en toch individueel. De ASCI-rally is een georganiseerde rondreis met eigen caravan of camper in het voor- of naseizoen. Met een route die voert langs de negenentwintig meest aantrekkelijke gebieden van Europa, worden de geijkte massa-toeristische bestem- mingen, evenals de drukte in het hoogseizoen, vermeden. Geheel in eigen tempo rijdt de kam- peerder van camping naar camping, geholpen door het gedetailleerde routeboek. Gedurende de reis is er genoeg ruimte voor eigen initiatief en individueel reizen en kamperen. Tegelijkertijd bestaat de mogelijk- heid met meerdere gezinnen samen te reizen en aan excursies deel te nemen. De voorbereidingen zijn geheel in handen van ACSI. In het najaar zullen honderden rally- deelnemers elkaar opzoeken en wor den ervaringen uitgewisseld tijdens de reiinie- en infodagen. Voor meer informatie over deze manier van rei zen kunt u bellen (0488) 452055. mat/mvr 9.00 -18.00 uur Uj zaterdag 9.00 -13.00 uur Wat doet het voor jaar z'n best de winter te verjagen. Ik laat me lei- den door de voorjaarszon. Hij doet erg z 'n best vrolijk mijn kamer in te scbijnen, maar krijgt de kans niet. De ruiten zijn te vuil. Ik stroop mijn mouwen op, pak emmer, trapleer, spons en zeem en tuig aan de slag. Dat knapt op. Ik neem ook de binnenkant maar even mee, de vensterbank, het bankstel. Slinger ik de stofzuiger daar nog onderdoor? De kat heeft ook haar natte neus weer tegen de vitrinekast gedrukt. Voor ik het in de gaten heb lijkt bet wel of ik aan de grote schoonmaak ben. De grote schoonmaak! Ik krijg op slag weer last van jeugdpuistjes als ik aan de grote schoonmaak denk in mijn jeugd op de boerderij. Mijn moeder is zo'n ingeknetterde huisvrouw en boerin die twee keer per jaar grote schoonmaak houdt. Als de kachel in en uit de woonkamer gaat. D V uit staat me het helderst voor de geest. Dat was meestal rond Pasen. Mijn vader mestte de stal uit. Hij stuurde de koeien en het jongvee, gezegend met de wijwaterskwast, het land in. Mijn moe der begon aan het voorhuis. Eerst de kachel eruit. Die werd op het erf gezet en moest behandeld worden met kachelpoets. De ringen moest ik invetten en daarna in kranten pakken. Wat lag ik dwars tijdens zo'n grote schoonmaakperiode. Het gezellige huiselijke leven dat ik leidde met mijn grote familie, lag helemaal overhoop. Mijn moeder: wat had ze bet druk. Alle matrassen naar buiten, uit- kloppett en terugslepen naar de bedden. Het rookhok luchten, de schoorsteen vegen en vooral het zeil in de was zetten. Zeil lag op de vloer in de meters lange gang. Dat zeil moest zo gewreven worden dat je jezelf daarin kon spiegelen. En dat moest ik dan doen. Ik zag daar absoluut het nut niet van in. Mijn vader: wat vloekte hij als hij uit de klompen en met sokken op het matje stapte dat uitgeklopt en wel op de ingewreven vloer lag. Die vloer was spiegetglad, dus schoot vader, zonder moeite met matje en al de woonkamer binnen, drie meter verderop. En dan waren de rapen gaar! Vader boos, omdat ie zo'n rare schuiver maakte. Moeder boos, omdat vader zo vloekend de kamer binnen kwam. Ik boos omdat mijn ouders zo boos waren, roepend dat ik later liever omkom in het vuil, dan dat ik ooit grote schoonmaak ga houden! Ik bel vandaag mijn moedertje van 90 even op en zeg: "Ik ben aan de grote schoonmaak! "Nouzegt ze, "dat is ook toevallig, ik ruim net m'n werkmand- je op en kom een blik boenwas tegen. Ik denk nog, dit bewaar ik voor mijn jongste dochter". Ik hoor dat ze een lach onderdrukt!

Postiljon | 1999 | | pagina 9