Initiatiefgroep Schiedam helpt vluchtelingen Kosovo V Benefiet Concert Kosovo in Stadsgehoorzaal Geluksweek in Wereldwinkel Jaarconcert Mandoline Orkest ACTIVITEITEN VOOR OUPEREN Hoop voor Albanie Ook kerken actief Techniek... 14 APRIL 1999 'OSTILJON DE POSTILJON EDITIE 12 PAij PAGINA 7 REGIO - Op woensdag 5 mei wordt er in Vlaardingen een Benefiet Concert georgariiseerd ten behoeve van de vluchtelingen uit Kosovo. De opbrengst van deze manifestatie is bedoeld om de transportkosten te dekken die gemaakt worden voor het vervoer van kleding, voedsel en speelgoed naar het grensgebied in Albanie. De manifestatie begint om 13.00 uur en eindigt rond 23.30 uur. 's Middags zijn er diverse activiteiten in de Harmonie en de wandelgan- gen, vanaf 20.00 uur is er een gala dat wordt gepresenteerd door Rita Young. De dag wordt georgani- seerd door de Stichting Spoetnik, Young entertainment en Wijkcentrum De Telder. Meer informatie: (010) 4741942 of 4348993. SCHIEDAM - Onder het motto: 'Alle geluk van de wereld' wordt van maandag 19 tot en met zater- dag 24 april in de Wereldwinkel een feest gehouden. Met geluks- symbolen uit de Derde Wereld wil- len de vrijwilligers laten zien dat eerlijke handel staat voor geluk. Bezoekers kunnen in de winkel terecht voor gelukssnoepjes, geluksthee en honing. Bovendien geeft de Wereldwinkel Schiedam de gehele maand april tien pro- cent korting op alle non-food pro- ducten. Het thema: 'Alle geluk van de wereld' loopt als een rode draad door het jaar 1999. Voor meer informatie over de acties kunt u terecht bij de Wereldwinkel (010) 2731385. SCHIEDAM - Het Eerste Schiedamse Orkest O.N.I, geeft op vrijdag 16 april haar jaarconcert onder leiding van Cor Roozendaal. Er worden werken gespeeld van onder anderen Behrend, Bast, 't Hart en Wolki. Het concert wordt gehouden in de zaal van de Magnalia DeT, Albardastraat 67 te Schiedam. De zaal gaat open om 19.30 uur en de aanvang van het concert is om 20.00 uur. De entree is f 5,-. Voor donateurs is de entree gratis. THE-DANSANT - Kluphuis Oost heeft speciaal voor 55-plussers een The-dansant met live-muziek georganiseerd op zondagmiddag 18 april. Aanvang: 13.30 tot 16.00 uur. Om 13.00 uur is de zaal open. Graag van te voren een kaartje kopen (f 2,- per stuk). Op de dag zelf kost een kaartje f 2,50. Adres: Boerhavelaan 79, Schiedam. Telefoon: (010) 2451818. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 18 april is er koffie-inloop in Dienstencentrum Oost. van 13.30 tot 15.30 uur. Toegang is gratis. THE-DANSANT - In dienstencen trum de 4 Molens wordt op zon dag 18 april van 13.30 tot 16.30 een The-dansant gehouden. Toegang f 2,-. MODESHOW - Ester Thuismode geeft op dinsdag 20 april in dien stencentrum De Woudhoek een modeshow. Aanvang: 10.00 uur. BINGO - Op woensdag 21 april is er in dienstencentrum de 4 Molens een bingo. Van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes ron- den). MAALTIJD - In dienstencentrum Oost is er op vrijdag 23 april de maaltijd van de maand. Van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten f 8,-. Vooraf opgeven. 'Er is gebrek aan van alles1 Vrijwilligers Ans Buitelaar en Fred van der Drift van de initiatiefgroep 'Schiedam helpt vluchtelingen Kosovo' met pas gereed gekomen posters en folders. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Op dit moment bevinden honderdduizenden, voor het Servische geweld gevluchte inwoners van Kosovo zich in een dramatische situatie. Daarom voert de pas opgerichte initiatiefgroep 'Schiedam helpt vluchtelingen Kosovo' deze maand een bliksemactie om voedsel en kleding in te zamelen voor de gevluchte Kosovaren in het grensgebied van Joegoslavie en Albanie. Op zaterdag 17 april kan men levensmiddelen en kle ding inleveren bij meerdere ver- zamelkramen in Schiedam. "Op zaterdag kunnen de mensen bij vijf kramen bij supermarkten hun spullen inleveren", vertelt Fred van der Drift van de initiatiefgroep. "Het zal duidelijk zijn dat het straatarme Albanie, dat honderd duizenden vluchtelingen uit Kosovo heeft opgenomen, veel hulp nodig heeft. Er is gebrek aan van alles: eten, drinken, kleding en onderdak. Alle hulp is dus welkom." De spontane plaatselijke actie van enkele inwoners wordt van harte ondersteund door vijftien kerkge- nootschappen in Schiedam. De ini tiatiefgroep heeft een lijst gemaakt van de artikelen waaraan op dit moment de grootste behoefte bestaat: rijst, bloem, zeep, suiker, biscuit, blikjes vis en vlees, macaro ni, toiletpapier, shampoo, maand- verband, tandpasta en tandenbor- stels. Artikelen voor deze op een gezin afgestemde pakketten kunnen op zaterdag 17 april worden ingele- verd bij verzamelkramen bij Plusmarkt Nolenslaan, Plusmarkt Geuzenplein, Albert Heijn Spaland, Albert Heijn Groenelaan en Albert Heijn Lange Kerkstraat. Hoe wil de initiatiefgroep de hulp op de goede plek laten komen? Fred van der Drift: "We hebben contact gelegd met de in Papendrecht geves- tigde Stichting Hoop voor Albanie die al acht jaar met hulpgoederen op de hoofdstad Tirana rijdt. Ze heb ben in het land een bakkerij, een gaarkeuken en een distributiecen chauffeurs doen dit werk op vrijwil- lige basis, soms worden ook trans- portwagens met chauffeur gehuurd. Verheul: "Er is vorige week ook een bestuurslid, van beroep bakker, meegegaan. Hij gaat brood bakken in een bakkerij die daar met behulp trum voor de verspreiding van voed- - van onze stichting is opgezet. Een selpakketten en kleding. Zo weten van de vrachtwagens is met dit doel we dat de hulp inderdaad in het helemaal volgeladen met meel." grensgebied tussen Albanie en Kosovo terecht komt. Zelf heeft de Stichting Hoop voor Albanie twee weken geleden reeds zes vrachtwagens met hulpgoederen richting Kosovo gestuurd. Onder andere naar de van het nieuws bekende stad Kukes, waar zich voor de camera chaotische taferelen afspeelden: uitgeputte bejaarden, vrouwen en kinderen die, na door de Serviers uit hun huizen te zijn verjaagd, zonder enige bezittingen na dagenlange tochten het grensge bied bereikten... Vorige week maandag zijn er opnieuw zes vrachtwagens vertrok- ken, plus een auto met enkele hulp- verleners, vertelt Cees Verheul van de stichting Hoop voor Albanie. "Via de kerken en zendelingen in het gebied kunnen wij de hulpgoederen verspreiden. Wij horen van onze mensen daar dat de bevolking voor- al voedsel, dekens en kleren nodig heeft. Niet alleen de gevluchte men- sen uit Kosovo, maar ook de Albanezen zelf. Zij leven eveneens in grote armoede en er onstaat ook voor hen een steeds groter tekort aan eten. De mensen hebben hon- ger." Cees Verheul legt uit dat de trans- porten zo'n drie dagen onderweg zijn, en dan weer drie tot vier dagen nodig hebben voor de terugtocht. "De route voert door Italie naar Bari, waar de wagens op de boot worden gezet richting de havenstad Diirres in Albanie. Vervolgens rijden de chauffeurs naar Tirana. Dan wordt de lading overgeladen en ver- voerd naar de stadjes en dorpjes in het door vluchtelingen overstroom- de gebied." De meeste vrachtwagen- De initiatiefgroep Schiedam heeft eveneens alle kerken in Schiedam benaderd. Ans Buitelaar vertelt dat afgelopen zondag in de kerken een kanselboodschap is voorgelezen. De mensen werden opgeroepen iets voor hun gevluchte medemensen uit Kosovo te doen, bijvoorbeeld door op 17 april voedsel of kleren af te leveren bij de verzamelkramen. Eventueel kunnen op zondag 18 april in de kerken tot een uur na de kerkdiensten kleding en levensmid delen worden ingeleverd. Ans Buitelaar: "In de boodschap is ook met nadruk gewezen op het nut van lokale initiatieven. Ik vind het jam mer dat dat nodig was, maar de grote hulporganisaties, verenigd in SHO, hebben zich de afgelopen tijd nogal kritisch hierover uitgelaten. Net alsof alle plaatselijke initiatief- nemers niet weten hoe ze het moeten aanpakken! Velen van hen weten wel degelijk kanalen te vinden van kleinere organisaties die vaak al jarenlang gespecialiseerd zijn in hulpverlening in het getroffen gebied. Deze organisaties, die bijna altijd geheel uit vrijwilligers bestaan, zijn zeer vindingrijk en kennen het gebied als hun broekzak. Daar moet je juist gebruik van maken." Financiele bijdragen zijn natuurlijk hard nodig, want het regelen van het transport van de hulpgoederen naar Albanie kost het nodige geld. Geldelijke donaties kunnen worden overgemaakt op RABO-bank Papendrecht nummer 353070777 o.v.v. Kosovo. Deze donaties wor den aangewend voor de transport kosten naar Albanie. De leden van de initiatiefgroep Schiedam zijn er zeker van dat met hulp van de stichting Hoop voor Albanie alle goederen snel en in goede conditie hun bestemming bereiken. "Hun kennis van het land en ervaring met hulptransporten in de regio zijn hierbij onmisbaar", aldus Fred van der Drift. Wie als vrijwilliger zijn of haar diensten wil aanbieden aan de initiatiefgroep Schiedam, kan con tact opnemen met Ans Buitelaar (010) 4715368 of met Fred van der Drift (010) 4737493. Peter Zoetmulder Ik wil in de slag met mijn computer. De 'aanknop' indrukken, dan bromt te wat, en dan doet ie het. Verstand heb ik er met van, maar hoe sneller en vaker ik mijn vingers over het toetsenbord laat gaan, hoe meer dit apparaat opslaat. En dat is inmiddels heel wat. Maar het apparaat doet het niet. Drukte ik wel op de knopNog een keer. Er gebeurt niks. Het apparaat bromt niet. Ik wel. Ik draat inmiddels op voile toeren. Ik wil aan het werk! Mijn hele geheugen zit erin. "Oh, waar is mijn schriftje, mijn potlood en mijn stufjef" roep ik wanhopig. Techniek... Ineens zie ik in een flash-back mijn vader. Hij is boer in hart en nieren. Er staan machines op het erf, waar hij mee kan lezen en schrijven. De paarden lopen eeuwig voor zo'n apparaat. Mijn vader loopt ernaast, letterlijk en figuurlijk met de teugels in handen. Klakt vader twee keer met z'n tong, dan zetten de paarden zich in beweging. Roept hij: "ho, ho!", dan staan ze stil. Maar de tijd schrijdt voort en de tractor doet z'n intrede op onze boerderij. Mijn grote broers kennen in vijf minuten het binnen en buiten van de logge dubbelbander. Mijn vader doet daar wat langer over. Hij moet maar eens proberen het stalen ros in de hooischuur te rij den. Vader stapt op, gaat wat onwennig in wat hij noemt 'het zadel' zitten en geeft gas. En hoe! Een broer buitelt van de tractor af, de andere kan zich nog net vastgrijpen. Dan ziet vader de schuurdeur wel heel snel op zich afkomen. Hij roept: "ho, ho!in het ritme dat hij tegen zijn paarden gewend is. De tractor stopt niet. "Hood!" roept ie met luide stem! De ktap is hard en de ravage groot. De paarden, die werkeloos in de schuur hebben staan toekijken, draven sckuimbekkend van schrik de vrijheid tegemoet. "Ho, ho", roept vader. Ze stoppen, komen terug, lopen gehoorzaam naar hem toe en smeren het schuim van hun mond aan zijn blauwe kiel. Hij strijkt hen liefko- zend door de manen en zucht: "Techniek

Postiljon | 1999 | | pagina 7