Verkeerslichten, videorecorders en 'oude1 software Rotterdampashouders naar Walibi Flevo Millennium (5) Klootuh Festival in Podium Cafe Natuurvriendelijk tuinieren Collecte Stichting Doe Gewoon ACTIVITEITEN VOOR OUPEBEN MEUBELEN! Het grote probleem met de millenniumbug in apparatuur is veelal dat het probleem zich in chips kan bevinden. IJsje op zondag DE POSTILJON EDlTlE 12.- - PAGINA 7 De meeste gemeetiten zullen toch wel zo slim zijn geweest de scbakelkasten van verkeerslichten waar nodig te controleren. (Archieffoto) SCHIEDAM - Het jaarlijkse Klootuh Festival vindt op donderdag 13 mei plaats in Podium Cafe aan de Lange Haven. Het betreft een twaalf uur durend evenement. Het cafe opent om 13.00 uur. Dit jaar is een lichte verschuiving naar metal muziek. Er staan optredens op het programma van Unbred, Chill Factor, No Pie, Fusious, Blind Mans World, Korch, Disturbance, de welbekende Schiedamse metal- rock formatie Manitou en ten slot- te Rubberduck. Op zaterdag 15 mei treedt de uit Spijkenisse afkomstige band On the Double op in Podium Cafe. Swingende funky music. Aanvang 22.00 uur. Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tot ziens. Let op? 2e pinksterdag geopend! SCHIEDAM - In Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590 is op dinsdag 25 mei een avond over natuurvriendelijk tuinieren. De avond biedt een kennismaking met inheemse flora via een dia- presentatie en een tuinplan met adviezen en nieuwe ideeen. De toegangsprijs bedraagt f 10,- per persoon.Tot 15 mei kan men zich opgeven bij de receptie van De Blauwe brug, telefoon (010) 2470464. SCHIEDAM - De Stichting Doe Gewoon houdt ten behoeve van haar hulpcampagne voor bedel- kinderen van dinsdag 25 tot zater dag 29 mei een collecte in de gemeente Schiedam. Tevens zullen op diverse plaatsen in de stad col- lectebussen worden geplaatst. Stichting Doe Gewoon werkt samen met Kailash Satyarthi aan een oplossing voor de bedelkinde- ren in Zuidoost-Azie. Momenteel wordt gewerkt aan de bouw van een tehuis voor honderd bedelkin- deren in New Dehli. DANSAVOND - Op zaterdag 15 mei is er een dansavond met het echtpaar Kloos in dienstencentrum De 4 Molens. Van 19.30 tot 23.30 uur. Toegang: f 2,-. KOFFIE-INLOOP - In diensten centrum De 4 Molens is er op zon- dag 16 mei van 11.00 tot 13.00 uur koffie-inloop.Toegnag is gratis. KOFFIE-INLOOP - In diensten centrum Oost is er zondag 16 mei van 13.30 tot 15.30 uur koffie- inloop.Toegang is gratis. BRIDGE - Op maandag 17 mei is er bridge in dienstencentrum De 4 Molens. Van 12.30 tot 16.30 uur. KOFFIE-INLOOP - Op dinsdag 18 mei is er koffie-inloop in diensten centrum De 4 Molens. Van 10.00 tot 13.00 uur.Toegang gratis. BINGO - In dienstencentrum De 4 Molens is op woensdag 19 mei een bingo. Van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang f 7,- (zes ronden). DAMESBILJART - In diensten centrum De 4 Molens wordt op woensdag 19 mei een damesbiljart gehouden. Van 18.00 tot 22.00 uur. Kosten f 6,- per maand. ZOMERKOERSBAL - In diensten centrum De 4 Molens is op woensdag 19 mei zomerkoersbal. Van 19.15 tot 22.00 uur. Deelname gratis. KOFFIE-INLOOP - Van maandag t/m vrijdag is er koffie-inloop in dienstencentrum Oost. Van 9.30 tot 12.00 uur. Toegang gratis. REGIO - Na de vorige afleverin- gen over 'het millennium' zijn diverse vragen binnengekomen. Inez Dekker geeft in een aantal artikelen antwoord op enkele daarvan. Kan ik zander risico's ingaan op aanbiedingen van computers? Dat is volledig afhankelijk op welke aanbieding u ingaat. Bij tweede- hands PC's zou ik sowieso altijd een test eisen op alle facetten van het apparaat. Op nieuwe PC's kan ik mij niet voorstellen dat u nog een probleem zou kunnen tegenkomen. Maar dan moet u niet met 'oude' software van uw vorige PC gaan draaien zonder deze eerst te testen. Het is dus net zoiets als het kopen van een nieuwe koelkast. Als je daarin producten bewaart waarvan de uiterste verkoopdatum inmiddels is verstreken, zou ik deze ook niet meer eten. ROTTERDAM - In de meiva- kantie gaan zo'n 3.000 houders van de Rotterdampas naar Walibi Flevo. Op 12, 13, 14 en 24 mei vertrekken ruim 60 bus- sen van Snelle Vliet vanaf opst- applaatsen in Rotterdam, Spijkenisse en Schiedam. De aanbieding is zo populair, door- dat Rotterdampashouders slechts f 22,50 of f 15,- (kindertarief) hoe- ven betalen. De normale prijs bedraagt f 52,50. De belangstelling Hoe test ik mijn videorecorder? Het grote probleem met de millen niumbug in apparatuur is veelal dat het probleem zich in chips kan bevinden. En die zijn niet eenvoudig zichtbaar te maken. We noemen dit embedded software (inwendige pro- grammatuur). Alleen door allerlei links lukt het soms dit zichtbaar te maken. Bij een videorecorder kun je vaak de klok van het systeem op een LCD- display of via het televisiescherm zichtbaar maken. Het eenvoudigst is het als de klok bij het instellen ook om een jaartal vraagt. Zoja, zet dat dan op het jaar 2000. Lukt dat, dan is uw videorecorder millenniumbe- stendig. Het kan zijn dat uw recorder het jaar alleen in de laatste twee cijfers weergeeft (nu dus 99). Probeer dan de datum te wijzigen in 29-02-00 (29 februari 2000). Als de recorder dit accepteert, probeer dan tevens een tijdopname in te stellen (bij- voorbeeld over 10 minuten) en kijk of dit allemaal geaccepteerd wordt en de recorder inderdaad na tien minuten begint met de opnames. In de meeste gevallen verwacht ik geen probleem, maar als uw recorder na deze handelingen niets doet heeft u nog 10 maanden de tijd om een nieuwe aan te schaffen of over 10 maanden uitsluitend handmatig, zonder tijdklok, met de recorder op te nemen. was overweldigend. Er is inmiddels geen plaats meer vrij. Om de men- sen* toch in staat te stellen van de aanbieding gebruik te maken, kun nen pashouders in mei in de Rotter- dampaswinkel aan de Oostzeedijk 190 losse kaarten aanschaffen voor f 17,- (introduces betalen f 32,50). Men moet dan wel op eigen gelegen- heid naar het pretpark. De speciale aanbieding is ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Rotterdampas. In elk Rotterdampas Magazine staat dit jaar een jubileumaanbieding. Zijn verkeerslichten millennium- proof; is er tijdens de jaarwisseling kans op een verkeerschaos? Bij nagenoeg ieder verkeerslicht staat een schakelkast, waarmee het verspringen van de lichten wordt geregeld. Bij een defect (bijvoor- beeld door de millennium bug) zal in negen van de tien gevallen, de lichten oranje gaan knipperen. In een aantal gevallen kan het gebeu- ren dat de lichten in hun stand blij- ven 'hangen'. Dit betekent dat dege- ne die om exact middernacht voor het rode licht staat over veel geduld dient te beschikken en wellicht een lunchpakket voor noodgevallen mee moet nemen. Maar serieus, de meeste gemeenten zullen toch wel zo slim zijn geweest de schakelkasten waar nodig te con troleren of ze hebben de fabrikant om technische details gevraagd of de kasten millenniumproof zijn. De geachte wethouder, de provinciaal gedeputeerde of zijn staf kan bij twijfel altijd met het nationaal mil- lenniumplatform contact op nemen. Overigens moet er dan natuurlijk wel gewoon elektriciteit zijn. Daar wordt door de energiebedrijven op dit moment nog hard aan gesleuteld en getest. Zitten er in het huishouden verstop- te risico-apparaten? Tja, dat is voor een ieder verschil- lend. Waar ik het eerst aan denk is de meterkast bij u thuis, die gescha- keld kan worden voor dal- en piek- uren. Over het algemeen zijn deze kasten uitsluitend van een klok voorzien en hebben ze niets met een datum uitj te staan. Anders is het wanneer uw energiebedrijf via een puis de meter omschakelt tussen dal- en piekuren, want dan bent u afhan kelijk van het systeem aan de ande- re kant van de energielijn. Ik denk dat een ieder afzonderlijk bij zijn of haar apparatuur zich moet afvragen of er datum en/of tijd gerelateerde systemen in kunnen zitten. De mees te huishoudelijke apparaten bevat- ten, wanneer dat voor de werking van dat apparaat nodig is, alleen een klok. Het probleem is echter dat sommige fabrikanten als 'extra luxe' een datumsysteem kunnen hebben ingebouwd om te zorgen dat het apparaat bij het ingaan van de zomer- of wintertijd zich automa- tisch aanpast. In negen van de tien gevallen zal echter gelden dat wan neer het jaartal niet expliciet gebruikt of getoond wordt, dit ook niet in het apparaat aanwezig is. Inez Dekker Op zondagavond zit ik tegenwoordig nogal eens op de weg met mijn auto. Laat ik maar meteen met de deur in huts vallen. Daar vind ik geen klap meer aan! Neuspeuterende, middelvinger opste- kende, hardrijdende, luidtoeterende medeweggebruikers schieten links en rechts langs mij been. Links begrijp ik, als ik op de rechter baan rijd, mag iedereen die harder wil dan ik, mij links passeren. Nou, eigenlijk niet, want ik hou van opschieten, en ik rijd maxi mum snelheid. Ik schrik mij helemaal te pletter als ik ineens mee- maak, dat iemand mij rechts gaat zitten inhalen, op de vluchtstrook dus! Ik zie de maniak denken: "Vrouw achter het stuur"en hup, daar gaat die middelvinger weer. Zat ik nog maar kind te wezen op zondagavond; bij mijn ouders achtenn de auto. Uit de streek waar ik vandaan kom was het gewoonte, om op zondagavond een stukje te gaan rijden. Vooral bij zomeravond. Ik verheugde me daar enorm op. Mijn moeder zei steevast tegen mij: "Jij was van de week weer zo lief, we gaan een ijsje kopenDan stapten we gedrieen in de Chevrolet. Mijn ouders voorin, ik achterin, zo genoeglijk 'tussendoor' hangend. Ze bestuurden sdmen de auto. Mijn voder zat weliswaar achter het stuur, maar hij reed op instructie van mijn moeder. De onbewoon- de wereld gaf geen enkel probleem. Maar dan de 'rijksweg'. Samen keken ze goed uit en moeder gaf het sein tot invoegen en optrek- ken. Debrayerenzei ze en vader drukte gedwee de koppeling in. Moeder schakelde dan over naar de vierde versnelhng. Als ze over de rijksweg tuft en gaf mijn vader mijn moeder een aaitje over haar knie. Dan keken ze elkaar aan en ze gaven elkaar een vrolijke knip- oog. Mijn vader liet zijn rechthand daarna even los van het stuur, keek snel achterom, en trok aan een van mijn lange vlechten. Mijn moeder gaf een kneepje in mijn wang. En dan dat ijsje, dat we gingen eten. Op een terras aan het water. Vader rookte een sigaar, moeder lepelde - linkshandig met opgesto- ken pink - gestqag het extra toefje slagroom weg, dat de ober haar op een chique schoteltje presenteerde. En ik? Ik genoot van het ijsje, maar vooral van mijn ouders, die ik door de week altijd zo veelvuldig moest delen met al die broers en zussen. Trouwens... zou een ijsje nog smaken op zondagvond?

Postiljon | 1999 | | pagina 7