191 11VI It/I IVI W\ m mmgm 1^1 IVI mm! U Wonen en leven tussen rails en waterkant Feijenoord kiiiia Zomercarnaval Ziekenhuis sluit verbrandigingsovens Minder woning- inbraken meer autocriminaliteit 1 Blauwwieren Ziekte van Weil Nog zin? Goede oude tijd Voorbije dagen 28 JULI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11 OT ROTTERDAM - Op zaterdag 31 juli trekt vanaf 13.00 uur de parade van het Solero Zomercarnaval door de straten van Rotterdam. In 1984 begon het Zomercarnaval op bescheiden schaal. Inmiddels is het uitgegroeid tot het grootste multiculturele evenement van Nederland met meer dan 2.500 deelnemers. Naast carnavalsgroe- pen uit Nederland nemen ook groepen deel uit Suriname, Aruba, Chili, Leicester en de Nederlandse Antillen aan de 2,5 km lange para de. Het spektakel trekt op een mid- dag ruim 750.000 toeschouwers. Vaak zijn de groepen al maanden van te voren bezig geweest met het maken van hun kostuums en wagens. De parade wordt aange- voerd door een zomercarnavalko- ningin. Voor die functie is dit jaar de 21-jarige Joana Cassiano Bes uit Den Haag verkozen. TV Rijnmond zal zaterdag opna- men maken het Carnaval. Deze beelden worden uitgezonden de dag erna, op zondag 1 augustus, in een speciaal programma over het spektakel (om 18.11, 21.11, 23.11 en 1.11 uur, daarna elke twee uur her- haling tot maandag 15.11 uur). ROTTERDAM - Geen rook of roet- deeltjes meer en de skyline van Rotterdam is er ook op vooruit gegaan. Met deze enthousiaste mededeling laat het Sint Franciscus Gasthuis weten haar algemene verbrandingsovens definitief te hebben gesloten. Het ziekenhuis aan de Kleiweg beschikt over een eigen afvalver- brandingsoven. Aangezien deze niet meer voldoet aan de huidige milieunormen, heeft het zieken huis besloten om de oven te slui- ten. Ziekenhuismedewerkers gaan in de toekomst het afval eerst scheiden, waarna het wordt afge- voerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. De sluiting van de ver- brandingsoven, voorzien in het milieuzorgsysteem, is nodig om te komen tot een vergunning in het kader van de Wet Milieubeheer. Portefeuillehouder Milieu, mevrouw M.J. Spaapen, en de directeur algemene zaken van het ziekenhuis, mr. drs. H.S.P. Pauw, tekenen een intentieverklaring om te komen tot een vergunning op hoofdlijnen. Uitgangspunt hiervan is om het ziekenhuis een grote eigen verantwoordelijkheid te geven in het uitvoeren en bewaken van de milieuzorg, vastgelegd in het eigen milieuzorgsysteem van de organisatie. RIJNMOND -Vorig jaar nam het aantal woninginbraken af met 4 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De autocriminaliteit daarentegen steeg vorig jaar met 7,7 procent. Het veiligheidsgevoel van de burgers in Rijnmond is het afgelopen jaar ongeveer gelijk gebleven. Dit bleek uit de politie- monitor, een viermaandelijkse steekproef onder de bevolking. Ook het aantal aangiften is het afgelopen jaar min of meer gelijk gebleven. In totaal zijn er 97.800 aangiften geregistreerd. Daarvan waren 9.845 geweldsdelicten (een stijgen van 4,5 procent) en 15.214 bedrijfscriminaliteit (een daling van 17 procent). Addertjes onder het gras bij duik in zee of plas Het ziet er zo aanlokkelijk uittoch laat de zwemwaterkwaliteit van binnenwater of zee sotns te wensen over. (Arcbieffoto: Rainbow Pictures) RIJNMOND - Bij zomerse tem- peraturen kan een frisse duik in een van de Hollandse wateren wel eens een vervelend staartje krijgen. Met het steigen van de temperaturen neemt namelijk ook het aantal virussen en bac- terien vervaarlijk toe in onze op- pervlaktewateren. Voorzichtig- heid is derhalve geboden want een aantal van deze organismen kunnen behalve voor dieren ook voor mensen een gevaar vormen voor de gezondheid. De drie meest voorkomende risico's in Nederland worden gevormd door botulisme, blauwwier en de ziekte van Weil, met name in de binnenwateren. Botuluisme is wel de bekendste uit het rijtje. Vooral in warme zomers sterven vele vogels en vissen aan deze besmettelijke vorm van voed- selvergifteging. Besmette dieren kan men herkennen aan verlammings- verschijnselen van kop, nek, vleu- gels of poten. De bacterie die botulisme veroor- zaakt kan zich in de zomer snel ver- menigvuldigen, vooral als de water- temperatuur boven de 20 graden Celcius komt. De meest voorko mende vorm van botulisme in Nederland is gevaarlijker voor die ren dan voor mensen. Maar voor- zichtigheid blijft geboden. Blijft een besmet dier namelijk te lang liggen, dan kan wel een voor mensen gevaarlijke vorm ontstaan. Ga daar- om niet zwemmen op plaatsen waar deze dieren liggen. Raak een dood of verlamd dier niet aan maar waar- schuw de ge- meente, zodat deze het dier kan weghalen. Ze zien er uit als wier maar het zijn eigenlijk bac- terien. Drijvend aan het waterop- pervlak vormt blauwwier een laag die op olie lijkt. Als de laag te dik wordt sterft blauwwier af en vormt een rottende brei. Bij het afsterven pro- duceren sommige wieren gif dat bij inname via de mond schadelijk kan zijn. Vooral kinderen zijn kwetsbaar omdat zij eerder en naar verhouding meer besmet water bin- nen krijgen. Vergiftiging kan overi- gens alleen via de mond en niet via de huid plaats vinden. Binnen twaalf uur na vergiftiging kan men last krijgen van de volgen- de verschijndselen: maagkramp, hoofdpijn, huiduitslag, misselijk- heid, braken, diarree, koorts, irrita- ties aan keel- ogen- neus en lippen. Binnen ongeveer vijf dagen houden deze verschijnselen op. Raadpleeg altijd een arts. Ook als u geen botulisme of blauw wieren aantreft is het gevaar nog niet'geweken. Overal waar de brui- ne rat de kop opsteekt schuilt het gevaar van besmetting met de ziekte van Weil, die deze rat bij zich draagt en via de urine verspreidt. Op plaatsen waar de bruine rat uri- neert, dus zowel in het water als aan de kant, kan de mens besmet raken. Besmetting vindt plaats via wondjes aan de huid en via de slijmvliezen van ogen en neus. Wanneer mensen besmet zijn met de ziekte van Weil duurt het vijf tot veertien dagen voordat ze echt 'ziek worden. De ziekte uit zich in eerste instantie door plotselinge hoge koorts, hoofd- en spierpijn, rode ogen, huiduitslag en een stijve nek. Ga bij deze verschijnselen snel naar de huisarts want na een paar dagen tast de ziekte ook de nieren en de lever aan. Uiteindelijk kan geelzucht ontstaan Hopelijk is door de beschreven risi co's u de moed niet in de schoenen gezonken (die overigens goed van pas komen in verband met scherpe voorwerpen op de bodem en plak- ken teer op het strand). Want als het zwemwater in orde is, kan immers geen zwembad op tegen een frisse duik in het water van de vrije natuur. Let u daarbij wel op eventu- ele aanwezigheid van bijvoorbeeld een rioolzuivering, stroming, wind, vervuiling, kuilen en scherpe obsta- kels op de bodem. Wie het ruime sop wil kiezen doet u er goed aan eerst even de zwemwa- tertelefoon (070) 441-7550 te bellen. De zwemwatertelefoon geeft infor- matie en advies over de waterkwali- teit van de meeste Nederlandse bin nenwateren en de Noordzee. Gewoon de badkuip vol laten lopen kan natuurlijk ook. ROTTERDAM - Zo'n honderd jaar geleden trokken veel Brabanders en Zeeuwen naar het Westen, in de hoop daar een toekomst op te bouwen. Voor deze mensen werden nieuwe woonwijken uit de grond gestampt. Een daarvan was Feijenoord, een wijk die lag ingeklemd tussen rivier en havens, spoor- en tramlijnen. Rein Wolters schreef voor de serie 'Rotterdam in voorbije dagen' een boek over deze mar- kante volkswijk. Het is geen geschiedkundig naslag- werk geworden, gebaseerd op diep- gravend historisch onderzoek, maar een persoonlijk relaas in woord en beeld van de jaren tussen 1945 en 1995., Ook voor wie de wijk slechts als bezoeker kent, is het beslist een lezenswaardig boek. Wolters neemt zijn lezers mee voor een tocht door de wijk. Hij haalt herinneringen op uit de jaren dat hij in de Rosestraat woonde, wijst je op bijzondere pan- den, vertelt over kleurrijke buurtbe- woners en kleine middenstanders. Hij laat de lezers proeven van het leven van alle dag en doet dat in een aantrekkelijke vertelstijl; sterk auto- biografisch en anekdotisch getint. Op die manier krijgt je een beeld voorgeschoteld van een warme, hechte samenleving, in jaren die bol stonden van wederopbouw en ver- andering. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de vraag of die goede oude tijd nu wel echt zo goed was. In persoonlij- ke herinneringen vertellen buurtbe- woners anekdotes over tijden waar- in armoede hoogtij vierde. Een van de geinterviewde vertelde: "In de Rosestraat deelde je alles met elkaar wat je had..., eigenlijk bezat nie- mand iets. Maar je was wel geluk- kig, stelde geen eisen. Ziek was je nooit. Wel had je altijd pijn... in je portemonnee! In de jaren negentig ging de wijk op de schop voor de aanleg van de treintunnel. "Halverwege de Oranjeboomstraat komt deze weer uit de grond. Voor velen had dat best nog een kilometer verder mogen zijn in de richting van IJsselmonde. In dat geval zou de wijk niet meer in tweeen zijn gedeeld door een spoorlijn", zo staat in het voorwoord te lezen. In het laatste decennia van deze eeuw veranderde er veel in de wijk. Gebouwen en panden werden ges- loopt. Wijkbewoners trokken naar elders, nieuwkomers namen hun plaats in. "Maar een zaak bleef onveranderd", dicht Rein Wolters: 't Wonen tussen rails en waterkant op Feijenoord, 't voormalig eiland" 1940'. Deze deeltjes verschijnen respectievelijk in September en in het najaar. De met veel foto's geillu- streerde boekjes zijn te koop of te bestellen via de boekhandel. Dit laatst verschenen deel kost f 29,90. Keln Wolters In de serie 'Rotterdam in voorbije dagen" zijn nu dus zes delen verschenen. Eerder gaf uitge- verij Europese Bibliotheek deel tjes uit over ondermeer Katendrecht, de Afrikaanderwijk en het Kruiskade- kwartier. In voor- bereiding zijn de delen: 'Noordereiland: Sigaar in de Nieuwe Maas' en De ondergang van de Zandstraatbuurt; het kwartier voor Wonen eti leven tussen raits en waterftaiu li In de serie Rotterdam in voorbije dagen' verscheen onlangs een deel over Feijenoord.

Postiljon | 1999 | | pagina 11