In complete stad is de natuur van levensbelang Afsluiting Kerkweg, Zwaluwlaan en Mozartlaan Stadsvisie Schiedam Hat Giganten Zondagsarmpje Anders functioneren Slecht imago Poldervaart Opmerkelijk 9 JUNI 1999 6E POStlLJON EDITIE 12 PAGINA 5 Het begint rustiger te wordeti in de praktijk. Soms zijn er 's morgens maar vier patienten op het inloop- spreekuur. Dat geeft mij even gele- genheid otn aandacht te besteden aan brieven van verzekeringsmaat- schappijen of het lezen van een boek over nieuwe behandelingsmethoden. Het zonnige weer moedigt mensen aan om wat zonniger met hun pro- blemen om te gaan. In elk geval is in deze periode van het jaar de druk op de praktijkketel wat minder. Het mooie weer moedigt ons gezin ook aan tot meer activiteiten in de buitenlucht. Afgelopen zondag heb- ben we met onze drie kinder en gewandeld in de plaatselijk natuur. Wij waren niet de enige met dit idee. De parkeerplek bij dit stuk groen was dan ook vol. Het park bevat een gezellige po'el, ook wel bekend als waterspeeltuin. Toegegeven, de kwaliteit van het water is niet echt te vergelijken dat in een Duits kuur- doord, maar het blijft een leuke plek om met je kinderen te verpozen. En als het waterplezier op is, dan valt een uitstapje naar de kinderboerde- rij te overwegen. Wat opviel was dat er aardig wat vaders met hun kinderen in het park waren. Hier en daar stonden enkele mannen-met-kinderwagens een praatje met elkaar te maken. En de moeders, vraag je je afZouden zij achter het warme fornuis plaatsge- nomen hebben om de avonddis van de meest lekkere gerechten te voor- zien Zo n veertig jaar terug was het nor- maal dat vader zes dagen per week werkte. De zondag bood dan, na de gebruikelijke kerkgang de mogelijk- heid aan vader om tijd aan zijn kroost te besteden. Tijdens de wan- deling door het park werd er ook gespeeld; de kleine knuistjes van de kinderen werden in de grote vuisten van vader geklemd en dan werd er zo snel rondgedraaid dat het kind begon te zweven. Risico daarbij was wel dat het elleboogsgewricht uit de kom kon gaan. Een kind die dat overkwam begon dan ineens te hui- len van pijn, kon zijn linker- of rech- terarm niet meer gebruiken en liet dit slap langs het lichaam hangen. Deze aandoening noemt men (nog steeds) zondagsarmpje. Het is een aandoening waarbij het elleboogsge wricht uit de kom is geschoten. Veel gewrichten in ons lichaam bestaan uit een kom van het ene bot, waarin de kop van het andere bot kan draaien. Een kapsel van banden houdt het gewricht bij elkaar; gewrichtslijm (aangemaakt in de slijmbeurs) zorgt ervoor dat de boel gesmeerd blijft draaien. Door een te grote trekkracht kan een gewricht uit de kom schieten. Bij kleine kin deren, waarbij het elleboogsge wricht nog niet helemaal volledig is gevormd, komt het 'zondagsarmpje' heel vaak voor en echt niet alleen op zondag. Meestal weten de ouders niet wat er is gebeurd, maar ze mer- ken wel op dat hun kind een arm niet wil gebruiken. De hand doet het wel. Het is verstandig om in ieder geval contact op te nemen met de dienstdoende huisarts of spoedeisen- de hulpafdeling van het ziekenhuis. Door een eenvoudige draaibeweging kan het gewricht weer in de kom worden teruggeplaatst. In onze taal bestaan nog steeds benamingen zoals het 'zondagsarm pje' voor bepaalde aandoeningen. Denk maar aan hartwater, ooie- vaarsbeet en rode hond. Enerzijds is het goed echt Nederlandse benamin gen te hebben, anderzijds vereist het wel van patienten dat ze weten wat deze volkse termen inhouden. Overigens ben ik er wel achtergeko- men dat mijn kinderen het altijd heel fijn vinden als hun pappa tijd voor hen vrijmaakt; een middagje met hen op stap is helemaal een feest. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - De komende weken krijgen raadsleden en andere betrokkenen gelegenheid op- en aanmerkingen te plaatsen bij het ontwerprapport 'Stadsvisie Schiedam1, waarin de woorden kwaliteit, aanpakken, inzet en troefkaarten uitspelen, veelvuldig voorkomen. Het rap port moet gezien worden als een vervolg op de 'Zelfanalyse Grote stedenbeleid Schiedam', waarin duidelijk werd dat er aan het beleid en de uitvoering van tallo- ze plannen nogal wat ontbreekt. De gemeente kwam uit de zelfanaly se naar voren als weinig betrouw- baar en consistent. Hoewel veel Schiedammers de laatste jaren de mening zijn toegedaan dat het wet- houders en burgemeester ontbreekt aan ambitie, wordt dit in de Stadsvisie heftig ontkent. Wel geeft men toe dat bestuur en ambtelijk apparaat niet in staat waren uit te voeren, waar toe men besloten had. Geen structured beleid dus. Het college heeft inmiddels ontdekt dat het noodzakelijk is anders te gaan functioneren; anders te gaan besturen, oude afspraken na te komen, aandacht te besteden aan het leveren van basiskwaliteit en extra inzet te leveren op sociaal en maatschappelijk terrein. Bovendien wil men tegelijkertijd de samenhang en effectiviteit van het beleid vergro- ten. In dat voornemen is een maar ingebouwd. Want wij gaan de uitda- ging aan en hebben de lat hoger gelegd maar het zal moeten blijken of wij in ons streven slagen, aldus het college. Een aantal toekomstige ontwikke- lingen roepen bij de samenstellers van het rapport de vrees op dat het economische draagvlak in de stad sterk te lijden zal hebben onder de sociaal-economische opbouw van de bevolking. De groep etnische min- derheden zal blijven groeien en de categorie 40-60 jarigen zal toene- men. De kernproblematiek van Schiedam wordt niet alleen gevormd door de zwakke sociale structuur met een gering economisch draagvlak maar ook door een aanzienlijke achters- tand in investeringen en een slecht imago. Uit het rapport komt naar voren dat gebrek aan investeringen en de bedroevend makende uitstra- ling van de stad te wijten zijn aan gebrek aan daadkracht. Waarom kan in de regio wel iets tot stand Een hoofdstuk in de Stadsvisie is gewijd aan het leefmilieu en de groene woonomgeving. (Foto: Jacobus Kroon) komen en hier niet, stelt men. Het is een veel gehoorde klacht van onder meer middenstand en stadgenoten die inmiddels cynisch reageren op alweer een nieuw rapport van de gemeente waarin allerlei plannen worden ontvouwd. In de Stadsvisie komt namelijk the- matiek aan de orde die al eerder in verslagen, rapporten en ontwerpen ruimschoots aandacht kreeg. Opnieuw komt bijvoorbeeld de her- structurering en uitbreiding van het woningaanbod en verbetering van de woon-en leefomgeving aan de orde. Alsook de herstructurering -nu revitalisering genoemd- van de oude binnenstad (Montmartre aan de Maas) en omliggend gebied en het intensiveren en bevorderen van de woon-, werk- en leefkwaliteit van wijken. Bewoners van verschillende wijken van de stad zijn echter al geruime tijd intensief bezig om hun buurt leefbaarder te maken. Een hoofdstuk in de Stadsvisie is gewijd aan het leefmilieu en de groe ne woonomgeving. "In een compleet Schiedam", aldus het college, "mogen samenhangende structuren van groen en water niet ontbreken, vooral omdat door de ligging van Schiedam de aanwezigheid van groen van groot belang is. Begroeiing zorgt voor zuurstof, vangt stof en biedt een onderkomen aan al wat leeft en groeit in de stad. Daarom leggen wij de nadruk op ontwikkeling en versterking van de ruimtelijke structuur, de ecologie en de recreatie en zullen de komende jaren de bestaande groengebieden in de stadsparken en de resterende gebieden worden aangepakt. Het Beatrixpark dat gezien wordt als een kerngebied voor natuur en recreatie, vereist een gerichte aan- pak. Het belangrijkste (water) lint van Schiedam, een van de groene longen van de stad die diagonaal door de stad loopt, is de Poldervaart. Een deel daarvan is in het verleden gedempt en er zijn plannen dit met hulp van regionale en provinciale instellingen ongedaan te maken. Voorts moet een nog op te stellen bestemmingsplan de ecologi- sche- en recreatieve waarden veilig stellen, waaronder de waterkwaliteit en het opnieuw inrichten van bos- en weidelinten. Langs de natuurlijke oevers van de Poldervaart komen recreatiemoge- lijkheden en een fietspad dat in de toekomst de verbinding vormt tus- sen de Zuid-Hollandse eilanden (via de Beneluxtunnel) en Midden Delfland. Nog maar zeer kortgele- den ageerden actievoerders tegen de voorgenomen plannen van wethou- der Hafkamp om op de oever van deze groene long parkeerplaatsen aan te leggen voor bezoekers van het nieuw te bouwen ziekenhuis. Waarschijnlijk zullen zij zich nu ver- bijsterd afvragen hoe serieus de plannen van het college zijn om de Poldervaart natuurlijk te houden. Nans Wolters SCHIEDAM - Vanaf woensdag 9 tot en met 15 juni wordt op Kerkweg, Mozartlaan en Zwaluwlaan gewerkt aan de bestrating. Door deze werk- zaamheden worden weggedeel- ten tijdelijk afgesloten. Het wegdek van de Kerkweg ver- toont scheuren en tussen de spoor- wegovergang en de kruising met de Joppelaan zal een nieuwe laag asfalt worden aangebracht. Donderdag en vrijdag is de Kerkweg volledig afge sloten en is de Groeneweg tevens op vrijdag niet berijdbaar. Het autover- keer wordt verplicht om te rijden via de A13, de Delftweg of Harreweg. Ook op vrijdag 11 juni vinden voorbereidende werkzaamheden plaats op de oostelijke rijbaan van de Mozartlaan, (tussen Churchillweg en Brederodeweg). Op maandag 14 en dinsdag 15 wordt het wegdek geasfalteerd. Verkeer wordt omgeleid via de Borodinlaan of de Slimme Watering. Ook de Zwaluwlaan wordt in genoemde periode opgeknapt.Een rijbaan blijft open voor het verkeer. Door middel van verkeerslichten is het mogelijk beurtelings in noordelijke of zuide- lijke richting te rijden. Ik ben boos. Boos op grootwinkelgiganten, die mij via de media zo mooi op de hoogte houden van hun reclameaanbiedingen. Als ik met bonnetje zus en card zo maar in hun winkel mijn voordeeltjes haul dan ben ik toch wel erg goedkoop uit. Ik trap er voor de zoveelste keer in. Op zaterdag ga ik, met bonnetjes en bonus card in de hand boodschappen doen. Ik zie iedereen die dit leest al een rimpel trekken tussen de wenkbrauwen. Wie gaat er nu op zater dag boodschappen doeniIk! Op zaterdag dus tussen de schappen en displays door van het groatwinkelbedrijf dat zo dapper op mijn kleintjes past. Nou op mijn groten passen ze niet. Ik heb colajunks in kuis en wil mij een voordelige voorraad aanschaffen. Dat kan, want met mijn blauwe kaart vol ik helemaal in de voordelige prijzen. De display, waar de dorstlesser op moet staan is leeg. Er komt een vriendelijke jongeling langs. Of er nog van dat bruine vocht in een 'tweeliter fles in de aanbieding' te koop is vraag ik. "Nee mevrouw, dan moet u ook niet op zaterdag komen, dan is alles uitverkocht! Ik stel nog voor, dat ik volgende week met mijn card terugkomik wil desnoods mijn voordeel dan wel halen. Hij ziet het bekende vocht branden. Dan 'ga ik voor' de volgende gigant, Daar overkomt me warempel hetzelfde. Nog sterker, ik speel het spel, win een prijs en ontdek dat de door mij gewonnen prijs -een pak sprits- niet in het schap ligt. Maar even vragen dan"Komt volgende week weer binnen mevrouw. Ik zoek de vis die zo voordelig is aangeprijsd 'met bon'. Sorry mevrouw, die is met geleverd. In de winkel blijf ik aardig. Die noeste vakkenvullers kunnen er ook niets aan doen. Maar... twee- en vier letter bobo's pas op; ik khm binnenkort in mijn pen en laat u mijn ongenoegen weten. Mijn kritiek is niet voor de poes. Trouwens, het favoriete diner voor mijn viervoeter was ook uitverkocht. Niet alleen ik ben boos, madam mijn roetzwarte kat springt ook bijna uit d'r velletje. U bent vast gewaarschuwd.

Postiljon | 1999 | | pagina 5