Klaar voor de Nijmeegse Vierdaagse Bevrijding in V Mammoeten in Natuurmuseum Rotterdam na in Verzetsmuseum Opening Fort Drakesteijn Maguettebouw Schiedam wil in centrum varen Muziek- en Molen- festival op 29 mei Russische pianiste in Grote Kerk Nacht van de Blauwe Brug voor voeteri" Loop ster Voorlichting Canadezen Foto's 12 MEI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 8 SCHIEDAM - De speeltuin waar gehandicapte en niet-gehandicap- te kinderen samen kunnen spelen. Fort Drakesteijn, wordt op zondag 16 mei op spectaculaire wijze geo- pend. Er is een groots opgezet Kinderfestival in het hele Beatrixpark. Van 11.30 tot 18.00 uur krijgen kinderen en ouders een afwisselend programma voorge- schoteld. Voorafgaand aan de offi- ciele opening om 12.00 uur is er een drakenoptocht. Daarna begint het Kinderfeest met optredens op zeven locaties. Aan het eind van de middag zal burgemeester Scheeres van Schiedam het fond- sen- en sponsorbord onthullen en het festival afsluiten. Alle kinderen uit Schiedam en omgeving zijn welkom om samen met hun ouders naar het openingsfestival te komen. SCHIEDAM - De Stichting Stimulering Model Maquettebouw Schiedam en Omstreken is niet uitgenodigd om op 29 mei met haar modelboten in de Korte en Lange Haven te varen. Dit tot grote teleurstelling van het bestuur. Wei mag de vereniging buiten het centrum met modelbo ten varen. De Stichting overweegt toch met haar boten aanwezig te zijn, want ook zij kent de vaarre- gels en kan zonder problemen meedoen aan het vaarfestijn, aldus het bestuur. SCHIEDAM - Het jaarlijkse Schiedamse Muziek- en Molenfestival, dat dit jaar op zaterdag 29 mei zal plaatsvinden, heeft een hoofdrol weggelegd voor molen DeWalvisch. Omstreeks 14.00 uur zal aan de Westvest een feestelijke ceremo- nie plaatsvinden waarbij De Walvisch weer in gebruik wordt genomen. Rond de molen zullen diverse optredens worden ver- zorgd gecombineerd met tap, ter ras, barbecue en andere lekkere hapjes. Verspreid over een tiental locaties zijn er 46 muziekoptre- dens. Op meer dan twintig loca ties zijn er exposities van de Kunstmanifestatie '99 met mede- werking van ruim vijftig meren- deels Schiedamse kunstenaars. De uitgebreide programmafolder ligt twee weken vooraf bij onder ande re deVVV Schiedam. SCHIEDAM - Op zaterdag 15 mei komt de bekende Russische pia niste Anna Fridman naar de Grote Kerk in Schiedam voor het weke- lijkse inloopconcert. Medewerking verleent de bariton Fons Hosman. Aanvang 15.00 uur, toegang is vrij. Op 22 mei wordt het inloopcon cert verzorgd door het gemengd koorThe Green Forest Selection uit Schiedam-Noord. SCHIEDAM - Voor de tweede keer organiseert Stichting De Blauwe Brug de Nacht van de Blauwe Brug. Het gaat hier om een over- nachting in het wijkcentrum van vrijdag 14 op zaterdag 15 mei. Ook is er een uitgebreid programma samengesteld. Kinderen in de leef- tijd van 9 tot en met 12 jaar kun nen deelnemen aan deze spannen- de nacht. Op woensdag 19 mei kunnen kinderen meedoen aan skaten (vanaf 8 jaar) of aan een spelenmiddag (vanaf 4 jaar). Kosten f 1,-. Verzamelen om 13.30 uur bij de Blauwe Brug. Op woensdag 26 mei is de voetbalker- mis er weer, van 14.00 tot 16.00 uur. Deze keer inTuindorp bij't Schooltje (van 6 t/m 12 jaar). SCHIEBROEK - Als op 20 juli het startsein wordt gegeven voor de inmiddels 84ste Nijmeegse Vierdaagse zal aan de start ook weer een team verschijnen dat gesponsord zal worden door Rockport, in nauwe samenwer- king met schoenspecialist Van der Poel en Grafia, uitgever van de Postiljon. Via een eind maart in de Postiljon gepubliceerde bon konden belang- stellenden zich aanmelden in aan- merking te komen voor het loop- team. Tien 'uitverkorenen' werden uitgenodigd donderdagavond 6 mei present te zijn in een van de winkels van Van der Poel om daar de laatste informatie te krijgen en bovendien de juiste maat en soort wandel- Rockport te passen. De tien kwamen vanuit verschillen- de plaatsen richting Rotterdam. In het filiaal in Schiebroek werden eerst de deelnemers aan elkaar voor- gesteld en tevens werd daarbij ver- teld voor de hoeveelste maal men van start ging in de Nijmeegse Vierdaagse. Suze Beek uit Delft bleek een loop- ster bij uitstek, want zij hoopt de vierdaagse voor de zevende maal mee te lopen. Joke Jeroense-Renes uit Tholen verschijnt voor de derde maal aan de start en Alma Jeroense uit Schiedam voor de tweede keer. Voor de overige deelnemers zal het de eerste keer worden: Rob Doornbos uit Waddinxveen, Edwin Oostrum uit Pijnacker, Harry van der Spek uit Zoetermeer, Eric Groenen uit Capelle a/d IJssel, Odette de Graaf uit Ammerstol, Diny de Jong uit Schiedam en Elly Klein, eveneens uit Schiedam. Zij ROTTERDAM - De tentoon- stelling 'Destination Rotterdam, waar de Canadezen weer burger werden' is nog tot en met 29 augustus te zien in het Oorlogs Verzet Museum Rotterdam. De tentoonstelling over de Canadese bevrijders van Rotterdam is samengesteld in het kader van de meidagen. Onder luid gejuich rolden 54 jaar geleden de Canadezen na de Duitse capitulatie Rotterdam binnen. Het lang verwachte moment na vijf jaar Duitse bezetting. Beelden van die momenten staan bij een heleboel Rotterdammers op hun netvlies gebrand. Er is uniek fotomateriaal te zien: vulden allemaal de bon in met daar bij de meest uiteenlopende redenen, waarom. ze graag de Nijmeegse Vierdaagse wilden mee- en vooral uitlopen. Erik Heldoorn van Rockport heette alle deelnemers welkom met koffie en gebak. De deelnemers kregen een T-shirt van de Nijmeegse tocht van vorig jaar; een tocht die toen door alle lopers werd volbracht. Erik vertelde iets over de gang van zaken rond de Vierdaagse. Over het victory-parades in het Rotterdamse, tentenkampen aan de Heem- raadsingel en in Kralingen, maar ook kaarten, baret-emblemen en uniformen uit die tijd zijn tentoon- gesteld. In Rotterdam verbleven na' de bevrijding een paar honderd militai- ren, waaronder Canadezen van de 4e Princess Louise Dragoon Guards, de Seaforth Highlanders of Canada en de Saskatoon Light Infantry. Zij hadden tot taak om te helpen weer orde in de chaos te scheppen na vijf jaar bezetting. Na een verblijf van een jaar gingen de Canadese militai- ren druppelsgewijs weer naar hun thuisland. De tentoonstelling brengt deze hotel, het eten, het vervoer en de te lopen afstanden. Tevens over de ver- zorgingsteams die langs de weg staan en over het pakket dat elke Rockport/Van der Poel/Grafialoper mee krijgt voor onderweg: dagelijks een schoon T-shirt, een pet, regen- jas, heuptas en bidon, waarmee ze duidelijk herkenbaar zijn voor de verzorgingsteams langs de route. Maar ook Suze kon nog enkele tips meegeven: "Gewoon lekker gaan wandelen en nergens aan denken. Het is elke keer weer een uitdaging en een gevecht, waarin je alleen met periode, vanaf mei 1945 tot enkele maanden erna, thematisch in beeld. De strijd tegen de Duitsers, begin- nend met de invasie van Sicilie in 1943. De aankomst in Rotterdam, verwelkomd door massa's mensen, uitzinnig van vreugde. Het onderko- men in tenten op verschillende plaatsen in de stad. De werkzaam- heden met in het allereerste begin operatie 'Eclipse': het afvoeren van Duitse eenheden, die voor 2 juni 1945 uit Nederland verdwenen moesten zijn. De persoonlijke contacten met de burgers van Rotterdam en het afscheid van zowel de kameraden uit het regiment als de vrienden onder de Rotterdammers bij de terugkeer naar Canada. Hoe te ROTTERDAM - Het Natuur- museum Rotterdam organiseert van 16 tot en met 20 mei de Tweede Internationale Mammoet Conferentie. Onge- veer 70 wetenschappers zullen drie dagen lang de laatste resul- taten van onderzoek naar mam- moeten en andere uitgestorven grote zoogdieren uit de 'ijstijd' presenteren. Voor het publiek is in het Natuurmuseum tot en met 3 okto- ber de expositie De Mammoet te zien en geeft Dick Mol (Nederlands enige echte mammoetkenner) een lezing. Op de mammoettentoonstelling is een aantal prachtige fossielen te bewonderen van slurfdragers uit Nederlandse natuurhistorische col jezelf bezig bent. En natuurlijk goed passende schoenen aan." Waarna de broers Kees en Peter van der Poel stapels dozen aandroegen met daarin allerlei verschillende maten Rockports en er gepast kon worden. Zondag 6 juni kunnen de lopers deelnemen aan een trainingsdag, waarna ze zich allemaal apart en sommige in een groepje verder kun nen gaan voorbereiden op de vier daagse. "En op de gigantische intocht van de laatste dag, want dan ben je alle vermoeidheid vergeten", aldus de 'oude rotten'. leven in Rotterdam en in hun thuis land na jarenlange strijd? en wat zijn de herinneringen aan hun ver blijf in Rotterdam. Ter illustratie zijn historische foto's uit eigen collectie en van het Gemeentearchief Rotterdam te zien. Het Oorlogs Verzets Museum Rotterdam vindt u aan de Veerlaan 82-92 in Katendrecht, Rotterdam. Het museum is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 uur tot 16.00 uur. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met het museum, tele- foon (010) 4848931. lecties. De show geeft een beeld van de kennis die 200 jaar onderzoek naar mammoeten heeft opgeleverd. Bovendien is er een reconstructie van een zogenaamd mammoetkerk- hof op de Noordzeebodem te zien en een replica van een pasgeboren wolharige mammoet. Een reusachti- ge stamboom van de olifantachtigen kan de bezoeker de nodige duide- lijkheid verschaffen. Voorts toont de tentoonstelling delen van de be- roemde mammoet van Borne (een van de weinige compleet aangetrof- fen skeletten in Nederland). Er draait een mooie diaserie over de 'Jarkov mammoet', die onlangs in Siberie met huid en haar werd opge- graven. Dinsdagavond 18 mei om 20.00 uur geeft Dick Mol een voor iedereen gratis toegankelijke lezing over mammoeten in het auditorium van Revalidatiecentrum Rijndam. Ter illustratie zijn historische foto's uit eigen collectie en van het Gemeentearchief Rotterdam te zien. Het team dat zal deelnemen aan de 84ste Nijmeegse Vierdaagse. (Foto: Seert) w.tfamM-, an twrenscixxmn

Postiljon | 1999 | | pagina 8