Geen paniek, iedere dag kan de wasmachine het begeven 'Opgeprikt' in een gevaarlijk schommelende koets naar het stadhuis Millennium (6) Trouwen in de jaren vijftig Gek(r)aakt Better safe... Mooi Stoffig 23 JUNI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 Mevrouw Louwers kwam als eerste patient van deze morgen met febogen hoofd mijn spreekkamer innen. Niet uit schaamte of zo: dit was gewoonweg haar klacbt. "Hoe is dat zo gekomen"vroeg ik haar. Mevrouw Louwers vertelde dat zij gisteren een keukenkastje had schoongemaakt. Toen zij weer over- eind wilde komen, bleek dat niet meer te lukken. Ze had een soort knip in de nek, waardoor ze fedwongen werd om constant naar eneden te kijken. En het allerergste moest nog komen. Mevrouw Louwers had vroeger in een viswin- kel gewerkt en was voor de volgen- de dag (vandaag dus) uitgenodigd om haar vaardigheden te tonen tij- dens een straatfeest: samen met veertien anderen moest ze een paar duizend haringen schoonmaken. Het was dus geen wonder dat zij vanmorgen vroeg op de stoep voor de praktijk stond om maar vooral als eerste geholpen te worden. Bij onderzoek van de nek bemerkte ik een vreemd soortige bult ter hoogte van de achtste nekwervel; alsof deze was verschoven. Hierbij kunnen verscheidene klachten optreden wanneer de uittredende zenuw geirriteerd wordt of zelfs beklemd geraakt is. Het leek me ver- standig om mevrouw zo snel moge- lijk door een fysiotherapeut met als specialisatie manueel therapie te laten beoordelen. Dus belde ik een therapeut die vlak bij ons in de buurt zijn praktijk heeft. Ik vroeg of hij de patiente wilde onderzoeken en, meldde ik, er was haast bij. Hij vertelde dat zijn eerste patient er nog niet was en dat hij nu direct langs zou komen. In een poging om mevrouw Louwers wat op te vrolijken tijdens het wachten vertelde ik haar dat er nog een ander alternatief was. Mijn eigen wortels liggen in Leiden en als kind ben ik opgegroeid tussen haring, hutspot met klapstuk en wit- tebrood. Traditiegetrouw wordt elk jaar op 3 oktober, tijdens Leidens Ontzet, haring aan de Leidse bevol- king uitgedeeld. Gratis, en rauw. In de loop van de jaren heb ik een zeke- re handigheid in het schoonmaken van haring ontwikkeld. Maar meer dan vijftien in een uur lukt mij niet. Mijn alternatief was dus dat ik haar plaats in zou nemen. Mevrouw Louwers lachtte weer een beetje. De fysiotherapeut kwam binnen. Hij onderzocht de nek en vroeg mevrouw plaats te nemen op de bank in de behandelkamer. Zij moest op haar linkerzijde gaan lig gen. Daarna vatte hij haar in een greep (zo eentje waar een wurgslang jaloers op kan zijn) en vervolgens was er een luide 'krak' te horen. "Nu moet u even blijven liggen hoor", vermaande hij. "U zou hier- door best wat licht in het hoofd kunnen zijn". Het gezicht van mevrouw Louwers stond wat bleek- jes. "Ja, zo voel ik me ookbeves- tigde ze. Na 1 a 2 minuten stond ze van de bank op en... hield haar hoofd weer fier omhoog. "Doet u het vandaag een beetje rustig aan?" zei de fysiotherapeut. Mevrouw Louwers keek mij aan. "Natuurlijk"zei ze, "maar eerst even een paar haringen schoonma ken" De manoeuvre die de therapeute uit- haalde bij mevrouw Louwers is een voorbeeld van wat men Manuele therapie noemt. Letterlijk heet dat: genezen met de handen. Het betreft hier een manier van behandelen, waarbij met behulp van ofwel zacht herhaalde bewegingen of juist een korte, snelle, de souplesse van de fewrichten wordt verbeterd of zelfs ersteld. Het is nu half zes. Zojuist kwam mevrouw Louwers nog even langs. "Het is vandaag een groot succes geworden, dat feest", vertelde ze enthousiast. Ze had een plastic tas met daarin... een emmertje rauwe haring. "Kun je weer eens oefenen zei ze en grinnikend Hep ze weg. Pieter Vlasveld huisarts REGIO - Na de vorige afleverin- gen over 'het millennium' zijn diverse vragen binnengekomen. Inez Dekker geeft heeft in drie afleveringen van deze serie ant- woord op de meest gestelde vra gen. In Amerika wordt geadviseerd voed- sel te hamsteren en water in te slaan. Geldt dat ook voor Nederland? Neen, dit geldt niet specifiek voor Nederland. Waar men in Amerika vooral bang voor is, is dat het distri- butienet voor voedsel en water (wat daar vaak een veel langere afstand moet overbruggen dan bij ons) bij het nieuwe millennium kan stokken. Denk hierbij aan supermarkten die door een computerprobleem niet bijtijds kunnen worden aangevuld en dergelijke. Een Amerikaanse senator heeft de bevolking opgeroepen te zorgen voor voldoende voorraden, zoals deze bij een orkaan nodig zijn. Dus zorg er voor een redelijke mond- voorraad voor drie dagen tot een week in huis te hebben. Dit zelfde doen we in Nederland ook wel als er slecht weer of gladheid verwacht wordt. De meeste van 6ns kunnen in die tijd van het jaar toch wel terug- vallen op het Kerstpakket. Ik zou de betrokken ondernemers willen advi- seren voor hun personeel nu reeds over een millenniumbestendig kerst pakket na te denken. En degenen die zo'n pakket niet verwachten zou ik adviseren voldoende drank en voed sel in te slaan, alsof de gehele schoonfamilie de feestdagen bij u komen vieren. Echt hamsteren lijkt mij echter niet zinvol. Zorg gewoon voor wat artikelen die niet snel kun nen bederven, buiten de koelkast bewaart kunnen worden voor het geval er toch een stroomstoring is en die zonder energie (stroom of gas) gegeten kunnen worden. Het is wel- licht meteen een goed idee om per 1 januari 2000 met een crackerdieet te beginnen om die extra kilo's kwijt te raken die er met Kerstmis bijgeko- men zijn. Hoe ver is de verkeersluchtvaart? Heel ver. De Internationale Luchtvaartorganisatie heeft al in een zeer vroeg stadium gewaarschuwd voor de millenniumbug. Hoewel we door de Bijlmerenquete wellicht een vertekend beeld hebben gekregen, is de luchtvaart toch een industrie waarin de hoogste veiligheidsnor- men gelden. Zoals voor alle vragen over de millenniumbug geldt: we weten het pas zeker op 1 januari 2000 of misschien zelfs pas op 29 februari 2000. We moeten ons echter de aloude kreet 'better safe then sorry' of in goed Nederlands 'beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald' goed voor de geest halen zonder dit in extremen te laten vervallen. Deze artikelenreeks is dan ook uitsluitend bedoeld om Uw referentiekader wat te vergroten zonder paniek te zaai- en. Iedere dag kan uw wasmachine, TV, videorecorder, magnetron, kabelnet of watervoorziening en dergelijke het begeven zonder dat dit ook maar iets met de millenniumbug te maken heeft. Het gaat er echter om dat we ons dat ook realiseren, zonder daar nu reeds dramatisch over te doen. Inez Dekker De Internationale Luchtvaartorganisatie heeft al in een zeer vroeg stadium gewaarschuwd voor de millennium- bug. Vorige week was het al weer 14.600 dagen geleden. Ja, dat klinkt even anders dan 40 jaar. 14.600 Dagen geleden stond ik daar dus op de stoep van het ouderlijk huis van Marietje. Zoals toen voor die gelegenheid nog gebruikelijk was, gekleed in een streepjesbroek, een wit over- hemd met mooie stropdas en een jasje met slippen een zogenaam- de billentikker. In plaats van per fiets was ik nu gekomen per taxi. De chauffeur was het erf opgereden, maar kon niet helemaal voor de deur parkeren. Onder normale omstandigheden geen probleem. Het sneeuwde echter behoorlijk en dat 'trouwkostuum' mocht beslist niet nat worden. Het was niet van mijzelf. Normaal gesproken werd toen zoiets gehuurd bij een speciaalzaak. Ik had het ech ter geleend van iemand met onge- veer dezelfde maat als ik. Ongeveer..., want het jasje kon met goed fatsoen niet dicht. "Dat hoeft ook niet" was me verzekerd. "Je houdt dat bruidsboeket er maar voor. Die hoge hoed, op zichzelf een mooi ding, stond een beetje wiebelig op mijn kop. Omdat je hem meestal toch maar in je hand houdt, werd ook daar niet al te zwaar aan getild. De fotograaf legde de situatie wel nog gauw even vast. Als ik nu die foto nog eens bekijk, krijg ik het er weer warm van. Net als toen dus, omdat ik naar mijn idee al een eeu- wigheid in de sneeuw stond te wach ten voordat op mijn bellen de bui- tendeur werd open gedaan. Boven aan de trap stond Marietje. Ze had een hoogrode kleur van opwinding. Eindelijk was het dan zover. Over zo'n anderhalf uur zou- den we getrouwd zijn. Tjonge, wat was ze mooi en dan te bedenken, dat ze die jurk niet had gehuurd, maar zelf avonden achtereen -in het gen- iep- had zitten naaien. "Huren van zo'n prachtige jurk zou een fortuin gekost hebben", hoorde ik nog beweren door mijn schoonmoeder, die -ik moet het toegeven- er zelf deze keer ook schitterend uitzag. De rest van de familie was gekleed op zijn Zondags, dus 'netjes' zoals toen op zondag nog gebruikelijk was. Inmiddels was het een aan en afrij- den van taxi's waarmee onder ande- re ook mijn familie werd aange- voerd. Een drukte van belang. Het huis was er gewoon niet op bere- kend. Iedereen stond een beetje onwennig te wiebelen en/of luid- ruchtig te doen. Mijn schoonvader, onder normale omstandigheden een vrij rustig man, deed wat zenuwach- tig. Maar, dat duurde niet lang, want daar kwamen ze dan toch aan, de koetsjes, die hij besteld had. Bij elkaar een hele rij, wat -gezien de belangstelling- ook bij de buren niet onopgemerkt was gebleven. Je ziet ze tegenwoordig nog maar zelden, koetsjes bij trouwerijen. Toen was het echter heel gewoon. Aan de buitenkant zagen ze er prachtig verzorgd uit. Anders was het met de koetsier. Zelfs op de foto's zie je dat zijn hoed meer groen was dan zwart. Van binnen bleek het pluche van de bekleding ook aardig aan vernieuwing toe te zijn. Het geheel een beetje stoffig, maar het deed a\ met al toch wel heel romantisch aan. Ons rijtuig was van binnen versierd met bloemetjes en wat fijn groen. Mijn zwager speelde de 'ceremonie- meester'. Hij had een lijstje gemaakt van wie er bij elkaar in welk rijtuig- je mocht plaatsnemen. Dat bleek- achteraf bezien nogal wat voeten in de aarde gehad te hebben. Maar daar hadden wij op dat moment geen weet van. Wij zaten inmiddels al enigszins 'opgeprikt' in onze koets, tezamen met twee kleine bruidsmeisjes die op onhandige manier nog steeds de plooien van Marietje's jurk aan het schikken waren. Eindelijk gingen we dan op weg. De keitjes van het wegdek zorgden voor een leuk ratelend geluid. Zachtjes wiegend en, naargelang de toestand van de weg soms vervaarlijk schom- melend, bereikten we op tijd de plaats waar de bezegeling van ons huwelijk zou plaatsvinden. Ook door het feest daarna is onze trou- werij een onvergetelijke dag gewor den. Hoewel we weten dat het momen- teel vaak wel wat anders gaat, zou- den we het nooit op een andere manier willen over doen. Weet je, het was goed zo. Je deed het niet anders zo'n veertig jaar geleden. Piet Pensioen

Postiljon | 1999 | | pagina 10