Wees alert in bijzijn van de wesp m m Midden- en kleinbedrijf slecht voorbereid op millennium ter raktijk Allergie kan behoorlijke prob geven Pech onderweg Een van de meest gestelde vraag op mijn spreekuur is: "Dokter, heb ik te lang gewacht? Had ik eerder moeten komen?" Het is moeilijk om daar een kort antwoord op te geven. Wanneer je in het dagelijks ieven last ervaart van een bepaalde klacht, dan moet er toch iets aan gebeuren. Maar op stel en sprong de huisarts aiarmeren? Dan moet het een spoedgeval zijn? Misschien helpt het volgende verhaal. Nog twee minuutjes en de avonddienst zat erop. Of er gebeurt niets meer, of de 'klapper' komt. Zo noemen artsen onder elkaar het laatste telefoontje van de dienst dat later heel veel werk met zich mee blijkt te brengen, zoals oprja me in het ziekenhuis. Mijn vrouw en ik waren in diepe rust toen een rinkelende telefoon daar een einde aan maakte. Mijn echtgenote neemt altijd de telefoon aan, want zelf kan ik dan, als gevolg van een droge keel, geen woord uitbrengen. De mee luister-apparatuur aangezet. "Mijn vrouw heeft buikpijn en braakt ai sinds acht uur vanavond.Dat zal een vieze boel zijn, bedacht ik. Mijn vrouw vroeg: "Maar waarom belt u dan nu pas?". "Nou", zei de man, "we dachten dat het misschien over zou gaan, maar het gaat niet over. En zo durf ik toch echt de nacht niet in. Mijn vrouw noteerde het adres, terwijl ik een trui en mijn broek met bretels fspeciaal voor dit soort gelegenheden) over mijn pyjama aantrok. "Neem mijn auto maar", zei mijn vrouw. "Daarvan doet de verwarming het sneller dan in jouw autoIk bedankte haar voor deze betoonde liefde... Een stad bij nacht is mooi. Het oranje- kleurige licht van de lantaarnpalen geeft alles een sprookjesachtig uiteriijk. Ook al heb ik dit deel van de stad zo vaak gezien, ik blijf ervan genieten. M'n reisdoel kon ik al van verre aan schouwen. Op de tiende etage van een flat brandde een fel licht, verder niets. Met de lift begafik mij naar boven. De vrouw waarover gebeld was lag met erge buikpijn op bed en bleek bij onder zoek tekenen te vertonen van buikvlies- ontsteking. Niet lang daarna werd zij per ambulance naar het ziekenhuis ver- voerd. Zo, ik stond weer beneden bij het autootje van mijn vrouw. Ik keek nog even naar het oranje stadsgezicht waar- van de kerktorens een markant punt vormen, en stapte in de auto. Bij het omdraaien van het sleuteltje gebeurde er niets. Ik probeerde opnieuw en opnieuw, en... De auto startte niet. In deze situatie keek ik ineens heel anders naar de omgeving. Mistig, vochtig en koud. Met m 'n dokterstas in de hand liep ik naar huts. Voor spoedteiefoon- tjes hoefde ik niet meer bang te zijn; de dienst zat erop. De steeds meer samenpakkende mist dwong mij om langs de tramrails te gaan lopen. Toen ik, koud en moe, thuis kwam en zei dat de auto het niet meer deed, meldde mijn vrouw: "O ja, ik heb gisteren auto- pech gehad en de man van de ANWB zei dat de auto zo snel mogelijk naar de garage moest. Kun je dat morgen even doen?" Overigens zit er een overeenkomst tus- sen de patiente en de auto. In beide gevallen was het beter geweest eerder actie te ondernemen. Hoewel het goed is om, als iemand ziekteverschijnselen heeft, de situatie even aan te zien, moet wel bedacht worden dat deze niet onbeperkt kan duren. Op werkda- gen kan natuurlijk betere zorg verleend worden dan in het weekend, maar vroeg in de avond kan er ook meer dan rond middernacht. Vraag desnoods de dienstdoende arts op tijd om raad. En wat betreft de auto.... die is inmiddels gemaakt. Pieter Vlasveld Huisarts Lang niet iedereen is even blij met een ontmoeting met de wesp. In sommige gevallen kan een ontmoeting zeifs uitermate hinderlijk zijn. SCHIEDAM - Lang niet iedereen is even blij met een ontmoeting met de wesp; het beestje dat wordt aangetrokken door de geur van zoete stoffen. In som mige gevallen kan een ontmoe- tings zelfs uitermate hinderlijk zijn. Natuurlijk houdt de wes- penplaag ook een keer op. Wanneer de winter aanbreekt, sterft de nestbevolking. Slechts de jonge koninginnen overwin- teren op beschutte plaatsen. In het voorjaar beginnen zij ieder afzonderlijk hun nest te bou- wen. Wespen maken hun nesten op beschut te plaatsen. Hierbij kan gedacht worden aan zolders, spouwmuren, vlieringen, dakpannen, holle bomen, oude muizen- gaten, machines en naden en kieren van gebouwen. Deze nesten worden slechts 66n jaar bewoond. In de directe omgeving van mens en dier kunnen wespen bijzonder hinderlijk zijn. De steken van een wesp zijn zeer pijnlijk en kunnen zelfs gevaarlijk zijn. Dit geldt met name wanneer men in de mond gestoken wordt of wanneer men over- gevoelig is voor het gif van wespen. Veel overlast Inmiddels is duidelijk dat door het gehe- le land deze zomer extreem veel wes- pennesten gevonden zijn. De oorzaak hiervan zijn de zachte winters van de afgelopen jaren. De wespen die normaal gesproken zwaar te lijden hebben van de winter konden overleven, waardoor hun aantal toenam. Ongediertebe- strijders hebben er hun handen vol aan. Opzichter van de reinigingsdienst Theo van der Meer: "Je komt de nesten op de meest vreemde plaatsen tegen. Niet alleen in tuinen maar ook tussen spouwmuren, op daken of in vogelhuis- jes. Het is dan zaak de nesten op de juis- te manier te verwijderen". Een belangrijk advies is nooit de uitgang af te sluiten, bij het ontdekken van de nesten. De wespen zoeken dan een andere uitgang en dat kan best onvoor- delig uitkomen voor de huiseigenaar. Wat in ieder geval aan te raden is, is het inschakelen van een deskundige in het bestrijden van ongedierte. Deze deskun- digen zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Onge- dierte-bestrijdingsbedrijven. Van der Meer: "Wij zijn getraind in het verwij deren van nesten en weten ook precies wanneer welke methode gebruikt moet worden. Mensen proberen wel eens zelf een oplossing te zoeken maar dat loopt altijd verkeerd af; het best kan zoiets dan ook aan ons worden overgelaten". Allergische reacties Zo is bekend dat men in de oudheid al overleed door een allergische reactie op een steek van de wesp. Dit was te zien aan de hand van hierogliefen van Egyptische farao's. Maar ook nu gebeurt dit helaas nog regelmatig. Zo reageert een klein gedeelte van de bevolking vrij hevig op het gif van een wespensteek. Deze reactie duidt in de meeste geval len op allergie en kan alleen ontstaan, als de persoon al eens eerder in aanra- king is geweest met het insectengif. Bij een eerste steek zal de 'patient' dan ook niet fel reageren, al wordt de allergie dan wel volledig opgebouwd. Hierdoor kan bij de eerstvolgende week al sprake zijn van een levensgevaarlijke situatie, wat zich onder andere uit in rode bul- tjes over het hele lichaam met hevige jeuk. Ook kunnen hierbij de ogen en lippen behoorlijk gaan zwellen, krijgt de gesto- kene last bij het slikken en ademhalen en wordt hees. Verder zijn gevallen bekend waarbij het slachtoffer, door aantasting van het maag- en darmka- naal, last heeft van misselijkheid, bra- ken, diarree en buikkrampen of de ont- lasting laat lopen. In het ergste geval kan de bloeddruk sterk dalen en kun nen hartritmestoornissen ontstaan, gevolgd door bewustzijnsverlies. Deze reactiestreden meestal binnen een kwartier na de steek op. Personen die 66n van deze verschijnse- len vertonen, dienen zo snel mogelijk een arts te bezoeken. De arts kan dan een noodbehandeling toedienen, die bestaat uit een aantal injecties. Zelfs zie- kenhuisopname behoort tot de moge- lijkheden. Daarna zal de persoon con tact moeten opnemen met de huisarts, die de patient voor verdere hulp door- verwijst naar de specialist. Wespen aanpakken Voorkomen is natuurlijk beter dan gene- zen en daarom is het voor allergie- patienten belangrijk het contact met wespen zoveel mogelijk te beperken. Belangrijk is het daarom in de buiten- lucht niet te dicht bij bloeiende bloe- men of overrijp fruit te komen of etens- resten achter te laten. Wees voorzichtig bij het werken in (^e tuin, bedek het lichaam zoveel mogelijk en vermijd vuilnisbakken en het gebruik van par- fum of sterk ruikende zeep. Verder is het gebruik van een insectenwerende spray sterk aan te raden. Wanneer ergens een nest is gevonden, is het belangrijk dat medewerkers van de reinigingsdienst het vakkundig behandelen. Dit kan op verschillende manieren en is afhankelijk van de situ atie. Wanneer het wespennest zichtbaar is, kan het bespoten worden met een giftige vloeistof. Dit dient bij voorkeur in de avondschemering te gebeuren, aangezien alle wespen zich dan bevin- den in het nest. Een andere methode is het met een poeder bespuiten van de nestingang. Dit gebeurt vooral op plaat sen, waar het nest niet te zien is. Het voordeel van deze methode is dat de in- en uitvliegende wespen met het poeder in aanraking komen en hiermee, bij betreding van het nest, de koningin en larven doden. Van der Meer: "Het is belangrijk de beesten met rust te laten want dan gebeurt er in principe niets. Wespen kunnen pas gaan steken, als ze het gevoel hebben dat ze worden bedreigd". Personen die in de naaste omgeving ook te maken hebben met een wespennest kunnen in de regio bij de afdeling reini- ging van de openbare nutsbedrijven (ONS) terecht voor het laten verwijde ren van deze insectennesten. Voor meer informatie kunt u bellen (010) 4576700. Bij het ontdekken van een wespen nest is het belangrijk een deskundige in te schakelen, die is gespecialiseerd in het bestrijden van ongedierte. Deze deskundigen zijn veelal aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Ongedierte-bestrijdingsbedrijven. (Foto: Bert Visserj REGIO - Ruim twintigduizend ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zullen zich de moe ten afvragen of zij zich voldoen- de hebben voorbereid op het millennium. Dit stelt Syntens, Innovatienetwerk voor onder nemers, bij de aanbieding van een mailing aan een aantal sec- toren in het MKB. De 20.000 bedrijven maken deel uit van belangrijke toeleveringssectoren, zoals de voedingsmiddelenindustrie en de instalMetechniek. Uit verschillen de onderzoeken blijkt namelijk dat deze milleniumgevoeiige branches nog niet of nauwelijks zijn voorbereid op mogeiljke millenniumproblemen. Informatiepakket Ondernemers in de voedingsmiddele nindustrie en de instaiiatietechniek, maar eveneens in de bakkers- en de vis- serijbranche, hebben recent een mil- lenniuminformatiepakket ontvangen, Syntens heeft aan de hand van bran- chespecifieke voorbeelden een gratis pakket samehgesteid. Hiermee kan de ondernemer het eigen bedrijf vergeiij- ken met het bedrijf van een collega- ondernemer uit dezelfde branche. Zo kan hij of zij binnen-korte tijd bepalen hoe het staat met de millenniumgevoe- ligheid in het eigen bedrijf. Het pakket bevat het verslag van een millenniumdoorlichting bij een verge- lijkbaar bedrijf in dezelfde branche, een stappenplan en een checklist waarmee de ondernemer direct aan de slag kan. De informatie Is geschikt ais voorberei- ding en als controle wanneer er al enige aandacht is besteed aan het mil- lenniumprobleem. Syntens is een onafhankelijk werkende organisatie, vorig jaar ontstaan uit een fusie van het fnnovatieCentra Network Nederland (ICNN) en IMK Vooriichting. De activiteiten van Syntens worden gefinancierd door het Minlsterie van EZ. 11 AUGUSTUS 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5

Postiljon | 1999 | | pagina 5