KvK helpt ondernemers hun bedrijf millenniumproof te maken Politie zoekt getuigen rellen Arbeidsmarkt 2000 in Ahoy1 Rotterdams Millennium Platform MKB Dokter in praktijk Herinneringen aan morgen Informatie Veemarkt 5 MEI 1999 DE POSTILJON DE POSTILJON EDITIE 12 PAGilNA' 6 PAGINA 7 Wanneer de maand mei in zicht komt, krijgt een groot aantal men- sen het moeilijk. Herinneringen aan een vijftal verschrikkelijke jaren, aan familieleden en kennissen die weggenomen werden en aan voor- vallen die zich in nachtmerries keer op keer herhalen, maken deze tijd tot een naargeestige periode. Sommtgen willen niet meer omkij- ken, anderen willen juist hun verha- len kwijt. De afgelopen weken boor- de ik een aantal van die verhalen aan, waarvan hieronder een impres- sie. ...De lucht werd verduisterd door eentonig ronkende vliegtuigen. Het was adembenemend. En al was ik nog jong, ze hoefden mij niets meer te vertellen: het was oorlog. Moeder zakte wanhopig huilend in een stoel, terwijl vader peinzend door het raam in de voorkamer naar boven tuurde. Hij zie niets, maar zijn gezicht stond somber, heel somber... ...In die tijd had slager Van der VIerf aan de Voorstraat een winkeltje, met daarachter een slachterij. (In die tijd zocht zo'n slager nog zijn eigen vlees uit. Nu was Van der Werf bijziende; zonder z'n bril zag hij niets. Op een zeker moment kwamen er bommen- werpers over. Bij de eerste inslagen vlogen de scherven in het rond. Van der Werf kwam zijn winkel uithol- len, maar in zijn haast vergat hij zijn bril. Hij liep op een van de brok- stukken af om te onderzoeken wat dit was, pakte het beet met zijn han- den... en liet het gelijk weer op de grond vallen. Au, verdomme"riep hij, "dat ding is gloeiend heet... ...Plotseling werd er gebeld. Het leek wel of ze de bel eruit wilden trek- ken. Toen moeder de deur had geo- pend stapten vier Duitse soldaten naar binnen. Gewapend. Waar zijn uw zonenvroeg een van hen. "De oudste twee zijn op transport gezet naar Duitsland, naar de werkkam- pen". "En de jongste"? "Die werkt in Zeeland". De soldaten keken de kamer rond, maar daar was niets bij zonders te zien. Het sein werd gegeven om verder te gaan. Zodra de Duitsers verdwenen waren liep moeder naar de schouw toe. "Ze zijn weg Koos', riep ze zacht. Ze haalde een kleed voor de schouw wat opzij en een luik ging open. Mijn jongste broer kwam tevoor- schijn. "Ik hoop dat ze niet elke dag op bezoek komenzei hij... ..."Hoor je dat, moeder", zei mijn oudste zus. "Ik hoor klokken lui- den. Wat zou er zijn?"Ze liep naar de voordeur. Moeder riep haar terug. "Ga van die deur vandaan. Denk aan de verduistering. Ze schteten je zonder pardon neer". "Ja, maar luister dan naar die klok ken. Die klinken anders dan anders. Ze klinken vrolijk". Mijn zus deed de deur open en liep naar buiten. "Kom alsjeblieft terug", smeekte moeder. Na enkele tellen kwam mijn zus terugrennen. "Moeder, het is voorbij... de oorlog is voorbij!" Moeder kon het niet geloven en spontaan begon ze te huilen... Veel mensen hebben zo hun eigen verhaal over de Tweede Wereldoorlog. En allemaal zeggen ze hetzelfde: dit wil ik nooit meer beleven. Toch worden we elke dag via krant, radio en tv geconfron- teerd met het feit dat er ergens op de wereld een oorlog woedt en onschuldige mensen worden getrof- fen door iets dat voor ons, Nederlanders, verleden tijd lijkt te zijn. Laten we blij zijn met de vrij- heid die we in ons land hebben. Maak dat de tranen van toen niet voor niets waren. Pieter Vlasveld huisarts itSHttr *M»« "Sim's* vnWf*p>;i; Nr. Veel mensen denken bij het millenniumprobleem alleen aan computers die niet meer werken. Maar ook appara- tuur met zogenaamde 'embedded chips' als kassa's kan vastlopen. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) REGIO - Kassa's die niet meer werken, rolluiken die plotseling omhoog gaan, leveranciers die niet kunnen leveren. Zomaar wat problemen waarmee onder nemers in het midden- en klein- bedrijf (MKB) kunnen worden geconfronteerd tijdens en na de eeuwwisseling. Toch gaan de meesten er vanuit dat het millen nium ongestoord hun voordeur zal passeren. Om deze groep ondernemers te mobiliseren, heeft de Kamer van Koophandel Rotterdam het Rotterdams Millennium Platform MKB op- gericht. Met de oprichting van het Rotterdams Millennium Platform MKB wil de Kamer van Koophandel Rotterdam bedrijven in de regio Rijnmond, vooral die met minder dan vijftig werknemers, helpen bij het onderkennen en oplossen van het millenniumprobleem. Want veel van deze ondernemers gaan er van uit dat zij geen last zullen hebben van de eeuwwisseling. Maar volgens W. A. Viskil, voorzitter van het Platform, is niets minder waar. "Veel mensen denken bij het millen niumprobleem alleen aan computers die niet meer werken. Maar ook apparatuur met zogenaamde 'embedded chips' als kassa's en der- gelijke kan vastlopen." Andere problemen waarmee onder nemers in het MKB geconfronteerd kunnen worden is de ketenproble- matiek. Viskil: "Stel dat je op 2 januari je winkel weer opent, maar deze half leeg is omdat de leveran- cier je in de steek laat. Of omge- keerd: u blijft met een vol magazijn zitten omdat uw afnemers het laten afweten. En wat doe je als facturen niet betaald kunnen worden door- dat automatische betaalopdrachten niet uitgevoerd worden? Wie draait op voor de geleden schade?" De belangrijkste opdracht van het Rotterdams Millennium Platform MKB is het verstrekken van infor matie aan ondernemers. Er is een telefonische helpdesk in het leven geroepen die bemand wordt door een 2000-deskundige. Ook zal het Platform zich presenteren op onder- nemersbijeenkomsten en gaat een automatiseringsbedrijf in opdracht van het Platform bedrijfsbezoeken afleggen aan 1500 ondernemers. Veel tijd is er niet meer voor de ondernemers binnen het MKB om hen bedrijf millenniumproof te maken. Toch is er volgens Viskil nog geen reden voor doemdenken. "Maar er moet de komende tijd nog wel heel veel gebeuren. Voor millen- niummoeheid is geen plaats. J.D. Timmer, voorzitter van het lan- delijk Millennium Platform, beaamt dit. De voorman van Philips was onlangs even in Rotterdam toen het Platform werd gepresenteerd aan vertegenwoordigers van verschillen- de ondernemersorganisaties uit de regio. Hij vertelde dat de afwachten- de houding van de ondernemers uit het MKB niet typisch Nederlands is. Ook in de Verenigde Staten, koplo- per wat betreft het aanpakken van het millenniumprobleem, is deze groep laat begonnen. Volgens hem is hier wel een goede verklaring voor. "De ondernemers weten vaak niet precies wat de problemen zijn. En daarnaast is het voor hen heel onge- woon om ergens in te investeren ter wijl dat niet direct het rendement van de onderneming vergroot. Maar het millennium kan wel fatale gevol- gen hebben voor een bedrijf. Het hangt er maar net vanaf of er genoeg financiele reserves zijn. En dat ter wijl het MKB wel heel belangrijk is voor onze economie", aldus Timmer. Voor meer informatie over het Rotterdams Millennium Platform MKB: H. Kolff, 2000-deskundige van de Kamer van Koophandel Rotterdam, telefoon (010) 4057673. ROTTERDAM - Door de poli tie Rotterdam-Rijnmond is een onderzoeksteam van dertig men- sen samengesteld dat belast is met de opsporing en aanhouding van de verdachten van de rellen tijdens de huldiging van Feyenoord. Hierbij wordt onder meer gebruik gemaakt van foto- en videomateriaal. Het opsporingsteam verzoekt men- sen die ten tijde van de rellen aan- wezig waren in het centrum van Rotterdam en foto's of video-opna- men hebben gemaakt om contact op te nemen en dit materiaal ten behoe- ve van het onderzoek ter beschik- king te stellen. De anonimiteit van degene, die materiaal ter beschik- king stelt, wordt gewaarborgd. Verder zullen de spullen na gebruik worden teruggegeven. Het is niet uitgesloten, gezien de leeftijdsgroep, dat ouders goederen aantreffen bij hun kinderen die mogelijk afkomstig zijn uit winkels die afgelopen zondag werden geplunderd, zoals portable tele- foons, andere communicatieappara- tuur of dure merkkleding. De politie wil graag in contact komen met getuigen die over beeld- materiaal beschikken en met mensen die iets hebben gezien of anderszins over informatie beschikken ten aan- zien van de gebeurtenissen op zon dag 25 april. U kunt contact opne- men met het onderzoeksteam in Rotterdam: (010) 2745004. ROTTERDAM - Vraag en aan- bod ontmoeten elkaar op 7 en 8 mei tijdens de Arbeidsmarkt 2000 in Ahoy'. Deze grootscha- lige banen- en informatiemarkt is een samenwerkingsverband van het Arbeidsbureau en Ahoy' Rotterdam. Met de organisatie van deze nieuwe beurs wordt ingespeeld op de actu- ele ontwikkelingen op de arbeids markt. Bedrijven, vakopleidingen, instellingen en uitzendbureaus zul len zich op de Arbeidsmarkt 2000 presenteren. Naast alle informatie- stands zullen ook workshops, vak- demonstraties en een elektronische vacaturebank deel uitmaken van het programma. De beurs richt zich op schoolverla- ters, werkzoekenden, herintreders en mensen die van baan willen ver- anderen. Openingstijden zijn vrijdag 7 mei van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag 8 mei van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Het is actueel op dit moment. Dierenmishandeling op de veemarkt. Koeien staan met gescheurde, bebloede oren aan hekken geketend. Dieren worden opgezweept sprongen te maken, die eigenlijk niet bij hun soort passen. Triest word ik als ik deze beelden op t.v. zie. Ik heb heel andere beelden op mijn netvlies over de veemarkt. Als kind ging ik wekelijks met mijn vader mee naar deze handelplaats. Voor mij was dit een feest. Vader gekleed in schoongewassen boe- zeroen, en een combinatie van een overgebleven pantalon van het ene kostuum en een colbert van het andere. Daaronder droeg hij gele klompen. Hij zag eruit als een heer en hij werd ook als zoda- nig behandeld. Het 'handjeklap' beheerste hij als geen ander, en ik keek. Ik zag nooit iets wat voor mens of dier niet door de beugel kon. Ik werd leerplichtig en de wekelijkse veemarkt ging door zonder mij. Met man en kinderen ben ik eens terugegaan naar die veemarkt. "Alleen maar kijken", zeg ik. Ze zijn sprakeloos. "Let even op die koopman daar", knik ik met mijn hoofd een kant op, en kijk niet meteen.Drie hoofden gaan onmiddellijk dezelfde kant op! 't Is net een film. De man is in de slag met zeker vijftig schapen. Hij moet de gekochte kudde kenmerken. In het voorbijgaan geeft hij elk schaap een likje onschuldige groene verf op de vacht. Hij con- verseert intussen met de vrachtrijder. Ja alles ivat groen is, moet de loopplank op, voorzichtig hoor. Een schaap gaat niet over de dam! Ze maakt rechtsomkeert, en na haar vele schapen. De man raakt lichtelijk in paniek. Met gesprei- de armen probeert hij de meute tegen te houden. De schapen lopen ordentelijk te hoop. Een groengeverfde schapenrug raakt het gezicht van de man. Hij is nu ook getekend, de verf druipt van zijn kin, maar hij heeft dit zelf niet door. Wanhopig kijkt hij mij aan. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Uiteindelijk krijgen we veel makke schapen in een veewagen. "Bedankt"zegt de veekoopman. Hij slaat zijn arm vriendschappe- lijk om mij been en geeft me spontaan een zoen. En wat doen we met dit groengeverfde exemplaarvraagt de vrachtrijder geinte- resseerd, wijzend naar mij. "Die nemen wij mee naar huis!roepen drie stemmen ineens tegelijk.

Postiljon | 1999 | | pagina 7