J Tennisverenigingen willen op eigen stek blijven Het seizoen begint Als SportClub Vlaardingen Holy volgend jaar 40 jaar bestaat, beschikt de vereniging over een fraai complex. (Archieffotoj VLAARDINGEN - De honk- en softballers van SportClub Vlaardingen Holy vieren vol gend jaar het veertigjarig bestaan. Tevens wordt dan de opening van het grondig ver- nieuwde complex gevierd, dat dit seizoen voorzichtig in gebruik is genomen. Dagelijks wordt er door de vrijwilligers gewerkt aan de kleedlokalen, kantine en buitenterreinen. Dit alles onder leiding van een stel echte clubmensen. De 73-jarige Koos Smit behoort tot het selecte gezelschap vrijwilligers. De man die als enige kan zeggen dat hij de oprichting in 1960 heeft meegemaakt en nooit of te nimmer heeft getwijfeld om zijn lidmaatschap in te leveren, staat nog dagelijks op het veld van Holy. De club die het verdient om een 'grote' sponsor te vinden. Met het woordje grote bewust tussen aanhalingstekens, want geldschieters in de honkbalsport leggen veel minder geld op tafel dan men wellicht zou denken. De vereni ging teert op inkomsten uit de contribu- tie en kantine. Maar die kantine was maandenlang niet in gebruik en dat scheelt toch gauw enkele tienduizen- den guldens. SportClub Vlaardingen Holy speelde namelijk maandenlang louter en alleen uitwedstrijden omdat de grasmat niet kon/wilde groeien. Deze strop komt de club met veel pijn en moeite te boven. Teleurstelling De eerste thuiswedstrijd op zondag 1 augustus moest weer wat guldens in de kas brengen. De temperatuur was er naar, dus dat zou een leuke verkoop van ijs, frisdrank en bier kunnen opleveren. Maar helaas, de tegenstanders meldden zich zondagochtend vroeg af. The Hawks uit Dordrecht konden niet vol- doende mensen op de been brengen. En dus kon men niet komen honkballen. Bij Vlaardingen Holy sloeg deze mede- deling als een bom in. Velen hadden hun vakantie afgestemd op deze dag. Spelers en andere clubleden met het clubhart op de juiste plaats zouden het sportcomplex deze zondag verkiezen boven het koele water of strand. De 73-jarige pr-man Koos Smit is niet alleen nauw betrokken bij het wel en wee van de club, hij is ook erevoorzit- ter. De huidige preses, Louis den Hartog, kwam thuis van vakantie "en hoorde de tweede grote tegenvaller. De eerste, die van de mogelijke schorsing van zijn werper/coach, Danny Rossoni, speelt sinds zondagmiddag 25 juli. Toen maakte de in Zeeland woonachtige trai ner een sliding om een dubbelspel te voorkomen. De scheidsrechter callde deze inzet als een overtreding, hetgeen VLAARDINGEN - De drie Vlaardingse tennisverenigin gen Soenda, Taai-breek en M.A.A.S. verkeren nog steeds in onzekerheid over het voortbe- staan van Tennispark Soenda. Parkeigenaar Stork, die de grond op basis van erfpacht van de gemeente in bruikleen heeft, wil op korte termijn de huur- contracten met de verenigingen verbreken. De grond komt dan vrij voor woningbouw. Inmiddels hebben de drie vereniging hun krachten gebundeld in een poging het huidige tennispark, desnoods in afgeslankte vorm, te behouden. De vooruitzichten daarop zijn gunstig. Volgens de verenigingen is een park met zes banen toereikend voor de circa 400 leden, onder voorwaarde dat de gemeente de grond in erfpacht uitgeeft tegen een normaal tarief dat geld voor recreatiegronden. Alternatieven In een aantal gesprekken tussen gemeente, verenigingen en projectont- wikkelaar zijn diverse alternatieven bekeken. Zo stelde de gemeente voor de leden onder te brengen bij andere Vlaardingse tennisverenigingen. Ook werd de locatie Broekpolder genoemd, waar naast de tennisbanen van VLTC ruimte beschikbaar is en tot slot is beke ken of het huidige park in afgeslankte vorm kan worden gehandhaafd. Onderhandelingen over deze opties leidden tot weinig of niets. De project- ontwikkelaar wilde de rechten op de locatie eventueel overdragen aan de vereniging, maar dan wel tegen een ver- goeding van circa een miljoen gulden. Onbespreekbaar, zo vinden de vereni- gen. De gemeente is eigenaar van de grond. De huidige parkeigenaar heeft de gronden in erfpacht verkregen voor ee'n bepaald periode tegen een tarief dat geldt voor een recreatieve bestemming. Zakelijk recht Het erfpachtrecht is een zakelijk recht. Dit betekent onder meer dat dit recht mag worden vervreemd (verkocht). En hier komt volgens de tennisverenigin gen de kink in de kabel. Volgens hen moet de nieuwe eigenaar de grond de bestemming blijven geven die het had (recreatie/tennis). De projectontwikke- laar wil het echter een woonbestem- ming geven. "Daarvoor heeft hij de gemeente nodig. Dit betekent dat de gemeente de gron den opnieuw moet uitgeven of verko- pen tegen een tarief dat geldt voor woningbouw. Dit tarief is vele malen hoger dan het tarief voor recreatie. Heel door vrijwel alle aanwezigen werd betwijfeld. De scheidsrechter stond er echter alleen voor, omdat zijn collega niet was komen opdagen. Er werd dus even bijpraten en een dag later kreeg Den Hartog van de groep vrijwilligers alle ins and outs van de laatste drie weken te horen. Uitstekende voorzitter "We hebben een uitstekende voorzit ter", geeft Koos Smit aan. "Ttjdens de bouw van de kantine en kleedlokalen stond hij vrijwel dagelijks te kijken hoe men te werk ging. Den Hartog is name lijk uitvoerder geweest in de bouw en was in dubbel opzicht goud waard voor de club. Zijn inzet is onbetaalbaar. Maar dat geldt voor veel meer vrijwilligers." "We hebben iemand die elke dag, ja, elke dag, met een busje door Vlaardingen en de naaste omgeving rijdt om oude kranten op te halen bij de diverse flats en andere instanties. Die man begint om half negen en komt een paar uur later bij ons een bakje koffie drinken. Dan praten we over de dage- lijkse gang van zaken en het wel en wee van de club. Ja, ik ben er ook bijna altijd. Laatst heb ik nog het onkruid lopen wieden. Anderen halen op maan- dagochtend de vuilnisbakken leeg en zorgen dat het complex er weer pico bello bij komt te liggen. Iedereen heeft zo zijn eigen taken." "De komende weken houden we ons nog bezig met het leggen van tegels, de afmaken van de kleedlokalen met het nummer vijf en zes en de bestuurska- mer. A1 met al is er zeer veel te doen, maar vele handen maken licht werk. Als we volgend jaar 40 jaar bestaan, beschikken de naar schatting 180 leden over een fraai complex. Er wordt hier ouderwets hard gewerkt door mensen die van de club houden. Met elkaar, en dan bedoel ik ook de overige leden, zijn we bijzonder trots op wat we tot nu toe hebben bereikt. In de kleedlokalen blijft het water niet meer onnodig stromen. De lichtpunten worden centraal aange- stuurd. De keuken is uiterst modern en de verwarmingsinstallatie behoort tot de hypermodernste exemplaren. Kortom, we hebben wat dat betreft niets te klagen." Inhaalslag "Sportief gezien zal het eerste team de komende weken de twee verliespunten achterstand op Zwijndrecht kunnen en moeten inlopen. Wij hebben drie keer verloren, toevalligerwijs drie maal op een zaterdag. Het zou zo kunnen zijn dat de bond het duel van zondag 1 augustus binnenkort op een zaterdag laat inhalen, terwijl we dan een dag later weer moeten spelen. Het is voor ons heel belangrijk dat de coach als wer- per mee kan spelen. Wordt hij geschorst, dan zijn we hem enige weken kwijt. Dat zou dus hartstikke jammer zijn." "Het zou leuk zijn als de mensen eens een bezoekje brengen aan ons complex. Dan kunnen ze meteen zien hoe leuk honkbal is. Nederland is niet voor niets Europees kampioen geworden, er wordt in dit land met hart en ziel gespeeld. Ook bij SportClub Vlaardingen Holy." Cor Hulsbus - lucratief dus voor de gemeente", zo con- cluderen de besturen van de tennisver enigingen. Zij vinden dat de gemeente een dubbel- rol speelt. "Deze kwestie kent een pri- vaat- en publiekrechtelijk deel. De erf- pachtkwestie is privaatrechtelijk. Wil de gemeente woningbouw op deze locatie toestaan, dan dient het bestemmings- plan ook te worden gewijzigd (publiek- recht). Dit heeft de gemeente echter nog nagelaten. Deze procedure kost veel tijd en is aan inspraak onderhevig. De gemeente weet dat als die weg wordt ingegaan zij kan rekenen op ten- minste 400 gemotiveerde bezwaar- schriften; zowaar geen aantrekkelijk vooruitzicht." Alternatief Als alternatief stellen de verenigingen nu voor zes banen te behouden, waar- door de rest van de grond voor woning bouw beschikbaar zou kunnen komen. De drie verenigingen willen meewer- ken aan het zoeken naar een steden- bouwkundige oplossing, waarbij het parkeren geen of zo min mogelijk over- last veroorzaakt.- Inmiddels heeft de parkeigenaar, die gezien zijn leeftijd graag zijn bemoeien- is met het park op korte termijn wil beeindigen, het bestuur voorgesteld het park van hem te pachten. Hierover wordt momenteel overleg gepleegd. a Vrijdag begint het voetbalseizoen officieel met de kraker tussen de kamploenen FC Den Bosch en Feyenoord. Een seizoen dat vol gens de kenners heel bijzonder en aantrekkelijk gaat worden. Kenners, wie zijn nu eigenlijk die kennersVoorzichtige schatttngen geven tijdens WK's aan dat meer dan tien miljoen inwoners van dit kleine landje verstand van voetbal- len hebben en at die mensen weten nu al wie kampioen gaat worden. Wordt het weer Feyenoord, dat dit jaar met nog vijf duels te gaan al 71 punten bijeen sprokkelde en uitein- delijk op 23 punten voorsprong van Ajax het laatste volledige seizoen van de twintigste eeuw en het tweede millennium afsloot? Negentien punten bedroeg de ach terstand van PSV en Vitesse, de clubs van de toekomst. Een unieke situatie wellicht. Deze week verschijnen overal voor- spellingen. De een tipt de club die het meest heeft uitgegeven als landskampioen, de ander het team dat het minst uitgaf en al over een ingespeelde ploeg beschikt. Een ding is zekerde toeschouwers zullen massaler naar de stadions trekken, omdat het voetbal, ondanks de uittdcht van de vele vedetten, de laatste jaren al meer bezoekers trok en de stadions steeds mooter en klantvriendelijker worden. De Toto Divisie is inder- daad een van de meest aantrekkelij- ke voetbalcompetities van de wereld, omdat iedereen van ieder een wint en er veel wordt gescoord De KPN Telecompetitie zal met Willem 11 en Vitesse twee ambitieu- ze clubs aan de traditionele Top Drie toe willen voegen en daardoor worden er ondetiing nog meer pun ten verspeeld, gelijk de Europese toplanden. Maar wie wordt er toch kampioen en hoe doen de Nederlandse clubs het op internationaal niveau? Krijgen Feyenoord, Willem II en PSV inderdaad een overvol pro- gramma met minstens zes wed- strijden in de Champions League? Plukt Vitesse met Van Hooijdonk daarde vruchten van? Of wordt het toch weer het nieuwe, ofzo u wilt het oude Ajax dat met de vele rou- tiniers de wijsheid en kennis in pacht heeft. Ik kijk al weken uit naar het nieuwe seizoen en met mij velen. De dre- amteams van bladen en kranten worden weer hefiig ingevuld, de Champions League-koorts loopt voorzichtig op en na de Kerst zal Nederland zich op gaan maken voor het Europees Kampioenschap. Wat wil een voetballiefhebber nog meer? ja, een normaal competitie- verloop en een duidelijk program- ma, zoals vroeger. Maar dat is in deze eeuw niet meer mogelijk. Cor Hulsbus 11 AUGUSTUS 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Honk- en softballers vieren volgend jaar feest "I m <§s JP J -

Postiljon | 1999 | | pagina 9