■■■CANYON ATIONAL PARK Met een Toyota door Wim en Tiny reden in zes weken door Amerika: ruim dertienduizend kilometer van oost naar zuid, naar west en weer terug. SCHIEDAM - Op een zekere morgen vond Wim de Haan een blauwe envelop op zijn deur- mat. De belastingdienst ver- zocht hem beleefd een formu- lier in te vullen en terug te stu- ren. Korte tijd later bleek dat hij een aantal jaren teveel belasting had betaald. Hij kreeg een leuk bedrag terug dat hij, samen met zijn vriendin Tiny, besteedde aan een langgekoesterde wens: een reis met hun oude ver- trouwde Toyota dwars door Amerika, dertienduizend kilo meter in zes weken. De Haan had al eens kennisgemaakt met het contingent. "Tijdens een vorige reis hadden we sommige steden al gezien, dus besloten we dit keer in de eerste drie dagen zoveel mogelijk kilo meters te maken. Na regelmatige stops voor koffie en eten kwamen we na ongeveer achthonderd kilometer aan in Knoxville (Tennessee). En ondanks dat alles goed was gegaan, droomde ik die nacht in motel The Crown Inn dat we bij een groot auto-ongeluk betrokken waren." Dansen in saloons Zonder problemen trokken Wim en Tiny naar het Zuiden. Ze bezochten Oklahoma City, dansten in Cowboysaloons en reden met country- of Mexicaanse muziek op de autoradio richting El Paso aan de Mexicaanse grens. "Komen we voorbij Lubbock in Texas, ligt daar een grote houten woning met een wielstel eronder op zijn kant langs de weg. 'Zie je wel, dromen zijn geen bedrog', zeg ik, waarop mijn vriendin nuchter reageert met: "Dit zijn toch geen auto's". Besloten wordt om eerst naar Mexico te gaan. "We passeerden vlot de grens, zonder te weten dat er aan de andere kant een file stond van vijf kilometer. Eenmaal op Mexicaanse bodem werden we belaagd door Mexicanen die bedelden om wat geld, probeerden je ruiten te wassen of iets te verkopen. Het was zo'n chaos dat we besloten terug te gaan. Na twee uur waren we weer terug op Amerikaanse boden." Van El Pasia ging de reis verder via de I 19 West richting Tumbstone, Arizona, het 'wilde' westen. Wim: "Een paar maal per dag worden in Tumbstone nog straatgevechten gehouden. Prachtig om te zien. Trouwens, het hele stadje is de moeite waard, maar wel toeristisch. Natuurlijk zijn we ook naar Booth Hill geweest. Daar liggen de gebroeders Earp begraven." Op weg naar San Diego werd het knap warm in de Toyota. "Onze wagen heeft geen air conditioning. Daar had ik als snel iets op gevonden. Op de drie- of vierbaans wegen ging ik in de schaduw van een grote vrachtwagen rijden en het was meteen een stuk beter uit te houden in de auto weg". En dan toch weer die droom: "We moesten op een gegeven moment links afslaan. Voor ons zat een grote vracht wagen die ook aangaf naar links te wil- len. Maar die wagen begon te scharen en raakte een tegemoetkomende vrachtwagen. Het gebeurde vlak voor onze ogen en ja hoor, allebei de auto's op hun kant en met niet te weinig scha- de. We konden nog net uitwijken. En ga me nou niet vertellen dat dromen niet uitkomen." Bagdad Cafe Na een bezoek aan San Diego werd de reis voortgezet richting Los Angeles. In het reisverslag duiken namen op als Santa Monica, Malibu, Los Angelos. Wim en Tiny reden vanaf daar richting gokstad Las Vegas. Midden in de woe- stijn stuitten ze bij Newberry Spring op het Bagdag Cafd, bekend geworden door film en televisieserie met Whoopy Goldburg in de hoofdrol. "We hebben natuurlijk foto's genomen en de huidige eigenares nam een foto van ons. We staan nu op Internet. Na een hartelijk afscheid reden we naar Calico, een zogenaamde ghosttown. Het stadje is na een brand weer in oude staat hersteld. Echt de moeite van het bezichtigen waard. Het was al laat in de middag, maar we besloten toch door te rijden naar Las Vegas. We kwamen in het donker aan en dan zie je die stad zo voor je oplichten." Na 6078 kilometer werd besloten een paar dagen halt te houden. Het leven in Las Vegas bleek goedkoop. Mits je natuurlijk van de 'eenarmige bandieten afblijft. Wim en Tiny bleven zuinige Hollanders en bezochten de casino's alien om zich te vergapen aan alle glit ter en glans, Ze bekeken winkels, gale- rijen en fonteinen en bezochten Treasure Island, waar twee piratensche- pen elkaar bevochten." Op naar de Grand Canyon, dwars door het Navajo-reservaat en overnachten in een hotel midden in de woestijn. Ze waren bijna op de helft van hun trip. De Toyota had het tot dan prima gedaan. Alleen walmde de uitlaat, dus bezocht Wim voor alle zekerheid een garage. "Er leek niets aan de hand, in sommige sta- ten wordt een andere dieselolie ver- kocht en daar kwam het door". Het bleef bij olie verversen. Sneeuw Na de woestijn ging de rit door de ber- gen en voordat ze het wisten zaten Wim en Tiny midden in de sneeuw. "We reden bergopwaarts en ik voelde de wagen een beetje glijden. Je ver- wacht datniet, want het zonnetje begon al aardig door te komen. We waren echter wel aan het stijgen naar twaalfduizend voet. Dat is toch zo'n vierduizend meter. Ik heb heel voor- zichtig de auto langs de kant van de weg gezet om te wachten tot de zon wat sterker zou worden. Na een kwar- tier zagen we van de andere kant strooi- wagens aankomen. We kregen te horen dat over de top alles in orde was en ze maakten het stukje dat wij nog moesten rijden ook ijsvrij." In Taos kreeg Wim het spaansbenauwd. "Mijn vriendin meende dat ik last had van de ijle lucht. Dat wimpelde ik af met: Joh, ik ben in Zwitserland en Noorwegen geweest en daar heb ik nooit last gehad. Ik besloot voor alle zekerheid op zoek te gaan naar een dok- ter. Terwijl ik de sleutel van onze kamer inleverde kwam naast me een dame staan. Ze keek me aan en zei: U moet hier zo snel mogelijk weg. U heeft het- zelfde als mijn man. Die heeft aan het zuurstof gelegen en moet nu weer zelf leren ademhalen. Tja, wij zaten op een hoogte van vierduizend meter en dat was wel wat hoger dan Zwitserland. Naarmate we weer afdaalden ging het beter, maar ik heb nog wel enige dagen moeten zoeken naar een normale adem- haling. Ik begrijp nu wat mensen door- maken die in zo'n wagentje rijden met achterop een zuurstofcilinder". Huldiging Verder ging het weer: door Santa F6, door Apachenland, weer langs Oklahoma City, via de 69 South terug naar de I 40, richting Memphis. Wim droomde op een nacht dat hij werd gehuldigd door Koningin Wilhelmina. "Dat gebeurde in een theater. Er was een groot gezelschap en men klapte voor mij". Zo'n duizend kilometer verderop belan- den Wim en Tiny in Pidgeon Forge, de plaats waar Dolly Parton haar grote amusementspark heeft. "Wat hebben we een plezier gehad tijdens de voor- stelling in het theater. Op een gegeven moment werd gevraagd of er mensen in de zaal waren die wilden meewerken aan het programma. Zij moesten wel enig talent hebben. Ik had mijn handen achter in mijn nek gevouwen en op dat moment haalde ik die weg. De man op het toneel dacht dat ik mijn hand op stak en voordat ik er erg in had stond ik op het podium." Ook Tiny werd uit de zaal gehaald. Wim: "Die man zegt: "Let's give these folks from Holland a big hand", en jawel daar zaten een kleine duizend mensen voor ons te klappen". Als Wim en Tiny later in dezelfde plaats een automuseum bezoeken zien ze een Daimler uit 1946. Het blijkt een auto van Koningin Wilhelmina geweest te zijn. De laatste kilometers gingen via Amishland om uiteindelijk bij het begin weer te eindigen. De Toyota volbracht zonder kuren de tocht. Eenmaal thuis merkt Wim op: "Dan besef je pas, dat ondanks dat tijdens de Brandersfeesten je buitenmuur is nat gepist, je deze stad nooit zou willen missen. Maar ik denk ook: Wat zou een fontein op het Stadserf toch mooi staan." J® Deze Daimler uit 1Q46 was voor vijfenvijftig duizend dollar te koop. De klassieker was ooit eigendom van koningin Wilhelmina. 11 AUGUSTUS 1999 POSTILJON EDITIE DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 PAGINA 6 Dansen in saloons en dromen over ongelukken

Postiljon | 1999 | | pagina 6