RIJIM Nederlands succes in Kralingse Bos snyaiGO Wereldkampioenschap De afgelopen twee jaar was de wereld- titel voor een Nederlander. Van den Wie belangstelling heeft voor strate- go, kan eens vrijblijvend komen kij- ken bij Weg der Victorie. De club speelt iedere even week op woens- dagavond in Restaurant Authentiek aan de Schiekade 131. Voor meer informatie: (078) 6747178. Berg en Franka hebben dus een eer hoog te houden in Londen. Beiden speelden twee keer eerder mee op een WK. Van den Berg werd twee keer derde. Franka werd twee jaar geleden tweede. In Londen zullen alle deelnemers negen partijen van maximaal 75 minu- ten spelen. Een schaakklok zorgt ervoor dat er niet onnodig tijd wordt gerekt. Is er na de speeltijd nog geen winnaar, dan eindigt de partij in remise. Van den Berg: "Bij een remise zijn de spelers over het algemeen ook wel aan elkaar gewaagd." De druk op de schouders van Van den Berg is het grootst. "Ik sta absoluut onder druk. Er zijn een heleboel spelers die tegen mij al blij zijn met een remi se. Als ik bij de eerste vijf eindig, ben ik licht tevreden. Maar eigenlijk wil ik bij de eerste drie komen, dan heb ik een medaille." Franka speelt meer vanuit een under- dogpositie: "Als ik in vorm ben, kan ik bij de eerste drie eindigen. Maar ik kan zo acht namen noemen waarvan ik weet dat daar de winnaar bij zit." Welke spelers er op het toernooi zullen verschijnen, weten ze niet. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er zo'n zeven- tig deelnemers zijn die voornamelijk uit Europese landen komen. Van den Berg: "Op papier zijn wij iets sterker. Dat heeft een historische reden. Grappenmakers gezocht Op 6 en 7 September vinden de selec- tierondes plaats van de Cabaretacademie van Theater Zuidplein. Jongeren (M/V) tussen de 14 en 20 jaar met talent en ambitie op het gebied van cabaret en stand-up zijn welkom. Tijdens speloefeningen wordt gekeken naar uitstraling, eigenheid en beroepsmogelijkheden van de jongeren. Het idee achter de Cabaretacademie is jonge mensen een brede en intensieve opleiding te geven. Theater Zuidplein is voor het nieuwe jaar op zoek naar jon geren uit alle culturen die streetwise zijn, humor hebben, een grote mond hebben en deze ook weten te gebrui- ken, maar die nog geen podiumerva- ring hebben. Belangstellenden kunnen bellen naar Theater Zuidplein, telefoon (010) 2030207. Wereldhavendag- kaart Tijdens het Wereidhaven Festival zijn aile attracties snel en goedkoop bereikbaar met de RET Wereldhavendagkaart. De kaart, die f 5,- kost, is een dag geidig op alle lij- nen van de RET met uitzondering van lijn 10. Aan de kaart zij twee coupons verbonden die korttng geven op een Spido rondvaart en een bezoek aan de Euromast. Politiemensen pikken beledigingen niet RIJNMOND - Politiemensen van de dis- tricten West en Oost hielden woens- dag, afzonderlijk van elkaar, drie man- nen aan wegens belediging van een ambtenaar in functie. Woensdagmorgen vroeg werd een 28- jarige man uit Appingedam aangehou- den bij het bureau West, omdat zijn vriend was aangehouden wegens rijden onder invloed. De man uitte zulke ver- wensingen aan het adres van de politie mensen dat hij werd aangehouden. Ook een 36-jarige Rotterdammer werd woensdagmiddag aangehouden, toen hij een agente grof beledigde in het bureau West, waar hij een nieuwe injectienaald wilde, maar die niet kreeg omdat hij geen gebruikte spuit inlever- de. Een 40-jarige man uit Capelle aan den IJssel werd woensdagmorgen op de Watertorenweg aangehouden. Hij vloekte een politieman stijf, nadat hij eerder die morgen een parkeerovertre- ding onder z'n ruitenwisser vond. Na opgemaakt proces-verbaal werden de drie 'politiebeledigers' weer op vrije voeten gesteld. Kombrink opent China Cultural Festival ROTTERDAM - Wethouder Hans Kombrink zal op 27 augustus om 11.00 uur samen met de heer Hua Liming, ambassadeur van China, het China Cultural Festival openen. Het festival wordt van 27 tot 30 augustus gehou- den in het China Hong Kong Trade Center aan de Honkongstraat 5 in Rotterdam. Er zijn onder meer een Chinees theehuis, een uitgebreide kunstnijverheidsmarkt en een tentoon- stelling van Chinese schilderkunst. Ook worden er kookdemonstraties gehou- den. Het festival is gratis te bezoeken. Maar de concurrence is hard aan een inhaalslag bezig. Franka: "Met name de Duitsers en Belgen hebben een heel sterk team." Training Franka en Van den Berg zijn elkaars trainingsmaatjes. Daarnaast zijn ze lid van de Rotterdamse stratego vereniging Weg der Victorie'. Op de woensdag- avonden in de even weken spelen de ruim 20 leden onderling partijen in res taurant Authentiek aan de Schiekade. Na een partij wordt deze geanalyseerd. Van den Berg: "We wijzen dan op elkaars fouten. Bij het NK en WK wordt dat ook heel vaak gedaan." Met zicht op een groot toernooi spelen beide extra veel. Franka: "Dat kan tot in de late uurtjes doorgaan. We zijn wel eens om acht uur's avonds begon- nen en eindigden om negen uur's och- tends." beschikken. Erik van den Berg en George Franka van de Rotterdamse stratego vereni ging Weg der Victorie weten precies wat dit betekent. Beide strategofanaten zullen van 26 tot en met 28 augustus strijden op het Wereldkampioenschap Stratego in Londen. Allebei zijn ze kandidaat voor de wereldti- tel. Franka: "Toch geef ik hem iets meer kans. Erik is eigenlijk de beste speler die ik ooit ben tegengekomen." Stratego is een denkspel waarbij twee spelers elkaars vlag moeten proberen te veroveren. Daarvoor hebben ze enkele bommen en een pionnenleger, bestaan- de uit verschillende rangen van verken- ner tot maarschalk. Met een hogere rang slaat men een lagere rang. Mineurs kunnen bommen onschadelijk maken. Wie de vlag van de ander weet te 'pakken' heeft gewonnen. De regels zijn simpel, maar voor Van den Berg en Franka is het meer dan zomaar een spelletje. Van den Berg: "Stratego is ontzettend spannend. Het is veelzijdig. er zit tac- tiek, strategic, bluf en psychologie in. Het is iedere keer weer je kansen afwe- gen. Je maakt honderden beslissingen per partij. Als je er daarvan zestig goed maakt, dan win je." Franka: "Ik doe al acht jaar mee en ik leer nog steeds. Je moet spelsituaties analyseren, steeds oplossingen zoeken en veel vooruit denken." Beide heren weten waarover ze spre- ken. Van den Berg, in het dagelijks leven computerprogrammeur, werd eind vorig jaar voor de derde maal op rij Nederlands Kampioen. Bovendien is hij nummer ddn op de Stratego Ranking List, waarop de beste 43 internationals staan. Op 14 augustus won hij nog het Daarnaast zullen ze zich nog afzonder lijk voorbereiden. Uit zijn tas haalt Franka een map waarin zeventig 'gehei- me' strategieen zitten. "Deze zal ik komende dagen nog eens goed bestu- deren." RIJNMOND - Een wereldkam- pioen stratego moet zich goed kunnen concentreren, moet willen winnen en moet over een sterk tactisch inzicht Open Limburgs Kampioenschap. Franka, in het dagelijks ieven commer- cieel assistent, bezet de derde plaats in Nederland en staat vijfde op de Ranking List. Het stratego in competitieverband begon tien jaar geleden in Nijmegen. Wij hebben in dat opzicht een voor- sprong op de andere landen." Hij houdt de map zorgvuldig uit het zicht van Van den Berg. Komende dagen zullen ze elkaars tegenstander zijn in de strijd om de wereldtitel. Hein Eikenaar 25 AUGUSTUS 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 11 Rotterdammers verdedigen titel op WK Stratego Erik van den Berg (I.) en George Franka bereiden zich voor op het WK door veel samen te oefenen. (Foto: Bert Visser) ROTTERDAM De 51e editie van het CHIO die van 19 tot en met 23 augustus plaatsvond in het Kralingse Bos, was voor Nederland twee maal succesvol. Zondag won de equipe van bondscoach Johan Heis de landenwedstrijd. Eerder was er succes voor springruiter Jan Tops. De 38 jarige Brabander werd met zijn paard Operetta la Silla tweede op het springconcours. De eerste prijs ging naar de Amerikaanse Beezie Madden-Patton. Mede door zijn prestaties bij de landenwedstrijd werd Tops tevens uitgeroepen tot beste deelnemer van het toernooi. fFota-Joop Zeemei^er Fotografiej

Postiljon | 1999 | | pagina 11