Zestig jaar geleden Nooit meer oorlog. Dat beloofden vredesapostel Chamberlain en Reichsfiihrer Hitler eikaar in 1938 in Miinchen. Maar de nazies beschouwden met handtekeningen bekrachtigde afspraken als oud paper. REGIO - Postilon's seniorschrij- ver Jaap van Rijn (80) duikt van tijd tot tijd in zijn omvangrijke knipselarchief om nieuws uit het verleden op te halen. Voor deze aflevering blikt hij terug op gebeurtenissen uit augustus 1939. Het zag er allemaal zo rooskleurig uit begin augustus 1939. De vele bezoeken die de Britse ambassadeur sir Neville Henderson aan Hitlers' buitenverblijf 'De Berghof bracht, wekten de hoop op een versoepeling van de internationale toestand en bovendien verkeerden Engeland en Frankrijk enerzijds en Rusland anderzijds in een ver gevorderd stadium over het sluiten van een non- agressiepact. Het smeulend vuurtje van een gewapend conflict leek te doven, maar de Britse politicus Churchill bleef volhouden dat Hitler niet te vertrouwen was. De vechtjas bleek achteraf gelijk te hebben. Het bericht dat de ministers van buiten- landse zaken Von Ribbentrop (Duitsland) en Molotov (Rusland) op 23 augustus in het Kremlin, in het bijzijn van Stalin een niet-aanvalsverdrag ondertekenden, sloeg in de wereld in als een bom. Temeer, omdat op dat moment de geallieerden en de Russen het bijna al eens waren over zo'n over- eenkomst. Het was zonneklaar dat de bikkelharde Engelandhater Molotov in deze achter- bakse ommezwaai een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij legde in feite de loper voor Hitler uit. De spanningen namen met de dag toe, vooral langs de Pools-Danzigse grens. De vredesapostel Chamberlain sprak nu ook over drei- gend oorlogsgevaar en beloofde zijn volk dat zijn land niet dezelfde fouten zou maken als tegen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Voorts beloofde hij Polen militaire bijstand in geval van een Duitse agressie en Hitler liet hij duide- lijk weten dat er dan geen weg terug meer was. De gehele wereld smeekte om de vrede te bewaren, maar zelfs een leek zag dat de naar misdaden verlan- gende Fiihrer de wapens wilde laten kletteren. Met de steun van Stalin in de rug. Had de Duitse generaal Von Brachitsch niet gezegd dat de beste arbeider ter wereld voor de beste sol- daat ter wereld de beste wapens ter wereld had gemaakt? Europa zou spoe- dig ervaren dat Hitler op een gegeven moment een sprong te ver nam. Ander nieuws Er gebeurde meer. Grote onrust ont- stond toen de bekende ornitholoog Jan Strijbos, met zijn rubberboot op expedi- tie naar Spitsbergen, zoek was. Een speurteam bracht hem gelukkig na drie dagen in blakende toestand terug, hij was alleen zijn boot kwijtgeraakt. Dagelijks nieuws was de arrestatie van de hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw. Haar lijk werd in een hutkoffer nabij Terschuur gevonden. Deze zaak ging de geschiedenis in als 'de hutkoffermoord'. Wonderen speelden zich toen ook al af. Zoals tijdens een bezoek van een Nederlandse toeriste aan de kathedraal in Milaan. Temidden van een groot gezelschap zakte zij in eikaar en begon om haar man en zoon die in Milaan zouden wonen te roepen. De vrouw werd 35 jaar geleden door geheugen- verlies getroffen, stapte in een willekeu- rige trein en verzeilde in Haarlem. Zij vond daar werk in een hotel en werd daarvan later eigenares. Het toeval wilde dat zij in de Milanese kathedraal zich alles uit haar verleden begon te herinneren. Nadat gebleken was dat haar man en zoon nog leefden, volgde een blij en emotioneel weerzien. Oranjevreugde De hofarts J. de Groot betrok met zijn gezin een hotel in Soestdijk en de ver- pleegster Trijntje Boonstra kwam haar kamer ten paleize betrekken. Een teken dat er bij de Oranjes iets gaande was. Op 5 augustus 1939 werd den volke kond gedaan, dat prinses Juliana het leven had geschonken aan een 3.870 kilo wegende dochter, Irene Emma Elisabeth. Na een bezoek aan koningin Wilhelmina in haar koninklijk buiten verblijf 'de Ruygenhoek' in de Scheveningse duinen, kon minister-pre sident De Geer zijn nieuwe kabinet bekend maken. Het was voor het eerste in onze vaderlandse geschiedenis dat socialisten (Albarda en Van den Tempel) meeregeerden. De nieuwe bewinds- voerders kregen meteen al te maken met de alsmaar slechter wordende internationale toestand. Zoals het mobi- liseren van onze militairen, het beper- ken van het reizigersverkeer en de vers- trekking van levensmiddelenkaarten. Luitenant-generaal Reijnders werd opperbevelhebber van onze land- en zeemacht en voor de grenstroepen werd, evenals in 1914, de 'Soldatenkrant' weer in omloop gebracht Sport De wielersprinter Arie van Vliet uit Woerden werd wereldkampioen bij de profs en bij de amateurs sleep te Jan Derksen de titel in de wacht. Onze zwemster Doortje Doeselaar verbeterde het wereldrecord op 100 yards borst- crawl en Rie van Veen verbeterde twee Nederlandse records op de 800 en 1000 yards borstcrawl. Het estafettekwartet, bestaande uit de dames Bak, Burger, Koen en Koning, verbeterde maar even vier nationale records. De zwemster Sally Bauer zwom het Kanaal over en de zeiler Bob Maas was de sterkste in de Starklasse. Film en theater In de Cineton Studio's in Amsterdam werd 'De Spooktrein' verfilm. Jan Musch, Fien de la Mar, Adolphe Engers en Louis Borel speelden de hoofdrollen. De toneelspeler Albert van Dalsum en de schrijver Anton Coolen mochten voortaan als ridder in de Orde van Oranje Nassau door het leven en de let- terkundige Arthur van Schendel werd begiftigd met de Nederlandse Leeuw. Op het witte doek viel weer veel te genieten: 'Midnight' met Claudette Colbert en Don Ameche, 'De kleine prinses', met Shirley Temple, 'De Zoon van Frankenstein' met Boris Karloff, 'Een vrouw dwaalde', met Lil Dagover en Victor Staal, 'Tarzans verbanning' met Johnny Weismuller. Lou Bandy en Buziau probeerden de mensen aan het lachen te houden en de bekende Noorse prozaschrijver Knut Hansen vierde zijn tachtigste verjaar- dag. Jaap van Rijn Sommige mensen slapen als een marmot. Anderen liggen uren te woelen of worden 's ochtends heel vroeg wakker. Voor wie alles al geprobeerd heeft, kan een slaapmiddel een hulpmid- del zijn. Maar... alleen tijdelijk. Hoeveel slaap heeft een mens per etmaal nodig? Dat kan nogal verschil- len. De een kan met zes uur toe, de ander heeft negen uur nodig. Veel oude- ren slapen lichter en korter, dat heeft met de leeftijd te maken. Chagrijnig en duf? Een nachtje slecht slapen is niet zo erg. Maar als je overdag niet goed functio- neert door regelmatig slaapgebrek, dan heb je een slaapprobleem. Moe, chagrij nig, duf, je niet goed kunnen concen- treren en steekjes laten vallen bij je bezigheden? Dan wordt het tijd om na te denken over oorzaken en oplossin- gen. Een slaapprobleem kan ontstaan door stress en zorgen - je wordt dan bijvoor- beeld veel te vroeg wakker of kunt niet goed inslapen. Maar er kunnen ook dui- delijk andere oorzaken zijn: benauwd- heid, jeuk, lawaai buiten, een ongemak- kelijk bed enzovoort. Ontspan Wie een slaapprobleem heeft, kan het beste proberen wat helpt. Veelgehoorde tips zijn: zorg voor een goed bed, een rustige, frisse slaapkamer met een pret- tige temperatuur. Doe overdag geen dutje. Doe na negen uur's avond geen klussen meer, eet niet meer, neem geen opwekkende drankjes als koffie, thee, cola of chocolademelk. Voer geen zware gesprekken, kijk niet naar spannende tv- programma's. Ontspan, zoek de rust. Wandel een stukje, luister naar rustige muziek, neem een douche, pak een beker warme melk met honing. Veel mensen denken dat alcohol een goed slaapmuts- je is, maar door alcohol kun je ook min der diep slapen of's nachts wakker wor den. Wie last heeft van spanningen en pro- blemen kan het beste de tijd nemen om problemen te verwerken: praat erover met een vertrouwd persoon. Aarzel niet om de hulp van een deskundige in te roepen, zoals de huisarts of een maat- schappelijk werker. Spanningen kunnen ook verminderen door ontspanningsoefeningen te doen of door sporten, wandelen, fietsen of tui- nieren. Slaapmiddelen Als je naar de huisarts gaat zal hij je eerst aanraden de 'huismiddeltjes' te proberen en nagaan wat de oorzaak is van je slaapproblemen en deze zo mogelijk behandelen. Als dat niet helpt zal de huisarts een slaap- of kalmerings- middel -een benzodiazepine- voorschrij- ven, als tijdelijk hulpmiddel voor dbn of twee weken. Dat werkt meestal wel goed, maar na enkele weken neemt het effect van een slaapmiddel af omdat je eraan went. Apothekers en artsen advi- seren tegenwoordig om slaapmiddelen in elk geval niet langer dan twee maan- den te gebruiken, vanwege het risico van verslaving. Slaapmiddelen hebben nog meer nade- len: je kunt er overdag suf van zijn, ze verminderen het reactievermogen (uit- kijken met autorijden) en ze versterken de werking van alcohol (uitkijken met drank). Wie langere tijd slaap- of kalmerings- middelen heeft gebruikt, mag daar niet plotseling mee stoppen. De oude klach- ten kunnen dan weer terugkomen, soms zelfs heviger dan daarvoor, met onrust of angst. Daarop is minder kans als de sterkte geleidelijk wordt verlaagd in overleg met de huisarts. De apotheker kan ook capsules met aangepaste sterktes maken. Wilt u meer weten over dit onderwerp? Vraag in uw" apotheek naar de folder Slaap- en kalmeringsmiddelen. Jm* -*r~ Een nachtje slecht slapen is niet zo erg. Maar als je overdag niet goedjunctio neert door regelmatig slaapgebrek, dan heb je een slaapprobleem. 1 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 Nog een maand in vrede leven Lekker slapen, liever zonder medicijnen

Postiljon | 1999 | | pagina 10