Ford test auto's met brandstofcellen Voorkom bandenpech op vakantie Hyundai H 200 geeft cabarettalent de ruimte Roetfiltersysteem bij nieuwe HDI-motor Britse regering en BMW investeren in Rover Examentraining Rijbewijs B op cd-rom THERTSR huidple ■*i f" 12 MEI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 13 Voorzitter Joachim Milberg van de Raad van Bestuur van BMW AG maakte onlangs een einde aan de discussies over het voortbestaan van Rover. Hij maakte bekend dat er fors gei'n- vesteerd gaat worden in de ont- wikkeling van een groot aantal nieuwe modellen van het voor- aanstaande Britse merk. Hierbij is een centrale rol weggelegd voor de 14.000 medewerkers tellende fabriek in Longbridge. In Longbridge worden onder andere de Rover 200 en Rover 400 series gebouwd. De Britse regering heeft inmiddels toege- zegd een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen, zodat de productie van Rover automobie- len ook in de toekomst in Engeland blijft plaatsvinden. Rover is overigens niet het eer- ste merk dat van deze vorm van staatsteun gebruik maakt. Ook Jaguar en Toyota konden in het recente verleden al rekenen op de welwillende ondersteuning van de Britse overheid. Naast de fabriek in Longbridge heeft Rover Group vestigingen in Oxford, waar in een volledig nieuwe fabriek de Rover 75 wordt gebouwd en in Solihull, waar de verschillende Land Rover modellen van de band rollen. Ondanks de verliezen in het afgelopen jaar, verkocht Rover in 1998 bijna 500.000 nieuwe auto's. Het aantal ver- kochte Land Rovers nam zelfs toe met twintig procent. De nieuwe Rover 75 staat vanaf eind juni bij de dealer en zal vanaf September aan klanten worden geleverd. Met de cd-rom 'ANWB Examentraining Rijbewijs B' maakt de aspirant-automobilist zich de theorie voor het examen op een interactieve manier eigen. De cd- rom in een aanvulling op het ANWB-theorieboek 'Slagen in het verkeer'. Er worden 300 vragen gesteld. Samen met een serie foto's zorgen deze voor een gede- gen voorbereiding op het examen. Behalve voor examenkandidaten is de cd-rom ook geschikt voor automobilisten die hun kennis van de verkeersregels willen opfrissen. Alle vragen zijn in willekeurige volgorde of per onderwerp te leren. Is men bijvoorbeeld geen ster in voorrangregels, dan kan het programma hier extra aandacht aan besteden. Het is ook mogelijk met een simulatie van een CBR- examen te oefenen, waarbij de officiele tijdsduur van een landelijk examen wordt nagebootst. De vra gen worden bij de foto voorgele- zen en getoond. En na elk gegeven antwoord volgt een reactie daar- op. Het gebruiksvriendelijke pro gramma is eenvoudig en snel te installeren. De resultaten van de oefeningen zijn te printen. De ANWB Examentraining Rijbewijs B van de ANWB kost f 34,95 en is verkrijgbaar bij ANWB-vestigin- gen, boekhandels en computer- speciaalzaken. Systeemeisen: PC, 486 of sneller, cd-romspeler, mini- maal 8 Mb intern geheugen, geluidskaart aanbevolen, Windows 95, 98 en NT. Ford Motor Company is gestart met een uitgebreid testprogram- ma dat in een hoog tempo door brandstofcellen aangedreven auto's op de weg zal brengen. Tijdens een plechtigheid in de Californische hoofdstad Sacramento heeft Gouverneur Gray Davis het officiele startsein voor het programma gegeven. Het 'California Fuel Cell Partner ship - Driving for the Future' (het Californische Brandstofcel Verbond - Rijden voor de Toekomst) zal de technologie en acceptatie in de markt voor auto's met brandstofcel testen. Tevens zullen de mogelijkhe- den voor een passende infrastruc- tuur worden onderzocht. Daartoe zullen in de periode tussen 2000 en 2003 rond de 45 auto's en bussen met brandstofcellen aan boord aan roadtests op het Californische wegennet worden onderworpen. Ford heeft daartoe, met Ballard Power Systems en DaimlerChrysler, enige tijd geleden al een unieke brandstofcel-alliantie opgericht, waar ook de oliemaatschappijen ARCO, Shell en Texaco deel van uitmaken, benevens de Californische Energiecommissie en de Californische Raad voor de Luchtkwali- teit. Van Ford zal een aantal auto's met brandstofcel aan het project deelnemen, die gebaseerd zijn op het prototype Ford P2000, dat in januari van dit jaar debuteerde op de North American Inter national Auto Show (NA1AS) te Detroit en dat al rijdende de plechtigheid in Sacra mento opluisterde. De Ford P2000 in de ver- sie met brandstofcel wordt direct met waterstof gevoed en levert in het geheel geen (schadelijke) uit- laatgassen. ters contact hebben met het weg- dek. Uit het oogpunt van uw eigen en andermans veiligheid en de hoge kosten van een stranding onderweg, is het van belang voortijdig actie te ondernemen en uw banden te laten controleren. U kunt hiervoor terecht bij veel plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland of kunt u deel nemen aan de inmiddels zeer suc- cesvolle Actie Caravan Oke van de ANWB. Branche organisatie VACO (waardoor ruim 90 proent van de bandenondernemingen is erkend) raadt de vakantiegangers aan om alle banden (ook die van de trek- kende auto) te laten controleren door een erkende bandenspecialist. Veel bandenservicebedrijven kennen het systeem van gratis en vrijblij- vende inspecties. Controle van uw banden voorkomt problemen. Veel vakantieproblemen onder weg worden veroorzaakt door onvoldoende onderhoud van banden onder de camper, cara van of vouwwagen. Droogtescheuren, onvoldoende profieldiepte en onjuiste ban- denspanning zijn veel voorko- mende knelpunten. Door sim- pelweg vooraf de banden door een vakdeskundige te laten con troleren kan veel vakantieleed worden voorkomen. Veel vakantiegangers zijn zich niet bewust van het belang van goed en vakkundig bandenonderhoud voor auto en vakantievoertuig. Men is vaak in de veronderstelling dat er met de banden van de caravan, camper of vouwwagen geen proble men kunnen ontstaan. Deze voer- tuigen worden immers maar een klein deel van het jaar gebruikt en er wordt jaarlijks slechts een paar duizend kilometer mee gereden. Maar juist gedurende de stallingspe- riode ontstaat ongelijkmatige slijta- ge; door uitdroging en veroudering van het rubber kunnen kleine scheurtjes ontstaan, met alle gevol- gen van dien. De banden onder het vakantievoertuig hebben ten slotte vaak meer gewicht te dragen dan de banden onder de auto's zelf. Te wei- nig mensen realiseren dat de banden op slechts enkele vierkante centime- Aanstormend cabarettalent Het ty Feteris wordt gesteund door Hyundai. Onlangs nam ze een H 200 dubbele Cabine in ont- vangst. - De talentvolle Rotterdamse treedt op in theaters door heel Nederland, samen met pianist Simon Gitsels en bassist Bas Schneider. De veelzijdige Hyundai H 200 is Hetty's vervoermiddel naar de Nederlandse cabarettop. De vele spullen van Hetty passen makkelijk in de hagelnieuwe H 200 die door Hyundai beschikbaar is gesteld. Voor haar nieuwe programma Klein Blond Leed reist Hetty samen met haar collega's van hot naar her. "Een grote auto is voor ons nood- zakelijk, want we slepen heel wat materiaal mee naar elke voorstel- ling. Vaak rijden we 's avonds laat weer terug en dan waardeer je een ruime comfortabele auto des te meer" aldus de cabaretiere die zeer verguld is met de Hyundai H 200. De Hyundai H 200 veroverde (net als Hetty) vorig jaar de markt: het was de meest verkochte bedrijfswa- gen met dubbele cabine. De gestroomlijnde auto combineert de laadruimte van een bedrijfsauto met het rijcomfort van een perso- nenauto. De versie met de dubbele cabine heeft een comfortabele ach- terbank met drie extra zitplaatsen. Achter deze bank is een laadruimte van zo'n vier kubieke meter. PSA Peugeot Citroen presenteert het eerste roetfiltersysteem (FAP) dat in serie wordt toege- past op een auto die begin 2000 wordt geintroduceerd. Het sys teem zal worden toegepast bij de introductie van de nieuwe HDI-motor, die de top van het gamma van direct ingespoten dieselmotoren met Common Rail-techniek vormt. Het FAP-systeem reduceert de uit- stoot van roetdeeltjes en rook. In combinatie met de gunstige eigen- schappen van de HDI-motor, zal het milieuvoordeel van de dieselmotor ten opzichte van een bezinemotor (bij soortgelijke prestaties een gerin- ger brandstofverbruik en een gerin- gere uitstoot van C02) aanzienlijk worden versterkt. Dit vormt tegen- woordig een steeds belangrijker ver- koopargument. Het roetfiltersys teem werd in achttien maanden ont- wikkeld en kon worden geperfectio- neerd dankzij het gebruik van de Common Rail-techniek, die een vol- ledige beheersing van de verschillen de verbrandingsfases mogelijk maakt. Dankzij deze techniek bestaat de mogelijkheid om de tem- peratuur van de uitlaatgassen via het motormanagement te regelen door middel van naverbranding. Op deze manier kan de regeneratie van het filter nauwkeurig geregeld wor den. PSA Peugeot Citroen heeft een technische oplossing gevonden voor een efficiente regeneratie, zonder dat de bestuurder er iets van merkt en met behoud van alle goede rijei- genschappen. I Hyundai H 200 voor cabaretiere Hetty Feteris. Het is een ruime gezinsauto, die meer binnenruimte biedt dan de huidige Ford Ford begint met roadtesten brandstofcel-auto Mondeo en niettemin nog geen 1450 kilo gram weegt. Het brandstofcelsys- teem in de P2000 levert 100 pk en geeft de auto een acceleratie van 0 tot 100 kilometer per uur in twaalf seconden. In een brandstofcel (of in een pakket brandstofcellen) wordt elektrische energie langs chemische weg opgewekt, door zuurstof en waterstof een reactie aan te laten gaan, die geen verbranding is. Het waterstof, dat aan boord als samen- geperst gas of in vloeibare vorm meegevoerd kan worden, geeft bij de elektrochemische reactie met de zuurstof uit de buitenlucht, naast energie uitsluitend schone water- damp als emissie. ■fj

Postiljon | 1999 | | pagina 13