Grote toeloop op activiteitenmarkt De Blauwe Brug Minder faillissementen door schuldsanering GGD Fitzorg: In beweging blijven \Nim Hofman kuto's Voorlichting depressies bij ouderen Huisarts als roeping In de afgelopen vier vakantieweken heeft de redactie herhalingen geplaatst van mijn columns. Het is dus alweer enige tijd geleden dat ik u in deze column probeerde te boeien met ver- halen over belevenissen in de huisart spraktijk en in mijn gezin. In de prak tijk wordt de scepter medegezwaaid door mijn assistente Sanne. Samen met mijn vrouw Bea (nu 28 weken zwan- ger) en mijn drie zonen Jan Wiilem (5), Tom (4J en Bastiaan (21 en niet te ver geten, onze kater Wolfgang Amadeus woon ik boven de praktijk. Aan het begin van deze nieuwe reeks wil ik proberen uit te leggen hoe ik er ooit toe gekomen ben om dokter te worden. Als kind had ik veel respect voor mijn eigen huisarts. Enerzijds was hij een vaderlijk figuur die mij van pij- nen en verdriet kon afhelpen, ander zijds was hij een enge man die je onge straft pijn mocht doen. Samengevat: een wijs persoon die overal wat op wist. Ik ben opgegroeid in de jaren vijftig zestig (de tijd waarin je nog met alle kinderen uit de buurt bij de buren om de hoek naar Swiebertje ging kijken, omdat zij de enigen waren die een tv bezatenj. Op school werden met behulp van de toverlantaarn een soort diafilmpjes vertoond. Soms van geluid voorzien via de schoolradio. Van al die lichtbeeld-voorstellingen herinner ik mij er eentje bijna geheel; het verhaal van Albert Schweitzer. De arts die 'naar Lambarene in Afrika was gegaan om zieken te helpen. Toen rond 1965 het bezit van een tele visie algemener werd en mijn ouders ook een exemplaar aanschafte zwart- wit natuurlijk), mocht ik een avond in de week opblijven om een aflevering te zien uit de serie 'Memorandum van een dokter', met Bram van der Vlugt en Rob Gerards als een jonge en oudere dokter, bijgestaan door hun dienstbo- de, gespeeld door Fien Berghegge. Typerend dat ik nog steeds de namen van de hoofdrolspelers weet, ook al was ik toen een jaar of negen. Of het nu we I of niet een voorspellende waar- de had; ik zag mijzelf als de jonge dok ter Finlay, die de vreemdste avonturen als huisjarts beleefde. Maar toch... ik ben niet vanwege die herinneringen arts geworden. Persoonlijk geloof ik in een roeping. Als je met de keuze van een beroep bezig bent en je ervaart zoveel rust bij het nadenken over 'huisarts', dan zou dat best weleens je roeping kunnen zijn. Dan spelen hoge cijfers voor proefwer- ken plotseling geen rol meer. En je hoeft geen training te hebben om 'patientvriendelijk' over te komen, zoals sommige universiteiten graag wii lem Welnee, je bent dan arts in hart en nieren. Het kan dan toch nog gebeuren dat je de oorzaak voor iemands ziekzijn, ondanks je inzet, niet vindt. Of je ver- liest je goede humeur, want je bent en blijft een mens. Echter, als er beroep gedaan wordt op jou als arts, dan is de inzet honderd procent van wat op dat moment mogelijk is. Ik hou van mijn beroep. Mijn vrouw Bea steunt me daarin volledig. Zelfs mijn kinderen begrijpen het als vader van de avond- maaltijd wordt weggeroepen voor een zieke, hoewel het voor hen soms een moeilijk offer is. Toen ik afgelopen winter meermalen's avonds tot over negenen bezig was, weigerde mijn oudste, Jan Wiilem, naar bed te gaan. Bea legde dan een matras- je en een dekentje naast de trap (met hekjej neer. Daar wachtte hij dan half wakend, totdat zijn vader thuis kwam. Zoiets inspireert me. Zeker voor mijn kinderen doe ik mijn best als huisarts, opdat ook hun opofferingen niet voor niets zullen zijn geweest. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM In Schiedam-Noord werd op zaterdag een activiteitenmarkt gehouden die feestelijk werd geopend met een optreden van fanfarekorps Juliana. Vele organisaties, waaronder scoutinggroepen en zeeverkenners, presenteerden zich aan het publiek. Ook lag het nieuwe programmaboekje van De Blauwe Brug voor ieder- een klaar. Bezoekers konden zich orienteren op een verscheidenheid aan cursussen en zich aanmelden. Op 10 September wordt in De Blauwe Brug een rockfestival met vijf bands uit Schiedam en omgeving gehouden onderde naam Fuzipop '99. (Foto: Joop Zeemeijer Fotograflej REGIO - Het aantal faillissemen ten is in de eerste helft van 1999 gedaald. In totaal werden 2.000 faillissementen geteld, ruim een kwart minder dan in de overeenkomstige periode een jaar eerder. Deze forse daling is grotendeels het gevolg van de invoering per 1 decem- ber 1998 van de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen. Per 1 december 1998 is de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen van kracht geworden. Particulieren per- SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Dat het noodzakelijk is om in beweging te blijven weet vrij- wel iedereen. Toch blijft het verplichte dagelijkse portie lichaamsbeweging bij heel wat mensen achterwege. Uit onder- zoek is gebleken dat regelmatig bewegen voor zowel jong als oud goed is om de conditie op peil te houden. Door te bewegen voelt men zich fitter en minder snel moe. Bovendien ver- kleint het de kans op een aantal ziekten waaronder hart- en vaatziekten en botontkalking. Wat voldoende en ver- antwoord is voor de een kan echter te veel zijn voor een ander, maar over het algemeen is voor iedereen een halfuur lichaamsbewegipg voldoende. Dan hoeft daarbij niet alleen gedacht te wor den aan sporten. Traplopen, fietsen, auto wassen of wandelen i$ ook prima. sonen al of niet met een eenmanszaak die niet meer aan hun financiele ver- plichtingen kunnen voldoen, kunnen onder bepaalde voorwaarden, wanneer een faillissement dreigt, een beroep doen op deze wet. Grote verschillen Indien eenmanszaken buiten beschou- wing worden gelaten, daalt het aantal gefailleerde bedrijven en instellingen in de eerste helft van 1999 met 4 procent. Niet in alle bedrijfstakken is het aantal uitgesproken faillissementen afgeno- men. In de bedrijfstakken bouwnijver- heid, reparatie van consumentenartike- len en handel en financiele instellingen Bewegen en lichamelijke inspanning draagt ook risico's met zich mee. Zo raakt per jaar ruim een miljoen sporters voor korte of lange tijd uitgeschakeld door een blessure. Ook moeten sommi- gen onder wie ouderen vanwege licha melijke klachten stoppen met het dage- lijks bewegingsprogramma. Verant- woorde begeleiding en opbouw zijn dan extra belangrijk om het bewegingspro gramma weer op gang te brengen. De Gezondheidswijzer GGD richt deze maand de aandacht op verantwoord bewegen. Aan de balie zijn folders en adressen van (sport)clubs en verenigin- gen in de regio verkrijgbaar en verstrekt een medewerkster informatie over ver- schillende bewegingsprogramma's van GGD-Fitzorg. Bovendien kan men ook voor ondersteuning terecht bij GGD- Fitzorg, Van Flogendorplaan 501 (naast station Vlaardingen-Oost). Telefoon (010) 2488004. De GGD Nieuwe Waterweg Noord is geopend op werk- dagen van 9.30 tot 15.30 uur. is het aantal faillissementen juist weer flink toegenomen. Ondanks een daling met 26 procent blijft Zuid-Holland met 443 faillissementen koploper, gevolgd SCFIIEDAM - Op 17 September vindt in dienstencentrum de Woudhoek aan het Heijermansplein 35 een voorlichtings- bijeenkomst plaats over depressies bij ouderen. De bijeenkomst is georgani- seerd door Stichting Ouderenwerk Schiedam en de Riagg rijnmond noord west. Van 14.00 tot 16.00 uur kunnen ouderen en andere belangstellenden, door Noord-Holland met 353 faillisse menten. Afgewikkelde faillissementen 1998 laten drie miljard gulden aan vor- deringen onbetaald. onder wie familieleden, buren, vrien- den en vrijwilligers hieraan deelnemen. Sprekers zijn een huisarts uit Schiedam, een sociaal psychiatrisch verpleegkundi- ge en een medewerker van Ou derenwerk. Aanmelden: dienstencen trum de Woudhoek, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: (010) 4709555. Div. Clio: nieuw model 20% korting Twingo: div. uitvoeringen Bovag Garantie Bedrijf ±150 Top Occasions op voorraad 010 5216520 1 1 SEPTEMBER 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 o.a. Alize, Comfort, Airco, Metallic 24% korting Radio incl.montage en boxen GRATIS MattenGRATIS f 5000,- uitgestelde betaling 6 maandenGRATIS 3 jaar garantie onderhoud mogelijk Rottekade 179 Bergschenhoek Zie onze advertentie elders in deze krant.

Postiljon | 1999 | | pagina 5