Ubo ILLAUIU o we-po Unieke kinderopvang na tien jaar Imker en bijenstal weer in bedrijf Mirakelse klus na trage besluitvorming bijna geklaard Dromen voor morgen RPBAf F| A I ITAIO NepoBedrijfswagensB.V Frustraties Uniek Jukebox top 100 2 JUNI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 05, Als jongen stond ik vaak bij de haven te kijken naar de schepen die onze stad verlieten. Ach, haven was een te groot woord voor de plek waar binnenvaartschippers mochten aanleggen. Maar in gedachten sprong ik op zo 'n boot, op weg naar vrijheid en avontuur. Vooral als ik iets uitgehaald had of wanneer ik een onvoldoende voor een proef- werk kreeg was die drang groot... Soms, als ik even tijd heb tussen de visites, of op een vrije zaterdag, sta ik nog weleens op dat havenboofd. De afgelopen weken trof ik daar vaak Mehmet aan, een patient uit mijn praktijk. Mehmet was als asiel- zoeker Nederland binnengekomen. De eerste maanden van zijn verblijf hier betekende dat een onzeker bestaan: langdurig wachten en wonen in een centrum met nog meer mensen zoals hij. Het centrum lag vlakbij een snelweg. De verblijven waren redelijk, hadden vaste vloer- bedekking, maar de sanitaire voor- zieningen moesten gedeeld worden met anderen. De keren dat ik voor- bij reed, heb ik er geen bushaltes kunnen ontdekken. Of een andere wijze waarop de bewoners zich kon- den verplaatsen. Wat wel in het oog viel waren de vele telefooncellen. Ondanks de geringe toelage die de mensen ontvingen, waren de tele fooncellen vrijwel altijd bezet en stond er altijd een lange rij wachten- den. Mehmet is blij dat voor hem de tijd van wachten voorbij is. Nadat hij enigszins ingeburgerd was, kreeg hij een vergunning om een klein win- keltje met oosterse lekkernijen te openen. Hij heeft mij er meermalen op getrakteerd. Voor onze westerse begrippen is het mierzoet, maar als traktatie bij een kop koffie van harte welkom. De vestigingsvergunning werd vers- trekt voor een half jaar en verlen- ging was afhankelijk van eventuele readies van andere winkeliers in de buurt. En die kwamen er. Een bak- kerswinkel op zo'n vijftig meter afstand had in de afgelopen tijd dui- delijke teruggang in de verkoop van gebak geconstateerd. Een snackbar dacht enige omzetvermindering te kunnen verklaren vanwege die Oosterse zoetwaren. Een weer een andere winkelier vond dat er meer vette en suikerige papiertjes op straat lagen. Om kort te gaan: er kwamen zoveel bezwaren bij de gemeente binnen, dat de vergunning van Mehmet werd beperkt tot een openstelling van drie dagen per week. Dat betekende een omzetda- ling en een onhoudbare toestand voor Mehmet, die zijn lening voor de opening van de winkel (want die komt er niet gratisniet meer kon terugbetalen. De gemeente wilde misschien ook wel anders, maar met zoveel weerstand bleek dat niet mogelijk. Een alternatief werd niet geboden. De winkel van Mehmet is alweer een aantal weken dicht. Hij is van zijn dromen afgestapt om bier in Nederland ooit een echte levensmid- delenwinkel te beginnen. Hij hoopt nu voorlopig maar eerst op een baan, ook om zijn lening te kunnen afbetalen. Afgelopen zaterdag kwam ik Mehmet weer tegen bij de haven. Ik vroeg hoe het er mee was. Het ging wel, hij had een uitkering en voor de lening uitstel van betaling. Peinzend keek hij in de verte. Waar denk je aanvroeg ik. "Ach dokter", en hij begon opeens te lachen, 'als er zo 'n boot voorbijvaart, dan zou ik graag aan boord willen springen en mee- varen, hier ver weg vandaan. En dan opnieuw beginnenIk moest terug- denken aan mijn dromen en lachte wat met hem mee. "Ik hoop dat er over niet al te lange tijd een boot voorbijkomt met nieuwe kansen voor je, Mehmet"Hij bedankte me en zei: "Dat hoop ik ook, dokter, dat hoop ik ook Pieter Vlasveld huisarts .V. Ruime, snel wisselende voorraad bestelauto's k Bornissestraat 10, Rotterdam Spaanse Polder 1 Telefoon 010 2457992 W www.bedrijfswagens.net SCHIEDAM - Aan het Warmoezenierpad is zaterdag een complex geopend, bestaande uit woningen, schoolwoningen, een gymzaal en het kinderdag- verblijf Mirakel. Geen willekeu- rige naam, maar een verwijzing naar een wonder. Het gebouw kwam na een decennia vol pro- blemen toch nog tot stand. Yvette Vervoort, algemeen direc- teur Stichting Kinderopvang Schiedam, is blij dat het gebouw eindelijk in gebruik is genomen, maar echt vrolijk is ze niet. "Het is ongelofelijk maar nog steeds is het complex niet af", zegt ze ver- ontwaardigd. "Dat betekent onder meer dat het dakterras, een van de aantrekkelijke punten van deze kin deropvang, nog niet in gebruik kan worden genomen. Ook is niet duide- lijk wanneer het speelterrein, de omheining en de wandelpromenade worden ingericht. Het is rondom het complex nog gewoon een bouw- plaats en daardoor kunnen de kin- deren niet buiten spelen. Het dag- verblijf is alleen via een houten loopplank bereikbaar. Directeur Vervoort wijt de gang van zaken aan de zeer trage besluitvor ming binnen het college van B W. "Het is toch belachelijk dat een kin- derdagverblijf waarover in 1990 al sprake was, tien jaar later pas wordt betrokken! In 1992 werd het ont- werp goedgekeurd en was subsidie van het rijk voor de bouw al binnen. Wat is het probleem dan, kun je je afvragen. Eerlijk gezegd weet ik dat nog steeds niet. Iedere ambtenaar met wie ik de afgelopen zeven jaar heb gesproken was van mening dat de opvang er snel moest komen, maar als het op handelen aankwam gebeurde er weinig of niets. Kennelijk krijgt niemand op het Stadskantoor iets voor elkaar. Tot op heden heb ik zelfs geen toezeg- ging gekregen dat de laatste noodza- kelijke werkzaamheden binnenkort plaatsvinden. Nee, ook niet op de wat langere termijn." De behoefte aan kinderopvang nam de afgelopen jaar sterk toe en de Stichting Kinderopvang Schiedam werd gedwongen tijdelijke accom- modaties te creeren in portacabins staande aan de Eduard van Beinumlaan en aan het Nijhoffplein. Pas in noVember 1997 ging de eerste paal van het complex de grond in en vorige maand verhuisden alle 84 kinderen in de leeftijd van 0 tot 13 jaar naar het Warmoezenierpad. Yvette Vervoort, directeur van Stichting Kinderopvang Schiedam. Vorige week is kinderdagverblijf Mirakel geo pend. (Foto: Jacobus Kroon Spelen op het dakterras - waar zand- bak, grasveld, bankjes, plantenbak- ken en een konijnenhok moet komen - kan dus niet en op het speelterrein op de begane grond ont- breekt een omheining. Voorlopig blijven noodgedwongen ook de objecten die kunstenaar Peter Hellemons voor het plein ontwierp, in de kast. Min of meer uit frustratie van direc teur en medewerkers van de kinder- opvang heeft de nieuwe - op peda- gogische grondslag gebaseerde kin deropvang de naam Mirakel gekre gen. Yvette Vervoort: "De irritaties waren op een gegeven ogenblik zo hoog opgelopen dat wij er een tijdje over gedacht hebben om massaal ontslag te nemen. Een maatregel die natuurlijk niet ten goede was geko- men van de kinderopvang in Schiedam. Bovendien had het waar- schijnlijk niets veranderd aan de zwakke daadkracht van het college van B 8c W. In kinderdagverblijf Mirakel ver blijven dagelijks 24 kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar en worden zestig kinderen in de leeftijd van 4 tot 13 jaar opgevangen. Bij het ont- werpen van het gebouw is rekening gehouden met de behoefte van kin deren die na schooltijd worden opgevangen. Daarom zijn de groepsruimten kleiner dan gebrui- kelijk en werd de resterende ruimte ingericht als computer-, knutsel-, lego- en verkleedhoek. In de huis- kamer kunnen zij bijvoorbeeld lezen. Omdat dit opvang is in de vrije tijd van de kinderen krijgen zij de mogelijkheid die tijd op een indi- viduele wijze in te vullen. Een nieuwe open aanpak, die som- mige ouders (nog) niet geheel waar- deren. Want nu krijgen kinderen in uiteenlopende leeftijden de kans wisselende groepjes te vormen en _samen dingen te ondernemen. De dwang om ergens aan mee te doen is er echter niet. Deze manier van wer- ken vraagt van zowel leidsters als de accommodatie flexibiliteit en varia- tie in mogelijkheden. Het spelaan- bod bestaat uit recreatieve-, creatie- ve-, sport- en culturele activiteiten en wordt zoveel mogelijk begeleid door een leidster met een specialiteit op een van deze gebieden. Directeur Vervoort: "De kern van deze unieke kinderopvang is geba- seerd op vertrouwen. De jongens en meisjes worden begeleid als individu door onze medewerksters. Niet de begeleidsters bepalen wat, hoe en wanneer iets gebeurd, maar dat doen de kinderen zelf. Per groep worden maximaal drie leidsters ingezet, ieder is de mentor van een aantal kinderen. De leidster is de stabiele factor en aanspreekpunt voor kind, ouders en school. Volgens Yvette Vervoort is het per- soneelsbeleid van de kinderopvang de belangrijkste factor om dit proces te realiseren; het moet naadloos aan- sluiten bij de overige beleidsterrei- nen, waaronder pedagogische-, ouder- en dienstverlening. Naast het kinderdagverblijf en de naschoolse begeleiding biedt het Mirakel ook in de vakantieperiode mogelijkheid tot opvang. Voor meer informatie bel- len met: Stichting Kinderopvang Schiedam, (010) 4493110. Nans Wolters SCHIEDAM - De 'bijenstal' op kinderboerderij 't Hoefblad in het Beatrixpark is weer in gebruik genomen. Vanaf 6 juni, elke eerste zondag van de maand, staat de imker Ruud van den Heuvel klaar om te vertellen over het bijenvolk. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen bezoekers deelnemen aan activitei ten als kaarsen maken, honing proe- ven, en het maken van nestgelegen- heden voor wilde bijen. Buiten kan men, op veilige afstand, de bijen de korven in en uit zien vlie- gen. Aan de hand van een observa- tiekast kan men zien hoe bijen leven en werken en zal Ruud van den Heuvel ingaan op de ontwik- keling van het bijenvolk, het maken van honing en het houden van bijen als hobby. Ook zijn er honingproducten te koop zoals waskaarsen, koek, bonbons en ver- schillende soorten honing. Binnen in de bijenstal staan voor- werpen die een imker nodig heeft, zoals een rookpot, handschoenen en een hoofdkap. Verder staat er een kast met raten, waardoor de opbouw van een korf duidelijk wordt. Voor meer inlichtingen kan terecht bij de inker: telefoon (010) 4719241. Wat heb ik genoten le Pinksterdag. Vanaf 8 uur's morgens tot 2 uur 's middags zond Radio Rijnmond de jukebox top 100 uit. En alsof dat nog niet genoeg was, vanaf vijf uur avonds herhaalden ze hem nog een keer. Er hebben in totaal ooit 304 platen in een jukebox gezeten, verklapte Suzanne Mulder. Ik weet zeker, dat ik ze allemaal ken en ook nog woord voor woord mee kan zingen. Wat was ik in mijn tienertijd een jukebox fanaal! Ik moest acht kilo meter fietsen om in de bewoonde wereld te komen en als ik daar dan was stapte ik eerst het plaatselijke cafetaria binnen en nestelde me naast de jukebox, n Kwartje om erin te stoppen had ik niet, laat staan dat ik mezelf kon trakteren op een lekkernij uit de frituur of een ijsje. Maar dat maakte me niets uit. Als de klanken uit de jukebox me maar bereikten. Er stonden altijd grote stoere jongens voor het apparaat. Ze gooi- den achteloos kwartjes in de jukebox, terwijl ze hun vetkuiven in model kamden. "Welke plaat wil jij horen?" vroeg er altijd wel zo'n Elvis look-a-like. Ik wist het meteen. Buddy Holly, Cliff Richard of Eddy Hodges! Soms dansten we in dat cafetaria. Zo'n lekkere rock roll. Daar was de eigenaar niet blij mee. We had den nog al wat ruimte nodig om onze draaien en sprongen te maken en we verplaatsen ontzaglijk veel stof. 't Voelt le Pinksterdag de hele dag alsof ik in het cafetaria sta. Met m'n slobbertrui en strakke spijkerbroek aan en een suikerspin op mijn hoofd. Ik ruik de brilcream en dat specials 'patatluchtje' uit de jaren zestig. Bij iedere plaat hoort een verhaal: mijn eerste zoen sterke verhalen met vriendinnen. tranen met tuiten om een onbe- antwoorde of onbereikbare liefde. Twee keer zes uur lang luister ik ademloos de Juke-box top 100 af. 'Because I love you' van Buddy Holly staat nummer een. Natuurlijk, 7 is het mooiste lied dat ooit gezongen is. Of komt dat door mijn jeugdvriendje, die de tekst zo alleraan- doenlijkst meezong zo vlak bij mijn oor, als we in slow-step over de dansvloer schuifeldeni

Postiljon | 1999 | | pagina 7