&k Beiaardiers verzorgen zomer avondconcerten Burgemeester Scbeeres op Biennale van Venetie Blokfluitcursus Muziekschool 'Annelies' Kunstklassen Stedelijk Museum Mandala-tekenen in de 4 Molens Fusie Stadsreining en 0ns Milieu Speelgoedbeurs Dreesplein Elfstedentocht MEUBELEN Perfectionist V i mSm r Bad Paint 23 JUNI 1999 DE POSTILJON EDiTIE 12 PAGINA 5 SCHIEDAM - In September wordt er weer gestart met een cursus blokfluit eerstejaars. Dit gebeurt bij Muziekschool 'Annelies'. De kosten bedragen f 200,- per jaar. Ook tweedejaars kunnen zich opgeven. De tijden zijn nog niet bekend. De lessen worden gege- ven in 'De Stuurhut' in Schiedam- Noord. Er zijn ook nog plaatsen vrij voor dwarsfluit en saxofoon. Voor meer informatie kunt u Muziekschool 'Annelies' benade- ren, telefoon (010) 4730858. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam organiseert jaarlijks kunstklassen voor volwas- senen en kinderen. De lessen, die wekelijks worden gegeven, vinden plaats in een museumzaal, die als creatieve werkplaats is ingericht. In het seizoen 1999-2000 worden verschillende opdrachten en the- ma's aangeboden. De lessen wor den gegeven door de beeldende kunstenaars Roel Rienstra, Janet van Schagen, Marjo J.C. van Soest en Maaike Heemskerk. De lessen voor volwassenen worden op dinsdagmorgen en -middag en op vrijdagmiddag gegeven. Op woensdagmiddag en zaterdagoch- tend worden de lessen voor kinde ren gegeven. Wie meer wil weten over de kunstklassen kan het pas verschenen kunstklasboekje 1999- 2000 inkijken. Dat is verkrijgbaar bij de receptie van het Stedelijk Museum. SCHIEDAM - In dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 is op zondag 27 juni een tentoon- stelling Mandala-tekenen georga- niseerd. Op deze dag zijn er teke- .ningen te bezichtigen van de cur- sisten, volwassenen en kinderen, die het afgelopen jaar met creatie ve inzet aan de diverse cursussen hebben meegedaan. Ook kan men deze dag meedoen aan verschil lende tekenprojecten. Inschrijven voor cursussen in het volgende seizoen is op deze dag ook moge- lijk. De zaal is geopend vanaf 13.00 uur tot 16.00 uur. Het dien stencentrum is bereikbaar met bus 52 of tramlijn 1. Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62. Rotterdam Tel. 010 466 48 27. Tot ziens Kom kijken en vergelijk zelff! SCHIEDAMA/LAARDINGEN - De fusiebesprekingen tussen de Vlaardingse Stadsreiniging en ONS Milieu uit Schiedam worden voortgezet. B W van Vlaardingen echter wachten met de presentatie van het fusievoor- stel aan de gemeenteraad tot het najaar. Dit omdat de Ondernemingsraad van de Dienst Stadswerk van mening is dat er op dit moment te weinig informa tie voorhanden is om een defini- tief advies te kunnen uitbrengen. Van het uitstel zal gebruik worden gemaakt om een gedetailleerder fusieplan voor te leggen, waarbij de opmerkingen van de OR wor den meegenomen. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein aan het Dr. Willem Dreesplein 2 is een kleding- en speelgoedbeurs georganiseerd op vrijdag 25 juni. De beurs is te bezoeken van 9.30 tot 11.30 uur en de toegang is gratis. Van de opbrengst is twintig procent bestemd voor het Foster parents Kind van hetwjjkcantrum. Schiedamse kunstenaar in Italiaanse sferen SCHIEDAM - Op uitnodiging van staatssecretaris Rick van der Ploeg van cultuur, woonde bur gemeester Reinier Scheeres onlangs de opening bij van de grote kunstmanifestatie van Venetie, de Biennale. Cathy Jacob, medewerkster van het Stedelijk Museum Schiedam reisde met hem mee. Aanleiding voor deze bijzondere uitnodiging was de presentatie van twintig schilderijen van stadsgenoot Daan van Golden in het Nederlandse Paviljoen. Zowel de burgemeester als Cathy Jacob waren onder de indruk van de Nederlandse vertegenwoordiging die tussen de andere paviljoens van ruim 59 landen opvalt door een rus- tige en evenwichtige opstelling. "De tentoonstelling 'The pencil of natu re' van Van Golden is heel bijzonder en mooi", verklaart Cathy. Zij ver- telt dat de belangstelling voor de Schiedammer vanuit de Nederlandse en internationale kunstwereld bij de opening zeer groot was. Tijdens een bijeenkomst voor genodigden waren zeker 400 Nederlanders aanwezig. Een delegatie uit Van Goldens stad was daar dan ook zeker op zijn plaats. Voordat de officiele opening plaats- vond waren twee kijkdagen voor onder andere de pers en andere betrokkenen georganiseerd. Duizenden maakten gebruik van die mogelijkheid. Volgens Cathy Jacob was burgemeester Scheeres zeer geinteresseerd in de gang van zaken op de Biennale. Hij sprak met ver schillende mensen onder wie Daan van Golden. De kunstenaar leidde Scheeres rond in het door Rietveld ontworpen Nederlandse Paviljoen, dat een eiland van stilte is te midden van de andere presentaties. In de sobere ruimte zijn louter schilderij en van Van Golden te zien. Dit is een selectie uit werk dat hij de afgelopen 37 jaar maakte. Cathy Jacob: "Daan van Golden is heel gevoelig voor de manier waar- op bijvoorbeeld een schot staat, hoe het licht valt en waar precies in een zaal een schilderij moet hangen. Het luistert voor hem allemaal heel nauw. Dat hij zeer overwogen te werk gaat kun je bijvoorbeeld zien i i I t$l Onlangs waren Burgemeester Scheeres (I.) en medewerkster Cathy Jacob van het Stedelijk Museum Schiedam te gast in Venetie ter gelegenheid van de presentatie van schilderijen van de Schiedamse kunstenaar Daan van Golden (r.). (Foto: Cathy Jacob) aan de manier waarop hij het schil derij Boeddha (in bezit van museum Boijmans van Beuningen) in het Nederlandse Paviljoen heeft opge- hangen. Het goudkleurige doek hangt vrij hoog en bij binnenkomst zie je dit schilderij niet alleen als eer- ste maar bovendien moet je er ook tegenop kijken." Verder hangen er variaties op schilderijen van Matisse en werk geinspireerd op de Amerikaanse kunstenaar Pollock. De perfectionistische manier van werken van Van Golden is eveneens te herkennen in de tentoonstelling Bad Paint die op dit moment in het Stedelijk in Schiedam loopt. Op uit nodiging van het museum heeft de Schiedammer als gastconservator een expositie ingericht met werk van de door hem bewonderde Rotterdammer Aloysius Donia (1973). In overleg met Aloysius maakte Van Golden een keuze uit een grote col- lectie schilderijen, tekeningen en foto's. Herkenbare schilderijen voor wat betreft begrippen als pijn, ver- driet en verlangen. De getoonde werken op de tentoonstelling Bad Paint geven (soms met een knipoog) een inzicht in het levensverhaal van de kunstenaar die ruim tien jaar bevriend is met Daan van Golden. Hij is van mening dat hij heel veel van de bekende kunstenaar heeft geleerd. Aloysius Donia: "Ik hecht veel waarde aan het oordeel van Daan en als dat niet zo positief is dan ben ik daar echt kapot van, maar achteraf zie ik wel in dat hij gelijk heeft." Op de tentoonstelling in het muse um is onder meer het drieluik Cryings te zien. Naar het gevoel van Donia zijn meesterstuk tot nu toe. Het werk vertelt niet alleen over zijn eigen verdriet maar ook over univer- sele ellende. Behalve met schilderijen en tekeningen is Aloysius Donia ook bezig met een respectievelijk slaan-, schiet- en spuugproject. Dit soort kunstuitingen legt hij in de regel vast in tekeningen en foto's en bin- nenkort op video. Bad Paint is te zien tot en met 18 juli van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Entree volwassenen f 3, - kinderen en pashouders f 1,50. Aan de balie is een door Aloysius Donia gemaakt kunstenaarsboek te koop. Voorts is ter gelegenheid van de presentatie van Van Golden in Venetie een catalogus verschenen met daarin alle aldaar geexposeerde doeken, een bloemlezing uit zijn overig werk en enkele tekstbijdra- gen. Verkrijgbaar in het museum en de gespecialiseerde boekhandel. Nans Wolters SCHIEDAM - Vier beiaardiers verzorgen vanaf 24 juni tot en met 2 September iedere donder- dagavond een zomerconcert. Een van de beiaardiers is Marianna Marras, die in een eerder verschenen artikel in Postiljon vertelde dat zij bijzon der veel plezier beleeft aan het op een zomerse avond spelen op het Schiedamse carillon. Het idee dat op een warme avond mensen buiten lopen of op een ter- rasje zitten en zij hoog in de toren van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat vrolijke melodieen over de stad laat klinken, geeft haar veel voldoening. Het eerste concert wordt verzorgd door Geert Bierling, een week later gevolgd door Marianne Marras die liedjes uit musicals speelt. Gerard de Waardt, (15 juli) heeft gekozen voor een repertoire dat gewijd is aan vrede en Marianna Marras speelt op 29 juli volksliedjes. Gerard de Waardts tweede optreden omvat 'muziek voor miljoenen'. Henk Groene besluit de cyclus op 2 September met een combinatie van volksliedjes en dansmuziek. De muziekuitvoeringen zijn te horen van 19.30 uur tot 20.30 uur. Daarnaast wordt zo als gebrui- kelijk het carillon op vrijdag bespeeld door Marianna Marras of Gerard de Waardt. In het eerder genoemde artikel gaf Marianna aan dat de beiaardiers soms bereid zijn een verzoeknum- mer te spelen. Meer informatie hier- over verstrekt Karin Bakker van het gemeentelijk Bureau cultuur, tele foon (010) 2465314. Ik heb de elfstedentocht gefietst. Niet in een dag hoor. Dat kan wel. Op pinkstermaandag trekt menig toerfietser naar het noorden des lands, fietst even 235 km en keert dan weer huiswaarts. Ik ben een enorme liefhebber van fietsen, maar zoveel kilometers in een keer, dat heb ik niet in de botjes. Ik heb er vier dagen over gedaan, ongeveer 60 kilometer per dag fietsen dus. Het is een aanrader. Friesland is op z'n mooist in de bloemenmaand. Ik ben langs een grote waaier van fluitekruid gefietst, met de wind in de rug en de zon in het gezicht. Als ik over dat vriendelijk knikkende groen met wit heen keek, zag ik in de sloten allemaal moeder-eenden met piepkleine donskindjes: zwemmend, snaterend, piepend. Of een peinzende reiger, staand aan de waterkant met de blik op oneindig, dacht ik. Nou nee dus, zo oneiding is die bltk niet. Ik ben van de fiets gestapt, in de berm gaan zitten en heb alleen maar gekeken naar de hoog op de poten staande vogel. Een lust voor het oog. Hij staat daar mderdaad te staan, maar houdt alles scherp in de gaten. Ineens duikt hij op z'n prooi af, er zit een visje overdwars tussen zijn snavel, hij klappert er wat mee, en weg is het smakelijke hapje. Hij stelt zich weer strategisch op en wacht op zijn volgende gang. Het meest oogstrelende van deze vogel is als hij opvliegt. Wat een klasse heeft dat beest, ondanks die rare lange poten. Overigens was ik niet de enige die had bedacht de elfsteden in welke hoedatugbeid dan ook te volbrengen. Zo'n 1.200 wandelaars liepen georganiseerd, de een fris en vrolijk, de ander wat zorgelijk naar de voeten kijkend. Motorrijders zoefden hun toer over de snel- weg en de bezitters van oldtimers maakten een prachtige show van de rit. We kwamen elkaar in iedere stad weer tegen. Wat een gezel- lig- en gemoedelijkheid onder mensen die heizelfde doel hebben. Ik ben over het legendarische bruggetje in Bartlehiem gegaan en heb de bewoners van de drie eromheen liggende boerderijen alvast een rol toiletpaier gebracht. Stel dat de toer rond het millennium op de schaats wordt verreden, dan kan ik daar in ieder geval een sani- taire stop maken. Komende week ga ik ook nog even terug, naar Bolsward. Ik heb een stempelpost gemist.

Postiljon | 1999 | | pagina 5