Feest voor wandelteam na vier dagen doorbijten Politie kampt met personeelstekort GSM zorgt voor meer meldingen ITjv Wordt u al geholpen? Training Doorzetter Gejuich Meer geweldsdelicten Jeugdbeleid Leefbaar maken en houden 28 JULI 1999 0 DE POSTILJON EDITIE 12 PAiGINA 6 PAGINA 7 Rond zes uur 's avonds belt mijtt vrouw naar de praktijk om te vra- gett hoe laat ik thuis ben. Dit in ver- band met het eten en plannen voor de avond. Toen ik haar in onze ver- keringstijd vertelde dat ik huisarts zou worden, accepteerde zij vrij snel dat wij geen regelmatig leven zou- den krijgen. Net als monniken een gelofte van armoede afleggen, lijken partners van huisartsen een gelofte van chaos af te moeten leggen. "Vergeet je die-verjaardag van Ria met?riep ze laatst op een vrijdag- avond, toen ik de hoorn al op de haak wilde leggen. Gelukkig had ik 'nog maar' drie navisites. De laatste was bij een oude dame in een serviceflat. Het was tijd voor haar tweemaandelijk- se vitamineprik. Nadat ik de injec- tievloeistof in haar bil had gespoten, vroeg ik of ik mijn handen in de keuken mocht wassen. "Dat zou je wel willen, he?", lachte zij ondeu- gend. Het kan niet, de gootsteen is verstopt. De wasbak van haar keukentje stond vol met vies groengekleurd water, waarin, toen ik mijn hand er door woelde, draden spinazie bleken te drijven. "Hoelang is dat al verstopt?"vroeg ik. "Sinds vanmiddag. Maar ik had het voor elfen aan de huismeester moeten melden, nu komt hij niet meer.."Dus u moet het hele week end met die verstopte gootsteen zit- ten?"stelde ik vast. "Ach, ik moet me maar behelpen", klonk het een beetje zieltg. Aangezien een goed verstaander genoeg heeft aan een half woord, deed ik mijn jas uit en stroopte mijn mouwen op. Ik kon gemakkelijk bij de afvoer onder de gootsteen. Terwijl ik de stop van de zwanehals afdraaide, vroeg ik de vrouw iets om het water uit de bak op te vangen. Te laat zag ik dat ze een visschaaltje voorhield; de inhoud van de tot de rand toe gevulde gootsteen begon al uit de pijp te stromen. Een korte tijd later stond de keukenvloer blank (of was het donker groen?). Het werd een ware ravage. De oorzaak van de verstopping was nu wel snel te vin- den; tot diep in de muur zat de afvoerpijp vol met spinazie. Om ongeveer half negen was de keuken weer toonbaar. De keurig gedweild troep leverde drie grote emmers met drabbig vocht op, die ik op het aanrecht zette. "Laat daar maar staan, dokter". "Goed mevrouw Van der Vlist, dan is alles weer schoon", besloot ik het bezoek. "Als maandag de afvoer is ontstopt is alles weer bij het oude. Tot ziens. Terwijl ik naar de voordeur liep hoorde ik het gelutd van een emmer die leeggegooid werd in de goot steen. Even schrok ik, maar direct haalde ik mijn schouders op. Toch maar goed dat ik de stop weer op de zwanehals had gedraaid. Trouwens, het volgende probleem wachtte; de vergeten verjaardag van mijn schoonzus Ria... Thuisgekomen werd echter nergens meer over gerept; de tafel was gedekt, een kaarsje brandde, mijn kinderen juichten en mijn vrouw.... mijn vrouw lachte en was bhj dat ik thuis was. Ook al heeft een huisarts zijn ver- antwoording als bewaker van de gezondheid van zijn patienten, het blijft een mens die van tijd tot tijd op andere gebieden zijn naaste tegenkomt. En in principe behoren we toch allemaal bereid te zijn te zeggen als temand, jong of oud, een beroep doet op hulp: 'Wordt u al geholpen?' Pieter Vlasveld huisarts (De dokter is er even tussen uit voor een verdiende vakantie. De komende drie weken herhalen we daarom de eerste drie afleve- ringen uit deze serie). NIJMEGEN - Het is vrijdagmid- dag. Vanaf de tribunes heeft het publiek goed uitzicht over de Sint Annastraat, de laatste dag van de vierdaagse ook wel de Via Gladiola genoemd. Om een uur of twaalf komen er al regel matig wandelaars voorbij. Ze zien er fris uit, alsof ze net een ommetje gemaakt hebben in plaats van vier dagen 40 of 50 kilometer. Daarna volgen de peletons soldaten, de mensen die onderweg rustig de tijd genomen hebben om te genieten en de mensen die kilometers lang moesten afzien. Om iets voor half vier verschijnt er aan de horizon een blauwe gloed. Het team van Rockport, Schoenspecialist Van der Poel en Grafia, uitgever van de Postiljon, komt eraan. Met bloemen werden de wandelaars binnengehaald. Het team is niet compleet. Er zijn deel- nemers die niet op tijd bij het verza- melpunt waren en het is dus nog even spannend of alle lopers het wel gaan redden. Vier dagen lang vroeg opstaan (de 50 kilometer lopers moesten om 2.30 uur uit de veren!) en tientallen kilometers onder je voeten door voe- len gaan dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Blaren, spierpijn, ver- moeidheid, de wandelaars weten er alles van al had de een het er moei- lijker mee dan de ander. "Ik heb het redelijk makkelijk gelopen," vertelt Rob Doornbos uit Waddinxveen. Hij liep voor de eerste keer en had niet veel getraind. "Sommige men- sen verklaarden me voor gek dat ik zonder goede training meeliep, maar ik heb een goede conditie en je weet toch wel een beetje wat je zelf aan- kan." Rob heeft met verbazing en bewon- dering naar zijn kamergenoot Edwin Oostrum uit Pijnacker gekeken. "Hij kreeg al snel blaren. 's Avonds na een dag wandelen strompelde hij zo, dat je niet dacht dat hij de vol gende dag nog kon lopen. Maar hij zette gewoon door. Ik denk niet dat ik de vierdaagse zou hebben uitgelo- pen als ik zo'n last van mijn voeten zou hebben gehad." Edwin kwam op vrijdag dan ook laat binnen, maar hij kwam over de finish en mocht het vierdaagsekruis in ont- vangst nemen. Voor Harry van der Spek uit Zoetermeer zat dat er niet in. Na twee dagen was het voorbij voor hem. "Ik had donderdag echt niet meer kunnen lopen," vertelt Harry "maar nu voel ik me wel weer goed en dan slaat de spijt toe." Harry heeft het er even moeilijk mee als hij de eerste lopers binnen ziet komen. Toch staat hij vooraan om zijn teamgenoten een hartelijk ont- vangst te geven. Hij heeft immers aan den lijve ondervonden wat een prestatie het is om deze tocht te lopen. "Volgend jaar ben ik er zeker weer bij," vertelt de Zoetermeerder. Want nu hij de intocht gezien heeft is hij vast van plan om de volgende keer zelf op vrijdagmiddag over de Via Gladiola Nijmegen binnen te lopen. 0 In uitgelaten stemming bereiken de wandelaars de finish. Na binnenkomst vertrekken de lopers naar het speciaal voor Rockportwandelaars ingerichte Loperscafe. Als er wandelaars bin- nenkomert die later zijn gefinisht stijgt er ^gejuich op. Je weet immers maar nooit of er de laatste dag nog teamgenoten uitgevallen zijn. Maar iedereen heeft het die laatste dag gered en vol enthousiasme praten de vermoeide wandelaars nog wat na. Wie eenmaal op een stoeltje is neergezegen, komt er daarna niet zo soepel meer af. Maar zo voel je ten- minste dat je wat gepresteerd hebt. De wandelaars van het team van Rockport, Van der Poel en Grafia sloot deze bijzondere week af met een heerlijke barbecue bij het hotel. RIJNMOND - Meer meldingen en minder personeel. De politie Rotterdam Rijnmond heeft het er niet gemakkelijker op gekregen. Doordat veel mensen inmiddels in het bezit zijn van een mobiele telefoon is de drem- pel om de politie te bellen voor een melding lager geworden. Vooral aanrijdingen worden vaker gemeld. Daartegenover staat een dalende personeelsbezetting, met name ten gevolgde van de sterke uitstroom van personeel, de invoering van de 36-urige werkweek en het terug- brengen van het aantal politiedis- tricten van twaalf naar tien. Eind 1998 waren er ruim 200 vacatures. Werving van mensen, evenals de zorg voor het huidige personeel, heeft in 1999 prioriteit. Dat en andere 'wapenfeiten' meldt de poli tie in haar vorige week gepresenteer- de korpsjaarverslag en de korpsjaar- rekening 1998. De bestrijding van geweldscriminali- teit heeft ook in 1999 absoluut top- prioriteit. In 1998 kwamen bij de politie 9.845 meldingen binnen, een toename van 4,5 procent. Aandachtspunten voor dit jaar zijn: geweld in relatie met horeca, vuur- wapengeweld en straatroof. Ook is momenteel een discussie gaande over het gebruik van camera's in openbare ruimten en het verruimen van bevoegdheden van de politie bij het handhaven van de openbare orde. Het gecertificeerd beveiligen van woningen werd door de politie gestimuleerd en speciaal opgeleide bouwadviseurs en keuringscommis- sies werden ingeschakeld in de woonomgeving. Daarmee is het 'Pohtiekeurmerk Veilig Wonen' ver- der in de regio verspreid. Daarnaast is het toezicht verscherpt op plaat- sen waar vernielingen, het stelen uit auto's en van fietsen het meest voor- komt. De pakkans werd hierdoor vergroot. Ook de jeugd maakt het werk van de politieman er niet gemakkelijker op. Het aantal geweldsdelicten gepleegd door jeugdigen nam in 1998 toe. Reden voor het korps om het afgelopen jaar in nauw overleg met haar partners, Justitie, Dienst Onderwijs, Raad voor de Kinderbescherming, Jeugdzorg en Jeugdreclassering, te werken aan de ontwikkeling van jeugdbeleid. Inmiddels is een aantal projecten gestart: Wapens op School en Convenant Veilig op School (geweldgebruik, wapenbezit, intimi- datie). Onder het motto 'Doe effe normaal' wordt in het regiobrede Schooladoptieplan ook het sociaal gedrag bij de jeugd bevorderd en het vertrouwen in de politie verstevigd. Daarnaast richt het project 'Pak je kans' zich op jongeren die een straf- baar feit hebben gepleegd, maar nog niet eerder in aanraking kwamen met Justitie. De politie werkt hard aan het ont- wikkelen van expertise op het gebied van jeugdcriminaliteit. Inmiddels zijn initiatieven genomen om de informatiepositie te verbete- ren, zoals het verder uitwerken van het Client Volg Systeem. Ook in 1999 zal het onderwerp jeugd een van de speerpunten van beleid zijn. Het samen met anderen leefbaar maken en houden van de samenle- ving noemt de politie een van haar belangrijkste taken. "We hebben dealpanden effectiever aangepakt, frequent opgetreden tegen drugsrun- ners en om het drugstoerisme terug te dringen acties uitgevoerd aan de zuidgrens van Nederland. De voor- waarden waaronder eigenaren cof- feeshops exploiteren zijn streng gehandhaafd en het aantal coffees- hops is teruggebracht van circa 180 naar 60", zo staat in het verslag. In financieel opzicht gaat het goed met het korps. In 1998 werd een positief resultaat behaald van 6.9 miljoen gulden. Op middellange ter- mijn echter is de financiele positie zorgelijk. Deels wordt dit veroor- zaakt door landelijke ontwikkelin- gen, zoals de mogelijke effecten van een vermogensonderzoek, dat in opdracht van het ministerie van BZK is uitgevoerd. "Indien de aan- bevelingen van het onderzoek wor den uitgevoerd kan dit leiden tot een ernstige aantasting van de vermo- genspositie van het korps. Fijnmazig werken legt een extra druk op de materiele exploitatie. Ook de instroom van nieuw personeel wordt naar verwachting duurder vanwege de gespannen arbeids- markt", aldus de politie Het aantal klachten daalde vorig jaar van 574 in 1997 naar 463 in 1998. Ook de afhandelingstermijn van de klachten gaf een verbetering te zien: 21 procent werd binnen de gewenste termijn afgehandeld. In 1998 is een nieuwe klachtenregeling van kracht geworden, met vooral kortere, heldere procedures en min der bureaucratie. Burgers die belangstelling hebben voor de speciale uitgave van het Jaarsverslag 1998 kunnen vanaf vrijdag 30 juli een exemplaar afha- len bij een politiebureau in hun omgeving.

Postiljon | 1999 | | pagina 7