Dienstencentra ouderenwerk weer van start Aanleg Beneluxlijn vordert gestaag Nederland in beweging voor Kankerbestrijding \Nim Hofman Auto's Schoonmaakactie onder- vindt steun buurtbewoners ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 Nieuwe medicijnen In vergelijking met vroeger is er veel veranderd; de huisarts is allang niet meer de autoriteit van vroeger. Het zou wel leuk zijn als huisartsen hun patien ten weer zouden bezoeken met een koetsje. Voor op de bok een koetsier met pandjesjas en hoge hoed die meneer de dokter altijd met raad en daad terzijde stond (en het soms zelfs beter wist/, en altijd in gezelschap van een goed gevulde zakfles met drank. Echter, wel onder de voorwaarde dat we de kennis en mogelijkheden van dit moment zouden hebben. Tegenwoordig komen de patienten op spreekuur medicijnen vragen die de vorige dag in een televisieprogramma aan bod zijn gekomen. Voorai de nieu- we(re/ toedieningsvormen trekken veel belangsteiling. Zoals de pleisters voor overgangsproblemen (opvliegers en dergelijkej die je op een onbehaard stukje huid moet plakken; flinterdun en vrijwel niet te zien. Ik herinner mij nog goed dat ze in een middagshow op TV werden gepresenteerd. De volgende dag stonden er al dames voor de balie, terwijl die pleisters zelfs nog niet in omloop waren. Nadeel van nieuwe medicijnen is dat deze slechts voor korte tijd zijn uitgeprobeerd op proef dieren en -personen studenten die hiermee een 'centje' bijverdienenj. De vraag is dan: wat gebeurt er als men het middel langdurig (zeg vijf a tien jaarj achtereen gebruikt. Om nog even op de overgangspleisters terug te komen; toen deze net uit waren wist men nog niet dat ze loslie ten als je het water in ging. Het gevolg was dat in zwembaden mensen bOven kwamen met pleisters op hun gezicht, haren en schouders. Hetgeen bewijs was voor de aanwezigheid van dame- in-overgang. Gelukkig is de lijmstof in de tussentijd verbeterd. (Sindskort bestaat er ook een 'overgangs 'gel, die 's morgens in 3 minuten in de buikhuid gemasseerd wordt). Een jaar geleden verscheen een huis arts uit 'het noorden des lands' op TV, die in een minuut de mensen van alles probeerde wijs te maken. Ik herinner me een uitzending over de bloeddruk. "ledereen heeft een bloeddrukvertel de hij, "soms is-tie te hoog, soms is-t-ie te laag, en soms is-t-ie-goed. Is de bloeddruk goed, dan is-t-ie goed. Is de bloeddruk te hoog of te laag', en hij maakte een sinister gebaar met de hand, 'dan is het niet goed." De ellende voor de huisartsen brak pas goed los bij zijn laatste zin: "Laat bin- nenkort uw bloeddruk eens meten bij uw huisarts". Hierna verscheen een slang op een stokje in beeld, en was het programma afgelopen. De volgende dag stonden veertig mensen om acht uur 's morgens voor de deur van de praktijk om de bloeddruk te laten meten. Geneeskunde is een prachtig vak. Nog steeds veel artsen beoefenen het vak vanwege het 'geroepen zijnom ande- ren te helpen. Het moge duidelijk zijn dat de arts wil helpen om ziekte te voorkomen, dan wel te genezen of draagbaar te maken. Dus geen bang- make rijen of mysterieuze behandelin gen. Hopelijk kunnen mijn verhalen de waas van geheimzinnigheid wat doen opkla- ren, zodat u kunt zien dat de huisarts, en met hem alle werkers in de gezond heidszorg, ook maar een mens is die van tijd tot tijd zelf patient is. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - De dienstencentra van de Stichting Ouderenwerk (Nieuwe Waterweg Noord) ope- nen eind augustus het nieuwe activiteitenseizoen. In Schiedam zijn drie dienstencentra en een wijkpost. In deze centra vinden vele activiteiten voor 55-plus- sers Voor een groot deel orga- niseren en begeleiden de oude- ren deze zelf. Bij de dienstencentra worden vele cre- atieve activiteiten georganiseerd, maar ook talencursussen en bijvoorbeeld gymnastiek en dansen. Moderne tech- niek komt aan bod in de cyberhoek, met een computer met internet. Behaive voor het meedoen met activi teiten kan men natuurlijk ook dagelijks terecht bij de dienstencentra en de wijk post voor een kopje koffie, een potje bil- jart of een speiletje kaart. Ook worden diverse diensten dichtbij huis geleverd zoals verkoop van Teletaxibonnen, spreekuren van diverse instellingen, wasserette, kapper, pedicu re en eettafel. Wie meer informatie wil kan langsko- men tijdens de opening van het seizoen. Er zijn dan demonstraties van activitei ten en men kan zich inschrijven. Enkele Dienstencentrum de 4 Molens heeft op woensdagmiddag 25 augustus (tussen 13.30 en 16.00 uur) een 'open dag'. Dienstencentrum De Woudhoek houdt een openingsmiddag op donderdag26 augustus. (Foto: Van Det fotoproducties) nieuwe activiteiten dit jaar zijn: Spaa'ns voor beginners in Woudhoek; Engels voor beginners in dienstencentrum Oost; geheugentraining in dienstencen trum Oost; country dansen in de 4 Molens, Oost en Woudhoek; gymnas tiek op de stoel in Wijkpost Zuid. De openingsdagen voor de 4 Molens en De Woudhoek zijn op woensdagmiddag 25 en donderdagmiddag 26 augustus. SCHIEDAM - De Beneluxlijn is momenteel een van de grootste regionaie infrastructurele bouwprojecten in uitvoering. Deze nieuwe metroverbinding is 11,8 km lang en krijgt zes nieuwe stations. De aanleg kost 1,6 miljard gulden. De aanleg van de Beneluxlijn betekent een belangrijke uitbreiding van het regionaie metronet. Overal langs het trac6 zijn inmiddels viaducten en stations zichtbaar. Voor de RET en het Projectbureau Beneluxlijn aanleiding om het hele project bin- nenkort aan de pers te presenteren. In Schiedam is aan het Stationsplein 2 het Projectbureau Beneluxlijn gevestigd waar het publiek een goede indruk krijgt van de vorderingen van het trace. (Foto. Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Het schoonmaak- project 'Ons pakkie-aan' dat zich afspeelt in de wijken Nieuwland en Oost gaat maan- dag 30 augustus weer van start. Op die dag beginnen veilig- heidsassistenten en een onder- houdsploeg in de omgeving van de Schaepmansingel. Zij wor den daarbij ondersteund door de Stichting Medelanders en Woonplus. In Oost start het wijkserviceteam in het gebied rond de Oostsingel en het Archimedesplein. Voordat de schoon- maakdag plaatsvindt ontvangen bewo- ners een brief met daarin onder meer het dringende verzoek, de auto op 30 augustus op een andere plek te parke- ren. De actie Ons pakkie-aan wordt eind oktober afgesloten. Het project dat in mei van start ging wordt door een groot aantal deelne- mers, zoals buurtgroepen en gemeente- lijke diensten als een succes gezien. Naar schatting haalde 70 procent van de bewoners de auto weg op de schoon- maakdag en kwamen er honderden meldingen meer binnen (normaal 2600) dan gewoonlijk. De klachten gingen bij voorbeeld over ontbrekende tegels in dp bestrating, onkruid bij bomen, zwerf- vuil en graffiti. In de komende periode gaat extra aan- dacht uit naar het onjuist en voortijdig aanbieden van huisvuil en het verwijde- ren van fietswrakken. Voorts bleek het publiek de afgelopen maanden gretig gebruik te maken van het voorlopige Centraal Meldpunt Oost (telefoon (010) 4269622 op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur). Men depo- neerde daar in drie maanden tijd bijna tachtig klachten die onder andere betrekking hadden op parkeerplaatsen, verbodsborden, sloopauto's, slootwater- peil en afvalbakken. Binnenkort wordt dit proefproject geevalueerd evenals de plannen voor een vervolg op Ons pak kie-aan in 2000. REGIO - Nederlandse Kankerbestrijding Koningin Wilhelmina Fonds bestaat 50 jaar. Daarom roept de organisa- tie iedereen op om deze zomer in beweging te komen. De actie heeft een tweeledig doel: ener- zijds wil het KWF mensen aan- zetten om meer te bewegen, anderzijds vraagt KWF clubs, verenigingen en individuele personen een sportieve activi- teit te combineren met een fondsenwervende actie ten bate van de Nederlandse Kanker Bestrijding/KWF. Het is bijvoorbeeld mogelijk tijdens een voetbaltoernooi aan spelers en suppor ters bij elk doelpunt een gulden te vra gen. Het is evenzeer goed mogelijk deel te nemen aan bestaande acties zoals de 'Ride for the Roses' en de 'Dam-tot-dam- loop'. Het eerste evenement is een fiets- tocht waarbij bekende Nederlanders meefietsen in een wielerteam. Zo'n team bestaat uit medewerkers van een bedrijf of uit particulieren. Op 29 augustus wordt er gestart vanuit Amsterdam. Lopers kunnen op 19 Sep tember deelnemen aan de Dam-tot- dam-loop. Meer informatie vindt u in de folder 'Nederland in beweging voor de Kankerbestrijding', verkrijgbaar bij sport- en recreatiecentra. De folder is ook aan te vragen: Voorlichtings- centrum Nederlandse Kanker bestrijding, Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Of via internet: www.kan- kerbestrijding.nl, klik Service. Div. Clio: nieuw model Twingo: div. uitvoeringen Bovag Garantie Bedrijf 25 AUGUSTUS 1999 Dfc POSTILJON EDITIE 12 .SUISUPjUA PAGINA 5 MPS nipnsipncentruin 20% korting o.a. Alize, Comfort, Airco, Metallic 24% korting Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maandenGRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5