ONS Milieu overdonderd door succes Milieudefensie promoot FSC-keurmerk Toeloop Afval Apart Punten (AAP) is groot Meer Schiedammers naar Vlaardingen Kunsfreis naar St. Petersburg Bedevaarten naar Lourdes ACTIVITEITEN VOOR OUPER1N Blaffende honden bijten niet? Opmerkelijk Kringloopbedrij f Vakantie II 28 JULI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Ons Milieu in Schiedam streeft ernaar voor de jaarwisseling klaar te zijn met de installatie van Afval Apart Punten (AAP) in de wijken Nieuwland, West, Zuid, Oost en centrum. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) SCHIEDAM - Er bestaat tussen Vlaardingen en Schiedam een levendige uitwisseling van bewo- ners. In de maand juni was er ech- ter in Vlaardingen sprake van een vertrekoverschot: er vertrokken meer Schiedammers naar deze buurgemeente dan andersom. Volgens de dienst Onderzoek Statistiek van de gemeente Schiedam richten de voormalige inwoners van Vlaardingen zich vooral op Schiedam-Noord. REGiO - Kunsthistorica Mila Jeleznikova zal als begeleidster meegaan van een kunstreis naar het Russische Sint Petersburg. De rets, georganiseerd door de Stichting Went, heeft vanzelf- sprekend een hoog cultuurpro- gramma. Op het programma staan btjvoorbeeld bezoeken aan de kunstacademie, de Faberge-tentoonstelling, bezoek aan het atelier van een lokate kunstenaar, de academie voor toegepaste Kunst en het Russtsch Museum. Ook toeristi- sche trekpleisters als de Hermitage en de isaack Kathedraal ontbreken niet. De groep vertrekt op zondag 12 September en is op zondag 19 September weer terug in Nederland. Bij een deeiname van minimaai 20 personen kost de reis f 1.485,- op basis van half pension. Inlichtingen: (020) 6430077. REGIO - Nationale Bedevaarten organiseert elke drie jaar een kin- derreis per trein naar Lourdes. Dit jaar zal de reis worden gemaakt van 16 tot en met 23 oktober. Aan de reis kan worden deelgenomen door gezonde, zieke en/of gehan- dicapte kinderen van nul tot zes- tien jaar, verstandelijk gehandi- capten tot en met 30 jaar en hun ouders/begeleiders. De kinderen (met ouders/verzorgers) worden verdeeld in kleine groepjes die bij- gestaan worden door enkele groepsbegeleiders. Ook reist een medische en pastorale staf mee. Het thema Samen op reis' wordt tijdens een aantal gebeurtenissen en evenementen in Lourdes op begrijpelijke wijze aan de kinderen gepresenteerd. Verder is er vol- doende tijd voor ontspanning, knutselen, toneelspelen, film etc. Inlichtingen: Nationale Bedevaarten, telefoon (073) 6124233. VOLKSDANSEN - In diensten- centrum de Woudhoek is er op vrijdag 30 juli van 10.00 tot 11.30 uur volksdansen. Kosten f 2,- per keer. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 1 augustus is er koffie-inloop in dien- stencentrum de 4 Molens. Van 11.00 uur tot 13.00 uur. Toegang gratis. ZOMERKOERSBAL - Op maan- dag 2 augustus is er in diensten- centrum Oost zomerkoersbal. Van 14.00 tot 16.00 uur. Entree gratis. BINGO - In Wijkpost Zuid is er van 13.30 tot 15.30 uur bingo. Kosten f 7,50 (twaalf ronden). VOLKSDANSEN - In diensten- centrum de 4 Molens is er op woensdag 4 augustus een cursus volksdansen. Van 10.00 tot 12.00 uur. Kosten f 2,- per keer-t SCHIEDAM - Stapels vuilnis- zakken met gedragen kleding lagen onlangs bij het AAP-inza- melpunt bij winkelcentrum de Hof van Spaland. De afvalbak zat vol maar dat was voor drie dames geen reden om hun zak- ken maar weer terug naar huis te nemen. Binnen een half uur lagen er tien zakken. Afval trekt afval aan. "Nee, nee, nee", roept het hoofd van de afdeling Milieu van de ONS, Andre Hertog verschrikt als gesug- gereerd wordt dat er eigenlijk niet veel is veranderd voor wat betreft het legen van de containers. "We zit- ten op dit moment in een overgangs- fase. Het publiek ziet die AAP-punten kennelijk wel zitten want de toeloop is overweldigend en daar moet de frequentie van het legen op worden afgesteld. "Hoewel in een hoog tempo in de gehele stad AAP-contai- ners gei'nstalleerd worden hebben we nog altijd te maken met de oude bakken die ook geleegd moeten worden. Dat betekent dat we ver- plicht zijn onze aandacht te richten op twee verschillende (leeg)syste- men." Volgens Andre Hertog is ONS Milieu vastbesloten de Afval Apart Punten (AAP) goed te onderhouden zodat de rommel geen kans krijgt zich te verspreiden in de omgeving. Hertog: "Vrijwel dagelijks letten wij erop en reageren direct. Er is overi- gens een opmerkelijke ontwikkeling aan de gang, want voorheen zamel- den wij mondjesmaat textiel in maar nu de nieuwe afvalpunten in gebruik zijn genomen, loopt het onverwacht storm! Daar zijn wij heel blij mee, atleen moeten we nu wel de legings- frequentie opvoeren. We houden de AAP-locaties echt goed in de gaten maar zo'n toeloop als de afgelopen weken heeft ons eerlijk gezegd wel overvallen." "Hulp van de bevolking is nooit weg en daarom roepen wij bewo- ners op contact met ONS Milieu te zoeken mocht er onverhoopt glas, papier of textiel naast de afvalko- kers liggen." (telefoon (010) 4576700, red.) Bij de inzameling van glas is iets ver anderd. Voorheen waren er bakken voor bruin-, groen- en kleurloosglas, nu zijn er slechts twee containers voor bont en wit. In de fabrieken wordt het glas verder gesorteerd. In een onlangs gepubliceerd onder zoek over het scheiden en recyclen van bruin- en witgoed scoorde gemeente Schiedam/ONS-Milieu niet hoog. Dat klopt, geeft Andre Hertog toe. "Wij schieten te kort op het gebied van voorlichting over de scheiding van deze artikelen en op het terrein van recycling. Overigens zijn wij ons bewust van de nood- zaak hiervan en dienden twee jaar geleden bij de gemeente een voorstel in voor een kringloopbedrijf, maar daar is tot op heden niets meege- daan. Hertog: "Om een kringloopbedrijf van de grond te tillen zijn heel veel banenpoolers en Melkertbanen nodig. Wil je zo'n bedrijf exploitabel maken dan kan dat het beste op regionaal niveau. Een mogelijkheid zie ik in het samengaan van Vlaardingen en Schiedam." ONS Milieu streeft ernaar voor de jaarwisseling met de installatie van AAP-punten in de wijken Nieuwland, West, Zuid, Oost en centrum klaar te zijn. Vorige week REGIO - In de zomermaanden zijn zonliefhebbers buiten veel- vuldig te vinden op terrasjes of in de tuin. Dit uitrusten gebeurt vaak op plastic stoelen of houten bankjes. Grote kans bestaat dat voor het maken van de tuinmeu- belen een gedeelte van het tro- pisch regenwoud is gesneuveld. Aangezien het ook anders moet kun- nen, is milieudefensie enige tijd gele den begonnen met een landelijke promotie-actie ter bevordering van het FSC-keurmerk. FSC staat voor "Geachte redachtie, Hierbij wil ik graag reageren op het artikel: Loslopende hond bijt vrouw met baby1, dat stond in de Postiljon van 21 juli jongstleden. Alles wat er in staat, is niet waar. Zelf huur ik ook een tuinhuisje in Schiedam-Kethel en ik heb de hond meerdere malen los zien lopen. Enige weken geleden zat ik gehurkt op het tuinpad en bleek de hond plotseling achter me te staan. Op het moment beet hij niet maar het ergste vind ik dat ik mijn vier jaar oude kleinzoon niet meer naar de tuin durf te halen, omdat ik bang ben dat de hond weer gaat bijten. Zo'n anderhalve maand geleden beet een andere hond namelijk een stuk uit de lip zijn de nieuwe containers in gebruik genomen aan Kaag/hoek Zwaluwlaan, Lindeijerstraat/win- kelcentrum Spaland, Straussplein en Vivaldilaan. De aanleg van de AAP op het Jacques Urlusplein liep ver- traging op. De componistenpleinen Grieg, Listz, Sibelius en Schubert komen binnenkort aan de beurt. Nans Wolters Forest Stewardship Council en in de winkel zijn de tuinmeubelen te her- kennen aan dit internationale keur- merk. Het is het enige keurmerk voor hout, dat afkomstig is uit goed beheerde bossen. Wereldwijd is inmiddels zo'n vijftien miljoen hectare bos gecertificeerd. Dat is een gebied dat vier keer zo groot is als Nederland. FSC-hout kan uit het tropisch regenwoud komen maar ook bijvoorbeeld uit Zweden. Om deze reden wordt FSC aanbevolen door milieudefensie, Novib en het WNF, dat is verenigd in de campagne Hart voor Hout. van mijn kleinzoon. Ik vraag me nu af wie het meeste gestraft wordt; mijn kleinzoon, die ik niet meer op bezoek durf te laten komen of de eigenaar van de hond." L.S. uit Schiedam Ingezonden brieven kunnen wor den gestuurd naar: Postiljon, t.a.v. Lezers Schrijven, Postbus 85, 2640 AB Pijnacker. De redactie behoudt zich het recht voor brieven in te korten, dan wel aan te passen. Ook kan zonder overleg met de inzender worden afgezien van plaatsing. Anonieme brieven worden niet in behandeling geno'men. Plaatsing betekent niet dat de redactie instemt met de inhoud van de brief. Mijn eerste vakantie breng ik in Amsterdam door. Daar schreef ik vorige keer al over. Maar ik kom natuurlijk verder dan spugend drie hoog achter op het balkon. Mijn moeder en tante Moni zijn dolblij dat ze elkaar eindelijk weer eens zien. Oom Jan, tante Moni's mart, ontfermt zich over mijn broer, mijn zus en mij. Eigenlijk is het heel bijzonder, deze vakan tie. Ffet grote gezin waaruit ik kom gaat nook op vakantie. Dat kan ook niet. Een boerderij, acht kinderen, veertig koeien, veel klein- vee, mijn ouders kunnen de state niet verlaten. En toch ben ik nu op mijn achtste op vakantie in Amsterdam. Oom Jan is altijd bestuurder geweest op de Amsterdamse tram. Hij laat ons Amsterdam zien: Artis, bet Rembrandtplem, het IJ en we kopen ijs in heuse ijswmkel. Ik zie voor het eerst een tram, sterker nog, ik word erin vervoerd! Alle conducteurs kennen Oom Jan en ze groeten hem uitbundig. "Dag Jan, wat heb je prachtige blonde kinderen bij je.De rit kost niks. Aardigheidje van de collegae. Artis is een openbaring voor mij. Op onze boerderij ben ik heel erg vertrouwd met alle dieren. Hier schrik ik toch van de ijsberen, die aai je niet zomaar. En dan die papegaaien, die geven hun mond ook maar een zet! 's Avonds gaan mijn moeder en tante Moni mee naar het Rembrandtplein. Ik vind dat het toppunt van chique. We zitten met z'n alien op een terras en tk mag kiezen wat ik wil drinken. Ik wil ranjal, veel rode ranja en weinig water zeg ik er speciaal bij, want dan smaakt het zo lekker zoet. Mijn broertje zegt stoer: "Doe mij maar een prikkelbier'.Dat is een 'Friezisme'. In Amsterdam heeft niemand hier nog van gehoord. Toch krijgt hij iets onbestemds in een flesje. Mijn moeder lepelt haar favoriete sorbet. Wat geniet ik van deze vakantie. Van mijn moeder, wiens handen een paar dagen niets doen. En zij geniet van haar jongste kinderen, van de rust die ze vindt bij haar zusje en van de grote stad. Vakantie, vooral die eerste vakantie in Amsterdam, ik kan er over blijven schrijven.

Postiljon | 1999 | | pagina 5