'Roeien brengt vaart in je leven' Avondvierdaagse draait op voile toeren Roeivereniging Rijnmond gaat die wateren weer op «cirt8< Sponsors De Rotte Alle leeftijden Scholen 53ste keer 9 JUNI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 RIJNMOND - De Rotte is voor Rotterdam en omstreken een belangrijke rivier. De stad ont- leent de naam aan dit water dat dwars door het centrum stroomt en de verbinding vormt met de Nieuwe Maas en de Rottemeren. Wie op deze rivier wil roeien, kan uitstekende tochten maken met Roeivereniging Rijnmond. Onder het passende motto: roei en brengt vaart in je leven, maken zo'n 200 leden regelma- tig gebruik van de 25 boten die de club rijk is. Roeivereniging Rijnmond is een van de vijf roeiverenigingen die Rotterdam telt. De Stichting Roeivaliditatie en de Roeivereniging Rijnmond maken beide gebruik van de in 1995 opgeleverde accommo- datie aan de Crooswijksebocht 100. Dat mensen met behulp van de roei- sport weer proberen de spieren aan te sterken is op zich al lovenswaar- dig. Roeien is bovendien een van de minst blessuregevoelige sporten. Gijs den Heeten weet daar alles van. "Je ziet zelden of nooit dat iemand geblesseerd is. Roeien spreekt al je spiergroepen aan. Beenkracht en armbeweging in combinatie met de juiste balans en houding van je lichaam, brengen de boot in cadans over het water. Wat het roeien naast de opbouw van je conditie zo uniek maakt, is dat het inderdaad een van de minst blessuregevoelige sporten is. Daarnaast kies je als sporter zelf of je recreatief roeit of dat je ook voor wedstrijden gaat. Een goede Bij de accommodatie van Roeivereniging Rijnmond aan de Crooswijksebocht kan het hele jaar geroeid worden. (Foto: Seert) roeistijl laat je relaxed, iedere keer weer een supersport beleven. En je kunt bovendien je conditie opbou- wen op de fitness-apparaten en in het binnen-rolbassin. Want daar zijn we dolgelukkig mee. We kunnen nu het gehele jaar onze sport beoefe- Het clubhuis is ontworpen door een van de Rijnmond-leden, Eric Geil. Hij is architect en heeft eigenlijk een golfbeweging gecreeerd in het dak. De aanlegsteiger ligt als het ware in het midden. In de loods liggen 25 roeiboten. Van skips (een persoon) tot roeiboten waar acht personen en een stuurman of vrouw passen. Met de komst van het nieuwe onderkomen groeide het ledenaantal enorm. Van zeg maar 150 naar ruim 200 in nog geen vijf jaar tijd. Wat is het geheim van Roeivereniging Rijnmond? "De Rotte", zegt Den Heeten direct. De Rotte is toch een unieke rivier. Je kunt hiervandaan zo naar de Rottemeren, de Schie, de Boezem en noem maar op. Roeien in de grote stad is toch redelijk uniek. We zitten op een prachtige plek aan de Crooswijksebocht. Hartje stad en toch snel sportief in actie in de bui- tenlucht. In Rotterdam even lekker weg van het stadsleven. Roeien langs molens en buigend riet en genieten van de andere facetten van de natuur. De Rotte wordt boven dien helemaal uitgebaggerd en opge- knapt, waardoor het allemaal nog natuurlijker aandoet. Roeivereniging Rijnmond is een sportvereniging die naast de sportie- ve aspecten, ook gezelligheidsgericht is. Voor jong en oud." En met die laatste opmerking doelt de roeiliefhebber op de leeftijden van de roeiers. "Er zijn zelfs mensen die pas beginnen als ze 60 jaar of ouder zijn en dat kan makkelijk. Je kunt immers roeien tot je helemaal geen kracht meer hebt. Roeien brengt vaart in je leven. Ik blijf deze slogan gebruiken. Het gee ft iets van dynamiek weer als je door het water glijdt. Ik zeg vaak tegen wat oudere mensen: 'Verleng je levenslust door te gaan roeien'. Leeftijd is echt onbelangrijk. De afstand ook, want tien procent van onze leden komt bijvoorbeeld uit Capelle aan den IJssel. Anderen komen uit Bergschenhoek, Berkel en noem maar op. "Je begint als nieuwkomer in het roeibassin. Uniek, zeker in Rotterdam en wijde omgeving. Vervolgens ga je met meerdere roei ers in de boot, waar dan de opgeda- ne techniek op het water verder wordt uitgebreid onder begeleiding van een instructeur. Daarna kan men kiezen tussen recreatief of pres- tatief roeien. Roeien is bovendien heel betaalbaar. Kortom, roeien doe je bij Rijnmond, je body vaart er wel bij." Cor Hulsbus RIJNMOND - De Avond vierdaagse wordt deze week in heel wat Rotterdamse wijken en omliggende steden gelopen. Naar verwachting nemen dit keer meer dan 32.000 mensen aan dit roemrijke evenement deel. In maar liefst elf Rotterdamse wijken wordt gewandeld. Maar ook in Schiedam en Vlaardingen. In die laatste gemeente wordt de orga- nisatie door de Wandelsportkring Rotterdam en omstreken gedeeld met de poli tic. Wie weet niet van het bestaan van de Avondvierdaagse? Vrijwel ieder- een heeft ooit een keer meegedaan. Met school, de sportclub of indivi- dueel. Velen waren na een vierdaag- se verkocht. Menigeen spaarde de medailles op om een 'gekleurd' vijf- je of tientje te krijgen. De echte wan- delaars gingen zelfs verder. Vijftien, twintig en zelfs het getal dertig stond dan op de medaille te lezen. De tussenliggende jaren moest men genoegen nemen met een getal dat dan om het laatstverdiende medail- lelintje moest worden gehangen. De Avondvierdaagse is er voor jong en oud. Voor schoolklassen en bejaar- denhuizen. Voor wandelverenigin- gen en buurthuizen. "Maar het aantal begeleiders neemt jammer genoeg af", legt John Krouwer uit. "Onderwijzers laten het vaak over aan ouderraden omdat ze geen zin hebben om vier avonden mee te lopen. Ouderraden laten het dan weer aan de ouders zelf over en zo zie je steeds minder scholen. Dat is heel jammer, want daardoor maken minder kinderen kennis met de avondvierdaagse als evenement en het wandelen als sport. Steeds meer leerkrachten en ouders vinden dat kinderen te weinig bewe- gen, dat zij te vaak en te lang voor de video en televisie hangen en dat er te weinig aan sport wordt gedaan. Evenementen als de avondvierdaag se kunnen juist het bewegen stimule- ren. Ook de gezelligheid en het uit- breiden van de onderlinge en sociale contacten worden tijdens deze avon den uitgebreid. Velen maken hier deze week dankbaar gebruik van. De scholen die wel meedoen, win- nen aan populariteit onder de ouders. Zij zien dit als een stukje promotie voor de school. Dergelijke initiatieven worden door de organisatie van harte toegejuicht. In Rotterdamse deelgemeenten Prins Alexander kan iedere avond worden gestart vanuit speeltuin 't Lage Land. In Hillegersberg/Schiebroek wordt, net als in veel andere gebie- den, eveneens gestart vanuit een speeltuin (110 Morgen). John Krouwer en voorzitter Korporaal proberen met alle andere vrijwilligers alles zo goed mogelijk te regelen. Maar ook de wandelver- enigingen, die vallen onder de Kring, werken driftig mee. Op dins- dag worden de aantallen geteld, de woensdagochtend vindt de uitleve- ring van medailles plaats. De secretaris van de Wandel sportkring Rotterdam en Omstreken heeft het deze dagen ont- zettend druk en kijkt soms terug naar de tijden dat het veel drukker was. "In 1980 en 1981 hadden we rond de 53.000 deelnemers. Maar toen hadden we ook meer startbu- reaus. In de loop der jaren is het aantal wandelaars behoorlijk afge- nomen. Twee jaar geleden deden nog 35.555 mensen mee. Vorig jaar waren dat er 34.537. Het evenement wordt meestal gehouden in de twee- de week van juni. Ja, dat is inder daad vaak net in een periode dat er ergens op de wereld een EK of WK voetbal plaatsvindt. Volgend jaar wordt dat evenement in Nederland en Belgie gehouden en zal ook Rotterdam wedstrijden krijgen. Dat betekent weer dat bepaalde delen van de stad wellicht worden afgeslo- ten. Als organisatie hebben we nu al besloten de avondvierdaagse te ver- vroegen. Nu was het van 7 tot en met 11 juni. Volgend jaar kunnen de mensen wandelen van 5 tot en met 9 juni. Overigens organiseren we niet alleen de Avondvierdaagse. Op 30 april hebben we ieder jaar de Ken uw Stadtocht. Die wandeling door het centrum van Rotterdam kan overigens iedere dag worden gelo pen. Bij restaurant Engels kan een route worden afgehaald waarin de wandeling staat aangegeven. De kosten zijn zeer bescheiden. Slechts een rijksdaalder. Voor dat bedrag krijgt men ook nog een medaille. Die zijn overigens altijd in trek. Sommige mensen lopen in zoveel mogelijk steden om maar zoveel mogelijk medailles te verzamelen. Wij organiseren het dit kaar voor de 53ste keer en er zijn mensen die alle edities hebben meegemaakt. Maar er zijn ook wandelaars, of beter gezegd verzamelaars, die alle getal- len hebben gespaard. Ook dat is mogelijk. Je kunt immers ook in omliggende gemeenten wandelen. Cor Hulsbus Je komt ze overal tegen. Geldschieters, ook wel sponsors genoemd. Mensen, die veelal namens een of hun bedrijf, iets te zeggen widen hebben bij een cul- tureel of sportief evenement. Van de vijfdeklasser in de voetballerij tot de organisatie van een klassiek muziekevenement. Het is in de laatste jaren van deze eeuw duide- lijk geworden dat men niet meer zander kan. Toch worden sommi- gen sponsors aan de kant gezet of vervangen als anderen hun ambi- ties widen verwezenlijken. Sparta wilde duidelijkheid en stond tegenover het bedrijf dat op de shirts prijkt voor de rechter. Men verweet elkaar in de media zaken die eigenlijk in de traditio- nele bestuurskamer van de kas- teelclub hadden moeten warden afgehandeld. Andere bedrijven, die in dezelfde verzekeringsbran- che zoekende zijn naar klandizie, zou- den niet welkom zijn. Zo kwam het althans op het grote publiek over. Nu kan ik me nog een Sparta - Feyenoord van het pas afgelopen seizoen herinneren waarin de belangrijkste personen van zowel Feyenoord's als Sparta's hoofd- sponsor gezamenlijk de aftrap verrichtten. In nota bene het shirt van 'hun' club. Even later zaten beide trotse verzekeringskenners vlak achter mij en hielden ze elkaar op de hoogte van alle ont- wikkelingen van 'hun' club. Zo vertelde de man van 'Zuid' dat Cruz 12,5 miljoen had gekost en nog veel meer bedrijfsinformatie. De Gouwenaar, even te gast op Spangen, lichtte ook wat tipjes van de sluier op en als persverten- woordiger hoorde ik zo heel wat vertrouwelijke informatie. Twee weken geleden kwam ik die verzekeringsman van Feyenoord weer tegen op Woudestein, dat de komenae tien jaar niet de naam zal dragen van een bekend Japans audio- en televisieconcern, maar dat zal worden vernoemd naar een verzekeringskantoor. Na 25 jaar trouwe dienst van een fami- liebedrijf is Excelsior nu verbon- den aan een bedrijf dat ook de grote broer financieel helpt. Inmiddels zullen velen nu wel weten wie en wat ik allemaal bedoel. Sponsoring is belangrijk. Voor het organiseren van een bingo voor de kampeervereniging tot een meerdaags klassiek muziekfestival in Ahoy' heb je geldverstrekkers nodigdie dit overigens nooit voor niets doen. Reclame, naamsbekendheid en zeggenschap zijn vaak de redenen om op een soms 'goedkope' manter de naam ergens aan te ver- binden. Maar ook hier geldt dat respect en trouw belangrijke fac- toren zijn. Rob Albers is in miin ogen de beste sponsor van Nederland. Wie 25 jaar een dub in magere tijden trouw blijft, verdient de boogste ereprijs. Cor Hulsbus^/

Postiljon | 1999 | | pagina 7