mo Open Huis keramiek bij Distanza Broers Von Rij presenteren tweedaags The Mavericks Scooter Lee Heather Myles efltenoord stadton Een kindermond is gauw gevuld 20 JUNI JSS&& KSTvW0000f Savannah I The Leonerockers Major Dundee *»d*fer>! Pofltng tot het verorl<J*G De Kuip Risico's Vaderdag 16 JUNI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Vorige week vrijdag deed ik met een zucht van verlichting de deur van mijn praktijk op slot: weekend. Het zat mee. Geen late telefoontjes. Regelmatig wordt er om vijf minu- ten voor zes gebeld door lemand die beslist zijn medicijnen voor het weekend moeten hebben (zoals de anticonceptie-pil of een spray tegen benauwdheid). Jan-Willem en Tom stonden al op de trap te wachten, klaar om met mij mee te gaan: boodschappen doen in de super- markt. Het op 's avond inkopen doen is sinds de verruiming van de winkel- sluitingstijden gemeengoed bij ons geworden. Het is een extra moge- lijkheid om met de jongens even samen te zijn en iets te ondernemen. Een ander voordeel bij bet avond- winkelen is dat na zessen bepaalde producten die de uiterste houdbaar- heidsdatum hebben bereikt, afge- prijsd worden. Daardoor kun je luxe zaken zoals biefstuk, toetjes, kaasjes en andere bederfelijke waar voor heel wat minder geld aanschaf- fen. Deze avond was er een wel heel bijzondere aanbieding: gerookte Schotse zalm voor de helft van de prijs. En als er iets is waar mijn jongste zoon Bas dol op is, dan is het wel Schotse zalm. Hij is nu anderhalf en nog niet erg spraak- zaam. Desondanks weet hij precies wat hij wil. Als je hem iets vraagt dan doet hij z'n oogjes dicht en zegt even later: "Mmmjaa" of "ehhh- nee"Het mag misschien wat een- voudig overkomen, maar op die manier geeft hij alles aan. Thuis werd de zalm uit de folie gehaald en op een schaaltje op tafel gezet. Basje kwam er direct op af. Of het nu door de bijna verlopen houdbaarheidsdatum kwam weet ik niet, maar niet elk stukje zalm was even zacht. Bea, mijn vrouw, heeft daar oog voor. De te harde stukjes baalde ze van de plakjes af voor onze rode kater Wolfgang Amadeus. Omdat Jan-Willem en Tom geen vis- eters zijn, waren Basje en Wolfgang de grote genieters. Jammer genoeg heeft onze kat een zwakke maag. In de nacht die op het visfestijn volgde, braakte hij kleine hoopjes uit op het tapijt in de huis- kamer. Niemand die er iets van merkte... De volgende dag kon ik lekker uit- slapen; de wekker was niet gezet. Basje werd het eerst wakker, daarna de anderen. Vlug kleedde ik Bas aan en bracht hem alvast naar beneden. Daarna ging ik verder met Jan- Willem. Toen we na vijf minuten met de andere kinderen naar bene den kwamen, zagen we Bastiaan zit- ten naast het braaksel van de kat. Met zijn kleine vingertjes viste hij de stukjes zalm er uit. Iedere keer als hij een roze stukje had zei hij: "mmmja"(en stak het in zijn mond. Mijn vrouw werd onwel. Als (over)bezorgde ouders maak je je vaak zorgen voor niets. Kinderen kunnen heel wat verdragen. En dat is maar goed ook, want ze maken geen onderscheid tussen verschillen- de zaken en steken van alles in hun mond. Bepaalde stoffen zoals medi cijnen en schoonmaakmiddelen kunnen - grote gevolgen hebben. Een sigaret opeten is bijvoorbeeld dode- lijk voor een eenjarig kind, tenzij de maag direct wordt gespoeld. Houd daarom gevaarlijke middelen uit de buurt van kinderen, liefst in een afgesloten kast, en zet op flessen met een gevaarlijke inhoud met grote let ters VERGIF! Bijzonder handig is de gifwijzer met adviezen, verkrijgbaar bij de apo- theek. Daarop staat wat je moet doen als je kind bepaalde stoffen heeft ingenomen. Tot slot een goede raad: blijf je kinderen in de gaten houden, ook al spelen ze nog zo onschuldig. Pieter Vlasveld huisarts Uniek muziekfestival en wereldrecord in de Kuip Teun van Rij: "Er komen zelfs Amerikaanse agentschappen mee om te kijken hoe wij dat hier in Rotterdam aan- pakken.(Foto: Rainbow Pictures) RIJNMOND - Het kantoor in de Anthonetta Kuijlstraat spreekt tot de verbeelding. Diverse belangrijke mensen uit de muziek- en sportwereld sieren de wanden. De gebroeders Van Rij, ook wel Brothers in Business genoemd, hebben een roemrijk verleden. Zij barstten van de energieke plannen die niet altijd succes brachten, maar die wel waardering oogstten. De beide echte Rotterdammers opereren nu op de handrem. Waakzaam en zonder al te veel grote risico's organiseren zij toch opzienbarende evenementen. Vanuit Rotterdam-Prinsenland. Het plan om Formule 1 wagens over de Coolsingel laten rijden kreeg jam mer genoeg nooit de aandacht die het verdiende. Ook de megafestivals op de Mullerpier, in het 650-jarig bestaan van Rotterdam, vielen let- terlijk en figuurlijk in het water. De Maasstad organiseerde veel, maar niets scheen te lukken en in die malaise deelden de broeders broe- derlijk mee. Maar zij behaalden ook grote successen. Alle Nederlandse artiesten van een beetje niveau, ken- nen Teun en Willem van Rij. Zij organiseren namelijk ieder jaar de beroemde Nacht van Oranje. Een gigantisch meezingfestival de avond voor Koninginnedag. Na wat tegen- slagen zijn deze Rotterdammers weer behoorlijk aan de weg gaan timmeren. Bescheiden zoals ze zijn, zoeken ze zelden de publiciteit. In Nederland word je namelijk toch met de grond gelijk gemaakt als je hoofd even boven het koren uit- steekt. En toch blijven de twee zakenbroe- ders onder de naam Fleetwood door- gaan met het verwezenlijken van hun ambities. Op zaterdag 19 juni (R B) en zondag 20 juni (country) huren de Van Rij-tjes het Stadion Feyenoord af. In de Kuip laten zij grote artiesten optreden die nog nim- mer in ons land te zien zijn geweest. De kenners zullen likkebaarden. Zij hebben al weken geleden een kaartje gekocht bij een van de vele postkan- toren of de ticketlijn. "Het is inder- daad nog nooit vertoond in Europa", licht Teun van Rij toe. "Deze bekende Amerikaanse count ry en westernartiesten zie je zelden of nooit gezamenlijk in een avondvul- lend programma. Er komen zelfs Amerikaanse agentschappen mee om te kijken hoe wij dat hier in Rotterdam aanpakken. Daar mogen we, zo hebben we te horen gekregen, best trots op zijn. Het gaat er ons om dat mensen in ons land te kans krij- gen deze grote artiesten aan het werk te zien. We zijn niet uit op een voile Kuip. Met 20.000 a 25.000 bezoe- kers zijn wij dik en dik tevreden." Net als 'buurman' Aad Veerman organiseren deze Rotterdammers, die overigens uit dezelfde omgeving (Crooswijk) komen als de bokspro- motor en organisator, met hun hart een bepaald evenement. Dat geld daarbij een belangrijke rol speelt, is hen alien inmiddels bekend. Risico's brengen soms zeperds met zich mee, dat is aan den lijve ondervonden. Toch zetten zijn telkens weer die stap die anderen in de gelegenheid stelt te genieten van iets moois. Want positief gezien zetten deze ondernemers veel op het spel en is het publiek telkenmale de grote win- naar. Op zondag 20 juni kunnen de country 8c line-danceliefhebbers hun gang gaan tijdens het groots opgezette festival. Toppers uit dit wereldje zullen aanwezig zijn. The Country Music 8c Dance Experience brengt onder meer The Mavericks, Scooter - Lee, Heather Myles, Savannah, The Lennerockers, Major Dundee en vele, vele anderen. "We gaan tevens proberen het line-dance record te breken, zodat deze poging in het Guiness Book of Records wordt opgenomen. Op 's werelds grootste dansvloer van maar liefst 8000 vierkante meter zullen mensen kunnen line-dansen. In Amerika, maar ook in ons land, is dit een grote rage. Voor dit evenement kunnen kaarten worden besteld via de Ticket Service (0900-3001250, a 99 cent per minuut). Voor aanmelding Linedance plus toegangsbewijs kun nen geinteresseerden bellen naar: (0900) 2020194, (eveneens 99 cent per minuut). De kaarten kosten f 42,50 en kinderen tot tien jaar beta- len slechts tien gulden. "Met zoveel bekende namen hebben we de toegangsprijs toch laag kun nen houden. Met dank aan spon sors", aldus Teun van Rij. Cor Hulsbus SCHIEDAM - Zaterdagmiddag 26 juni gaat bij Galerie Distanza aan Dam 1, Etalage Project III van start. Vijf kunstenaar, onder wie vier keramisten tonen nieuw werk. De schilderijen met zeer forse tot zeer kleine afmetingen aan de muren van de galerie zijn gemaakt door stadgenoot Jeroen Staal. Deze kunstenaar houdt zich niet alleen bezig met schilderen. Hij wordt vaak ingeschakeld voor het afwerken van interieurs van boten en ook voor het ontwerpen van onder andere logo's en folders. De flink uitgevallen vazen en potten, geglazuurd in heldere en soms zach- te kleuren ontstonden onder de han- den van Koos van Oudheusden. De keramist/schilder spuit het glanzen- de glazuur - zoals vaak gebeurt - niet op de objecten maar brengt het met de kwast in vloeiende lijnen aan. De andere exposanten zijn Marianne Hensel, Marian Verrijp en Marianne van der Lecq, die op geheel andere wijze met klei omgaan. Van Marianne Hensel was al eerder werk te zien bij Distanza. Zij volgde een opleiding aan de Rietveld Academie en heeft duidelijk een eigen herkenbare stijl ontwik- keld. Zij maakt uit plakken en stuk jes klei vaasvormen en gestileerde vogels, die door de tekening op de kleihuid een levendige uitstraling krijgen. Voorheen voerde zij haar werk uit in cremeachtige en zacht groene tinten, nu is het vooral blauw dat de toon aangeeft. Marian Verrijp is verslingerd aan de draaischijf en dat is te zien aan haar elegante strakke potten waarop als enige versiering soms een knop is aangebracht. Ritme, contrast, abs- tractie en primitieve stooktechnie- ken als raku spelen een belangrijk rol in de objecten van Marianne van der Lecq. De keramiste is geboeid door organische vormen. Etalage-project III loopt tot en met 28 augustus. Open Huis op zaterdag de 26e vanaf 15.30 uur. De galerie is voorts geopend op woensdag en zaterdag van 13.00 tot 17.30 uur. Sinds jaar en dag is de derde zondag in juni vaderdag. In mijn gezin is dat geen enkel probleem. Mijn zonen zijn zeer inventief en ver- zinnen ieder jaar een origineel cadeau voor paps. Toen ze de kleu- terschoolleeftijd hadden maakten ze een tekening waarin vader de hoofdrol speelde. Ik bezocht onlangs het bedrijf waar mijn man werkt en zag dat er nog steeds een prachtige pennenhouder op z'n bureau staat. Gemaakt door een van de mannen die niet ouder was dan vier of vijf jaar. Nu ze volwassen zijn drukken ze zich verbaal uit en niet meer in (kleur)potloodstrepen of noeste handenarbeid. Hoe anders was dat in mijn kindertijd. Vaderdag. Mijn vader was boer en vaderdag viel midden in de hooitijd. Wat was die man druk. Iedere zichzelf respecterende boer zorgde ervoor dat de hooioogst droog binnen kwam. Maar dat is afhankelijk van het weer. Mijn vader kroop zowat in de radio om het weerbericht te horen. Ik luisterde altijd met hem mee. Zat ook op een elleboog geleund voor de radio, zoals hij dat deed en als ik de stem van de lezer herkende riep ik steevast: "Oh, zonnetje en droog weer!". Zijn mooiste vaderdag cadeautje was: een stralende zon in een strakblauwe hemel bij een oostenwind. Die oostenwind betekende stabiel weer, en daar zat hij op te wachten. Ik was daar ook heel blij mee. Oostenwindf Dan hoefde ik geen jas aan en kon mee. Weer-en-wind kind als ik was, betekende dat vrijheid! Wat een zegen, denk ik weleens, dat er bij ons zoveel kinderen waren. In de hooitijd (en rond vaderdag) was dat ernstig handig. Hij hoefde maar met zijn vingers te knippen en er stoven zeker zes van de acht kinderen (de andere twee zaten te melken) in het gelid om mee te helpen het hoot binnen te halen. Vader blij: het hooi kwam voor de bui binnen; kinderen blij: voor het hele zomersei- zoen waren de benen ook aan de achterkant gebruind! Weet u wat mijn vader ieder jaar van mij voor zijn vaderdag kreegi Een flesje donker bruin bier! En als hij dat met smaak op dronk, dan wist ik dat ik die zomer niet bang hoefde te zijn voor hooi- broei'.

Postiljon | 1999 | | pagina 9