Wonen in Schiedam populair onder Antillianen Bewoners op de bres voor Groenoord Postiljon GRATIS \b. Engering 015 - 3615050 Vragen over relatiegeschenken NIET ONTVANGEN? ADVERTEREN en feliciteren in SCHIEDAM Voor meer inlormatie zie colofon pagina J Nieuwe vrijwilligers voorbeeldtuinen voorgelicht Grote toeloop Afval Apart Punten Meldingen GSM zorgt voor personeelstekort politie Woensdag 28 juli 1999 2e jaargang nummer 48 Telefoon: 010 42697 01 Kleine bevolkingsgroep Fatsoenlijke behandeling BEL" VOOR PARTICULIEREN WEKELIJKS OPLAGE 41.000 Rooien van zieke iepen gaat gestaag door SCHIEDAM - De Socialistische Partij (SP) bij heeft de gemeente- raad schriftelijk vragen ingediend over een nieuw relatiegeschenk dat de gemeente heeft laten maken. Aanleiding daartoe was een artikel in het Rotterdams Dagblad waarin wordt gemeld dat de gemeente een variant heeft gevonden op de fles wijn, die bij gelegenheden aan relaties cadeau wordt gedaan. Volgens het dag blad heeft de gemeente een bro- che laten maken van goud, zilver en zijde. De SP wil nu weten dat de kostprijs van dit relatiege schenk is en in welke oplage het kleinood wordt geproduceerd. Ook is de partij nieuwsgierig naar wie in aanmerking voor een der- gelijk cadeau komt en of er geen andere -mogelijk goedkopere- ontwerpen voor een relatiege schenk eerder zijn afgewezen. SCHIEDAM - Ook dit jaar is het weer nodig om in Schiedam ver- schillende bomen te verwijderen vanwege de iepziekte. Om ver- spreiding van de ziekte te voor- komen moeten de zieke iepen zo snel mogelijk worden gekapt. Begin juli is de gemeente begon- nen met het rooien van zieke iepen in het Beatrixpark. Afgelopen vrijdag waren er op verschillende lokaties opnieuw enkele zieke bomen aan de beurt. J.P. Krijgsman van de afdeling Groen en Beheer heeft het er druk mee. Samen met R. Schell, die op dit moment opzichter Bas Steenks ver- vangt wegens vakantie, zijn zij betrokken bij het rooien van de zieke iepen in de gemeente Schiedam. Iepen zijn vooral te herkennen aan hun typische bladvorm: ovaal, asymmetrisch en een scheve blad- voet. Kenmerkend voor zieke iepen zijn de kale takken met nog een of twee verdorde eindblaadjes. Het verdrogen en afsterven van de bla- deren wordt veroorzaakt door een schimmel die zich in de houtvaten vermenigvuldigt. Als reactie op de schimmel vormt de iep in de houtva ten uitstulpingen. De houtvaten raken verstopt en het transport van water en voedingsstoffen wordt ver- hinderd. Krijgsman: "Vaak verbreidt de schimmel zich zo vlug dat de boom begint weg te kwijnen en ten slotte helemaal dood gaat. Er moet altijd snel tot actie worden overgegaan vanwege de grote kans op versprei- ding van de iepziekte." De verspreiding van de ziekte kan op twee manieren: via kevers en via boomwortels. De iepenspintkever legt eieren onder de bast van zieke bomen. Na enkele weken komen uit deze eitjes jonge kevers die de schimmel op hun lichaam meedra- gen. De kevertjes vliegen vervolgens naar gezonde iepen en vreten aan de bast in de 'oksel' van twijgen, waar- door ze de schimmel in de boom brengen. De ziekte kan ook via de boomwortels worden verspreid als de wortels van de iepen met elkaar vergroeid zijn. Op vrijdag waren de zieke iepen in het Bijdorp park, op het Schubert- en Lisztplein en de Driemaassteden (Woudhoek) aan de beurt. Het rooi en van zieke iepen zal nog enkele weken doorgaan. Dit Is een ultgave van Berkel Periodiek B.V. Postbus 81 2640 AB Pljnacker Tel: 01 5-361 5050 Fax: 015-361505 2 Het rooien van zieke iepen in de gemeente Schiedam zal nog enkele weken doorgaan. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM RUBENSPLEIN Machines IJzerwaren Beveiligingen Gereedschappen 30.000 artikelen uit voorraad leverbaar. SCHIEDAM - De dienst Onderzoek Statistiek van de gemeente Schiedam conclu- deert na een half jaar cijfers bij- houden, dat het aantal perso- nen dat is betrokken bij vesti- ging en vertrek niet afwijkt van voorgaande jaren. "Welbestaat er een duidelijk verschil tussen vestigers en vertrekkers voor wat betreft hun persoonsken- merken", zo meldt de dienst. Van de 1.919 nieuwkomers behoort 53,5 procent tot de autochtone bevolkingsgroep. Het overige deel bestaat uit allochto- nen. Het percentage vertrekkende autochtonen is hoger. Per saldo nam daardoor de Nederlandse bevolking in de gemeente af met 189 personen. In het eerste half jaar van 1999 vestigden zich 894 mensen van allochtone afkomst in de stad, er vertrokken 638. Onder deze nieuwkomers waren mensen uit de Antillen sterk vertegenwoordigd, evenals mensen die de gemeente indeelt in de categorie 'overige arme landen'. Met name de groei van het aantal Antillianen is opmerkelijk omdat het om een relatief kleine bevol kingsgroep gaat", concludeert de dienst. "Sinds begin 1997 is deze bevolkingsgroep toegenomen van 680 personen tot 930 op dit moment. De categorie 'overige arme landen' bestaat uit personen met meer dan tachtig verschillende etnische achtergronden. De meest voorkomende groepen betreffen Somaliers, Irakezen, Chinezen en mensen uit het voormalige Joegoslavie. Deze personen zijn relatief vaak in Groenoord en Nieuwland terecht gekomen", aldus Onderzoek Statistiek. Die verder weet te melden dat ruim dertien procent van alle personen die zich in Schiedam hebben geves- tigd rechtstreeks uit het buitenland komt. Het grootste gedeelte van de nieuwkomers (38 procent) woonde voorheen in Rotterdam. Onder de ex-Rotterdammers zijn Surinamers en Antillianen bovengemiddeld vertegenwoordigd. Zij hebben zich naar verhouding vaak in Oost en Nieuwland gevestigd. SCHIEDAM - De afgelopen weken is veel te doen geweest over de voorgenomen sloop van woningen in Groenoord. Een groot aantal bewoners verzet zich fel tegen de plannen omdat men bang is zonder inspraak uit woning en wijk te worden ver- dreven. De Klankbordgroep, waarin afgevaardigden zitting hebben van twaalf bewonersor- ganisaties, onder meer huurders- verenigingen, verenigingen van eigenaren en bewonerverenigin- gen, is een platform dat zich inzet voor de belangen van de bewoners. Leden van de Klankbordgroep nemen deel in verschillende werk- groepen die zich bezighoudea met de ontwikkeling in Groenoord. Bij de oprichting van de groep was men er van doordrongen dat in Groenoord iets moet veranderen. Woningen zonder toekomstperspec- tief, bijvoorbeeld laagbouwflats zonder lift, kunnen worden ge- sloopt, aldus de groep. Op deze plekken moet zo meent de Klankbordgroep, voor zowel gezin- nen, ouderen en voor mensen die een huis willen kopen verschillende type woningen komen. Bewoners die vanwege sloop hun woningen gedwongen moeten verla- ten, hebben naar de mening van de Klankbordgroep recht op een fat- soenlijk behandeling van de woning- corporatie. Men mag bijvoorbeeld niet verplicht worden om buiten Groenoord duurder of kleiner te gaan wonen. Bovendien moeten zij kunnen rekenen op een redelijke tegemoetkoming in de kosten. Daarnaast is men van mening dat groene plekken in de wijk groen moeten blijven. De Klankbordgroep heeft overigens, voor wat betreft de besluitvorming over het slopen van bepaalde flats, geen invloed. Iedereen die vragen heeft of advies wil inwinnen over de plannen voor Groenoord kan terecht op het spreekuur dat iedere maandag wordt gehouden van 13.00 tot 14.30 uur in de keet op het Straussplein 252a (naast de ingang van flat 4). Zie de bonnen elders in de krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 1