Kanoen langs een reigerkolonie Slachtoffer schietpartij ge'identificeerd Overval op koffieshop Bestrijding drugsoverlast Met z'n twintigen roeien in de Vlietlanden pralctijk Niet bang voor de tandarts Natuurexcursie Lijnen 27 MEI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Vorige week werd er een kano-excursie in de Vlietlanden georganiseerd. Jan Hofman, opzichter bij Natuurmonumenten, gaf tekst en uitleg over bet natuurgebied. (Foto: Van Det fotoproducties) Meneer Van Dongen zit voor me met een van pijn vertrokken gezicht. Ik klop links en rechts van zijn neus en kom tot de conclusie dat de pijn niet in de holtes boven zijn kaken zit. Nee, dit is zonder meer een geval voor de tantarts. "Kunt u echt niets voor me doen?", vraagt hij bijna smekend. "Ik ben bang van niet", zeg ik en adviseer hem om vandaag nog con tact op te nemen met de tandarts. Van Dongen staat voorzichtig op, alsof elke spierbeweging een nega- tief effect zou kunnen hebben op zijn kaakpijn. "Nou, dan ga ik maar"mompelt hij een beetje onbe- holpen. Hij talmt nog even in de deuropening, maar ik kan hem niets beters toewensen dan "sterkte!". Kort na dit voorval maak ik voor mezelf een (controle)afspraak met mijn tandarts. Hoewel ik er zelf met zo mee zit, kan ik mij best indenken dat een aantal mensen niet zit te springen om zo'n afspraakje. De spanning begint al in de wachtka- mer waar niemand van de aanwezi- gen z'n mond open doet. Op de ach- tergrond klinkt een rustgevend muziekje, dat zo nu en dan onder- broken wordt door een zoemer. Verschrikt kijken we elkaar aan. Wie is het volgende slachtoffer... Een tandarts is nodig, maar dan wel eentje waarin je vertrouwen stelt. Jaren geleden zei mijn vrouw Bea haar toenmalige tandarts vaarwel vanwege een verhuizing. Zij zei dit weliswaar na de controle, maar voordat zij uit de stoel was. En wat denkt u? De tandarts keek nog eens goed en ontdekte nu opeens vier gaatjes die acuut behandeld dienden te worden. Wat zeg ik... vier kraters, als je het verslag van mijn vrouw mag geloven. Goed, goed, ik twijfel niet aan de kundigheid van deze kie- zengluurder, maar persoonlijk had ik de verhuizing aangekondigd door het venster van de wachtkamerdeur. Tot twee jaar geleden had ik de ideale gebitsbewaker. Hij was op zijn beurt weer patient in mijn prak- tijk. Daardoor had ik een 'onder- handelingspositie'Zo van: als jij mij pijn doet, haal ik volgende keer je wratten eraf zonder verdoving... Helaas, mijn 'vriend' is enkele jaren geleden met vervroegd pensioen gegaan. Hij liet mij achter met een probleem: waar haal ik een begrips- volle tanden- en kiezenkijker van- daan. Uiteindelijk hebben we op eenvoudige wijze een kauwvlakon- derzoeker gevonden; we hebben het ziekenfonds gevraagd welke tan darts nog patienten aanneemt. De afgelopen jaren heeft Bea een beetje 'wind mee' gehad. Telkens als de tandarts een rontgenfoto van haar gebit wilde maken was zij zwanger. Zij ondervindt dus, als het ware, een continue afwachtend beleid. Ze hoeft daardoor niet bang te zijn. Zelf ben ik natuurlijk de rust in eigen persoon bij tandartsbezoe- ken. Nog sterker: als er niets 'gedaan' behoeft te worden trakteer ik de volgende dag mijn assistente Sanne op gebak. Maar even serieus: controle van het gebit is noodzaak en mag gezien worden als een inves- tering in de toekomst. Trouwens, het wordt nu ook langzamerhand tijd voor onze oudste, Jan-Willem, dat hij weet krijgt van het bestaan van tandartsen. Met onze nieuwe tandencontroleur is afgesproken dat ik bij het kennismakingsgesprek wel in de stoel ga zitten, maar dat er geen 'verrichtingen' worden gedaan. Het volgende jaar neem ik dus Tom mee, en de keer daarop Basje, en het jaar daarop... Geweldig als je zoveel kinderen hebt. Pieter Vlasveld huisarts REGIO - Tussen Maasland en Schipluiden ten westen van Vlaardingen liggen de Vliet landen. Een 70 hectare groot veengebied, doorsneden door ROTTERDAM - Vanaf vorige week donderdagavond tot vrij- dagmorgen heeft de politie Rotterdam-Rijnmond, samen met de politie Zuid-Holland- Zuid, Korps Landelijke Politie- diensten, politie Midden en West-Brabant, Belastingdienst en de Koninklijke Marechaus- see, een gecombineerde drugsac- tie gehouden op rijksweg A16. Dit in het kader van de ontmoe- diging van drugstoerisme en de aanpak van drugsrunners. Drie Franse drugstoeristen zijn aan- gehouden omdat ze 30 gram heroi ne/cocaine in hun bezit hadden. SCHIEDAM - De recherche van het district Schiedam identificeerde dinsdagmorgen het stoffelijk over- schot van de man, die zondagavond even na middernacht in een woning in de Van Marumstraat werd aange- troffen. Het gaat om een 23-jarige Rotterdammer. Buren hadden even na middernacht de politie gebeld, nadat zij in een belendende woning schoten hadden gehoord. Toen poli- tiemensen van het district Schiedam SCHIEDAM - Woensdagmorgen vond er een gewapende overval plaats op een koffieshop aan de Rotterdamsedijk. Een 37-jarige Schiedammer opende omstreeks negen uur de zaak. Direct hierna werd hij benaderd door een onbe- kende man die een vuurwapen in z'n drie vlieten, eigendom van Natuurmonumenten. Een natuurmonument is het met recht, want na het met de hand graven van vlieten (in de jaren Verder kregen drugstoeristen en - runners in totaal voor ruim vijfdui- zend gulden aan boetes opgelegd in verband met diverse verkeersover- tredingen (verkeersgedrag, techni- sche gebreken en niet kunnen tonen van rij- of kentekenbewijs). Tevens werd een wapenstok en een mes in beslag genomen. In verband met belastingschulden van ruim 40.000 gulden werden drie auto's door de Belastingdienst fis- caal in beslag genomen. Bij een run ner ging het om twee voertuigen. De afdeling Mobiel Toezicht van de Koninklijke Marechaussee stuurde bij de grens twaalf personen terug richting Belgie, omdat zij niet over de juiste papieren beschikten. ter plaatse kwamen, werd in de woning het inmiddels overleden slachtoffer gevonden. Korte tijd later meldde zich aan het politiebureau in Schiedam een 20- jarige Rotterdammer als verdachte van de schietpartij, terwijl zich rond half drie zondagnacht twee Rotterdammers (21 en 26 jaar) bij een politiebureau in Rotterdam- Zuid meldden als mededaders. zijde drukte en geld eiste. Het geld moest in een sporttas worden gestopt. Kort daarop rende de over- valler weg met de tas in de richting van het Stadskantoor. Een korte achtervolging door aange- ver en een bekende van hem had geen resultaat 1200-1250) hebben mensen er geen grote ingrepen gedaan. Het gebied is nooit ingepolderd. De rest van ons land op enkele gebieden na wel. Door het regelen van de waterhuis- houding, het graven van sloten en kanalen, bemaling met watermolens tot tegenwoordig de computerge- stuurde electrische gemalen, klonk het veen in. Zoniet in de Vlietlanden, vandaar hun 'hoge' lig- ging. Een bijzonder bloemrijk hooi- land is intact en wordt onderhouden door Natuurmonumenten. Tijdens een natuur-excursie per kano hoor je de roep van een Koekoek, zie je aan de oever onmis- kenbaar een Tureluur met zijn fel- oranje gekleurde poten en snavel en vaar je langs een Fuut met twee jon- kies op de rug. Als klap op de vuur- pijl zie je ma reiger haar jong een vis in zijn bek stoppen bovenin een boom. Vreemd, die bomen op dit terrein. Deze bomen zijn blijven staan, want hier heeft een reigerko lonie zijn intrek genomen. Over de rest van het grasland gaat jaarlijks de maaimachine, ook wordt het gras licht bemest. Jan Hofman, de gids, weet veel te vertellen tijdens de natuurexcursie per kano in het kader van Meimaand Natuurmaand. Afge lopen woensdagavond was het start- punt van de kanotocht bij Cafe Vlietzicht aan de Vlaardingse Vaart. Dit jaar zijn een Maassluisse vrou- wen bijbelstudievereniging en een gezin van de partij. Met z'n twinti gen roeien we de Middelvliet af, de Foppenplas op. Bij een steiger gaan we aan de wal om even de ledema- ten te strekken, 't is wat in zo'n kano... Hofman wijst ons de Aalkeet Buitenpolder, waarvan een groot gedeelte eigendom is van Natuurmonumenten als weidevogel- gebied. Dit in verband met de Reconstructiewet Midden Delfland, die tot doel heeft het Groene Hart te sparen. We zien een Lepelaar weg- vliegen. Bijzondere zwartwitte Brandganzen stappen rond - ont- snapte sierganzen, want ze komen oorspronkelijk uit het Hoge Noorden, Nova Zembla. Tijdens de vogeltrek strijken hier duizenden vogels neer. De term Aalkeet komt van Palingfuik. Fuiken werden gezet in kreken, toen eb en vloed nog vrij spel hadden. In de verte ligt de Eendekooi. Instappen en wegwezen, want Hofman ziet t-shirtjes, de zon gaat onder en het wordt frisjes. Zelf heeft hij een - uiteraard groene - trui aan. Vervolgens met tegenwind de Boonervliet op peddelen om te finishen voor een kop koffie, een biertje of een sorbet in Cafe Vlietzicht. Ieder in een poging het hoofd slaapvrij of koel te houden, hetgeen niet meevalt in het soezelig warme bruin cafe en na zo'n tocht. Vier jaar alweer organiseren milieu- educatieve centra van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis met succes betaalbare activiteiten in mei. Wilde bloemen schikken, manden vlech- ten, bijen expositie, vroege vogel- excursies, kano- en reuze-kano- tochten. Volgende week deel twee over spierpijn na het kanoen? Annette Vink "Moet jij niet eens wat aan de lijn doenvraagt tante Jo aan mijn moeder. Tante Jo is de zus van mijn vader en ze komt eens per jaar de kinderscbare en de veestapel overzien. Ik ben vier jaar en speel onder de tafel. Verbaasd kom ik eronder vandaan. Domme tante Jo. Kan ze dan aan mijn moeders handen niet zien, dat ze net manden vol hagelwitte lakens, slopen en al wat dies meer zij aan de lijn heeft gehangen met ijskoud weerHet ver- haal ontgaat mij verder. Tante praat over weegschalen, geen melk meer drinken uit eigen stal en vooral geen roomboter meer smeren Op de boterham, want dat zet aan. Weegschalenf LijnenAls weegscbaal ken ik alleen het unster bij ons in de stal. Ik ging daar voor de grap eens aan bangen. Er sprong een veertje uit: mijn vader was boos en de monsternemer ontband! Maar wat heeft dat nou allemaal met lijnen te maken, vraag ik me hevig bezorgd af? Ik probeer er achter te komen als ik, weken later, samen met mijn moeder weer zo'n stralend nntte beddengoedwas aan de lijn knij- per. Althans, zij knijpert, ik geef alles aan. "Tante Jo zal wel hlij zijn, dat je zo goed naar haar luistert"zeg ik. Onbegrip bij mijn moeder. "Wat bedoel je nou tocb poppedijn- tje?vraagt ze. "Nou, je doet steeds meer aan de lijnzeg ik. Ik boor nog die schaterende lach van mijn moeder over het erf schal- len. Ze gaat in het gras zitten, en veegt de tranen van haar wangen. Inmiddels ben ik bijna dertten keer zo oud als toen. Tante Jo leeft allang niet meer, Mijn moeder ts onlangs 91 jaar geworden. Als ik bij haar binnen stap baalt ze net smetteloos witte lakens uit de was- machine. "Zullen wij samen nog eens iets aan de lijn doen?" vraag ik haar en we rollen samen bijna over de grand van het tachen.

Postiljon | 1999 | | pagina 7