Het bijenvolk van imker Ruud Vrijwilligers voor natuurlijke tuinen gezocht Justitie op locatie: efficienter samenwerken Honingslingeren attractie voor hele gezin r ktifk De dokter eet vandaag mee Portrettekenen in De Erker Prive autorijles, niemand op de achterbank. Soorten honing Geen winstgevend vak 30 JUNI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Twee dagen geleden bezocht een jongeman mijn spreekuur vanwege een splinter in z'n vinger. Onder bet vergrootglas was in zijn wijsvinger een klein blank puntje van een bout- splinter zichtbaar. Nadat de plek ontsmet was, kon ik de splinter met een pincet heel eenvoudig verwijde- ren. "Dat had je zelf ook kunnen doen", vertelde ik hem. "In elke EHBO-doos zit een pincet"Terwijl ik de plek nogmaals desinfecteerde vroeg de man: "Kan ik nu weer aan bet werk Hoezovroeg ik. Waarop hij verklaarde: "Ik ben sinds maandag al ziek thuis. Tegenwoordig wordt de controle na een ziekmelding niet meer door de huisarts gedaan. Daar zijn de bedrijfsartsen en gezondheidsvereni- gingen voor. Die controle is lang met zo streng meer als vroeger. Zo 'n dertig jaar geleden lag een oom van mij met een longontsteking in bed. Toen de controlerend geneesheer voor bet huis stond, was er niemand om de deur te openen. Omdat 'niet thuis geveninhouding van bet loon betekende, ging m'n oom toch maar hoestend en proestend z'n bed uit om open te doen. Waarop de arts concludeerde: "Oh, u komt alweer uit bed, zie ik. Zullen we dan maar zeggen dat u morgen weer begmtf Ach tijden veranderen. Tegen woordig worden ook oververmoeid- heid en overspannenheid als reden voor ziekzijn geaccepteerd. Tege- lijkertijd met deze veranderingen is bet misbruik van ziekmelden ook flink toegenomen, waardoor bet werk van een controlerende arts er niet gemakkelijker op is geworden. Hij zal uit moeten maken of de zieke inderdaad niet in staat is om werk te verrichten. Ik berinner mij van jaren terug een ziekmelding van iemand, die woon- de in een nieuwbouwwrjk. Omdat ik niet precies de weg wist, was ik aan de tuinkant van de huizen terechtgekomen inplaats van aan de straatzijde. Het was prachtig weer en een heerlijke vleesgeur kwam me tegemoet. Juist die geur deed me over een scbutting kijken, waarach- ter een gezellig keuvelende familie was te zien. Een man van een jaar of veertig, met een baseballpet op en een schort voor stond achter een barbecue en bad het grootste woord. lets verderop liep een pad tussen twee huizen naar de straatkant. Mijn aanbellen bracbt nogal wat teweeg. Iemand riep iets, waarna het geluid van in voile vaart de trap oprennen volgde. De deur ging open en een nerveus lachende dame met een rood hoofd begroette mij. Bij het zien van de zwarte dokterstas vroeg ze of ik voor haar zieke man kwam. "Als hij bij de cementfabriek werkt wel"was mijn antwoord. Bij het naar boven gaan bemerkte ik sporen van tuinaarde op de traptre- aen. In een klein kamertje lag een man in bed met een hoofd als een pioen, zo rood. De dekens waren hoog opge- trokken. Zijn voorhoofd vertoonde de afdruk van een elastieke band van een... Plotseling herkende ik in hem de man-met-de-pet die zo even nog zo lekker stond te barbecuen. Volgens mij heeft u het erg warm zei ik. Wat heet warmantwoord- de de man, "ik stik van de koorts" Welneeantwoordde ik en ik kon m'n lachen niet meer inhouden. "Je moet gewoon niet met je kleren aan in bed gaan liggenEn met een ruk trok ik de dekens opzij. Na een gesprek bleek dat arbeidsomstandig- heden een belangrijke rol speelden bij zijn ziekzijn. Toen ik wegging zag de patient er weer normaal gekleurd uit. Of ik misschien iets van de grill luste. Ik keek op mijn horloge en zag dat het tien minuten over zes was. "Mijn werk zit erop. Nou dan kan het wel". En zo kwam het dat de dokter die dag met de patient mee-at. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Gedurende de zomermaanden staat imker Ruud van den Heuvel uit Rotterdam op kinderboerderij 't Hoefblad in Schiedam klaar om belangstellenden te vertellen over zijn bijenvolk Buckfast. In het Prinses Beatrixpark in de Heemtuin geeft de enthousiaste imker iedere eerste zondag van de maand van 11.00 tot 16.00 uur uitleg over onder andere rookpot, hoofdkap en de obser- vatiekast. Min of meer bij toeval is Ruud van den Heuvel (amateur) imker gewor den. Hij las enige jaren geleden een advertentie waarin melding werd gemaakt van een cursus bijenhou- der, inclusief volk. "Het was weer eens iets anders en ik gaf me op als deelnemer", vertelt Van den Heuvel. "Na een aantal lessen was ik ver- kocht. Sinds die tijd heb ik mij ver- diept in alles wat maar te maken heeft met bijen. Vorig jaar werd imker Van den Heuvel gevraagd op kinderboerderij 't Hoefblad in het Beatrixpark een demonstratie honingslingeren te geven. Dat beviel zo goed dat dit ini- tiatief dit jaar is uitgebreid met meer activiteiten die te maken hebben met bijen. Bezoekers kunnen bijvoor- beeld deelnemen aan het maken van nestgelegenheden voor wilde bijen en kaarsen maken. Natuurlijk krij- gen zij de gelegenheid van honing te proeven. Op het schaapscheerdersfeest, half mei gaf Van den Heuvel de eerste demonstratie van dit jaar. "Het was gigantisch druk en over de aandacht voor de bijen had ik niet te klagen. Ik stond er met de bijenobservatie- kast en zowel jonge kinderen als ouderen stelden vragen. Door mijn uitleg realiseren mensen zich vaak dat ze niet bang zijn voor bijen maar voor wespen. Bijen hebben het veel te druk en zijn niet agressief, in tegenstelling tot wespen." De kasten van bijenhouder Van den Heuvel staan in een boomgaard en daarom gaat hij er vanuit dat er fruithoning uit de raten komt. Maar zo mag het niet worden genoemd, hoewel er een typische fruitsmaak aan zit. Officieel heet het bloemen- honing. Volgens de imker komen er steeds minder soorten honing op de markt. Dat wordt veroorzaakt door het drastisch teruglopen van het Imker Ruud van den Heuvel tijdens een demonstratie bij Kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) aantal drachtmogelijkheden. De drachtplekken, dit zijn locaties met concentraties van bijvoorbeeld dezelfde boom (lindebloesem) of grote klavervelden, worden steeds zeldzamer. "Een van de weimge mogelijkheden voor een speciale honing in Nederland, is het plaatsen van je bij- enkasten op de heide of te midden van koolzaadvelden. Een enkele imker lukt het nog wel eens om in het vroege voorjaar, als de wilgen- bomen bloeien, originele wilgenho- ning te winnen." Volgens Van den Heuvel kunnen beginnende imkers na enige tijd aan de hand van kleur, geur en smaakproeven vaststellen wat voor soort bloesem de bijen hebben bezocht. Ruud van den Heuvel: "Overigens is het houden van bijenkasten zeker niet winstgevend. Een aantal beroeps imkers in het Westland houdt zich hoofdzakelijk bezig met de bestuiving van planten en op de Veluwe zitten ook een aantal bijen- houders. Maar dat is het dan ook." De eerstkomende demonstratie in 't Hoefblad is op zondag 4 juli van 11.00 tot 16.00 uur. Binnen in de bijenstal staan attributen die de imker nodig heeft om de bijen van zich af te houden, zoals een hoofd kap en rookpot. Voorts toont het binnenste van een bijenkast hoe raten worden opgebouwd. Buiten op de kinderboerderij kan men op een veilig afstand zien hoe bijen af- en aanvliegen. Ruud van den Heuvel geeft voorts uitleg over de ontwik- keling van een bijenvolk, hoe het maken van een nestgelegenheid voor wilde bijen in zijn werk gaat en hoe honing ontstaat. Verder legt hij uit wat ervoor komt kijken om als ama teur imker aan de slag te gaan. Bovendien zijn op de demonstratie zondagen honingproducten te koop, waaronder waskaarsen, verschillen- de soorten honing, koek en bon bons. Voor meer informatie bellen met Ruud van den Heuvel, tel. (010)4719241. Nans Wolters SCHIEDAM - Bij voorlichtings- centrum De Groene Raat aan de Harreweg worden vrijwilligers gezocht. Mensen met 'groene vingers' die het leuk vinden om van maart tot november elke woensdag- avond van 19.00 tot 21.00 uur samen met andere tuinliefheb- bers natuurlijke tuinen te onder- houden. Het project Voorbeeldtuinen is vier jaar geleden in het leven geroepen. Er zijn inmiddels twaalf natuurlijke voorbeeldtuinen aangelegd, zoals een bostuin, een faunatuin en een insectentuin. Het werken op voor beeldtuinen is een gevarieerde bezig- heid. Planten, zaaien, wieden, maai- en en snoeien. Het op natuurlijke wijze tuinieren staat centraal. Er wordt rekening gehouden met het dierenleven in de tuinen en er wordt gestreefd naar een gevarieerde, natuurlijke plantengroei. Op iedere woensdagavond staat een medewerker van de onderafdeling Natuurontwikkeling van de ge- meente Schiedam aan de informatie- balie waar bezoekers terecht kunnen met vragen over natuurlijk tuinie ren. Tevens verzorgt hij de onder- steuning en begeleiding van de vrij willigers. Vrijwilligers ontvangen een kleine onkostenvergoeding. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de Groentelefoon: (010) 2465522. SCHIEDAM - Met het doel een nauwere samenwerking te bevorderen op het gebied van jeugd en veiligheid gaat aan het eind van de maand het project Justitie op locatie van start. Het initiatief is afkomstig van het projectteam Regiogroep Crimi- naliteit Arrondissement Rotter dam en de gemeente Schiedam. De deelnemende justitiele partners zijn de Raad voor de Kinderbescherming, Buro Halt, het Openbaar Ministerie en regiopolitie Rotterdam/Rijnmond. Zij willen met 'Justitie op locatie' de afhande- ling van strafbare feiten die door jeugdige daders zijn gepleegd op een laagdrempelige wijze afhandelen. Tot nu toe werden deze delicten op verschillende locaties als Sil-zittin- gen afgedaan. Vergeleken met de tot nu toe gevoer- de gang van zaken betekent het ini tiatief een grote verbetering, omdat voorheen bijvoorbeeld Sil-zittingen bij de rechtbank in Rotterdam plaatsvonden en gesprekken met Halt- klanten werden gevoerd aan de 's-Gravelandseweg. Met ingang van 1 juli wordt er effi cienter gewerkt en vinden alle activi teiten vanuit de Stadswinkel in het Stadskantoor plaats. Iedere laatste donderdag van de maand kunnen klanten zich melden voor een Sil-zit- ting of een afspraak maken met de Raad voor de Kinderbescherming. Ook bureau Halt opereert met ingang van September vanuit de Stadswinkel. Naar verwachting zul len andere justitiele instellingen, zoals Jeugdreclassering ook deel gaan uitmaken van Justitie op loca tie. SCHIEDAM -Wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avenesstraat 32 heeft tijdens de zomer een aantal cursussen en activiteiten. Onder andere de cursus portrettekenen, die wordt gehouden op woensdag- ochtend van 9.30 tot 11.30 uur (vier lessen). Data: 7, 14, 21 en 28 juli. De cursus kost f 20,-. Belangstellenden kunnen zich inschrijven via telefoon (010) 4267767 In 1 week je theorie voor 125,-. In 4 of 12 weken je rijbewijs. Rijopl. al vanaf 25.- p.w. in R'dam/Vlaardingen 010 4558642; Gouda 0182 559922; Delft/Zoetermeer 070 3235979 (heel Zuid-Holland) all-in Solo rijopleidingen.

Postiljon | 1999 | | pagina 7