lvJ Petje af voor dichter Jan J. Pieterse Zon gezond en bescherm uw buid Boekje over cabaret en poezie Prive-tuinen kijken Yliegende Hollanders Stadswandelingen VlTt "Wat hebjij een gezond kleurtje. Pas met vakantie geweest?", vragen mensen e/kaar enthousiast We genieten van elkstraaltje zon. Gebruinde mensen zien er goed uit. Maar is zon wel zo gezond? Petje op Gevoelige huid 21 JULI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 VAKANTIETIP/" Houd het weer in de REGIO - Deze zomer is het tuirien kijken geblazen. In samenwerking met BuitenGewoon Evenementen houdt Intratuin de zogenaamde TuinTrips naar de mooiste prive- tuinen in Nederland. Dezetuinen zijn normaal gesproken niet toe- gankelijk voor publiek maar de organisatoren bieden de bezoe- kers de mogelijkheid, onder bege- leiding, te genieten van de pracht en praal van de verschillende bloemen, planten en ornamenten. Ook de eigenaren en tuinliefheb- bers willen alles vertellen over hun mooie tuin. Niet alleen is het leuk ideeen op te doen voor de eigen tuin, ook worden bezoekers in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan de gidsen. De totale tocht neemt zo'n drie uur in beslag en wordt per huurfiets afgelegd. Na afloop wacht een verzorgde lunch. De dagtochten worden ver- zorgd in tuinen in de plaatsen: Koudekerke (Zeeland), Amsterdam, Leeuwarden en Lochem en kosten f 59,50 per deelnemer (inclusief cadeaubon ter waarde van f 10,-). Voor meer informatie omtrent de tuintochten kunt u bellen naar Intratuin Nederland (0348) 439100. REGIO - Vliegfanaten kunnen deze zomer terecht bij de tentoonstel- ling: Negentig jaar Vliegende Hollanders', die gehouden wordt in het vliegmuseum: 'Avidome' op Schiphol. Deze zomerexpositie geeft de bezoeker inzicht in het ontstaan van de meer dan vijfen- twintig historische vliegtuigen en toont een overzicht van de Nederlandse luchtvaartgeschiede- nis, van de afgelopen negentig jaar. Hoogtepunten van de ten- toonstelling zijn de acht spectacu- laire diorama's, die mijlpalen uit de Nederlandse luchtvaart laten zien. Daarin opgenomen is ook de allereerste, speciaal voor deze expositie gereconstrueerde Wright Flyer A. uit 1909, het Fokker E7A- passagiersvliegtuig uit 1930 en de Sikorsky S.51 helikopter Jezebel, dit tijdens de watersnoodramp in februari 1953 vele mensen het leven heeft gered. REGIO - In de gemeente Gouda zijn ook deze zomer tal van activi- teiten te beleven. Zo vindt elke donderdag van 10.00 tot 12.30 uur op de markt in Gouda de traditio- nele kaas- ambachtenmarkt plaats. Om de stad wat beter te ieren kennen, kunnen de bezoe kers na afloop van de markt mee tijdens een stadswandeling door de historische binnenstad. Op donderdagen wordt deze wande- ling gehouden onder begeleiding van een gids van het VVV-kantoor. Het deelnemen aan de begeleide wandeling kost f 6,- per persoon en er wordt deze dag om 14.00 uur vertrokken vanaf het VVV-kan toor aan de Markt. Daarnaast is het mogelijk de beroemde 'Goudse Glazen' te bekijken in de St. Janskerk. Dit is de hoogste kerk van Nederland en deze is wereldberoemd om zijn gebrand- schilderde glas-in-lood-ramen uit de zestiende eeuw. Op donderda gen worden om 11.15 uur en 13.30 uur gratis rondleidingen gegeven door de kerk. Verder staat Gouda natuurlijk bekend om het waterge-. bied. Ook deze zomer worden over de Reeuwijkse plassen twee maal per dag rondvaarten gehouden, te weten om 10.45 en 14.00 uur. Deze tochten worden verzorgd door rederij't Groene Hart. Het vertrek- punt is de Blekersingel in Gouda. Voor het deelnemen aan de drie uur durende tochten wordt een bedrag gevraagd van f 15,- per persoon (kinderen en ouderen betalen f 12,50). Voor meer infor matie omtrent bovenstaande acti- viteiten kunt u terecht bij het plaatselijke VVV-kantoor (0182) 513666. Het antwoord is ja en nee. We kunnen niet buiten zon. Zonlicht is nodig voor de aanmaak van vitamine D, en die is nodig voor sterke, gezonde botten. Mensen met psoriasis of acne hebben baat bij zon op hun vel. En bovendien wordt de huid iets dikker en bruiner door het zon licht en dat geeft bescherming tegen de nadelen van het zon licht. Het is goed te beseffen dat zonlicht schadelijk kan zijn voor de gezond- heid. Zo worden sommige mensen zo rood als een kreeft en wie lang in de felle zon blijft, kan zelfs een zon- nesteek oplopen. Anderen hebben REGIO - Voor mensen die op zoek zijn naar iets nieuws om te lezen is het misschien leuk eens een kijkje te nemen in het boek: 'Petje af!' van cabaretkenner en light verse-dichter Jan J. Pieterse, bekend van radio, televisie en theater. De dichtbundel ver- scheen onlangs bij Novella Uitgeverij. Het unieke aan het boek is dat hij de geschreven gedichten op een of andere manier later verwerkt in zijn theaterprogramma. Overigens is het voor de schrijver niet het eer- ste werk. Reeds eerder versche- nen van zijn hand de werken: 'Klapvee', 'De graag geziene gast1, 'Goedgemutst' en 'De klei- ne Pieterse'. "Het geweldige van cabaret is dat er zoveel verschillende vormen zijn", een zonne-allergie en komen na een zonnenbad vol met jeukende bultjes te zitten. Wie veel in de zon is, zal bovendien merken dat zijn of haar huid vroegtijdig veroudert, rimpelig en droog wordt. Verder kunnen sommige medicijnen een overgevoeligheid voor zonlicht veroorzaken, ook bij mensen die doorgaans niet erg verbranden. Bij medicijngebruik is het dus belang- rijk het etiket en de bijsluiter goed te lezen. Bovendien verbrandt de een veel sneller dan de ander. Zo zijn mensen met een licht huidtype, net als kin deren, extra gevoelig voor de ultra- violette straling in het zonlicht. Een teveel van dit zonlicht kan op den duur leiden tot huidkanker. Per jaar aldus Jan J. Pieterse. De Zeeuwse Haarlemmer is een echt theaterdier. Niet alleen is hij presentator van de Cabarestafette, de voorstelling die aanstormend talent introduceert, maar ook weet hij zelf het publiek aan zijn voeten te krijgen met zijn puntdichten. Naast het presenteer- en dichtwerk schrijft Pieterse als theater-journalist en columnist voor het Haarlems Dagblad. Verder is hij redacteur van het cabaretfonds van de Novella Uitgeverij uit Amersfoort. Pieterse: "Ik houd me bezig met zeer uiteen- lopende zaken maar ze hebben uit- eindelijk allemaal te maken met schrijven en theater. Afgelopen seizoen was de schrijver nog te zien tijdens de Cabarestafette en de Benefietvoorstelling voor de Stichting Down Syndroom in de Stadsschouwburg te Haarlem, waar onder andere ook Acda De Munnik en Arthur Umbgrove van de partij waren. krijgen in Nederland ongeveer 18.000 mensen met deze ziekte te maken. Hoe hoger de zon aan de hemel staat, hoe meer ultraviolette straling er is en dat betekent een groter risico. gaten Het is verstandig niet in de voile zon te gaan zitten rond het middaguur, wanneer de zon op z'n hoogst staat. Zonliefhebbers kunnen beter de schaduw opzoeken tussen 12.00 en 15.00 uur of een t-shirt aantrekken en een petje of hoed opzetten. Dit geldt voor iedereen, maar vooral voor jonge kinderen. Wanneer kinderen namelijk te veel UV-stralen krijgen op jonge leeftijd, is het risico op huidkanker later extra groot. De UV-straling die je krijgt voor je zestiende levensjaar tikken hierbij extra zwaar aan. Aangezien de huid snel in de zon snel uitdroogt, is het verstandig vol- doende water te drinken. Dit om het vochtverlies weer goed te maken. Gebruik een goed middel tegen zon- nebrand. Personen die tijdens de zomervakantie in Nederland blijven, kunnen met een beschermingsfactor tien of twaalf goed uit de voeten. Voor een jonge of een gevoelige huid is een hogere beschermingsfactor beter. In ieder geval kun je met een beschermingsfactor langer in de zon blijven zonder te verbranden. Veel mensen denken dat je met een hoge beschermingsfactor niet bruin wordt, maar dat is niet terecht. De meeste waterproof-middelen zijn niet echt waterproof, ook al staat dit wel vermeld op het etiket. In de apo- theek is een middel verkrijgbaar dat heel goed houdt, zelfs wanneer er mee wordt gezwommen. Wie een goed advies wil over middelen tegen zonnebrand kan uitstekend terecht bij de apotheek. Vraag naar de fol der: 'Zon gezond' met informatie over UV-stralen, huidtypes, zon- kracht en antizonnebrandmiddelen.

Postiljon | 1999 | | pagina 10