r Belangrijke rol VSB Fonds binnen de samenleving ,r Slachtofferhulp Rijnmond zoelct vrijwilligers Reunie KM-vrouwen ACTIVITIIT1N VOOR OUPEREN MEUBELEN Groei in aanvragen Kunstprijs Vakantie ITALIAANSE LESSEN 21 JULf 1999 Het goedkoopste adres voor Grenen. Rotan, Eiken en Senioren nieubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 466 48 27. Tot ziens Profiteer nu van onze zomeropruiming RIJNMOND - Slachtofferhulp Rijnmond biedt ondersteuning aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen op emotio- neel, praktisch en juridisch gebied. Daar zijn veel mensen voor nodig. Mensen die als vrijwilliger deze specifieke taak op zich willen nemen. Slachtofferhulp Rijnmond biedt hen gevarieerd en interes- sant werk, nieuwe ervaringen, sociale contacten en goede trai- ningen en begeleiding. Vrijwilligers moeten ouder zijn dan 25 jaar en ongeveer twaalf uur per week beschikbaar zijn. Een goede beheersing van de Nederlandse taal is belangrijk. Na gebleken geschiktheid volgt in September een training van zes dagen, verdeeld over drie weken. Hierna volgt een wederzijdse proeftijd van twee maanden. Gei'nteresseerden kunnen contact opnemen met Slachtofferhulp Rijnmond, Westersingel 6, Rotterdam. Slachtofferhulp is tele- fonisch bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 12.15 uur en van 13.00 tot 17.00 uur op (010) 4360144. REGIO - Om de vijf jaar houdt de vereniging van ex- en actief die- nende vrouwelijke militairen (Ex- Act KM) een reunie. De eerstvol- gende vindt plaats op 17 Septem ber op vliegbasis Soesterberg. De reunie is bedoeld voor vrouwen die als militair dienen of gediend hebben in de KM. Aanmelding: Ex Act KM, postbus 1055, 1780 EB Den Helder, gelijk met betaling van f 25,- op giro 8244365 ten name van de Reiiniecommissie Ex-Act KM te Den Helder. VOLKSDANSEN - In dienstencen- trum de Woudhoek is er op vrijdag 23 juli van 10.00 tot 11.30 uur volks- dansen. Kosten f 2,- per keer. DANSAVOND - In dienstencen- trum de 4 Molens wordt op zater- dag 24 juli een dansavond gehou- den met het echtpaar Kloos van de dansschool Luciel.Van 19.30 tot 23.30 uur. Kosten f 2,- per persoon. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 25 juli is er van 11.00 tot 13.00 uur in dienstencentrum de 4 Molens een koffie-inloop.Toegang is gratis. CONTACT-MIDDAG - In diensten centrum de 4 Molens wordt op zondag 25 juli een contact-middag georganiseerd. Van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang gratis. BINGO - Op dinsdag 27 juli is er in dienstencentrum Oost een bingo. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes rorvden). ZOMERKOERSBAL - Op woens- dag 28 juli is er zomerkoersbal in dienstencentrum de Woudhoek. Van 19.30 tot 21.30 uur. Deelname gratis. DAGJE PLASWIJCK -Vanuit dienstencentrum Oost wordt een dagje naar Plaswijck georgani seerd. Men vertrekt vanuit Oost op woensdag 11 augustus om 10.00 uur. Entree f 7,-. Pas 65+ f 6,50. Inschrijven voor 5 augustus. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Op het omslag van het jaarver- slag van het VSB Fonds Schiedam/Vlaardingen staat een koninklijke stoel afgebeeld. De zetel met een fluweel donker- blauwe bekleding en gouden stoelpoten staat symbool voor de plek die het Fonds sinds 1991 in de samenleving inneemt. In de afgelopen negen jaar is op een breed terrein een groot aantal initiatieven en activiteiten ont- plooid. Deze ideeen kwamen voort uit de bevolking van beide steden en het VSB Fonds zorgde voor financiele ondersteuning. Zonder deze hulp was realisatie moeilijk, zoniet onmogelijk. Directeur B. Verbiest van het VSB Fonds: Het fonds ontstond toen de Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen (nu VSB Bank) zich aansloot als naamloze vennootschap bij de Fortis Bank Nederland. Besloten werd de opbrengst van het jaarlijkse dividend ten goede te laten komen aan de samenleving in het werkgebied van de bank. De achter- liggende gedachte daarbij was dat de huidige VSB Bank in de ruim 175 van haar bestaan dankzij vele gene- raties spaarders kon uitgroeien tot het omvangrijke bedrijf dat het nu is." Inmiddels is de donatielijst van het VSB Fonds indrukwekkend lang geworden. Aan talrijke projecten, groot en klein werd medewerking verleend. Alleen al het projectover- zicht van 1997/1998 laat zien dat het VSB Fonds zetelt in uiteenlopende disciplines die lopen van kunst en cultuur, gezondheid, natuur, sport en recreatie tot maatschappelijk welzijn. Soms gaat het om de aanschaf van een betrekkelijk betaalbaar artikel als een gasfornuis waarom de Stichting Scouting Willem de Zwijger vroeg, of om een bolderkar voor het Internationaal Kindercentrum Roots. Maar ook vermeldt de lijst de aankoop van drie beelden voor de Algemene Stichting voor huisvesting en verzor- ging van bejaarden, een donatie voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen voor het 80-jarig jubi- leum, vervanging en uitbreiding van het instrumentarium van de Rolantino's (muziek van geestelijk gehandicapten) en hulp bij de res- tauratie van de afgebrande molen De Walvisch. Ook het Vlaardings Musical Gezelschap kreeg bij de productie van de voorstelling Halloween hulp van het fonds, evenals de Stichting Schiedamse Theaters bij de inrich- ting van het Theater aan de Schie. De afgelopen twee jaar kwamen er bij het VSB Fonds Vlaardingen/Schiedam 428 verzoe- ken om financiele steun binnen. Hiervan werden er 345 gehono- reerd. De meeste aanvragen betrof- fen maatschappelijk welzijn (115) op de voet gevolgd door kunst en cultuur (97) en sport en recreatie (90). "Nog steeds constateren wij een stij- gende lijn in het aantal aanvragen", aldus directeur Verbiest. "In de eer- ste helft van dit jaar kregen wij bij- voorbeeld al 98 verzoeken binnen. Overigens verwachten wij dat bin nen enkele jaren de natuurlijke grens wordt bereikt voor wat betreft de verzoeken om ondersteuning. Daarom is besloten vanuit het VSB Fonds actief mee te gaan helpen pro jecten van de grond te tillen die nor- maal gesproken geen of weinig kans van slagen zouden hebben. Daarbij kan men denken aan projecten in de gezondheidszorg en natuur en milieu. Bovendien zijn er plannen om het beleid ten aanzien van de cri teria aan te passen." Een jaarlijks terugkerend fenomeen is de VSB Prijs Beeldende kunsten. In 1997 schreef het fonds een prijs- vraag uit voor een lichtontwerp in het nieuwe zwem- en recreatiebad De Kulk in Vlaardingen. Beeldend kunstenaar Ben Oostrum won de prijs met zijn ontwerp voor een sculptuur van watermoleculen, nu te zien aan het plafond boven het speelbad. Vorig jaar ging de kunst prijs naar Jeroen Hoogstraten met een draaiende tafel in de wachtruim- te van het Stadskantoor in Schiedam. Het VSB Fonds heeft gekozen voor een brede donatie met de nadruk op financiele steun aan sociaal-maat- schappelijke projecten. "Met dit doel voor ogen hopen wij mee te werken aan het bevorderen van een duurzame samenleving waarin par- ticipatie, integratie en ontplooiing vanzelfsprekend is", verklaart direc teur Verbiest. Nans Wolters Nu het vakantie is, denk ik steeds vaker aan de allereerste keer dat ik met vakantie ging. Wat een sensatie. Ik ging ging met mijn moe- der, een broer en een zus naar Amsterdam. Ik was acht en was heel erg onder de indruk van de koffer, die mijn moeder meenam. Een rieten exempiaar met twee riemen eromheen. Mijn moeder had rokjes genaaid voor mijn zus en mij, met witte bloesjes erbij. Mijn broertje was zijn tijd ver vooruit. Hij moest nog korte broeken dra- gen, maar dat wilde hij niet, vanwege een lelijke plek in zijn rech- ter knieholte. Hij kreeg mijn moeder zo ver, dat ze een lange korte broekvoor hem naaide en die droeg hij met flair. Naar Amsterdam dus, met de boot. De 'Jan Nieveen' voer in de tijd overdag en 's nachts van Lemmer naar Amsterdam en terug. Wij deden een dagtrip. Lemmer verdween, Amsterdam verscheen. We logeerden bij een zus van mijn moeder, drie hoog achter. Zo'n huis had ik nog nooit gezien. Een trappenhuiseen deur, een trap, een dear. Ren nog maar een trap opzei mijn moeder. Negentien tre- den telde ik en toen war en we bij tante. Ze bad een piep klein bal- konnetje, wat een afstand tussen balkon en begane grond. Ik ging over de rand hangen en spuugde uit pure balorigheid naar beneden. Niet een keer, mijn voorraad spuug was onuitputtelijk! Er zat een vrouw op het plaatsje en ze wist niet wat haar overkwam. Drie tel- len later stond ze boven. "Mobobn(mijn tante heette Mont) riep ze in plat Amsterdamser staat bij jou een wezentje op het balkon, en dat spuugt op mijn hoofd! Dat wezentje was ik. Ik vergeet nooit de blik die mijn tante en mijn moeder wisselden. Mijn moeder kneep met haar Hnkerhand in mijn rechterarm. "Zal je dat nooit meer doenfsprak ze mij vermanend toe. Tante Moni sprak verzacbtend: Ze komt van een boerderij, ze heeft nog nooit een huis drie hoog achter gezien!Ik keek schuld- bewust en beloofde dat ik het niet meer zou doen. De buurvrouw ging met opgestoken vinger voor mijn broer en zus staan en zei: "As jullie desellefde neiging krijge as dat monstertje daar", en ze wees naar mij, "dan breek ik allebei jullie pote!" Pats! En dat de Amsterdamse humor nooit verloren gaat. Ik was acht jaar en begreep, dat het aanpassen was, ook al ga je maar naar Amsterdam op vakantie. DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Steun voor grote en kleine projecten Cursus Italiaans voor beginners en voor gevorderden start weer half September 1999. Priveles en qroepies van 3-5 personen behoren tot de mogelijkheden in Rotterdam-Schiebroek. Aanmeldingen voor 30 juli 1999. Tel. 010-4612618. Het VSB Theater a.d Schie is een van de grote projecten van het VSB Fonds Schiedam/Vlaardingen. Aan talrijke projecten, groot en klein, wordt mede werking verleend. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 1999 | | pagina 5