Pas op voor worminfectie Dutch Style Snel klaar met maaltijdsalade Inpakken en wegwezen Fietsen in Europa De euro laat nog even op zich wachten, maar dat neemt niet weg dat Europa grenzeloos mooi is. Zeker voor fietsers. Voor de fietsende pelgrims onder ons, maar ook voor de natuurminnende 'gewone' fietser, is de 'St. Jacobs Fietsroute, in de voetsporen van de pel grims, van Haarlem naar Santiago de Compostella' (in drie delen) aan te beve- len. U moet wel over een goede condi- tie beschikken, want in Noord-Spanje moet u nogal eens een 'colletje' tacke- len. Beschikt u na deze reis over ijzeren kuitspieren, dan kunt u zich ook nog aan de Zwitserse bergen wagen. In de drie delen van Veloland Schweiz (uitge- geven door Werd) staan in totaal negen langeafstandsroutes door Zwitserland. Compleet met informatie over accom- modatie, fietsverhuurders, alternatieven voor mountainbikers en natuurlijk: stij- gingspercentages. Voor wie de voorkeur geeft aan pasta boven raclette: met het tweedelige 'Fietsen naar Toscane' (van Hans Reitsma, uitgeverij Pirola) fietst u hele- maal van Amsterdam naar Florence. Fietsideeenkaart 1999 Wilt u zelf 66n- of meerdaagse fietsrou- tes plannen voor de mooie weekenden en vakantiedagen die nog in het ver- schiet liggen? Stapt u dan naar het dichtsbijzijnde WV- of ANWB-loket. Daar koopt u de Fietsideeenkaart 1999- 2000 (f 5,95), met een overzicht van alle bewegwijzerde fietsroutes in Nederland. Natuurfietstochten PMT REGIO - De Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege, de vereniging die de Protestants Militaire tehuiZbn in Nederland, Duitsland en voormalig Joegoslavie beheert, verzorgt regelmatig fietstochten door de natuur. Er wordt in de maanden juli, augustus en September gefletst. Startplaatsen zijn de militaire tehuizen in Apeldoorn, Bussum, Ede, Ermelo, 't Harde, Harskamp, Havelte, Oirschot en Schaarsbergen. De starttij- den zijn van 9.00 tot 14.00 uur. Een routebeschrijving krijgt u ter plaatse. Deelname kost f 4,50 per persoon, inclusief herinnering en een consump- tie. Inlichtingen: KNMB Pro Rege (030) 2311892 of J.M. Zuithoff (010) 4582544. Succes voor dagtocht Geheim van Delft DELFT - In de maand juni heeft de tien- duizendste deelnemer meegedaan aan de dagtocht Het Geheim van Delft. Tijdens deze dagtocht ontdekken bezoe- kers al puzzelend de binnenstad en doen zij allerlei wetenswaardigheden op over Delft en haar mysteries. De dag tocht Het Geheim van Delft bestaat uit een lunchbuffet met aansluitend een rondvaart door de grachten. Tijdens de rondvaart start de ontdekkingstocht, waarbij de deelnemers met behulp van een oude schatkaar geheimkisten opsporen. De dagtocht wordt afgesloten met een Maskerade diner. 'Het Geheim van Delft' is in 1996 ontwikkeld door het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme samen met het Delftse bedrijfsleven in het kader van Het Geheim van Holland. De dagtocht kost 76 gulden per persoon. Informatie: Recreatie- en partycentrum't Karrewiel, Paardenmarkt 74, Delft, telefoon (015) 2136876. Een paar dagen met de fiets op pad is leuk, maar bagage meenemen betekent wel passen en meten. Vakantietijd, mooi weer, dus dat betekent voor kinderen veel buiten spelen. De Utrechtse hoogleraar diergeneeskunde prof. dr. F. van Knapen waar- schuwt wel voor mogelijk gevaar. Hij wijst katten en hon- den aan als besmettingsbron van toxocarose, een worminfec tie die bij kinderen kan inwer- ken op het immuunsysteem en astma kan veroorzaken. Volgens Van Knapen bestaan er veel misverstanden over het ontwormen van honden. Is een hond als pup ontwormd, dan betekent dat niet dat de hond nooit meer besmet kan raken. Uit onderzoek is gebleken dat een kwart van de 1,3 miljoen hondenbezitters zijn hond nooit ontwormt. Acht procent vindt het over- bodig en achttien procent is niet op de hoogte. Slechts vijf procent van de hon denbezitters wist te melden hoe het wel moet: pups ontwormen als ze twee, vier en zes weken, twee, vier en zes maan den zijn en volwassen honden twee tot drie keer per jaar. Ook ontwormen van katten wordt weinig gedaan. Infectiebronnen Een mens kan een toxocare-infectie oplopen na contact met door honden- en kattenuitwerpselen besmette grond. Uit onderzoek is gebleken dat onder andere zandbakken, parken en plant- soenen infectiebronnen zijn. Volgens Van Knapen hebben zo'n anderhalf mil joen Nederlanders larven van katten- en hondenspoelwormen in het lichaam. Slechts een enkeling wordt direct ziek. Het lichaam bouwt vaak een afweer op, waardoor de volgende besmetting tot een allergische reactie leidt. Dat kan weer leiden tot astma-aanvallen. Om besmetting te voorkomen is het verstandig in de tuin zandbakken af te dekken en regelmatig te verversen en na werkzaamheden in de tuin de han- den te wassen. Hondenbezitters doen er goed aan hun hond en kat regelmatig een wormenkuur te geven. Interieurs volgetis Jan des Bourne. Uitgerust terug van de zomerva- kantie? Wellicht resten er nog een paar dagen om in huis aan de slag te gaan. Om ideeen op te doen voor veranderingen in het interieur kunt u het boek 'Dutch Style' raadplegen, van Jan des Bouvrie. 'Dutch Style' is een uit- gave van het woontijdschrift Eigen Huis Interieur. "Je moet je huis inrichten zoals je leeft", dat is het motto van Jan des Bouvrie. Hij heeft de afgelopen jaren het interieur eenvoudiger en lichter, maar zeker ook comfortabel en sfeervol gemaakt. In Dutch Style worden de top-ontwer- pen van des Bouvrie stuk voor stuk beschreven en uitgelegd. De teksten en fotografie zijn verzorgd door interieurs- pecialisten Barbara en Ren6 Stoeltie. Dutch Style biedt een kijkje in villa's in binnen- en buitenland, een tropische bungalow, kantoren in een koetshuis of een mediterrane cottage. Verder laat het u interieurs zien in een oude boerderij, een restaurant en een woning aan zee. Dutch Style is te koop bij erkende boek- handels, telt 160 pagina's en kost f 59,90. Ligt er een meerdaagse fiets- tocht in de planning? Dan is het een goed moment om even stil te staan bij het inpakwerk. Allereerst is een goede uitrus- ting van belang, of u nu kam- peert of in hotels overnacht. Maar het inpakken van de uit- rusting is ook een hele kunst. Met behulp van goede fietstas- sen is het gewicht goed over de fiets te verdelen en zijn de meestgebruikte spullen voor onderweg altijd binnen handbe- reik. Er zijn complete fietstassensets in de handel, die alle plekken van de fiets benutten. Een set bestaat doorgaans uit achtertassen, een stuur- en zadeltas. Zorg bij het inpakken dat het gewicht gelijkelijk verdeeld is over de linker- en rechterachtertas. De gewichtsverdeling tussen voor- en achterzijde verdieht ook enige aan- dacht. Vooral kampeerders moeten opletten dat de achterzijde niet zo zwaar wordt belast dat het voorwiel gemakkelijk omhoog komt. Verdeel in dat geval zware onderdelen zoals tent- haringen en -stokken over de fietstassen van uw medereiziger(s). Goede tassen Goede tassen zijn gemaakt van stevig en licht materiaal, zijn goed afsluitbaar en kunnen tegen een buitje. Een voorbeeld hiervan zijn tassen van het merk Pro. Een zadeltas mag eigenlijk op geen enkele fiets ontbreken: het is bij uitstek de plaats om een reparatiesetje in op te bergen. In de stuurtassen kunt u andere zaken kwijt, die u onderweg bij de hand wilt hebben. Denk aan proviand, een routebeschrij ving en een extra slot. Zorg dat alle spul len die u onderweg nodig heeft, in de kleine tassen of in zijvakken zijn opge- borgen. Bij voorbeeld: een extra trui of regenjack, proviand, routekaarten, zon- nebrandolie en zonnebril. Waardevolle spullen (portemonnee, papieren en camera) worden bijvoorkeur op het lijf gedragen. En voor degenen die contact willen houden met het thuisfront: er zijn speciale GSM-bags verkrijgbaar, die aan de zitbuis bevestigd kunnen wor den. Tijdens fraaie zomer- dagen is het zonde om lang in de keuken te staan. Wie snel, maar toch goed wil eten zou onderstaand recept eens kunnen uitproberen. Centraal hierin staat de papri ka, familie van de Spaanse peper, maar een stille verleider. Paprika's beginnen hun bestaan als 'groentje' en rijpen verder in verschillen- de kleuren. Binnen het paprika-assorti- ment zijn twee relatief nieuw ontwik- kelde soort te koop: de puntpaprika en de babypaprika. De puntpaprika is lek- ker zoet en heeft vrijwel geen zaadlijs- ten. Ze kan dan ook gemakkelijk in zomersalades worden verwerkt of zo bij de borrel als snack worden gepresen- teerd. De babypaprika, met haar vijf centime ter iets groter dan een aardbei, is een nieuwkomer in de culinaire wereld. Het is een baby vol vitaminen, calcium, eiwit, ijzer en natrium. Als koude bor- relhap combineert ze goed met onder meer vis of bonensalade in Mexicaanse stijl. Zeker met bijvoorbeeld een kaas- crfeme-, vis-, vlees-, risotto-, pat6-, of groentevulling is de babypaprika een verrassende lekkernij. En dan als zomers dessert... Heeft u wel eens gehoord van babypaprika met paprika- sorbetijs? Verrukkelijk! Maaltijdsalade van paprika's en rode kidneybonen. Maaltijdsalade (hoofdgerecht voor 2 personen): 1 oranje blokpaprika, 1 rode blokpapri- ka's, 1 gele blokpaprika's, 0,5 liter blik of pot kidneybonen, 100 g gekookte ham (dikke plak), 4 el (olijf)olie, 1 el (rode wijnjazijn, 3 blaadjes basilicum, zout en peper, 4 zongedroogde tomaten in olie, 100 gr geschaafde oude brokkel- of Parmezaanse kaas. Maak de paprika's schoon en snijd ze in stukjes. Meng ze met de uitgelekte bonen en de in blokjes gesneden ham. Klop een dressing van olie, azijn, fijnge- knipte basilicum, zout, peper en in reep- jes gesneden zongedroogde tomaten. Schenk de dressing over de salade. Garneer met de geschaafde kaas. Serveren met ciabattabrood. (Bron: The Greenery International) 11 AUGUSTUS 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 Een goede voorbereiding is het halve werk v.-,- -

Postiljon | 1999 | | pagina 10