r Onduidelijkheid verwarring AOWOTJWIK] Kathy Steeds meer rotondes Bumble Bert Simhoffer) repeteert met Olver (Stefan Molier) de zin: Pardon meneer, mag ik wat meer?" Cursus EHBO in Kethel SCHIEDAM EHBO Nederland Vereniging Kethel start op 22 September een beginnerscursus voor het officieie eenheidsdiploma. De lessen worden gegeven op woensdagavond van 20.30 tot 22.30 uur in gebouw De Tamboerijn, Nijhoffplein 20 (nabij het Faassenplein) Woudhoek in Schiedam. Kosten voor deze cursus bedragen f 150,-, inclusief leerboekje (Oranje Kruis 23ste druk) en het oefenpakket. Informatie: M.J.J, van Komen, secretari- aat (010) 4264130 of T. v.d Hoeven (010) 4706328. Bloemschikken bij Groei Bloei SCHIEDAM - Groei Bloei afdeling Schiedam organiseert een najaarscursus bloemschikken. Deze start op woensdag 8 September om 20.00 uur in Natuurcentrum De Boshoek. De kosten van de cursus bedragen f 30,- voor leden, f 40,- voor niet-leden. De cursus bestaat uit zeven lessen in modern bloemschikken en wordt gegeven door bloemist Rens Rijntalder. Voor vragen kunt u bellen met (010) 471439174712389/4737913. MEUBELEN! Leesgroep voor vrouwen SCHIEDAM In 'Het Gebouw' Broersveld 142 start de leesgroep van het Emancipatiecentrum op 1 Septem ber met een bespreking. Er zijn nog enkele plaatsen bij de leesgroep vrij. De groep komt elke eerste woensdag van de maand bijeen tussen 20.00 en 21.30 uur. Kosten: tot en met mei 2000: f 55,- Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Emancipatie Centrum: (010) 4734545. Maaltijdbezorging zoekt vrijwilligers SCHIEDAM De Stichting Ouderenwerk Schiedam zoekt met ingang van half oktober vrijwilligers om warme maaltijden op zondag te bezor- gen onder ouderen. De verse maaltijden werden tot nu toe van maandag tot en met zaterdag afgeleverd. Er blijkt echter een groeiende behoefte te zijn aan maal tijden op zondag. Stichting Ouderen werk is op zoek naar mensen van 18 jaar en ouder die beschikken over een rijbewijs en auto. De maaltijdbezorgers ontvangen een onkostenvergoeding op basis van gereden kilometers plus een kleine toeslag. Meer informatie: (010) 4271992. DANSGROEP APHRODITE - In Dienstencentrum Oost treedt op zondag 29 augustus van 13.30 tot 15.30 uur dansgroep Aphrodite op. Entree gratis, inclusief Griekse hapjes. BINGO - Op dinsdag 31 augustus is er in dienstencentrum Oost een bingo van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). GYMNASTIEK - In wijkpost Zuid is er op woensdag 1 September gymnas- tiek op de stoel. Van 10.00 tot 11.00 uur. F 8,- per maand. REGIO - In het studiocomplex Focus aan de Isolatorweg in Amsterdam zijn de repetities voor de grootste reizende musi cal van Van de Ende, 'Oliver', in voile gang. De musical moet op 19 September in Carre in pre miere gaan. Sinds 19 juli wordt er door alle medewerkers druk en in verschillende zalen gere- peteerd. De vele kinderen die meedoen zijn echter al sinds 6 juni bezig. Hun vakanties scho- ten er vrijwel bij in. Van de 64 kinderen die meespelen, komen er 21 uit Zuid-Holland. De meesten zijn lid van zanggroepen en Jeugdtheaterscholen. Na heel lang aandringen wordt me een kijkje gegund bij een repetitie van de jeugd van het Werkhuis, waarin de klei ne Oliver is geplaatst nadat hij te von- deling was gelegd. De repetitie staat onder leiding van de dirigent van het kinderkoor van de musical. Wat opvalt is dat hij slechts af en toe hoeft te stop- pen voor een klein detail. De zang klinkt perfect en vooral verstaanbaar. Daarbij wordt tijdens het zingen veel geacteerd en gedanst. Geen moment doen de zestien kinderen iets het zelfde en toch straalt de groep een grote een- heid uit. Het is verbluffend dat men in twee maanden deze voor een groot deel ongeschoolde kinderen op dit niveau heeft kunnen krijgen. Het is daarom heel jammer dat begeleiders van Van de Ende mij na tien minuten manen te ver- trekken, want de repetitie moet in opperste concentratie van de kinderen verder, zonder vreemde snoeshanen van de pers. Daarbij kan zelfs voor de Postiljon geen uitzondering worden gemaakt. Meneer Bumble Meneer Bumble, die de weeskinderen in het Werkhuis onder de duim moet houden, vertelt dat hij daar tijdens de repetities absoluut geen moeite mee heeft. Hij roemt de gedisciplineerdheid van de kinderen en is verbaasd over hun opnamecapaciteit. "Vergeleken met de kinderen uit mijn tijd zijn ze nu veel wijzer, ze weten overal veel meer van af, volgen zo makkelijk de Engelse instructies op en dergelijke." Zelf zong meneer Bumble (Bert Niemand kan het ontgaan: er komen steeds meer rotondes in de doorgaande wegen om de verkeersveiligheid te bevorde- ren. Op rotondes gebeuren immers aanmerkelijk minder ongelukken dan op gewone kruispunten. Voor Fietsers, en dus ook voor schoolkinderen, kennen de rotondes echter enkele gevaren. Zo leidt het onduidelijke en onzekere gedrag van de diverse verkeers- deelnemers soms tot verwar- ring. Een vloeiende gang van zaken op de rotondes staat of valt met duidelijk gedrag van alle partijen. Helaas geven Simhoffer) vanaf zijn achtste jaar in Arnhem in kinderkoor 'De Zangvogeltjes'. Daarin was hij de enige jongen, want net als nu zongen ook toen maar heel weinig jongens in koren. Vanaf zijn elfde zong hij in een kerk- koor. Daarin werd hij solist en zong vele Ave Maria's. Gek genoeg wilde hij toen geen zanger worden, maar pianist. Toen een recensent van 'De Gelderlander; hem de grond in boorde, nadat hij hem had horen spelen op een schoolavond, was hij hiervan gauw genezen. Hij bleef echter wel zingen. Als veertienjarige jongen zong hij een piepklein rolletje in de operette 'Im weiszen Rossi'. Dat zou zijn leven ver- veel automobilisten geen richting aan bij het verlaten van de rotondes. Bovendien n£men automobilisten vaak voorrang, daar waar ze voorrang moe- ten g£ven. Verder is de gang van zaken op de rotonde zelf soms verwarrend door afwijkende voorrangsregels. Bevinden zich op de schoolroute van uw kind(eren) een of meer rotondes, ga die dan samen met hen bekijken. Bestudeer de voorrangsregeling door op de borden te letten en naar de eventu- ele haaientanden te kijken. Wijs de kin deren ook op de gang van zaken: wie heeft waar voorrang en waarom (haai entanden!) en of de automobilisten zich hier aan houden. Ook als in de loop van het schooljaar op de vaste route van uw kind een rotonde wordt aangelegd, is het raadzaam daar de voorrangsregeling te gaan bekijken. anderen. Hij was zo onder de indruk van al die zingende en acterende vol- wassenen, van de kostuums en het licht, dat hij op dat moment zeker wist: dit wil ik later ook. Hij ging naar het conservatorium in Arnhem, nam les bij de vermaarde Coby Riemersma en valt tot op de dag van vandaag onder de hoede van Christina Deutekom. Zijn specialiteit werd de operette. Bij de Hoofd- stadoperette zong hij vele rollen. Zijn eerste musicalrol was die van de vader van Annie in de gelijknamige musical. Daarna deed hij auditie voor de rol van de vader van Sissi in de musical 'Elisabeth'. "En daar was Joop van de Ende", gnuift Simhoffer. Nog nagenietend vertelt hij hoe Joop na de auditie was gaan staan en had geapplaudisseerd. Enkele dagen later had hij gebeld en gezegd dat de rol van Max van Beieren in 'Elisabeth' toch te klein voor hem was en of hij niet lie- ver de rol van meneer Bumble in 'Oliver' zou willen spelen. Zonder te aarzelen aanvaardde hij deze uitnodi- ging. Simhoffer zegt dat de rol van Bumble hem wel ligt. In het lied 'Knaap te koop' kan hij zich als zanger behoorlijk laten gaan, maar er valt ook heel veel te acte- ren. Ook de onderhuidse humor in de rol spreekt hem zeer aan. Unieke ervaring Eigenlijk is meneer Bumble wel een beetje jaloers op die kinderen die nu aan 'Oliver' meedoen. "Deze kinderen wer ken dagelijks met en naast professionele artiesten, met sterren als Arjan Ederveen, Willem Nijholt en Mariska van Kolck. Daarbij worden ze geregis- seerd door niemand minder dan Ken Caswell, die ook de toonaangevende Oliverproductie in Londen regisseerde." Hij denkt dat deze kinderen nu een onvergetelijke ervaring meekrijgen, die best wel eens bepalend zou kunnen zijn voor hun latere leven. Zelf zijn de kin deren daar erg laconiek over. Ze volgen de aanwijzingen van dirigent, chore- ograaf en regisseur zo goed mogelijk op. Duidelijk is te zien dat ze daar erg veel plezier aan beleven. "Ik vind elke repe- titiedag leuk", roept Pirn. "Ik vind dit mijn leukste vakantie", zegt Sjoerd. Maar de spanning van de premiere komt steeds dichterbij. Er zijn voor alle kinderrolien vanwege de Arbeids- inspectie vier spelers. Wie tijdens de premiere op 19 September zal mogen spelen, dat is de vraag die de kinderen de komende dagen en nachten zal bezighouden. Ton Buitinga Kattenheimwee Ik ben drie weken van huts geweest en mijn kat kon niet mee. Geen pro- bleem, zegt een deskundige, katten wennen in tegenstelling tot een hond aan een huis, niet aan mensen. Als je haar achterlaat in haar ver trouwde omgeving mist ze jou en je huisgenoten niet. Ik vertrek vol goede moed. De kat blijft goed verzorgd achter. Ze krijgt op tijd te eten en te drinken en iedene dag een schone bat Zelfs haar favo- riete zonnige ptekje in de vensterbank wordt niet door luxaflex over- schaduwd. Ze moet dus niet merken dat Ik weg ben. Halverwege de tit bel ik toch even naar huis. "Hoe is het met jou?" vraag ik de enige achtergebteven partij. "Redelijk", zegt hij. Redelijt "Je bent alleen thuis, je kunt doen en laten wat je wilt", roep ik harder door de telefoon dan eigenlijk de bedoeling is. "Ja", zegt hij, maar ik ben per- soneel en madam de roetzwarte kat is de baas! Je moef thuiskomen, ze kan haar kopjes niet kwijt, ze miauwt en ik weet niet wat ze bedoelt en ze wil alleen maar op jouw bed slapen Madam de stokoude kat mag veel in mijn huis, maar ze mag niet in of op mijn bed. "Doe mijn slaapkamerdeur dan dicht", probeer ik nog voor- zichtig. Dat helpt niet, want ze krabt haar nagels scherp en dan gaat de deur vanzelfopen. Goed voor haar zorgen, twee keer per dag stofzuigen en kijk maar wat door de vingers", geef ik als raad en sluit het gesprek met gemengde gevoelens af. Als ik thuis kom weet ik niet wat me overkomt. Madam Cency bekijkt mij geringschattend, wit mij wel een klein kopje tegen mijn enkels geven, maar nog geen tel later bespringt ze mijn echtgenoot. Ze legt haar poe- zenpootjes rond zijn nek, schuurt met haar bekje en de daarult steken- de tandjes langs zijn stevige stoppelbaard en blijft daar de eerste uren aan hangen. Ze is een lellebel, die stokoude kat van mij. En ze heeft, net als ik, een zwak voor kale mannen. DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Tijdens de vakantie hard werken aan 'Oliver' 25 AUGUSTUS 1999 Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel OlO - 466 48 27. Tot ziens. Profiteer nu van onze zomeropruiming Oei!!!

Postiljon | 1999 | | pagina 7