Apollo toneel geeft met 'God' een grote knipoog Wethouder opent nieuwe keuken De Weerklank Informatie avonden en publicatie over Cara okter in prafetijk Zeker weten Speciaal plekje Informatie avonden 12 MEI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Sinds de temperatuur klimt, heeft ons geztn over de aanstaande zomervakantie nagedacht. Dat heeft afgelopen zaterdag geresulteerd in de aankoop van een caravan. Het idee van een huisje-op-wieletjes' (aldus onze zoon Jan-Willem) ont- stond toen we bij het uitzoeken van een vakantiebestemming tot de ont dekking kwamen, dat je voor kinde- ren vanaf drie jaar, en soms al vanaf twee jaar, volwassenen prijzen moet betalen. Onze jongens hebben trouwens bij het uitzoeken van de caravan een belangrijke rol gespeeld. Nadat we een uurtje op een caravanshow bij ons in de buurt hadden rondgeke- ken, vonden mijn vrouw Bea en ik een ruime caravan met zes slaap- plaatsen. Weliswaar was het een exemplaar met een donker, somber inrichting en veel hout, maar met wat goede wil en een likje verf zagen we het wel zitten. Dus werd de koop gesloten. Buiten het gebouw bekeken we toch nog snel de caravans die bij de ingang stonden. Op een gegeven moment gingen Jan-Willem en Tom er vandoor. In rechte lijn liepen ze naar een wit model met blauwe sier- strepen, deden het deurtje open en verdwenen naar binnen. Toen ikzelf binnenkwam was ik direct gechar- meerd door het interieur; eenvoudig lichtbruine triplex met aan de voor- zijde een ruime zithoek, in het mid den een keukenblok en aan de ach- terzijde een vast bed waarop Tom en Jan-Willem aan het spelen waren. Wat nu? In de huisartspraktijk hebben we ook met keuzes te maken. Door een aantal vragen te stellen, gevolgd door een onderzoek, probeert de arts te kiezen tussen de verschillende oorzaken: de diagnose. Ik zal dit verduidelijken met een voorbeeld. Een dame komt langs met een op eczeem lijkende afwijking aan de vingers. Een van de vragen die de arts stelt is: welk beroep heeft u. Ze antwoordt: caissiere. Dat betekent dat ze veel met muntgeld omgaat. Voeg daarbij de wetenschap dat onze zilverkleurige Nederlandse munten nikkelhoudend zijn en je kunt daaruit concluderen dat mevrouw hoogstwaarschijnlij k allergisch is voor nikkel. Was het altijd maar zo eenvoudig! Een paar vragen, een onderzoekje en dan meteen weten wat de oor- zaak is van de klacht. In de meeste gevallen blijven er meerdere moge- lijkheden over. Zo kan er bij eczeem op dezelfde plek ook een schimmel- infectie voorkomen. (Wist u trou wens dat 'zwemmerseczeem' een schimmel is?). De arts kan dan besluiten eerst de ene aandoening te behandelen en later, bijvoorbeeld na twee weken, de antjere. Dat kan een ongeduldige patient opleveren die bij een derde bezoek aan de arts, als de aandoening nog niet weg is, zal vragen: weet u het nou wel zeker? Natuurlijk zijn er veel moeilijker voorbeelden te bedenken, zoals het wel of met laten opnemen in een zie- kenhuis, het wel of niet vertellen van slecht nieuws, en zo ja, hoe doe je dat? Juist daarvoor zijn er regelma- tig nascholingen. Als u op de deur van uw huisarts een bordje aantreft met de mededeling dat uw arts op nascholing is, weet u vanaf nu waar- om dat is: nog beter beslissingen nemen. O ja, wat betreft die caravan. We hebben die donkere natuurlijk geruild voor de mooie lichte die de jongens hadden uitgezocht. Pieter Vlasveld huisarts (of buurvrouw) wel echt is, of de geluidsman wel echt is. Dit is het 'Droste' effect: een eindeloze verdie- ping van een probleem gesymboli- seerd door de afbeelding van de cacao-bus waarop een afbeelding staat van een verpleegster met in haar hand een cacaobus waarop een afbeelding staat van een verpleegster met een cacaobus enzovoorts. De voorstelling 'God' heeft een open einde en gaat over een schrijver en een acteur die geen slot kunnen vin- den voor hun stuk. Margreet de Ridder regiseert de eenakter, waarin, zoals ze zelf zegt "alles kan en mag. Ik heb het stuk zelf gespeeld en het heeft bij mij een speciaal plekje gekregen. Het geeft een grote knip oog naar het theater en naar het leven. Margreet volgde haar opleiding aan het Rotterdams Centrum voor het Theater. Toen ze net afgestudeerd was kwam ze via via in contact met Apollo toneel. Van het een kwam het ander en nu regiseert ze de toneelvereniging voor de derde maal. De spelers hebben lange tijd elke woensdagavond gerepeteerd. "Dat moet geramd zitten", zegt Margreet, "pas dan kan je aan de slag." Loubna is een van de speelsters. Ze spreekt haar tekst synchroon met vijf andere leden. "Ik wilde heel graag toneelspelen", vertelt ze. "Ik belde eens op, kon langskomen en mocht meteen blijven." Ze heeft duidelijk plezier in haar rol, net zoals de veertien overige spelers, die al tijdens de repetitie het stuk prima neerzetten. "Verras elkaar af en toe eens met iets anders", roept Margreet: "Start de voorstelling." 'God', geschreven door Woody Allen, wordt gespeeld door Apollo toneel op 14 en 15 mei in het Theater a/d Schie. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de zaal. Kathy Korporaal-Huitema De Schiedamse toneelvereniging Apollo tijdens een repetitie voor de eenakter 'God'. SCHIEDAM - Voor de Schiedamse toneelvereniging Apollo is het een spannende tijd. Deze week, op vrijdag 14 en zaterdag 15 mei voeren de leden in het Theater a/d Schie de eenakter 'God' van Woody Allen op. Als eerste amateurtoneelge- zelschap geeft Apollo voor de eerste maal een voorstelling in het grote theater van Schiedam. De oorspronkelijke titel van het stuk luidde 'Sex, death and God' waar- mee meteen de thema's van dit toneelstuk worden aangegeven. 'God' gaat echter ook over toneel: het vage grensgebied tussen werke- lijkheid en fictie. Aan het stuk worden steeds lagen toegevoegd die claimen de werke- lijkheid te zijn. Het publiek raakt steeds meer betrokken bij de hande- lingen op het toneel. Toeschouwers gaan zich afvragen of hun buurman - v r« Even rusten en overleggen tijdens een van de vele repetities. SCHIEDAM - Wethouder A. Reijnhout zal volgende week donderdag de nieuwe en gemo- derniseerde keuken van ontmoe- tingshuis De Weerklank officieel in gebruik nemen. Het is tevens het startsein voor nog twee fees- telijke en vooral culinaire bijeen- komsten op vrijdag 21 en zater dag 22 mei. Ontmoetingshuis De Weerklank is een trefpunt in Schiedam-Noord. Het ontmoetingshuis in Groenoord is vooral bekend vanwege de maal- tijden die eens in de twee weken worden geserveerd voor mensen uit Groenoord. Voor een zacht prijsje maken per week ongeveer 25 mensen gebruik van deze mogelijkheid. Maar het was voor de koks en de gastvrou- wen wel behelpen in de kleine en ouderwetse keuken van de flat aan het Cornelia van Zantenplein. Financiele bijdragen van verschillen de fondsen maakten het mogelijk dat de keuken werd verbouwd en vernieuwd. Het is de bedoeling dat De Weerklank nog vaker maaltijden zal voorbereiden. Men is dan ook op zoek naar nog meer 'keukenprin- sen en -prinsessen' die deze taak op zich willen nemen. Op donderdag en vrijdag zijn er 'open maaltijden' waar belangstellenden een kijkje kunnen komen nemen. Tussen 17.00 en 19.00 uur staat er een pan met heerlijke soep klaar en zijn er ovenverse broodjes. De Weerklank is een initiatief van een aantal kerken in Schiedam. De openingstijden van het aan het Cornelia van Zantenplein 51 geves- tigde ontmoetingshuis zijn: dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - In samenwerking met de Schiedamse apothekers organi- seert Pattenten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) volgende week op twee verschil lende locaties themabijeenkom- sten over medische aspecten en het omgaan met Cara. Bovendien besteedt de GGD Nieuwe Waterweg Noord deze maand extra aandacht aan Cara. Ongeveer een op de tien mensen heeft Cara-klachten. Na hart- en vaatziekten en kanker is het de derde doodsoorzaak in Nederland. De werkelijke oorzaak van Cara is nog steeds niet bekend, maar wel is duidelijk dat er een bepaalde aanleg aanwezig is en dat prikkels van bui- tenaf klachten kunnen veroorza- ken. Dit zijn ailergische en niet- allergische prikkels. Wie niet aller gisch is zal ook geen last krijgen. Van niet-allergische irritaties kan iedereen ongemak ondervinden, waarbij men kan denken aan chl- oordamp of tabaksrook, Sommige mensen lijken allergisch te reageren op een bepaalde stof, maar in feite vertoont men dan een te heftige reactie op die stof. Dit wordt hyper- reactiviteit genoemd. De aandacht voor Cara vloeit voort uit het landelijke Cara-Check, een initiatief dat is opgezet om beter te leren omgaan met Cara en genees- en hulpmiddelen. Op dinsdag 18 mei vindt een bijeenkomst plaats in de Blauwe Brug, Bachplein 590 en een dag later, op woensdag 19 mei in Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79. Beide avonden in Schiedam beginnen om 20.00 uur en kunnen zonder kosten worden bijgewoond. Op de informatie avonden gaat huisarts H.Q. Klomp in op de medische aspecten van de ziekte. Mevrouw M. Tromp, insrructrice van het Astmafonds vertelt hoe men verantwoord om kan gaan met Cara. Twee Schiedamse apothekers, mevrouw Wiegman en de heer Eijlers praten over medicijnen en hulpmiddelen en over een vervolg van het Cara-check project. Desgewenst kan men tijdens de pauze onder deskundige leiding oefenen met de aanwezige hulpmid delen. De Patienten Belangen Vereniging Schiedam heeft een publicatie over het onderwerp samengesteld dat na afloop gratis kan worden meegeno- men. Het naslagwerkje is na 19 mei verkrijgbaar bij de apotheken. Regelmatig bewegen heeft een posi- fieve invloed op de gezondheid van Carapatienten. Onder leiding van een fysiothera- peut is het mogelijk bij GGD Fitzorg te werken aan het verbete- ren van de conditie. Meer informa tie over deze activiteit is vanaf 17 mei beschikbaar op werkdagen tus sen 9.00-22.00 uur bij de balie van de Gezondheidswijzer. De GGD Fitzorg is te vinden aan Van Hogendorplaan 501 (naast station Vlaardingen-Oost). Telefoon (010) 2488004.

Postiljon | 1999 | | pagina 5