Een eredivisie zonder Sparta smaakt als een ei zonder zout Geen aprilgrap Zakelijke inslag Zilveren bal Oppermachtig Bolwerk Jaap van Rijn 28 JULI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Ttjdens een Zilveren Balfestijn nestelden eretribune-bezoekers zich op Spangen in bet zonnetje achter een van de doelen. Vlnr: Scheurleer (van de Tennisbond), Kees van Hasselt (Sparta), Karel Lotsy (met hoed), oud-minister Kan, Corry Vonk en tennisser Henk Timmer. Op zijn zeventigste verjaardag werd Bok Korver gefeliciteerd door Karel Lotsy. ROTTERDAM - Na de over- winning in Groningen op de club met diezelfde naam, heeft Sparta haar positie in de eredivi sie weer voor een poosje veilig gesteld. Ik had er niet aan moe- ten denken dat deze oude club, die in de vorige eeuw de bedjes heeft gespreid voor de voetbal- sport in ons land, was gedegra- deerd. Dat zou zonder meer een nationale ramp zijn geweest. Sparta is een van de weinigen van de elitaire clubs die destijds tot het spe- len van betaald voetbal besloot. De inbreng van Rotterdamse zakenlie- den heeft daarin een belangrijke rol gespeeld. Hoe sneu dat ook voor PC Groningen. Volop vreugde in Rotterdam dus om het behoud van Sparta en het landskampioenschap van Feyenoord. Als ik u vertel dat Sparta's wieg op 1 april 1888 in een cafe op het Rotterdamse Stieltjesplein stond, dan is dat geen aprilgrap. Sparta begon met voetballen op Crooswijk, vertoefde vervolgens bij de Oranjeboom en op het Heuvelveld en in 1893, tegelijk met de promotie naar de le klasse, werd een terrein op de Oude Binnenweg in gebruik genomen. Honkvast was de club allerminst. Na een periode Schuttersveld wer- den op de Prinsenlaan de grootste triomfen gevierd. In 1916 ten slot- te was het aan de gefortuneerde zakenman M.J. Overeynder -lid sedert 1894 en gedurende 38 jaar voorzitter- te danken dat het histo- rische terrein op Spangen werd betrokken. Sparta speelt daar dus al 83 jaar, hetgeen een unicum mag heten. Sparta heeft in onze vaderlandse voetbaltop slechts twee jaar ont- broken. In 1901 werd zij door HFC gewipt en in 1912 moest met een plaats in de Overgangsklasse, ook wel Margarineklasse genoemd, genoegen worden geno men. Beide malen heroverde Sparta na een jaar het verloren terrein. Dat betekent dat Sparta dus al 104 jaar in de hoogste voetbaltop uit- komt. Voor wat de reputatie betreft laten de kasteelheren clubs als Ajax, Feyenoord en PSV ver achter zich. Vanaf de oprichting heeft de Rotterdamse koopmansgeest een grote rol gespeeld. De inbreng van invloedrijke Rotterdamse zaken- mensen was niet gering. Al voor het 'fin de siecle' stuurde het bestuur reclamelopers door de Maasstraat om komende wedstrij- den aan te kondigen en met de heffing van entreegelden werd in 1893 gestart. Mede dankzij belang rijke mensen uit rederskringen werd in dat jaar een vlonder voor het interlandvoetbal gelegd door de Britse Harwich &C Parkstone FC naar Rotterdam te laten komen. Heel Rotterdam leefde mee, de scholen kregen zelfs vrijaf. Sparta verloor weliswaar met 8-0, maar belangrijker was, dat in Rotterdam weer iets groots tot stand was gebracht. In datzelfde jaar stak Sparta de haringvijver over voor een tegenbezoek, de 3-0 nederlaag was toen al heel wat gunstiger. Het zakelijk instinct was Sparta blijkbaar aangeboren. Dit bleek toen Sparta in 1901 degradeerde en Rotterdam voortaan verstoken was van topvoetbal. Voor het drie- tal Van Hasselt-Meyer-Musly was dat aanleiding om een Zilveren Bal beschikbaar te stellen, waarom in een groots opgezet toernooi moest worden gespeeld. Op die manier lokte men toch de eerste klassers naar Rotterdam. Het Zilveren Balfestijn behoorde destijds tot de meest populaire toernooien en vormden de ouverture van het nieuwe voetbalseizoen. Sparta was altijd een uitstekende gastheer die de tegenstanders royaal ontving. Vermeld zij nog dat het Sparta- kanon Huug de Groot in 1913 op het Haagse Houtrust de beide doel- punten maakte in de met 2-1 gewonnen wedstrijd tegen Engeland, van wie wij nog nooit hadden gewonnen. Aanvoerder Bok de Korver was degene die zijn manschappen de weg de overwin- ning wees. Sparta riep destijds een halt toe aan de Haagse voetbalsuprenatie en dankte zulks vooral aan de komst van Bok de Korver, 31 maal drager van de oranjetrui. Op 30 april 1909 werd aan de Prinsenlaan de eerste landstitel behaald. In ver- band met de geboorte van prinses Juliana droegen de spelers oranje strikken. In 1910 was HW weer aan de beurt, daarna kwam de gouden plak driemaal in successie bij Sparta terecht. In 1912 moest Sparta in haar laat- ste thuiswedstrijd tegen Ajax gelijk spelen om kampioen te worden en stond in de rust met 1-0 achter. De Rotterdamse aanhang had het niet meer. Tot 4 minuten voor het eind- signaal de vermaarde Bok de Korver op schitterende wijze de gelijkmaker inknalde. Deze vol- treffer ging de geschiedenis in als 'het doelpunt van Bok'. Aan koninklijke belangstelling heeft het Spangen evenmin ontbro- ken. Leden van het koninklijke huis waren regelmatig op Spangen te zien. Met name prinses Juliana, die als voorzitter van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis het jaarlijkse Spangengebeuren Sparta- Feyenoord bijwoonde. Ook burge- meester Droogleever Fortuyn was in die tijd een trouwe Sparta- bezoeker. Na de Tweede Wereldoorlog mocht de Sparta-aanhang de periode van het schier onneembare bolwerk Landman-Terlouw beleven. Zonnige tijden daagden aan de horizon en de landstitel lonkte. Eerst gingen RCH en Rapid JC met het goud aan de haal, in 1959 was Sparta de gelukkige. Voor het eerst na 46 jaar zorgden de kasteelheren ervoor dat het landskampioen schap weer eens op Spangen terechtkwam. In degradatiegevaar verkeerde Sparta zelden of nooit. Verschillende spelers hebben Sparta meer dan tweehonderd maal in het Nederlandse elftal ver- tegenwoordigd. De bekendste waren De Korver, De Groot, Van der Wolk, Ruffelse, Steeman, Weber, Formenoy, Drok, Landman, Terlouw, Van Beveren, Doesburg, Laseroms, Blind, Van Ede, Bosselaar, Eykenbroek, Van Zwieteren en vele anderen. Tot onze verbeelding spreken nog steeds namen als doelman Jos Cohen, mr. Dommering (zoon van de oud-wereldkampioen biljarten Jan Dommering), John de Korver, Wilson, Voormolen, Seton, Benningshof, Den Boer, Van der Geest, Van Male etc. Het is te hopen dat Sparta ons nooit meer zo in spanning laat als dit afgelopen seizoen. Een eredivi sie zonder Sparta is ondenkbaar, smaakt als een ei zonder zout. Het bolwerk: Landman-Terlouw

Postiljon | 1999 | | pagina 9