Verdachten pinpas diefsta lien aangehouden Postzegelbeurs Groothandelsgebouw ROTTERDAM - In het Groothandels gebouw, Stationsplein 45, in Rotterdam wordt op 22 augustus van 10.00 tot 16.00 uur een grote postzegel- en mun- tenbeurs gehouden. Gespecialiseerde deelnemers zullen voor een wisselend en gevarieerd aanbod zorgen. Ook is het mogelijk om op de beurs munten, kaarten en postzegels te laten taxeren voor verzekering of verkoop. De entree bedraagt f 3,50; CJP en 65+ f 2,50; 8 tot 16-jarigen betalen f 1,50; Taxatie is gratis entree. Voor meer informatie: MPO '88, (030) 6063944. Excursies Natuurmonumenten REGIO - Natuurmonumenten organi- seert in de maand augustus een tweetal excursies naar Voorne's Duin, West- Europa's rijkste natte duingebied. Op 14 augustus voert een wandelexcursie naar het Quakjeswater, waar een kolo- nie blauwe reigers en lepelaars verblijft. Op 21 augustus is er een excursie naar de Schapenwei, waar een kolonie aal- scholvers huist. Het vertrekpunt voor het Brede Water is de parkeerplaats aan het Kreekpad in Rockanje. Voor de wandeling naar het Quakjeswater wor- den de deelnemers verwacht op de par keerplaats bij speeltuin De Houten Paardjes te Rockanje. Beide excursies starten om 9.30 uur. Leden van Natuurmonumenten en het Zuid- Hollands Landschap kunnen gratis mee, niet-leden betalen f 5,- en f 1,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Informatie borstvoeding ROTTERDAM - Het Havenziekenhuis heeft als enige ziekenhuis in Nederland het certificaat 'Zorg voor borstvoeding'. Op 20 September van 19.30 uur tot 22.00 uur is er een informatieavond voor belangstellenden. Kosten per per- soon f 10,- of f 15,- per koppel. Voor informatie of inlichtingen kunt bellen met: Afdeling Verloskunde van het Havenziekenhuis, telefoon (010) 4043536. Festival voor senioren REGIO - Het jaar 1999 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internationale jaar van de ouderen. De Unie KBO brengt dit onder de aandacht met het eerste, rationale Senioren- festival, dat wordt gehouden van maan- dag 6 tot en met vrijdag 10 September in 's-Hertogenbosch. Kunst cultuur, bewegen sport en onderwijs tech- nologie: er is van alles te beleven, waar- bij ontmoeting en inspiratie centraal staan. De 'Festival-Nestor' met daarin alle informatie en een inschrijfformulier kunt u op werkdagen tussen 9.30 en 12.30 uur aanvragen bij een speciaal telefoonnummer (0900) 2025601 (44 cent per minuut) of via een kaartje naar Seniorenfestival, postbus 207, 5201 AE 's Hertogenbosch. Urkermannenkoor in Laurenskerk ROTTERDAM -Tijdens de beroemde wereldhavendagen in Rotterdam komt het, in traditionele klededracht gehulde Urkermannenkoor 'Hallelujah' onder leiding van Everhard Zwart naar Rotterdam voor een groots concert. Hij verzorgt de koorbegeleiding maar zal ook solistisch het indrukwekkende orgel bespelen. Het concert is op 4 Sep tember aanvang 19.30 uur. Kaarten vanaf f 10,- in de voorverkoop bij de boekhandels Brugzicht in Krimpen a/d IJssel en Lindenberg in Rotterdam. la Gerrit en LeenArie van Driel Kluit, molenaars aan de Rotte. (Foto: Ruud Veldkamp) HILLEGERSBERG - In Hillegers- berg staat aan de Terbregse Rechter Rottekade de unieke grutterijmolen van de familie Van Driel Kluit. Het ruim 16 meter hoge gevaarte is nog altijd in vol bedrijf. Als ik voor de molen sta, valt de goede conditie op. Prachtig in de verf staat het bouwwerk degelijk- heid en stabiliteit uit te stralen. Het duurt even voordat er wordt opengedaan. Volgens mij is de bel stuk of moet men uit de kap van de molen naar beneden komen. Pas na een minuut of vijf komt de vrouw des huizes de deur open doen. Ik word verwacht, dus kan ik doorlo- pen naar het winkeltje waar Gerrit van Driel Kluit, met zijn bril op het puntje van zijn neus, al zit te wachten. De winkel is een paar minuten geleden gesloten en het personeel' verricht de laatste schoonmaakwerkzaamheden. Het vertrek geurt naar meel en zoetwa- ren. Met moeite maak ik mij los van alle indrukken. De 'baas' van de molen en zijn zoon Leen-Arie popelen om te vertellen over hoe het is om in en met een grutterijmolen te werken. De Walvis De familiegeschiedenis gaat heel wat jaartjes terug. Voorouders van Gerrit begonnen in 1818 als zelfstandig mole- naar. Het bedrijf is van zoon op zoon tot in deze tijd voortgezet. De familie verhuisde Jater naar de Oostpleinmolen. Deze molen brandde af waarna het bedrijf werd voortgezet in de bekende molen 'De Walvis' in Schiedam. "In die tijd begonnen grote bakkerijen hun meel te betrekken van bedrijven die grote hoeveelheden konden leve- ren. Kleinere bedrijven, zoals dat van ons, liepen heel wat klandizie mis. De bakkerijen werden ook steeds groter van opzet, zodat men op den duur niet veel had aan de productie die bij ons uit de* molen kwam. Tegenwoordig werken grote bakkerijen met bulksilo's. Daar kan je als kleine ondernemer niet tegenop. We probeerden natuurlijk wel zo lang mogelijk door te gaan, maar op een bepaald ogenblik ging het gewoon niet meer. 'De Walvis' was een prachti- ge ruime molen waar je met plezier je werk deed. We produceerden, en dan praat ik over de begin jaren zestig en later, een aardige hoeveelheid. We heb- ben toen het besluit genomen om te stoppen met leveren aan bakkers. We zagen een nieuwe uitdaging, het leve ren van bakmixen aan de huisvrouw. Dus werken voor particulieren", aldus Gerrit Van Driel Kluit. Tegenslag De familie kreeg ondanks deze veran- dering van -koers te maken met opnieuw een forse tegenslag. Intussen was zoon Leen-Arie in het bedrijf geko- men. "Ik zag het echt helemaal zitten. Wat is mooier dan te werken als mole- naar, ondanks dat het heel hard werken is." "Drie jaar geleden brandde 'De Walvis' af. Dat was een enorme domper. Ik werkte er graag, vooral omdat je zoveel ruimte in die molen had. Je kon je spul- len er goed kwijt. Ik ben weken over- stuur geweest en nog steeds krijg ik de kriebels als ik een brandweerauto zie. Ik ga ook nooit naar een brand kijken. Na de brand moesten we een nieuwe molen zoeken. We kwamen terecht bij de 'Vier Winden'. Een mooie molen, waarin een broer van mijn vader had gewoond. Qua ruimte gingen we er een heel stuk op achteruit, maar hij staat hier op een mooi punt met uit- zicht op de Rotte", legt Leen-Arie uit. Dat uitzicht is inderdaad schitterend. Als we even later op de stelling van de molen staan, kijken we uit over het centrum van Rotterdam. Om een indruk te krijgen hoe in deze molen wordt gewerkt, gaan we naar de een na bovenste etage, de maalzolder. "In deze ruimte brengen we alle ingre- dienten bijeen die nodig zijn om een goede bakmix te maken", vertelt vader Gerrit. "Op het ogenblik produceren we 50 soorten bakmix. Voor de leek lijkt dat een gigantisch aantal, maar er zouden er best nog meer bij kunnen. Voor een bepaalde mix worden alle ingredienten in een grote bak gedaan en door twee roterende messen gemengd. En dat allemaal in een tijds- bestek van twee minuten. Vroeger duurde een mix mengen bijna een uur. De mix zakt een etage lager naarr de inpakafdeling." Zeer voorzichtig, uw verslaggever is bepaald niet weg van smalle, wankele trapjes, gaan we een verdieping lager waar een grote machine de mix in zak- jes verpakt. Leen-Arie: "We vullen pakjes voor bij- voorbeeld het bakken van appeltaart, bitterkoekjes, brood, stroopwafels. Je kunt het zo gek niet noemen of we hebben het. We zijn gespecialiseerd in kleine bakartikelen. Maar ook boek- weitgrutten en grot zijn heel populair." St. Viktor We eindigen de rondleiding in het win keltje, waar St. Viktor, de patroonheili- ge van de molenaars toezicht houdt op al het lekkers wat familie Van Driel Kluit in huis heeft. En opnieuw kijk ik mijn ogen uit. Behalve voor verschillen- de bak- en cakemixen kan men bij de '3 kleuren grutterij' ook terecht voor alles wat met het bakken van taarten en dergelijke te maken heeft, zoals vruchtjes, verse amandelspijs en ouder- wetse smeltchocolade. "Dat is haast nergens te krijgen. Het is de echte Callebout smeltchocolade. Verder ver- huren we bakvormen, want kopen is best kostbaar", verzekert vader Gerrit. "We geven ook veel adviezen en dat wordt erg gewaardeerd. Onze klanten komen niet alleen uit de directe omge- ving, maar ook uit Delft, Den Haag, en zelfs uit Dongen." Ik kan maar tot 66n conclusie komen: het is beslist de moeite waard om een bezoek te brengen aan de 3 kleuren grutterij aan de Terbregse Rechter Rottekade. Ze ontvangen u graag van dinsdag tot en met zaterdag van 10-16 uur. De winkel is in verband met de vakantietijd gesloten van 16 t/m 23 augustus. Paul Oosterbaan RIJNMOND - Vorige week wer den in Rotterdam-West drie ver dachten aangehouden van pin- pas diefstallen en in voorlopige hechtenis genomen. Een oplet- tende burger, die de daders her- kende uit een recente uitzen- ding van Opsporing Verzocht, bracht de politie op het spoor. De drie mannen met de Franse nationaliteit worden verdacht van tientallen diefstallen van pinpassen, gepleegd in de Randstad. De verdachten, in de leeftijd van 21 tot 26 jaar, hanteerden een sluwe werkwij- ze. Bij pinautomaten werden mensen aangesproken door keurig geklede 'galante' heren. Met een beleefde bab- beltruc werd de aandacht afgeleid, de pincode afgekeken en de pinpas uit de automaat ontvreemd, zonder dat het slachtoffer dit in de gaten had. Terwijl het slachtoffer in de veronderstelling verkeerde dat de pinpas was 'ingeslikt' was deze in handen van de mannen. Met de gestolen pinpassen zijn duizen- den guldens opgenomen. Vanaf april dit jaar is op diverse plaat- sen in Rotterdam aangifte gedaan van slinkse diefstallen van pinpassen. Kort hierop werd een speciaal team van poli- tiedisctrict De Noordhoek samenge- steld met de naam 'Galant'. In een aflevering van Opsporing Verzocht, op 13 juli, kon een daderpro- fiel worden getoond. Een getuige die de aflevering had gezien, werd tijdens het pinnen benaderd door de drie ver dachten. De man wantrouwde de situ- atie en liep weg. Hij herinnerde zich echter het signalement en de werkwij- ze van de daders van de televisie-uit- zending en noteerde het kenteken van de auto van de drie mannen. Een kwar- tier later konden de verdachten wor den aangehouden. In de auto werden onder andere verschillende nette kos- tuums aangetroffen als 'werkkleding'. Inmiddels is gebleken dat de mannen worden verdacht van ruim vijfentwin- tig diefstallen in Rotterdam en een twintigtal vergelijkbare zaken elders in de Randstad. De verdachten zijn inmid dels voorgeleid en in bewaring gesteld. 11 AUGUSTUS 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 -AGINA 6 PAGINA 7 Grutterijmolen aan de Rotte volop in bedrijf

Postiljon | 1999 | | pagina 7